Prijeđi na sadržaj

Mlađe kameno doba

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sNeolit)
Prapovijest
Kameno doba Paleolitik
Mezolitik
Neolitik
Metalno doba Bakreno doba
Brončano doba
Željezno doba

Mlađekameno dobailineolitik(odgrčkihriječineos= nov ilithos= kamen) je razdoblje u ljudskoj povijesti nakonpaleolitikai prijemetalnog doba.Osnovna obilježja mlađeg kamenog doba su razvoj zemljoradničke i stočarske privrede, pojava stalnih ruralnih i protourbanih naselja tj. prijelaz na "sjedilački način života", te proizvodnjakeramičkogposuđa i drugih predmeta od pečenegline.Kameno se oruđe oružje i dalje proizvodi (sve do u brončano doba), a javljaju se tehnike glačanja i poliranja. Umjetnost se ogleda u ukrašavanju keramičkih posuda, figuralne plastike i različitih kultnih predmeta.

Mlađe kameno doba se nije ravnomjerno pojavljivalo u svim krajevima svijeta niti naeuropskometlu. Negdje nastaje postupnim razvojem, negdje kao posljedica naglog lokalnog preobražaja, a u neka područja stiže seobom nove populacije. Radi se o dugotrajnom procesu koji se odvijao između 10. i 4. tisućljeća prije Krista. Britanski prapovjesničar Gordon Childe uveo je u znanost pojamneolitičke revolucije,prve revolucije u povijesti ljudskog roda koja ima društveno-gospodarski karakter. To je razdoblje u kojem nastaju prve sjedilačke ljudske zajednice s trajnim naseljima i čvrstim nastambama, utemeljene na uzgoju biljaka i domestikaciji životinja. Prije oko 10 000 god. sholocenomi otopljavanjem nastaju povoljniji uvjeti za prelazak čovjeka s lovačkog i skupljačkog načina života na vlastitu proizvodnju hrane. Neolitik u jugoistočnoj Europi počinje oko 6500 pr. Kr., a oko 3500 pr. Kr. prodire šira upotreba metala kojom se završava neolitik, a počinjebakreno dobailieneolitik.[1]

Skara Brae(Orkney,Škotska) je najstarije sačuvano naselje u Europi (3100. – 2500. pr. Kr.).

Neolitičke se promjene nisu svuda odvijale istovremeno. Novosti se pojavljuju prije što bliže idemo prema JI, Grčkoj i Maloj Aziji, tj. bliže žarištima - pokretačima društvenih tokova. Teorija o plodnom polumjesecu zasniva se na činjenici da su prvi koraci u proizvodnji načinjeni u prostoru koji čini široki luk što se pruža visoravnima (ne dolinama) od Levanta preko Male Azije do iračkogKurdistana,južno odKaspijskog jezera,a ovija se oko velikih pustinjskih prostranstava (Arapska, Sirijska, Iranska pustinja). Pravo poljodjelstvo počinje, dakle, neovisno u različitim dijelovima svijeta, u različita vremena, s uzgojem različitih biljaka (plodni polumjesec -pšenica,ječam,mahunarke oko 8000. g. pr. Kr.; Azija -riža,prosooko 6000. g. pr. Kr.; Srednja Amerika -kukuruz,grah,krumpiru 7. tis. pr. Kr.) Osim koliba čovjek je gradio i sojenice.sojenice su drvene kuće na stupovima,podignute nad rijekom ili jezerom.

Protoneolitik

[uredi|uredi kôd]
Jerihon(Palestina), najstarije naselje na svijetu (oko 9000. pr. Kr.) u kojemu se još uvijek živi.

Prijelazno razdoblje izmeđumezolitika(srednjeg kamenog doba) i mlađeg kamenog doba naziva seprotoneolitik(grč.protos=prvi, prednji).

Tada kasni mezolitik ne zadržava izvorne osobine klasičnog mezolitika, već se nazire prijelaz sa skupljanja i lova na proizvodnju hrane, kao i pripitomljavanježivotinja.Pojava pripitomljenih životinja potvrđena jearheološkiu područjuKurdistana(Zagroz planine), ali nema dokaza o uzgojubiljaka.Ipak određeni arheološki nalazi poput kamenih žrvnjeva i mužara, batova i bruseva, jama za zalihe i sl. svjedoče o promjenama ugospodarstvu.Važan izvor prehrane postaju samonikležitaricečija je postojbina upravo u područjuBliskogiSrednjeg Istoka.Istovremeno se javljaju tragovi prvih trajnih naselja koji sugeriraju sjedilački način života (sedentizam), što je vidljivo u ostacima nastambi, a također ga potvrđuju skladištenje i čuvanje hrane, ostaci flore i faune koji pokazuju na izmjenu godišnjih doba, te pokapanje mrtvih u sklopu naselja.

