Molotovljev koktel
Molotovljev koktelje improvizirano oružje, to je vrsta ručne zapaljive diverzantskebombekućne izrade. Upotrebljava se u diverzantskim akcijama.[1]
Molotovljev koktel nastao je tijekomŠpanjolskog građanskog rata(1936.–1939.) Ipak, današnje ime dobiva uFinskojtijekomZimskog rata(1939.–1940.), koji se vodio izmeđuFinacaiSovjeta.Naziv dolazi od tadašnjeg sovjetskog ministra vanjskih poslovaVjačeslava Molotova,koji je izjavio da Sovjeti naFinskune bacaju bombe, već humanitarnu pomoć. Finci su stoga izmislili "koktel" uzMolotovljevuhranu.
U načelu ovo oružje jestaklenaboca punjenabenzinom,kerozinom,napalmom(ili bilo kojom drugom zapaljivom tekućinom) te je začepljena krpom. Krpa se zapali i zatim se boca baca na metu. Nakon što meta bude pogođena boca se razbije, tekućina zapali, a plamen zahvati metu. Druga, sofisticiranija varijanta, koristi se tako da se boca omota papirom koji je bio namočen u tekućinu koja izaziva zapaljenje u doticaju s benzinom nakon što se boca razbije. Ova verzija još se naziva i petrol bomba.
Molotovljev koktel koristi se i protivmotornih vozilai protivpješaštva.Motorna vozila, primjericetenkove,onesposobljava tako da im zapali spremnik sgorivomilistreljivom.Ipak, kako su tenkovi sve kvalitetniji i otporniji, ovaj scenarij je sve rjeđi. Osim toga, važna je i umješnost onoga koji koktel baca, tj. gađa metu. Ako se koktel koristi protiv pješaštva, može biti koban i zadati jakeopekline.
Već uantičkom svijetuu sukobima se koristi oružje koje asocira na Molotovljev koktel. Naime, 672. ili 674. godine po. Kr. bizantska vojska prilikom razbijanja arapske pomorske blokadeKonstantinopolakoristi tzv.Grčku vatru.Radilo se o zapaljivoj smjesi koja se na razne načine proljevala po protivničkim brodovima s ciljem da ih se kasnije zapali. Jedan od načina napada bio je i taj da se glinene posude pune spomenutom smjesom, tik prije izbacivanja izkatapultase zapale, tako da nakon što posuda udari u metu i razbije se smjesa odmah počne gorjeti.
Također,Rimska vojskase u svojim pohodima i ratovima diljem ondašnjeg svijeta koristi katapultima koji izbacuju velike posude punjene gorućim uljem.
Tijekom Španjolskog građanskog rata obje strane,NacionalistiiRepublikancikoriste zapaljive improvizirane petrol bombe. Takve bombe nisu opisane kao pouzdane, međutim, uspijevaju onesposobiti neka motrorna vozila tako što su im zapalile gume nakotačima.
Tijekombitaka kod Halkin Gola(ljeto1939.), na graniciMongolijei kineske pokrajineMandžurije,događa se žestok sukob SSSR-a iJapana.Japanska vojskasuočava se s nedostaktkom protuoklopnih sredstava pa protiv tenkova korsiti zapaljive bombe načinjene od staklenih boca punjenih benzinom. Iako potpuno poraženi, japanskivojniciprema vlastitim tvrdnjama na ovaj način iz stroja izbacuju nekoliko stotina sovjetskih vojnika.Vojska SSSR-anikada nije potvrdila ovaj podatak.
Dana30. studenog1939. godine sovjetske tenkovske jedinice ulaze na finsko tlo, što obilježava početak Zimskog rata. Finska se vojska suočava s nedostatkom protuoklopnog naoružanja, tako da počinje koristiti improvizirane bombe konstruirane u tek završenom Španjolskom građanskom ratu. Kako je u to vrijeme sovjetski ministar vanjskih poslova Molotov ne radiju javno izjavio da Sovjeti ne vrše bombardiranje Finske, nego gladnim Fincima bacaju pakete hrane, Finci odgovaraju. Nastaje naziv Molotovljev koktel, a kao odgovor se navodi:„Finci u zahvalu za hranu šalju piće “.Finski proizvođačalkoholnih proizvodaALKOserijski proizvodi Molotovljeve koketele, koji su začepljene staklene boce i umjesto krpe imaju sa svake strane pričvršćenu po jednu velikušibicu,što znatno olakšava korištenje i pruža veću sigurnost od samozlijeđivanja. Kao gorivo se koristila mješavinaetanola,katranai benzina, a boce su bile zapremnine 750ml.Tijekom Zimskog rata ukupno je proizvdeno čak 450.000 komada ovog oružja.
