Prijeđi na sadržaj

Prizma (optika)

Izvor: Wikipedija
Plastičnaprizma.
Prolaz zrake svjetlosti kroz prizmu s kutom prizmeα.Područja 0, 1 i 2 imaju indekse loman0,n1in2.Kutθ’označuje kut nakon loma svjetlosti.
Lom svjetlostiu prizmi.
Disperzijakod optičke prizme uzrokuje da se bijelasvjetlostrazloži nadugine boje.

Prizmailioptička prizma,uoptici,je obično trostrana prizma, odstaklaili nekoga drugoga prozirnogmaterijala.[1]Kada zrakamonokromatskesvjetlosti padne na jednu plohu trostrane prizme, ona selomipri ulazu i pri izlazu iz prizme.Kutza koji zraka skrene iz svoga prvotnoga smjera, prošavši kroz prizmu, naziva se kut devijacijeθ,a ovisi o kutu prizmeαi oindeksu lomanmaterijala od kojega je prizma načinjena.Mjerenjemkuta devijacije i pripadnoga kuta prizme može se izračunati indeks loma materijala prizme. Kut devijacije ovisi i o kutu upadanja zrake. On je najmanjiθminkada zraka prolazi kroz prizmu simetrično. Za prizmu prikazano desno vrijedi:

gdje jen-indeks lomamaterijala prizme. Budući da kut devijacije ovisi o indeksu loma, a indeks loma ovalnoj duljinisvjetlosti,prizmom se može svjetlost rastaviti na komponente i tako dobitidisperzija svjetlosti.To svojstvo prizme iskorištava se za dobivanjespektarakodspektroskopskih instrumenata.Prizma za totalnu refleksiju trostrana je pravokutna prizma kojom se, zbog totalnerefleksije,može zraka svjetlosti zakrenuti za 90° ili vratiti natrag i preokrenuti. Te se prizme upotrebljavaju kod mnogih optičkih instrumenata (na primjer Nicolova prizma).

Lom svjetlosti u prizmi[uredi|uredi kôd]

Optička prizma je prozirno tijelo omeđeno s dvije ravnine koje se sijeku pod oštrim kutom koji se zove lomni kut prizmeρ.Zraka se lomi kod ulaza u prizmu u točki A i kod izlaza iz prizme u točki B. U točki A zraka se otklonila od prvobitnog smjera za kutδ1= α1- β1.U točki B za kutδ2= α2- β2,pa je ukupni otklon ilidevijacijazrake svjetlosti od svoga prvobitnog smjera:

Kako je zbroj kutova u trokutu 180°:

a odatle je:

Uvrstimo li to u izraz za devijaciju, dobit ćemo:

Devijacija će biti najmanja kada zraka svjetlosti bude simetrično prolazila kroz prizmu, to je kad budeα1= β2.Ako je lomni kutρmalen, imamo tanku prizmu, pa su i svi ostali kutovi maleni. Stoga u izrazu za indeks loma možemo sinuse zamijeniti samim kutovima, to jest:

pa je:

Uvrstimo li to u izraz za devijaciju:

ili, jer je:

dobivamo:

Odatle vidimo da je devijacija kod prizme to veća što je veći indeks loma i lomni kut prizme. Zraka iz prizme izlazi otklonjena prema debljem kraju za kut devijacije.[2]

Nicolova prizma[uredi|uredi kôd]

Nicolova prizma: 1. nepolarizirana zraka, 2. islandskidvolomac,3. kanadski balzam, 4. ekstraordinarna zraka, 5. potpunopolarizirana(ordinarna) zraka.

Nicolova prizmaje jedna od najpoznatijih naprava za stvaranje linearnopolariziranesvjetlosti. Upotrebljava se kao polarizator i analizator. Sastoji se od dvaju komada kristalaislandskoga dvolomca,zalijepljenih kanadskim balzamom u obliku romboedarske prizme. Nepolarizirana zraka svjetlosti koja padne na brid Nicolove prizme dvostruko se lomi te daje ordinarnu i ekstraordinarnu zraku. Za ordinarnu je zraku indeks loma islandskoga dvolomca 1,658, a za ekstraordinarnu 1,486. Indeks loma kanadskoga balzama za obje je zrake jednak, i to 1,53 (za žutunatrijevusvjetlost). Ordinarna zraka koja na spojnicu od kanadskoga balzama dolazi pod kutom većim od kritičnoga totalno se reflektira, a ekstraordinarna zraka prolazi gotovo nesmetano kroz prizmu. Rezultat je da je izlazna zraka potpuno polarizirana. Taj sustav prizmi konstruirao je škotski fizičar William Nicol (1768. – 1851.). Modifikacije Nicolove prizme upotrebljavaju se i za druge, specijalne svrhe.[3]

Izvori[uredi|uredi kôd]

  1. prizma,[1]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, enciklopedija.hr, 2016.
  2. Velimir Kruz: "Tehnička fizika za tehničke škole", "Školska knjiga" Zagreb, 1969.
  3. Nicolova prizma,[2]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, enciklopedija.hr, 2016.

Vanjske poveznice[uredi|uredi kôd]

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima stranicu o temiPrizma (optika)