Prijeđi na sadržaj

Lastovo

Koordinate:42°45′N16°52′E/ 42.750°N 16.867°E/42.750; 16.867
Ovo je izdvojeni članak – travanj 2020. Kliknite ovdje za više informacija.
Izvor: Wikipedija

Ovo je glavno značenje pojmaLastovo.Za druga značenja pogledajteLastovo (razdvojba).
Lastovo
Otok

Lastovo gledano iz zraka
Položaj
Koordinate42°45′N16°52′E/ 42.750°N 16.867°E/42.750; 16.867
SmještajJadransko more
DržavaHrvatska
Fizikalne osobine
Površina40,82[1]km2
Duljina obale48,969[1]km
Stanovništvo
Glavno naseljeLastovo,Uble
Broj stanovnika792
Lastovo na zemljovidu Hrvatske
Lastovo
Lastovo
Lastovo na zemljovidu Hrvatske
Zemljovid

Lastovoje otok uhrvatskomdijeluJadranskog mora.Nalazi se 14 km južno od otokaKorčule(dijeli ih Lastovski kanal), jugozapadno od poluotoka Pelješca i otoka Mljeta, istočno od otoka Sušca i jugoistočno od otoka Visa. Obuhvaća 40,82 km² sa 792 stanovnika (2011.). Proteže se u smjeru istok-zapad, dug je 9,8 km, širok do 5,8 km i visok 417 m (Hum). Obala je duga 49,0 km. Koeficijent razvedenosti iznosi 2,2. Razvedeniji dio Lastova njegova su zapadna i sjeverozapadna obala. Otok okružuje 46 otočića i hridi.[2]

Upravnom podjelom pripadaDubrovačko-neretvanskoj županiji.Najveće mjesto na Lastovu je istoimeno naseljeLastovo.

Otok je poznat po mletačkoj arhitekturi iz 15. i 16. stoljeća. Veliki je broj crkava relativno male veličine, što svjedoči o dugogodišnjojrimokatoličkojtradiciji otoka. Glavni kulturni događaj jePoklada,ili karneval. Otok se u velikoj mjeri oslanja na svoje prirodno okruženje kako bi privukao turiste svake sezone. Godine 2006.hrvatska vladaje otok i njegovo otočje proglasila parkom prirode.

Zemljopis

[uredi|uredi kôd]
LastovoiLastovnjacigledani sPelješca
Lučica ispod mjesta Lastova

Lastovo pripada skupini južnodalmatinskih otoka, a otočnu skupinu sačinjavaju najveći matični otok Lastovo, te niz otoka, otočića i hridi. Otok je udaljen 99 km odDubrovnika,57 km odVisa,31 km odMljeta,a od najbližeg otoka Korčule odvaja ga Lastovski kanal širine 13 do 20 km.

Otok je dug oko 10 km, a širok 5,8 km. Površina otoka je 41 km2.

Oko otoka Lastova se nalazi 46 otočića i hridi. Sam otok Lastovo je najveći otok u Lastovskom arhipelagu, koje se grana prema sjeveroistoku prema otočićimaLastovnjacimaiVrhovnjacima.Zapadni otoci suPrežba,Mrčara,Maslovnjak Veli,Maslovnjak Mali,Makarac,Vlašnik,Bratin,Pod Mrčaru,Rutvenjak Veli,Rutvenjak Mali,Crnac,Kopište,Pod Kopište,Bijelac;sjeveroistočni i istočni otoci:Tajan Velji,otočjeLastovnjaciili Donji školji (Arženjak Veli,Arženjak Mali,Saplun,Česvinica,Štomarina,Golubinjak Veli,Golubinjak Mali,Kručica,Petrovac,Za Barje) i otočje Vrhovnjaci (Sestrica Velja,Sestrica Mala,Smokvica/Donji Vlašnik,Mukjentaili Pod Smokvicu,Vlašnik Gornji,Vlašnik SrednjiiGlavat). Uz sjevernu obalu leži otokZaklopatica,a uz južnu nema otoka.

Najveću razvedenost imaju sjeverozapadna i zapadna obala. Razvedenost obale je velika, pa ukupna dužina obala otoka, otočića i grebena iznosi 115,9 km (otok Lastovo 46,4 km, otočna skupina Donji Školji i Vrhovnjaci 22,3 km, otoci Prežba 12,9 km, Mrčara i okolni otočići 12,9 km,Kopištei okolni otočići 7,7 km, te otokSušac13,7 km).

UzMljet,Lastovo je najšumovitiji hrvatski otok s više od 70 % šumovite površine. Godine2007.Lastovo je proglašenoParkom prirode.

