Prijeđi na sadržaj

Moral

Izvor: Wikipedija

Moral(ćudoređe,ćudorednost) u najširem je smislu oblik društvene svijesti, skup nepisanih pravila, narodnihobičaja,navika i normi koji su prihvaćeni u životu neke zajednice. Moral određuje kako ljudsko djelovanje treba biti, a pripadnici zajednice prihvaćaju te principe kao dolične i podvrgavaju im se, na taj način regulirajući međuljudske odnose. Moralna pravila nisu apsolutno važeća, već se razlikuju i vremenski i prostorno. Utoliko je pojam morala blizak pojmuetosa.

Za razliku od pozitivnih zakona, moralna pravila - kada su prekršena - ne donose političke ili ekonomske sankcije. Kao sankcije nemoralnog ponašanja javljaju se grižnja savjesti, prijekor ili bojkot okoline.

Na moral utječu: svijest ljudi, odgoj uobitelji,religija,tradicija,životnoiskustvoipolitika.Pravni propisi imaju svoj izvor u moralnim zakonima. Moralni zakoni i pravni propisi jaki su obrambeni mehanizam društvene zajednice, pogotovo u slučaju opasnosti.

Ufilozofskomznačenju, pojam morala (ili moralne filozofije) istoznačan je s praktičkom filozofskom disciplinometikom.Glavne su teme moralne filozofije ili etikedobro,ispravno djelovanje, ćudoredan život.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Wikicitata
Logotip Wikicitata
Wikicitatiimaju zbirke citata o temiMoral