Metanska kiselina
Metanska kiselinaprva je i najjednostavnijakiselinau homolognom nizukarboksilnih kiselina.Molekulska formulametanske kiseline glasi HCOOH. Metanska kiselina bezbojna jetekućinaoštramirisa,a nakožiuzrokuje stvaranje mjehurića, crvenila, plikova. Dodir kiseline s kožom popraćen jesvrbežom.Drugi je naziv za ovu kiselinumravlja kiselina,jer je u prirodi možemo pronaći ukukcima(mravima, pčelama), a nalazi se još i u nekim biljkama (koprivama), no neke koprive je nemaju, pa se takve nazivaju mrtve koprive. Mravlja kiselina može se pronaći još i u znoju, meduzama, gusjenicama i mokraći. Njezine se pare nazrakumogu zapaliti, a smjesa je kiseline (s volumnim udjelom 14 do 33 %) i zrakaeksplozivna.S vodom stvara azeotropnu smjesu (77,5 % kiseline) koja vrije na 107,3 °C. Zagrijavanjem mravlje kiseline s koncentriranomsumpornom kiselinomdobiva seugljikov monoksid(CO).Mravlja kiselina jaka je i reducirajućaorganskakiselina; otapa mnogemetale,a pritom nastajevodiki njezinesoli,formijati (ispravan naziv za soli metanske ili metanoatne kiseline jest metanoati).Latinskije naziv na mravlju kiselinu acidum formicum pa se zato njezine soli nazivaju formijati. Jako je redukcijsko sredstvo (prema Tollensovom i Fehlingovom reagensu).
Metanska kiselina dobro se otopa uvodii razlaže naione:
HCOOH + H2O → HCOO-+ H3O+
Dobivanje
Metanska kiselina može se dobiti na više načina:
- Uvođenjem ugljikova monoksida u vodenu otopinunatrijeva hidroksidadobiva se natrijev formijat.
NaOH + CO → HCOONa
Potom senatrijev formijatpodvrgne djelovanju kiselina jačih od metanske (sumporna kiselina) i dobiva se sol natrija i metanska kiselina.
HCOONa + H2SO4→ Na2SO4+ HCOOH
2CH3OH + O2→ 2HCHO + 2H2O
2HCHO + O2→ 2HCOOH
Upotreba
Rabi se u kožarstvu i proizvodnjikaučuka,za bojanjevune,konzerviranjevoćnih sokovai silažu krme. To je danas jedna od najjeftinijih organskih kiselina pa se utehnologijisve više upotrebljava umjesto drugih organskih kiselina (formamid).