Građen je od donjokrednih vapnenaca, dolomita, pleistocenskih konglomerata i breča. Na otoku ima špilja (Rača i dr.). Mnogobrojna polja (Prgovo, Vinopolje i dr.) nastala su tektonsko-krškim procesima. Ispunjena su tlom koje je nastalo raspadanjem karbonatnih stijena, te taloženjem pleistocenskih eolskih sedimenata.[2]

Najviša uzvišenja suVeli Hum(417 m) i Mali Hum u središnjem dijelu otoka, Prehodišće, Maslina i Prežba u zapadnom dijelu, Veliki Pjevor i Sozanj u sjevernom dijelu, Glavica, Velji Vrh, Sveti Vid, Stijene i Nori Hum u istočnom dijelu, te niz uzvisina – brda prema jugu s visinama iznad 300 m i 400 m koje čine vapnenački greben Pleševo i Debelo brdo. Od četrdesetak polja različite veličine, većina se pruža do 100 mnad morem.Uz najvećeVino poljena zapadnom iPrgovo poljena istočnom dijelu otoka, još se ističu svojom veličinom Nižno polje, Dubrava, Hrastove, Ždrijelo, Pržina i druga.

Otok Lastovo pripada jadranskom tipu mediteranske klime koju karakteriziraju blage, vlažne i kišovite zime, te vruća i suha ljeta. Mikroklimatske prilike u odnosu na susjedna područja, a u kojima dolazi do izražaja maritimnost, očituju se kroz:

  • niže ljetne temperature
  • manju godišnju temperaturnu amplitudu
  • manju naoblaku i
  • manje količine padalina
  • veću relativnu vlagu.

Zbog udaljenosti od kopna, najjužnije pozicije od svih većih jadranskih otoka te utjecaja mora, na Lastovu su ublažene ekstremne ljetne žege i zimske hladnoće. Srednja godišnja temperatura zraka iznosi 15,5 C (ljeti 22,8 °C, zimi 9,2 °C) a godišnja temperaturna amplituda 15, 3 °C. U odnosu na susjedno obalno područje, Lastovo ima manji broj hladnih, toplih i vrućih dana, i najveći broj dana s toplom noći.

Lastovo pripada najsunčanijim područjima jadranskog primorja s 2761 satiinsolacijegodišnje (prosječno 7,3 sati dnevno). Relativno mali broj oblačnih dana (77) također je posljedica udaljenosti od obalnog pojasa.

Lastovo je često izloženo ljetnim sušama koje karakteriziraju ovaj tip klime. Suha i topla ljeta omogućavaju međutim dugu kupališnu sezonu koja ponekad traje od polovice svibnja do kraja listopada. Relativno mala visina reljefa i izloženost pučini uvjetuju da otok prima najmanje količine padalina u našem primorju (622 mm/god.) Nedostatak kiše posebno se osjeća u ljetnoj polovici godine (proljeće 149 mm; ljeto 50 mm) ali ljetne suše nisu tako izrazite zbog visokog postotka (70 %) relativne vlage u zraku. Zbog visoke relativne vlažnosti veći je udio prosječnog broja dana s maglom i mrazom. Tuča rijetko pada, a zbog blage klime neznatan je broj dana sa snijegom koji se gotovo nikada ne zadržava na tlu.

Zbog isturenosti otoka prema pučini mali je udio jakih (35 dana/god.) i olujnih (2,5 dana/god.) vjetrova. Tišine se pojavljuju s prosječno oko 130 dana godišnje.

Od lokalnih vjetrova najučestaliji jejugo(SE). Donosi toplo i kišno vrijeme, javlja se tijekom cijele godine, ali češće tijekom jeseni i zime. Po učestalosti iza juga dolazebura(NE) itramuntana(NW), suhi i hladni vjetrovi koji najviše pušu u zimskom periodu donoseći relativno hladan, suh i vedar tip vremena. Levanat (E) donosi tijekom zime i početkom proljeća kišno, prohladno i tmurno vrijeme. Rjeđe se javljajulebić(SW i W) ioštro(S) i to obično poslije juga donoseći pljuskove i grmljavinu.

Od periodičnih vjetrova najviše dolazi do izražaja maestral, dnevni vjetar koji puše u ljetnom dijelu godine i donosi vedar i suh tip vremena. Burin, pandan maestralu, puše noću s kopna na more i dolazi do izražaja samo u većim uvalama.[3]

Povijest

[uredi|uredi kôd]
Crkva sv. Vlaha

Otok Lastovo trajno je naseljen već nekoliko tisuća godina. Prvi poznati stanovnici bili suIliri,a uanticiga koloniziraju najprijeGrci,koji su ga nazivali Ladesta, a zatim iRimljani.U uvali Ublima (na jugozapadnoj obali) nađeni su arheološki nalazi iz starorimskog razdoblja iranog srednjeg vijeka.

