Prijeđi na sadržaj

Priroda

Izvor: Wikipedija
Ovo je glavno značenje pojmaPriroda.Za časopis pogledajtePriroda (časopis).
Hopetounski slapovi,Australija
Udarmunjetijekom erupcijevulkanaGalunggunganaZapadnoj Javi1982.

Prirodaje, u najširem smislu, ekvivalent zaprirodni,fizičkiilimaterijalni svijetilisvemir.Prirodaoznačavafenomenefizičkog svijeta, ali iživotuopće. Njezin raspon seže odsubatomskogdokozmičkog.

Latinskariječ za prirodu ili narav jestnatura,tj. "esencijalne kvalitete, urođena dispozicija", a u drevna je vremena doslovce značila "rođenje".[1]Naturaje bila latinski prijevod grčke riječiphysis(φύσις), koja se izvorno povezivala s intrinzičnim karakteristikama koje biljke, životinje i ostale osobine svijeta razvijaju u skladu sa sobom.[2][3]Koncept prirode u cjelini, fizičkisvemir,jedan je od nekoliko proširenja izvorne ideje; predsokratski filozofi počeli su primjenjivati riječ φύσις u određenom jezgrovitom značenju i otada je ona počela stjecati svoje značenje. Ova je uporaba bila potvrđena dolaskom moderneznanstvene metodetijekom posljednjih nekoliko stoljeća.[4][5]

Danas u raznim uporabama ove riječi "priroda" često označavageologijuidivljinu.Priroda može označivati opće carstvo raznih tipova živućih biljaka i životinja, a u nekim slučajevima procese povezane s neživim objektima – način na koji pojedini tipovi stvari postoje i mijenjaju se u skladu sa sobom, poputvremenaigeologijeZemlje tematerijeienergijeod kojih su sve stvari sastavljene. Često se pod prirodom razumijeva "prirodni okoliš"ilidivljinakoju čine divlje životinje, stijene, šume, plaže i općenito sve stvari koje nisu znatno izmijenjene čovječjom intervencijom ili one koje traju usprkos čovječjoj intervenciji. Primjerice, izrađeni predmeti i čovječja interakcija općenito se ne smatraju dijelom prirode osim ako nisu, primjerice, označeni kao "čovječja priroda" ili "čitava priroda". Ovaj tradicionalniji koncept prirodnih stvari, koji se još može sresti, implicira razlikovanje prirodnog i umjetnog tako da se umjetno razumijeva kao ono što je nastalo čovječjomsviješćuili čovječjimumom.Ovisno o pojedinom kontekstu pojam "prirodan" ili "naravan" može se također razlikovati odneprirodnog(nenaravnog),natprirodnog(nadnaravnog) ilisintetskog.

Galerija

[uredi|uredi kôd]

Više informacija

[uredi|uredi kôd]
  1. Harper, Douglas."nature".Online Etymology Dictionary.Pristupljeno 23. rujna 2006.
  2. Koristan premda donekle pogrešno predstavljen prikaz predsokratske uporabe koncepta φύσις može se naći u Naddaf, GerardThe Greek Concept of Nature,SUNY Press, 2006. Riječ φύσις, premda prvi put uporabljena u vezi s biljkom u Homera, javlja se vrlo rano u grčkoj filozofiji i u nekoliko značenja. Ova se značenja općenito podudaraju s trenutačnim značenjima u kojima se riječprirodailinaravrabi, kao što je potvrđeno u Guthrie, W. K. C.Presocratic Tradition from Parmenides to Democritus(drugi svezak njegova djelaHistory of Greek Philosophy), Cambridge UP, 1965.
  3. Prva poznata uporaba riječiphysiszabilježena je uHomerakao referencija na intrinzične kvalitete biljke: ὣς ἄρα φωνήσας πόρε φάρμακον ἀργεϊφόντης ἐκ γαίης ἐρύσας, καί μοιφύσιναὐτοῦ ἔδειξε. (So saying, Argeiphontes [=Hermes] gave me the herb, drawing it from the ground, and showed me itsnature.)Odyssey10.302-3 (ed. A. T. Murray). (O riječi se podrobnije govori u Liddellovu i Scottovu djeluGreek LexiconArhivirana inačica izvorne straniceod 5. ožujka 2011. (Wayback Machine).) Za kasniju, ali još vrlo ranu grčku uporabu ovog pojma vidi prethodnu bilješku.
  4. Philosophiae Naturalis Principia Mathematica(1687.) Isaaca Newtona prevodi se, primjerice, kao "Matematički principi prirodne filozofije", a odražava tadašnju suvremenu uporabu riječi "prirodne filozofije"što je srodno" sustavnom proučavanju prirode "
  5. Etimologija riječi "fizički" ukazuje na njezinu uporabu kao sinonima za "prirodno" već od oko sredine 15. stoljeća: Harper, Douglas."physical".Online Etymology Dictionary.Pristupljeno 20. rujna 2006.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiPriroda