Prijeđi na sadržaj

Oker

Izvor: Wikipedija
Slikakonjau okeru iz francuske špiljeLascaux.
Oker pigment (žuti oker).
Žena iz plemena Himba (sjevernaNamibija) obojena crvenim okerom.

Oker(njem.Ockerodlat.ochra:bijeložut od grč.ὤχρα,premaὠχρός:žut; blijed) je prirodni anorganskipigmentkojemu je, uz veće primjese (prirodne)gline,glavni sastojak hidratiziraniželjezni(III) oksid(FeOOHx0,4 H2O), a sadrži i neštomanganovihikalcijevihspojeva. Porastom udjela željeza (i mangana) boja okera prelazi iz žute u smeđu i crvenosmeđu. Boju mijenja ižarenjem;najprije postaje jačom (intenzivnijom), a zatim prelazi i tamnije nijanse uz istodobno povećanje pokrivne moći. Uprapovijestise oker upotrebljavao za bojenje islikanje,ali i uobrednesvrhe. Crveni oker simbolizira boju života i stari su mu narodi pripisivali snagukrvi.Već odstarijeg kamenog doba (paleolitika)koristio se za posipanje tijela pokojnika ili se pokojniku prilagao u grob kao grumen. Zbog toga su i neke prapovijesne zajednice dobile ime prema tom običaju, primjerice kultura grobova s okerom. Poslije se koristio kao važan pigment za boje i lakove (nalič), a danas su ga iz uporabe gotovo potpuno istisnuli sintetski željezni oksidi, pa se žuti sintetski željezni oksid također naziva okerom.[1]Oker je pigment uglavnom zagasite tamnožute (oker) boje, ali i žutosmeđe do crveno smeđe. Sadrži različit udjelgetita,te spojeve mangana i kalcija uz veće primjese gline.[2]

Anorganski obojeni pigmenti

[uredi|uredi kôd]

Do danas je poznato više stotina različitih anorganskih obojenih pigmenata koji se međusobno razlikuju prema boji i drugim svojstvima. Prema kemijskom sastavu, kako se obično pigmenti opisuju, razlikuju se četiri glavne grupe pigmenata:oksidnipigmenti,sulfidniiselenidnipigmenti,kromatnipigmenti icijanidnipigmenti. S obzirom nabojuanorganski se pigmenti, izuzevšibijelei crne, mogu ubrojiti u crvene, smeđe, narančaste, žute, zelene i plave pigmente. Boja i kemijski sastav nisu izravno povezani. Tako na primjer, crvenu boju daju, između ostalih, željezni oksid i kadmijev sulfoselenid, dok različiti oksidi, čak istogmetala,željeza,mogu biti crveni, smeđi, narančasti, žuti ili crni, uključujući i prijelazne tonove među tim bojama.

Oksidni pigmenti

[uredi|uredi kôd]

U oksidne pigmente ubrajaju se jednostavni oksidi i hidratizirani oksidi željeza i kroma, te mješoviti pigmentispinelneilirutilnestrukture. Skupina oksidnih pigmenata vrlo je cijenjena zbog svoje svjetlostalnosti, dobre moći pokrivanja, inertnosti i otpornosti premaotapalimaikemikalijama,te postojanosti na temperature i do 500 °C (osim nekih oksida željeza). Osim tih svojstava, oksidni su pigmenti pogodni i zbog svoje niske cijene.

Prirodni oksidi željeza

[uredi|uredi kôd]

Prirodni oksidi željeza rasprostranjeni su uželjeznim rudamaširom svijeta, ali je relativno malorudadovoljno čisto da bi se isplatilo njihovo iskorištavanje u proizvodnji pigmenata. Oksidni prirodni pigmenti željeza obično se nazivaju prema nalazištima rude. Poznati su španjolski crveni, perzijski crveni,sijenažuti pigmenti i tako dalje. S obzirom na kemijski sastav prirodni oksidni pigmenti željeza sadrže, uz mnoge primjese, određene kemijske spojeve željeza: željezo(III) oksid (α Fe2O3) u crvenim pigmentima, odnosno hidratizirani željezo(III) oksid,getit(α FeOOH) u žutim pigmentima. Prvi se spoj susreće u željeznoj rudihematitu,a drugi u rudilimonitu.Da bi se iz ruda proizveo pigment, podvrgavaju se one postupcima koji ovise o sastavu rude i o primjesama koje treba ukloniti. Ruda se usitnjuje, primjese se po mogućnosti što bolje odstrane, zatim se proizvod suši, ponekad kalcinira, i melje. Sušenje i kalciniranje osjetljivi su postupci jer se gubitkom vode, što se tom prilikom događa, može promijeniti nijansa pigmenta. Zbog toga su trajanje itemperaturasušenja ižarenjaveoma važni i treba ih pažljivo kontrolirati. Poznati prirodni oksidni pigmenti željeza jesuželjezno crvenilo,oker iumbra.

  1. oker,[1],"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, mrežno izdanje, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2020., pristupljeno 21. 5. 2020.
  2. "Tehnička enciklopedija" (Boje i lakovi), glavni urednik Hrvoje Požar, Grafički zavod Hrvatske, 1987.