Kao i kod ostalihJadranskihotoka i u slučaju Lastova se često mijenjala vlast nad otokom. Nakon Grka i Rimskog Carstva, otok je pod vlašćuBizanta.DolaskomHrvatana obale Jadrana otok se povremeno nalazi u okviruHrvatskog Kraljevstva,povremeno u okviruMletačke Republike.Od13. stoljećapostaje dioDubrovačke Republike.Godine1310.Lastovo je dobilo svoj prvi pisani propis –Lastovski statutkoji ima sve osobine zakona.[4]Prema Statutu, otokom upravlja Vijeće od 20 članova koji svoju funkciju obnašaju od izbora pa sve do smrti. Godine1486.ovlasti Vijeća su potpale pod Parlament Republike tako da je Lastovo izgubilo veliki dio svoje autonomije. Stalno ograničavanje lastovske autonomije i visoke dadžbine dovele su do kratkotrajnog ustanka na Lastovu tijekom1602.godine. Na poziv otočana, Venecija je okupirala otok1603.godine, a1606.godine vratila ga je Dubrovniku. Naredni pokušaj ustanka zbio se1652.godine no bez uspjeha. Štoviše, nakon tih nemira Lastovo je dodatno izgubilo na autonomiji.

Tijekom turskih osvajanja, Lastovo je često bilo meta gusara iz Ulcinja. Kako bi zaštitili otok, Lastovci su uveli obvezno služenje vojnog roka. Vojni rok je ukinut u 18. stoljeću kada su gusari iz Ulcinja promijenili zanimanje i postali trgovci.

S prestankom Dubrovačke Republike, početkom 19. stoljeća, Lastovo kratkotrajno ulazi uIlirske pokrajinekoju su osnovaliFrancuzi.Nakon poraza Napoleona Lastovo skupa s ostalim dijelovima nekadašnje Dubrovačke Republike postaje dijelomHabsburške Monarhije,od1867.godineAustro-Ugarske.

TijekomPrvoga svjetskog rata,Austro-Ugarskavojska formirala je garnizon na Glavici. U utvrdi su bili vojnici koji su bili mahom Mađari s privremenim boravkom na Lastovu.[4]Uprava je naredila zamračenje i zabranila crkvena zvona tijekom rata. Pred kraj1917.godine francuski zrakoplovi su bombardirali Lastovo, a nakon toga su sletjeli na Lastovo u potrazi za informacijama. Ubrzo su na Lastovo su došle italijanske trupe,te su se sukobile s Francuzima koje su zarobili i tretirali ih kao ratne zarobljenike. Iako su francuski vojnici na Lastovu imali status ratnih zarobljenika, informaciju o kraju rata je na Lastovo donio francuski zrakoplov koji je4. listopada1918. godine bacio informativne letke na Lastovo.

Karakteristični dimnjak na Lastovu.

Tjedan dana nakon toga,11. studenoga1918. godine talijanska vojska je okupirala Lastovo. Naime, Lastovo kao i veći dioDalmacijeje uTajnom londonskom ugovoru(1915.) bilo prepoznato kao talijanski teritorij. Italija je svoj zahtjev za pripajanjem većeg dijela Dalmacije bazirala na činjenici da su u svim djelovnima Dalmacije obitavale skupine Talijana. Ali zapravo radilo se o nagradi za sudjelovanje u ratu na strani Antante. Ipak, pod utjecajemameričkog predsjednikaWoodrowa Wilsonakoji je podržavao nacionalni pristup pri određivanju granica, ideja da se cijela Dalmacija pripoji Italiji je odbačena. Zbog prijedloga Američkog predsjednika Woodrowa Wilsona jedino jeZadar(tada zvani Zara), u kojem su Talijani imali većinu, pripao Italiji. No, Rapallskim sporazumom iz 1920. godine napravljena je iznimka i ‘Lagosta’ je pripala Italiji zbog strateških razloga. Ta iznimka je bila podržana jer je na Lastovu obitavala talijanska manjina, a s druge strane, pripajanje Lastova Italiji je djelovalo kao dobar kompromis koji će umiriti Talijanske strasti.