U najvećem svjetskom sukobu Molotovljev koktel koriste sve zaraćene strane. Godine1940.godineVelika Britanijanalazi se pred prijetnjom invazije. Ministarstvo rata izdaje službene upute za izradu Molotovljevih koktela te kreće masovna proizvodnja. Razlog tomu bio je taj što su potrebni sastojci bili lako dostupni jeftini, a nacistički su tenkovi pokazivali iznenađujuću ranjivost. U proizvodnju se uključuju i tvornice, za godinu dana proizvdeno je više od 6.000.000 komada. Posebno veliku popularnost ovo oružje stječe u pokretima otpora u okupiranim državama. Molotovljeve koktele tako masovno koristeJugoslavenski partizani,Francuski pokret otporatePoljski pokret otpora.
Molotovljevi kokteli kasnije se koriste širomsvijeta.Uporabu nalaze u svim vrstamasukoba,od lokalnih ratova, sukoba manjeg intenziteta,revolucija,prosvjeda pa sve do sukoba navijača na sportskim utakmicama. Tako su, primjerice, korišteni uMađarskom ustanku 1956.,Vijetnamskom ratu,Domovinskom ratu,Kosovskom ratu,ratovima uAfganistanuiIraku,Rusko-gruzijskom ratu,Građanskom ratu u Libiji;uneredimatijekomArapskog proljeća;prosvjedima zbog gospodarske krize uGrčkoj;u sukobima huligana grčkihnogometnih klubovaPAOK-aiOlympiakosai sl.
- ↑Hrvatska enciklopedija (LZMK);broj 7 (Mal-Nj), str. 414. Za izdavača: Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb 2005.g.ISBN953-6036-37-1
- Molotovljev koktel na on-line riječniku Arhivirana inačica izvorne straniceod 3. kolovoza 2014. (Wayback Machine) (engleski jezik)
- Faber and Faber,The Second Book of General Ignorance,2010. godina, stranica 76.
- Povijest nastanka Molotovljevog koktela(engleski jezik)
- Tom Wintringham,Against Invasion – the lessons of Spain,1940. godina, stranice 9. – 24.
- Tom Wintringham,New Ways of War,1940. godina
- Nomonhan Alvin Coox,Japan Against Russia, 1939,1990. godina
- John Langdon-Davies,The Lessons of Finland,1940. godina
- Tiskano izdanje časopisa Hrvatski vojnik, broj 380., 20. siječnja 2012. godine - podaci oGrčkoj vatri
- Video prilog o Molotovljevim koktelima u Velikoj Britaniji tijekom Drugog svjetskog rata Arhivirana inačica izvorne straniceod 18. studenoga 2011. (Wayback Machine) (engleski jezik)
- Ministarstvo rata Velike Britanije,Military Training Manual No 42, Appendix A: The Anti-Tank Petrol Bomb "Molotov Cocktail",29. kolovoz 1940. godine
- Uporaba Molotovljevog koktela od strane Poljskog pokreta otpora Arhivirana inačica izvorne straniceod 23. kolovoza 2016. (Wayback Machine) (engleski jezik)
- Korištenje Molotovljevih koktela u Domovinskom ratu Arhivirana inačica izvorne straniceod 25. ožujka 2011. (Wayback Machine)
- Korištenje Molotovljevih koktela tijekom prosvjeda zbog gospodarske krize u Grčkoj Arhivirana inačica izvorne straniceod 22. prosinca 2011. (Wayback Machine)
- Sukobi grčkih nogometnih huligana Arhivirana inačica izvorne straniceod 21. lipnja 2015. (Wayback Machine)