Prijeđi na sadržaj

Socijaldemokratska stranka Njemačke

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sSPD)
Socijaldemokratska stranka Njemačke
Sozialdemokratische Partei Deutschlands
Logo stranke SPD
Logo stranke SPD
Vođa Saskia EskeniNorbert Walter-Borjans
Osnovana 1863.
Država djelovanja Njemačka
Ideologija Socijaldemokracija,
Socijalni liberalizam[1],
Europejstvo.
Politički položaj Lijevi centar
Međunarodna skupina Progresivna alijansaiSocijalistička internacionala
Službene boje crvena
Stranačka zastava
Stranačka zastava
Stranačka zastava
Službena stranica

Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD)(njem.Sozialdemokratische Partei Deutschlands; SPD) je druga najstarijapolitička strankauNjemačkoj.Osnovana je 23. svibnja 1863. godine. Veoma bliska s radničkim pokretima i sindikatima, SPD spada u skupinusocijaldemokratskihstranakalijevoga centra.[1][2]

SPD je članicaStranke europskih socijalista,teSocijalističke InternacionaleiProgresivne alijanse.

Članovi stranke mlađi od 35 godina su organizirani u omladinskoj podorganizaciji koja se naziva"Radna skupina mladih socijalista u SPD-u".

Trenutačna predsјednica stranke jeAndrea Nahles.

Djelovanje

[uredi|uredi kôd]

Osnovana je godine1863.i njena originalna platforma je bilo zalaganje zademokratski socijalizam.Iako ju je za vrijeme Drugog Rajha zabranjivao kancelarOtto von Bismarck,njeni članovi su bili birani uReichstag.Bismarckje, kako bi suzbio njihov utjecaj, donio niz reformi kojima je po prvi put u povijesti uveden moderni sustav mirovinskog i socijalnog osiguranja. Godine 1912. SPD se nametnula kao najjača stranka uReichstagu.Unatoč revolucionarnoj retorici, SPD je vremenom postala dio establišmenta te je podržala carsku vladu prilikom ulaska uPrvi svjetski rat.Nakon poraza Njemačke u ratu, čelnici SPD-a su predvodili zbacivanje monarhije i uspostavljanjeWeimarske Republike.Bili su protiv lijevog radikalizma toga doba.

SPD, koja je revolucionarnidemokratski socijalizamu potpunosti zamijenila reformskomsocijaldemokracijom,svoj program nije bila u stanju provesti zbog oštrih odredbiVersajskog mirovnog sporazuma,velike gospodarske krizei političke nestabilnosti koja je završena dolaskomnacistana vlast. Nova vlada je godine 1933. zabranila rad SPD.

Nakon Drugog svjetskog rata, SPD je obnovljena u dijelu Njemačke pod dominacijom zapadnih saveznika, dok su njeni članovi u istočnom dijelu pod sovjetskom dominacijom prisilno ujedinjeni s komunistima boljševičkog tipa u vladajuću Jedinstvenu socijalističku partiju Njemačke.

Na zapadu je SPD bila u oporbi sve dok godine 1966. nije s vladajućimdemokršćanimaušla u veliku koaliciju. Zahvaljujući popularnomBrandtuje godine 1969. osvojila vlast te je zadržala sve do godine 1982. kada su ih njihovi saveznici iz centrističkeFDPodbacili u korist demokršćanskeCDU.

SPD je u drugoj polovici 1990-ih pod vođenjemGerharda Schröderaodbacila socijaldemokratski program u korist ekonomski neoliberalnogTrećeg puta,te godine 1998. zajedno saZelenimapreuzela vlast od demokršćana iz CDU. Pod vlašću SPD Njemačka je zabilježila gospodarsku stagnaciju, te jačanje radikalnih stranaka s lijeva i desna. 2005. godine su raspisani izvanredni izbori, prije kojih se lijeva frakcija stranke odvojila i zajedno s bivšim ljevičarima izDDR-a stvorila strankuLjevica.Nakon izbora su SPD i CDU dogovorili stvaranje velike koalicije na čelu sAngelom Merkeliz demokršćanske CDU.

Naizborima 2009.SPD gubi ogroman broj glasova i s 23,0% doživljuje najgori rezultat u svojoj povijesti. Nakon toga prelazi u oporbu, dok novu vlast formiraju CDU i liberali.

Naizborima 2013.pod vođenjemPeera Steinbrückapoboljšava rezultat s 25,7% glasova i ulazi ponovno u veliku koaliciju s demokršćanima izCDU.

  1. abParties and Elections in Europe: The database about parliamentary elections and political parties in Europe, by Wolfram Nordsieck
  2. Merkel, Wolfgang; Petring, Alexander; Henkes, Christian; Egle, Christoph. 2008.Social Democracy in Power: the capacity to reform.Taylor & Francis. London.ISBN978-0-415-43820-9

Literatura

[uredi|uredi kôd]
  • Merkel, Wolfgang; Petring, Alexander; Henkes, Christian; Egle, Christoph. 2008.Social Democracy in Power: the capacity to reform.Taylor & Francis. London.ISBN978-0-415-43820-9

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiSocijaldemokratska stranka Njemačke
Nedovršeni članakSocijaldemokratska stranka Njemačkekoji govori o politici treba dopuniti.Dopunite gapremapravilima Wikipedije.