Nakon početkafašizma u Italiji(1922.)politika talijanizacijesvih ‘stranih’ dijelova je započela. Kao posljedica toga, hrvatske škole su zatvorene i talijanski je postao jedini službeni jezik na Lastovu.[4]Te promjene je pratio rast životnog standarda na otoku. Brojni javni radovi su započeti, a otočka populacija je doživjela svoj maksimum od oko 2000 stanovnika. Taj nagli rast populacije je bio potaknut i useljeništvom Talijana iz drugih dalmatinskih gradova koji su željeli živjeti pod talijanskim vodstvom.

Kada su1941.godine sile osovine prodrle u Kraljevinu Jugoslaviju, ona je doživjela vrlo brzi kolaps. Nakon toga je veliki dio Dalmacije pripojen Italiji a ostali dio Hrvatske je pripojenNezavisnoj Državi Hrvatskoj.Nedugo nakon kapitulacije Italije8. rujna1943.godinepartizanisJosipom Brozom Titomna čelu su zauzeli Lastovo i priključili ga Jugoslaviji. Nakon rata, Lastovo je postalo dio Socijalističke republike Hrvatske, jedne od 6 republika Socijalističke federativne republike Jugoslavije. Do1953.godine većina stanovnika Lastova talijanske nacionalnosti napustila je Lastovo, prekidajući dugogodišnju prisutnost Talijana na Lastovu. No, to razdoblje je obilježeno i velikim iseljavanjem Lastovaca hrvatske nacionalnosti prvenstveno u Australiju i Ameriku. U Drugom svjetskom ratu u redovimapartizanapoginulo je 26 Lastovaca, kojima je podignut spomenik u mjestu Lastovu.

Tijekom druge polovice20. stoljećatadašnja vojskaSFRJ,JNA,provodila jemilitarizacijuLastova: na otoku su podignuti brojni vojni objekti, kretanje po otoku i dolazak odnosno odlazak s otoka su bitno ograničeni i stavljeni pod strogu kontrolu, naseljen je veliki broj vojnog osoblja. Oni su bili u najvećem dijelusrpskenarodnosti, a što je bitno mijenjalo etničku strukturu slabo naseljenog otoka s kojeg je tijekom mnogih desetljećaemigriraovelik broj domicilnog stanovništva pretežno zbog gospodarske nerazvijenosti Lastova. Osim toga, otok je bio zabranjeno područje za strance, te tako nije bio moguć ni razvojturizmakoji je drugim otocima bio glavni pokretač razvoja.

Nakon što je Hrvatska1991.godine proglasila samostalnost, pripadnici Jugoslavenske narodne armije (JNA) su na Lastovu ostali sve do31. svibnja1992.godine u 3:30 sati – kada su napustili vojne baze na Lastovu.Domovinski ratje završio 1995. godine, a Lastovo je izbjeglo veliki dio rata koji je zahvatio Hrvatsku. No unatoč tome depopulacija Lastova se nastavila s 1205 osoba 1991. godine na 835 osoba 2001. godine, te 792 osobe 2011. godine.

Dana29. rujna2006.godineHrvatski saborje donio Zakon o proglašenjuParka prirode “Lastovsko otočje”.Time je Lastovsko otočje postalo jedanaestipark prirodeu Hrvatskoj. Zaštitom će se sačuvati njegove baštinjene krajobrazne i kulturne vrijednosti, te biološka i krajobrazna raznolikost, što uključuje pripadajuće more i podmorje.

Lastovo je povezano brodskom vezom samo saSplitom,trajektomikatamaranomjednom dnevno. Vožnja trajektom traje 5 sati, uz stajanje uVeloj LucinaKorčuli,dok se katamaranom stiže za 3 sata, uz stajanja uHvaru,te u Veloj Luci na Korčuli. Trajekt i katamaran pristaju u malenoj lučiciUbli.U srpnju i kolovozu utorkom i četvrtkom Lastovo je katamaranom povezano sDubrovnikom,a vožnja traje 4 sata uz pristajanje na Korčuli te uPolačamaiSobrinaMljetu.Na Lastovu postoji helidrom u blizini Velog Huma

Gospodarstvo

[uredi|uredi kôd]
Vinogradna Lastovu

Razvijeno je poljodjelstvo:vinogradarstvo,maslinarstvo,povrtlarstvo i uzgojrogača.Značajno je iribarstvoi riboprerada teturizam.Lastovo se u turizmu naročito promovira očuvanim okolišom i autentičnommediteranskomarhitekturom.Na Lastovu, za razliku od velikog dijela drugih otočnih središta u Hrvatskoj, nema apartmanskih naselja, velike izgrađenosti nibetonizacije.Popis poljoprivrede2003.godine izvijestio je da je općina imala 57 ha (140 jutara) zemljišta koje se koristi za poljoprivredu. Od tih 25 ha (62 jutara) bili su vinogradi,[5]a na Lastovu je raslo više od 9000 stabala maslina.[6]Nakon desetljeća izolacije od stranaca, zbog djelovanja Jugoslavenske narodne armije i Domovinskog rata (1991. – 1995.), otok je postao privlačan za turiste, dijelom i zato što je ostao uglavnom nerazvijen; čak je bilo snabdijevanje otoka slatkom vodom teško.

