Prijeđi na sadržaj

Opatija Lorsch

Koordinate:49°39′13″N8°34′11″E/ 49.65361°N 8.56972°E/49.65361; 8.56972
Izvor: Wikipedija
Opatija Lorsch
Svjetska baštinaUNESCO
}}
DržavaNjemačka
Godina uvrštenja1991.(15. zasjedanje)
VrstaKulturno dobro
Mjeriloiii, iv
Ugroženost
PoveznicaUNESCO:515
Koordinate49°39′13″N8°34′11″E/ 49.65361°N 8.56972°E/49.65361; 8.56972
Opatija Lorsch na zemljovidu Njemačke
Opatija Lorsch
Opatija Lorsch
Lokacija Opatije Lorsch u Njemačkoj
Ulazna vrata (Torhalle) iz 9. st. je jedinstven ostatakkarolinških vremena.U njoj su spojeni elementi rimskogslavoluka(lučni prolaz, polustupovi) s elementima autohtone teutonske ostavštine (slijepe arkade bez baza, polikromni zidovi).

Kraljevska opatija Lorsch(njemački:Reichsabtei Lorsch,latinski:Laureshamense Monasterium) poznata i kaoLaurissaiLauresham,uLorschu,oko 10 km istočno odWormsa,je jedan od najpoznatijih i najcjenjenijih samostanaKarolinškog carstva.Čak i danas, kad je polusrušena, ostaje kao jedan od najvažnijihpredromaničkihgrađevina u Njemačkoj. Kronike opatije u Lorschu, koje se nalaze u kodeksu (Lorscher Codex) sastavljenom 1170ih (danas u državnom arhivu uWürzburgu) i smatra se jednim od ključnih dokumenata o njemačkoj srednjovjekovnoj povijesti. Još jedan slavni dokument iz opatije jeCodex Aureus.God. 1991. Ova razrušena opatija je upisana naUNESCOvpopis mjesta svjetske baštine u Europi.[1]

Povijest

[uredi|uredi kôd]

Opatiju je osnovano 764. god. Franački grofCancorsa svojom majkom Williswindom kao crkveno vlasništvo (Eigenkirche), tj. ženski samostan koji će nositi njeno ime - Laurissa. One su povjerile upravu samostana nadbiskupuMetza,Chrodegangu,koji je posvetio samostan i crkvuSvetom Petrute je postao njenim prvim opatom. Osnivači su obogatili novu opatiju mnogim donacijama, a na mjestu opata Chrodeganga je 766. god. zamijenio njegov Gundeland koji je doveo četrnaestbenediktinskihsvećenika. Kako bi opatija postala i hodočasničkim mjestom on je od papePavla I.tijelosvetog Nazarijusa,rimskogmučenika, zajedno s njegova tri prijatelja, koji su ubijeni za vrijeme caraDioklecijana.Svete relikvije su stigle 11. srpnja 765. god., te su pažljivo smješte u baziliku samostana. Bazilika i samostan su tada preimenovane u čast sv. Nazarijusa, te je crkvu Svetog Petra i samostan Svetog Nazarijusa nadbiskup Mainza posvetio 774. god., čemu je prisustvovao iKarlo Veliki.

Prva stranicaLorsch Codexa,kodeksakoji detaljno opisuje posjede i bogatstvo opatije.
Opatija Lorsch na bakropisu iz 1615. god. (Matthäus Merian).

Kako su mnogi posvjedočili brojnim čudima u prisustvu ostataka sv. Nazarijusa, iz svih krajeva Europe počeli su dolaziti hodočasnici da posjete oltar. U sljedećih devet stoljeća samostan saskriptorijemu Lorschu su postali jedno od važnijih kulturnih središta Njemačke. U katalozima iz 9. st. vidi se kako su bili bogati ne samo vjerskim nego i antičkim tekstovima.[2]Pape i carevi su opetovano darivali opatiju brojnim posjedima odAlpadoSjevernog mora,te je vrlo brzo postala ne samo bogata, već i jako politički utjecajna. Dostigla je i stupanjReichsabtei(neovisna politička jedinica odgovorna samocaru). Važnost opatije opisuje činjenica kako su dva cara,Ludvig NjemačkiiLudvig III. Mlađi,sahranjeni pod njenim krovom.

Opatija je, zbog svoje neovisnosti, bila upletena u nekoliko feudalnih razmirica i ratova. A nakon što je 46 opata upravljalo opatijom neovisno, papaGrgur IX.je svrgnuo posljednjeg opata 1226. god., i zahvaljujući podršci caraFridrika II.,Lorsch je došao u posjed nadbiskupa Mainza (Siegfried III.) 1232. god., čime je okončano doba velikog kulturnog i političkog utjecaja opatije Lorsch.

God. 1248., svećeniciPremonstratisu od papeCelestina IV.dobili opatiju Lorsch na upravljanje, te su ostali u njoj sve do 1556. god., kada je Lorsch, zajedno s okolicom, došao u rukeluteranaikalvinističkihprinčeva. Izborni princOtto Heinrichje odnio sadržaj knjižnice uHeidelbergu,stvorivši tamo slavnuBibliotheca Palatina,netom prije ukidanja opatije od 1557./1563. god. Svećenici koji su ostali su umirovljeni i razmješteni. TijekomTridesetogodišnjeg rataopatija Lorsch i njena okolica je uvelike stradala. God. 1621., većina zgrada u opatiji Lorsch je bilo srušeno. Ubrzo nakon što je ovo područje ponovno pripalo nadbiskupiji u Mainzu, ponovno je stanovništvo preuzelokatoličku vjeru,ali je izgubljena svaka nada za povratkom izgubljenog blaga. Tako je 1623. god., po zauzimanju HeidelbergaMaksimilijan I. Veliki, izborni bavarski knez,blaga knjižnice od 196 kovčega punih rukopisa poklonio papiGrguru XV.[3]koje je on pripojiovatikanskojknjižnici "Biblioteca Palatina".

No, opatija je najviše stradala za vrijeme rata protiv francuskog kraljaLuja XIV.od 1679. do 1697. god. Cijela okolna sela su bila spaljena, seljani protjerani, a francuski vojnici su zapalili sve opatijske zgrade. Jedini dio opatije koji nije izgorio služio je kao skladište duhana sve doPrvog svjetskog rata.Drevni ulaz u opatiju (Königshalle), koji je izgradioLudovik III.,je najstariji i najvrijedniji primjerkarolinške arhitekture.

  1. Opatija Lorsch na UNESCOvim stranicama
  2. James W. Thompson,The Medieval Library(New York) 1957., str. 80.-82;. Chauncey E. Finch, "Catalogues and Other Manuscripts from Lorsch"Transactions and Proceedings of the American Philological Association99(1968.) str. 165-179.
  3. Thompson 1957; Finch 1968:165.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]

Sestrinski projekti

[uredi|uredi kôd]
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiopatija Lorsch

Mrežna sjedišta

[uredi|uredi kôd]