Primjeri protoneolitičkih zajednica suKarim Shahir kulturau području Kurdistana (Zagroz planine) inatufijenska kulturana području današnjegIzraelaiJordana(10000. – 8300. g.p.Kr.), za koju su karakteristična trajna naselja na otvorenom: Ejnan, Jerihon i Beidha, ali se još uvijek naseljavaju i pećine. To su djelomično ukopane nastambe kružnog tlorisa koje imaju donji dio od kamena, gornji od trske i rogožine, a središnji stup nosi krovnu konstrukciju. Smještene su oko središnjeg prostora u kojem je ukopano više jama obljepljenih ilovačom, a koje su služile za spremanje zaliha žitarica. Natufijenska kultura u svome je prostoru pojam nečeg novog, a to je osnivanje seoskih zajednica i uvođenje žitne ishrane. Bitno je nova društvena kategorija ruralni život sa standardiziranim stambenim elementima i dugotrajnim boravkom na jednom mjestu kroz više generacija, dakle barem stotinu godina.

Rekonstrukcija sobe uÇatal Höyüku(6,250. – 5,400. pr. Kr.), Arheološki muzej,Ankara,Turska.

UEuropi,protoneolitičkom razdoblju pripadakultura Lepenskog viračije je gospodarstvo (loviribolov) tipično mezolitičko, ali sjedilački način života u naseljima bliže je mlađem kamenom dobu.

Pretkeramičko mlađe kameno doba

[uredi|uredi kôd]

Ovim nazivom se obilježavaju zajednice koje su u različitim dijelovima svijeta dosegle razinu mlađeg kamenog doba u svim aspektima (gospodarskom, društvenom, duhovnom) osim u poznavanju keramičke proizvodnje.

Najprije je ta pojava uočena na Bliskom Istoku - pretkeramičkiJerihon AiB,Çatal Höyük,Asikly Hoyuk,Cayonu,Hacilar,Jarmo- gdje vrlo stabilne klimatske prilike početkom holocena pogoduju razvoju zajednica koje uzgajaju biljke i nastavljaju s pripitomljavanjem životinja. Slične pojave uočene su uHirokitiji(Cipar) i ugrčkojTesaliji(tesalska pretkeramika). Sve ovo dovodi do porasta broja stanovnika i stvaranja velikih naselja, a na Bliskom istoku i u Anatoliji i do početaka stvaranja gradova.

Procesi se odvijaju različito u pojedinim područjima, ali uglavnom obuhvaćaju umjereni pojas Dalekog istoka i Amerike, te osobito aktivno središte od Crnog mora i Perzijskog zaljeva do Nila, gdje se počinju uzgajatipšenica,ječam,raž,proso,pojedine grahorice, telanikonoplja,a od životinja (uz ranijegpsa) udomaćuju seovca,koza,svinja,govedo,devai dr. Već u ranijim pretkeramičkim kulturama podižu se naselja gradskog tipa (npr.Jerihon), poslije i s bogatim keramičkim materijalom (Biblos, Çatal Hüyük i dr.). Grade se zemunice, ali i nadzemne konstrukcije od pletera, sušene opeke i dr. Usavršavaju se oruđa i oružja, javljaju se prvi ukrasni predmeti te plastika posvećena kultu.[1]

Mlađe kameno doba u Hrvatskoj

[uredi|uredi kôd]
Starebalkanskekulture uneolitskojEuropi oko4500. pr. Kr.

Rano mlađe kameno doba

[uredi|uredi kôd]

Prve neolitičke kulture na području Hrvatske sustarčevačka kulturau sjevernoj Hrvatskoj iimpresso-keramička kulturanajadranskojobali i otocima.

