Prijeđi na sadržaj

Repaši

Izvor: Wikipedija
Repaši
Raspon fosila
Jura-danas
Sistematika
Carstvo:Animalia
Koljeno:Chordata
Razred:Amphibia
Podrazred:Lissamphibia
Red:Caudata
Scopoli,1777.
Rasprostranjenost

Udomaćenost repaša (zelena boja)
Podredovi
Baze podataka

Repaši(Urodela ili Caudata) su redvodozemacakoji se od ostalih vodozemaca razlikuju po prisustvurepai dva para nogu približno jednake veličine. Postoji ih oko 500 vrsta.

Većinom su to relativno mali kralježnjaci čija dužina tijela varira od jedinki iz rodaThoriuss ukupnom duljinom od 2,7 centimetara, pa sve dodivovskog kineskog vodenjaka(lat.Andreias), koji dostiže dužinu od 1,8 m težinu do 65 kilograma. Gotovo svi, osim malog broja vrsta koje žive u vodi, imaju dva para funkcionalnihekstremiteta.Noge su kratke i postavljene su sa strane trupa pa kretanjem po čvrstoj podlozi potiskuju tijelo prema naprijed.

Kožaim je glatka, vlažna ili sa sitnim, bradavičastim ispupčenjima. Kod velikog broja vrsta prisutna jeneotenija.Oči su dobro razvijene i osim kod malog broja vrsta imaju očne kapke, dok slušne kanale ibubnjićnemaju.Prsna kostje ili slabo razvijena ili ne postoji, arebrasu kratka pa ne dopiru do prsne kosti.Nečisnicasenalazi na sredini završnog dijela trupa.

Disanje

[uredi|uredi kôd]

Opća podjela da vodene vrste dišu na škrge, a kopnene plućima nije sveobuhvatna. Postoje primjeri da neke kopnene vrste iz porodicebesplućnjakanemajupluća,kao i da neke vodene, kao npr. vrste iz porodiceAmphiumidaenemaju škrge već dišu na pluća.

Životni ciklus

[uredi|uredi kôd]

Oplodnja može biti vanjska i unutarnja. Kod unutarnje oplodnje nema fizičkog kontakta između ženki i mužjaka, već mužjak polažespermatoforu kome suspermatozoidi,a ženka ga uvlači unečisnicu.U dijelovima nečisnice, koji se nazivaju spermateke, spermatozoidi se održavaju pa svakajajna stanicakoja prođe kroz nečisnicu biva oplođena.

Razvitak zametka uličinkuodvija se na dva načina:

Mnogi repaši prolaze kroz dva razdoblja u životnom ciklusu:

  • ličinku koja živi u vodi i ima vanjske škrge
  • odraslu jedinku koja nastaje preobrazbom ličinke, živi na kopnu i diše na pluća i/ili preko vlažne kože.

U svim fazama života sumesožderi,a plijen su im sitni člankonošci.

Neke vrste se ne preobražuju, već zadržavaju izgled ličinke tijekom cijelog života (neotenija), dok druge nemaju stadij ličinki, već se mladi izlegu iz jaja kao minijaturni odrasli.

Regeneracija

[uredi|uredi kôd]

Repaši imaju najveću sposobnost regeneracije među svimkralježnjacima,pa su zbog toga dosta eksperimentalno proučavani. Ako se daždevnjaku odsječe stopalo ono će se potpuno nadoknaditi. Također, noga koja je odsječena pri osnovi, cijela se obnavlja, a i dijeloviusana,očijuirepa,se jako dobro obnavljaju. To svojstvo od unutrašnjih organa imaju dijelovi pluća.