Prijeđi na sadržaj

Lizergid (LSD)

Izvor: Wikipedija
Struktura LSD-a

Lizergid(LSD;kratica od njem.Lysergsäurediethylamid,LSD-25iliacid) jedietilamidlizerginske(lizergične) kiseline(C20H25N3O).[1]

Vrsta jepsihotropne tvari.Uvrštena je u Hrvatskoj na temelju Zakona o suzbijanju zlouporabe droga naPopisdroga,psihotropnih tvarii biljaka iz kojih se može dobiti droga te tvari koje se mogu uporabiti za izradu droga,podPopis droga i biljaka iz kojih se može dobiti droga,pod 2. Popis psihotropnih tvari i biljaka, Odjeljak 1 - Psihotropne tvari sukladno Popisu 1.Konvencije UN-a o psihotropnim tvarimaiz1971.godine. Kemijsko ime je9,10-didehidro-N,N-dietil-6-metilergolin-8β-karboksamid.[2]

Osobine

[uredi|uredi kôd]

LSD je polusintetska psihodelična droga iz porodicetriptamina.Sintetizira se iz lizerginske kiseline, dobivene iz plijesni sraži.

LSD je osjetljiv nakisik,ultraljubičasto svjetloiklor,pogotovo u otapalu. LSD može potrajati godinama pravilno zaštićen od svjetla i vlage na niskoj temperaturi. U čistom obliku je bezbojan, bez mirisa i nema okusa. LSD se obično koristi oralno, u obliku kocke šećera, na upijajućem papiru ili u oblika želatine. U svom tekućem obliku može se unijeti intravenozno.
Sintetsko je halucinogeno sredstvo koje djeluje u izvanredno malim dozama; 20 do 50 μg ili mcg) (1 mikrogram je 0,000 001 grama, što će reći da je 20 x 0,000001 = 0,00002g).

LSD je izašao iz labarotorija Sandoz i predstavljen kao droga namijena korištenju upsihijatriji,na početku se pokazao kao obećavajuća tvar u liječenju teških psihičkih poremećaja, i kao takav se počeo pod strogim nadzorom koristiti u nekim psihijatrijskim ustanovama. Kako je LSD sve više izlazio u javnost time je započela i zloupotreba, uskoro je zabranjen za korištenje u bilo koje svrhe, medicinske, rekreativne ili spiritualne. Bez obzira na to, u nekim intelektualnim krugovima LSD se smatra obećavajućom drogom. Određene organizacije podupiru LSD poputBeckley Foundation,MAPS,Istraživački institut Heffter,Albert Hofmann Foundationi njegovo istraživanje za korištenje u medicinske svrhe.

Podrijetlo i povijest

[uredi|uredi kôd]

Švicarski kemičari Arthur Stoll i dr.Albert Hofmannradeći za Sandoz labarotorij uBaselu(Švicarska) prvi su otkrili LSD slučajno,16. studenog1938.iz lizerginske kiseline, koje ima u raženoj gljivici (Claviceps purpurea).
Rad laboratorija se zasnivao kao istraživački program kojemu je zadatak bio otkriti potencijalnu korist derivata Ergotalkaloidaza medicinske svrhe. Psihodelična svojstva LSD-a otkrivena su tek 1943. kad se Hofmann vratio na proučavanje onogo što je tada nazvaoneobičan predosjećaj.

Hofmann je16. travnjaprvi put slučajno otkrio svojstva LSD-a kada mu se vrlo mala količina upila kroz kožu, što ga je navelo da namjerno testira dozu od 250 µg.19. travnja.Taj dan se nazivadan s biciklom,jer Hofmann je nakon uzimanja LSD-a krenuo svojoj kući na biciklu - kada je počeo primjećivati vrlo čudne i jake efekte LSD-a, dok je došao doma efekti su samo kulminirali, nakon otprilike 6 sati počeo se "vraćati" u "normalno" stanje.
Sve do1966.,LSD je bio distribuiran besplatno od tvrtke Sandoz zainteresiranim znastvenicima pod trgovačkim imenomDelysid.Psihijatri su počeli primjenjivati Delysid kako bi bolje shvatilishizofreniju.Mnoga klinička ispitavanja su vršena u psihodeličnoj psihoterapiji, rezultati su uglavnom bili pozitivni.