NK Omladinac Lastovo(osnovan 1927. godine)[7]– klub se natječe u2. ŽNL Dubrovačko-neretvanskoj.U organizaciji MMA kluba Frantoj na Lastovu se organiziraju trening kampovi.

Stanovništvo

[uredi|uredi kôd]

Prema popisu iz2001.godine na otoku je živjelo 835 stanovnika. To je najmanji broj stanovnika od kada se vode službene evidencije, od sredine 19. stoljeća. Prema tim popisima na Lastovu je živjelo između tisuću i dvije tisuće stanovnika, najviše1948.godine kada je popisano 1738 žitelja. Od tada je broj stanovnika u opadanju.

Lastovo

Naselja na otoku su:

Lučica– Naselje od tridesetak kuća u uvali Lučica koje administrativno pripada samom Lastovu povijesno je zaštićeni lokalitet. Izvorno je to bilo ribarsko naselje s kućama koje su služile za pohranu ribarskog pribora i opreme. Nepun je kilometar udaljena od glavnog mjesta. Dolazi se asfaltnom cestom ili 400 m dugim puteljkom kroz šumu. Hrvatisu jedini autohtoni i većinski stanovnici ovog otoka.

Prema popisu stanovništva iz2011.godine na Lastovu žive 792 stanovnika.[8]Po narodnosti 750 stanovnika suHrvati(94,7 %), 11Srbi(1,39 %), 11Bošnjaci(1,39 %), 5Talijani(0,63 %), 4 neizjašnjena (0,23 %). Prema popisu 762 stanovnika (96,21 %) izjasnila su se da im je materinski jezikhrvatski.Prema vjeroispovijesti 709 stanovnika su katolici (89,52 %), 24 ateisti (3,03 %), 11 muslimani (1,39 %), 9 pravoslavci (1,14 %).

Čakavsko-jekavsko narječje

[uredi|uredi kôd]

Na Lastovu se govori jedinstvenim dijalektom hrvatskog jezika,lastovskim dijalektom.

Poznate osobe

[uredi|uredi kôd]
  1. abDuplančić Leder, T.; Ujević, T.; Čala, M.Duljine obalne crte i površine otoka na hrvatskom dijelu Jadranskog mora određene s topografskih karata mjerila 1:25 000] //Geoadria,sv. 9, br. 1, (2004.), str. 5-32.(Hrčak)(hrv.)/(engl.)
  2. abLastovo | Hrvatska enciklopedija.Pristupljeno 28. veljače 2020.journal zahtijeva|journal=(pomoć)
  3. Dobrodošli na službene stranice Općine Lastovo – Općina Lastovo.Pristupljeno 28. veljače 2020.journal zahtijeva|journal=(pomoć)
  4. abcPetra Škoro,Zaklopatica - naselje za osobe starije dobi: diplomski rad,Sveučilište u Splitu, Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, Katedra za arhitektonsko projektiranje, Split, 2014., str. 7., pristupljeno 6. studenoga 2021.
  5. SAS Output. 1. Areas Under Vineyards and Number of Grape-Vines (1 June 2003) Agricultural Census 2003. County of Dubrovnik-Neretva.DZS(engleski).Pristupljeno 1. ožujka 2020.
  6. SAS Output. 7. Number of Trees and Surface Area of Olive Plantations (1 June 2003) Agricultural Census 2003. County of Dubrovnik-Neretva.DZS(engleski).Pristupljeno 1. ožujka 2020.
  7. LastovoArhivirana inačica izvorne straniceod 18. ožujka 2022. (Wayback Machine), nogomet.lzmk.hr, pristupljeno 5. studenoga 2021.
  8. 2. Stanovništvo prema narodnosti po gradovima/općinama, popis 2011.,dzs.hr

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]

Sestrinski projekti

[uredi|uredi kôd]
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiLastovo

Mrežna sjedišta

[uredi|uredi kôd]
Nedovršeni članakLastovokoji govori o otokuiliotočju treba dopuniti.Dopunite gapremapravilima Wikipedije.