Starčevo,lokalitet po kojem je ova kultura dobila ime, se nalazi u južnomBanatu.Kultura se odatle proširila na područjeSrbije,doKosovana jugu, istočne i srednjeSlavonijena zapadu te sjeveroistočne i središnjeBosnegdje se dodiruje s impresso-keramičkom kulturom. Osnovno obilježje starčevačke kulture su posude kuglastih i polukuglastih oblika grube izrade. Ukrašavane su plastičnim naljepcima, izbočinama, otiscima nokta ili prsta. Za fino posuđe je karakteristična sjajna crvena ili oker površina koja je ukrašena slikanjem crvenom, crnom, smeđom i bijelom bojom. Pripadnici ove kulture žive uglavnom uzemunicama.Među najvažnija nalazišta spadajuVučedolkrajVukovara,Sarvaš,Vinkovci,Pepelanei dr.

Keramika impresso kulture također je kuglastog ili polukuglastog oblika, crvenosmeđe boje. Ukrašavana je otiskivanjem ruba ili poleđineškoljke,puža,prsta ili nokta po čemu je i dobila ime.

Nositelji ove kulture stanuju ušpiljama,a kasnije u naseljima polukružnog oblika. Najvažnija nalazišta suVela jama(Lošinj),Smilčić,Danilo,Markova špilja(Hvar).

Srednje mlađe kameno doba

[uredi|uredi kôd]
Svakodnevni predmetiVinčanske kulture
Neolitsla kamena sjekira izMraclina,središnja Hrvatska.

U srednjem mlađem kamenom dobu dolazi do primjene nove tehnologije u izradi keramike. Umjesto dosadašnjegoksidacijskognačina pečenja (uz prisustvo zraka) počinje se primjenjivatiredukcijskopečenje tj, pečenje bez prisustva zraka. Zbog toga posuđe dobiva tamnu, crnu boju. Novost je i tehnika finog poliranja posuđa koje dobiva visoki, gotovometalnisjaj. Najvažniji predstavnih ovih novina jevinčanska kultura(lokalitetVinčakrajBeograda), ali ona u Hrvatskoj prodire samo u najistočnije krajeve (Vukovar,Bapska).

Međutim, slijedom utjecaja vinčanske na starčevačku kulturu, stvara sesopotska kultura.koja se proširila po čitavoj Slavoniji, sve do potezaMedvednica-Kalnik.Od lokaliteta, najvažniji suSopot,Otok,BapskaiVinkovci.Nastambe su isključivo nadzemne, s podnicama od nabijene zemlje. Posuđe je uglavnom bikoničnog oblika, a osim imitacija vinčanskih ukrasa (urezane trake ispunjene ubodima, glačanje), stvaraju se i originalni ukrasi jednostavnih nizova crta, cik-cak linije i sl.

U središnjoj Hrvatskoj starčevačku kulturu nasljeđujekorenovska kultura,koja pripada srednjoeuropskoj kulturi linearno-trakaste keramike. Karakteristično je ukrašavanje posuđa urezanim usporednim crtama. Od lokaliteta se ističu Malo Korenovo,Drljanovac,Kaniška Iva, Tomašica.

U ovom razdoblju na jadranskoj obali i otocima egzistiradanilska kultura(Danilo,Vela jama (Lošinj),Vela spilja (Korčula),Bribir,Grapčeva spilja(Hvar)). Fino keramičko posuđe tamne boje ukrašavano je različitim geometrijskim motivima, spiralama, meandrima i sl. Iako se uglavnom stanovalo u spiljama, nađeni su ostacizemunicai nadzemnih koliba. Karakteristični suritoni- kultne posude na četiri noge, s visokom prstenastom ručkom.

Zašiljeni kameni nož s Hvara[2]

Kasno mlađe kameno doba

[uredi|uredi kôd]

U ovom razdoblju se na danilsku nadovezujehvarska kultura(Hvar,Lastovo,Pelješac,Korčula i dr.) koja nije jedinstvena na cijelom prostoru rasprostiranja, već se pojavljuju određene lokalne varijante. Karakteristična je fina, tamna glačana i oslikana keramika. Razni se motivi slikaju crvenom, bijelom, smeđom i crnom bojom.

  1. abOpća i nacionalna enciklopedija:neolitik
  2. Jovan Zujovic (1856-1936), Kameno doba, Beograd, 1893., sl. 61.

Unutarnje poveznice

[uredi|uredi kôd]

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima stranicu o temiNeolithic