Pioniri LSD terapije i njegova istraživanja u psihijatriji suHumphry Osmond,Abram HofferiDuncan Blewett,svi su radili u institucijiSaskatchewan.

Na drugim poljima u interakciji s "LSD-om"istaknuo seAldous Huxley,književnik koji je promovirao LSD kao snažno sredstvo mentalnog istraživanja i samospoznaje. SHarvardadolazeTimothy Leary,Ralph MetzneriRam Dasssa svojim projektima na temupsihodelije,njihova istraživanja i aktivizam1970-ihgodina u americi stvorili su snažni kontrakulturni pokret.

Popularnosti LSD-a među američkim je studentima nakon 1960. mnogo pridonio bivši profesor Harvardova sveučilišta Timothy Leary svojim predavanjima, pokusima i knjigama.

Uživanje LSD-a proširilo se 1960-tih među mladeži u zapanim zemljama. Nakon 1970. popularnost mu je znatno smanjena zbog teških posljedica koje može izazvati. Trgovina tom drogom progoni se i strogo kažnjava.

Utjecaj

[uredi|uredi kôd]

Nije dokazano da LSD uzrokuje fiziološku i fizičku ovisnost, no opasnost je od uzimanja LSD-a u nepredvidivim efektima.

Kao antagonist na serotoninske receptore uzorkuje plastične, obojene vizije, preosjetljivost prema mirisima i zvukovima, fenomen sinestezije, poremećen osjećaj prostora i vremena, osjećaj otuđenja tijela (depersonalizacija) i dr.[1]

Efekti LSD-a normalno traju 8 do 16 sati, a prvi znaci vidljivi su 30 do 60 minuta nakon uzimanja. Tolerancija na LSD slabi i nestaje već nakon 3 dana, LSD vrlo teško može izazvati psihičku ovisnost, a fizička niti ne postoji i dosad nije zabilježena.

LSD je samoključza vrata, ono što se događa osobiovisi samo o osobi i njenom okolišu.Loštripje gotovo uvijek izazvan zbog loših uvjeta i stava osobe. Iskustvo ovisi o stanju svijesti koje osoba ima prije uzimanja LSD-a i O okolišu odnosno atmosferi u kojoj se osoba nalazi. Okoliš predstavlja društvo, okolnosti iliti atmosferu. To se još nazivaset i settingpo riječima dr.Timothya Learya.

Psihički efekti su stanje povišene svijesti, eventualno povećan kreativni i socijalni aspekt, drugačije shvaćanje stvarnosti, doživljavanje istih stvari na drugi način, drugim riječima kao što se često navodi i duboka religiozna odnosnospiritualna iskustva.

LSD može biti triger (okidač) u pojavishizofrenije,no u tim slučajevima potrebno je zadovoljiti mnoge kriterije što je vrlo rijetko. Osoba mora biti kandidat (naprimjer i najčešće zbog genetike) za shizofreniju i utrijeznomstanju, no i samo to nije dovoljno. LSD može prouzrokovati psihičke traume koje će potrajati nakon "skidanja", međutim i za to je vrlo važna osoba i okolina. Osobe s bilo kakvim psihičkim poremećajima ili izuzetno nestabilni karakter lako podliježu lošem iskustvu. Okolina u kojoj se osoba osjeća neugodno, neželjeno, ustrahui slično često je uzrok lošem iskustvu.

Obično i skoro uvijek kada se LSDpodmetneosobi koja potom ne zna što je uzela i što joj se događa dolazi do lošeg tripa i najčešće ozbiljnijih psihičkih poteškoća kasnije. Što nije slučaj samo za LSD već i za drugedroge.Vrlo je važno za konzumenta znati što se događa i zbog čega.

  1. abHrvatska enciklopedija (LZMK);broj 6 (Kn-Mak), str. 662. Za izdavača: Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb 2004.g.ISBN953-6036-36-3
  2. Narodne novine br. 13Popis droga, psihotropnih tvari i biljaka iz kojih se može dobiti droga te tvari koje se mogu uporabiti za izradu droga.Broj dokumenta u izdanju: 259; Stranica tiskanog izdanja: 73; Donositelj:Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske;Nadnevak tiskanog izdanja: 6. veljače 2019.; pristupljeno 15. siječnja 2020.

Vidi još

[uredi|uredi kôd]