Prijeđi na sadržaj

Sinagoga

Izvor: Wikipedija
Maketa nekadašnje sinagoge u Praškoj ulici uZagrebu.
Riječka sinagoga

Sinagoga(grčki:συναγωγή) je zgrada u kojoj se obavljaju vjerske aktivnosti ujudaizmu(židovstvu).

Glavna uloga sinagoge jeste zajedničkamolitva,premda je povezana i s privatnom ili osobnom molitvom. Sinagoga se povezuje i s učenjem i u tom svojstvu naziva se bet midraš ili "kuća učenja". Nije jasno je li u starim vremenima kuća učenja bila dio glavnog svetilišta ili se nalazila odmah do njega, kao danas.

Svrha sinagoge je da bude mjesto okupljanja, bet kneset, mjesto gdje se održavaju gradski skupovi i gdje se obavljaju poslovi.

Od1. stoljećapa do danas, sinagoga se gradila tako da služi i kao konačište za putnike, bet orhim. Kada su u pitanju umjetnost i arhitektura sinagoge,židovisu se prilagođavali životu izvanHrama,prihvaćajući dominantnu estetiku svog doba. To je svojevrstan pomak od kolektivne religije iz najranijih vremena prema individualiznoj religiji sinagoge, koja je mogla biti prenesena u sve zemlje i sve zajednice. Sve do modernih vremena, sinagoga je bila sjedište židovskog iskustva. S liberalnim usmjerenjima koje je donijela misao18.i19. stoljećanastale su razne inovacije u sinagogama reformističkih i konzervativnih židova.

Njemački reformisti su uveliorguljei glazbu u vjersku službu, što su do izvijesne mjere preuzele i konzervativne sinagoge u20. stoljeću.Prihvaćanje propovijedi, svećeničke odjeće, govornog jezika okoline i sekularnog, pored vjerskog obrazovanja, predstavljali su osnovne elemente za razvoj suvremene sinagoge. Učešće žena u službi, prvo u reformističkoj zajednici, a kasnije i u mnogim drugim liberalnim kongregacijama, pojavilo se kao vrlo značajno pitanje čak i u ortodoksnim krugovima. Na taj način, kako je sinagoga izašla iz geta kao zajednice srednjovjekovnih vremena, moderno doba je izvršilo na nju veći uticaj od bilo kojeg drugog čimbenika u njenoj povijesti.

U starom dobu i u srednjem vijeku, sinagoga je bila nositelj svih židovskih vrijednosti, kao i središte većeg dijela aktivnosti zajednice. Danas takve sekularne stvari kao što sufilantropijaicionizamimaju druge kanale. Opstajanje sinagoge kao trajne odlike židovske civilizacije ukazuje, međutim, na neprekinuti kontekst za one mitske elemente tradicije koji nadilaze povijesno vrijeme.

Sinagoge u Hrvatskoj[uredi|uredi kôd]

Staro židovsko groblje s Cidin-Hain kućom,Vukovar

Na području Hrvatske kroz protekla je stoljeća postojalo 80-ak sinagoga. Najstarije, srednjovjekovne podignute su u primorskim gradovima,SplituiDubrovnikui postoje i danas.Dubrovačka sinagogaje najstarija sefardska sinagoga u svijetu, od onih koje su još aktivne. Druga je najstarija sinagoga u Europi. Najveći broj sinagoga podignut je u Hrvatskoj u 19. i prvoj polovini 20. stoljeća nakon doseljavanjaaškenaskih Židovaiz srednje Europe u gradove, ali i neka manja mjesta. Na područjuTrojedne kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacijeprva zgrada namjenski sagrađena kao sinagoga podignuta je uVukovaru1845. godine. UOsijekusu postojale čak dvije reprezentativne sinagoge, u Gornjem i Donjem gradu. Arhitektonskim rješenjem i reprezentativnošću isticala se osobitozagrebačka sinagoga,sagrađena prema projektima arhitektaFranje Kleina1866. – 1867. godine, te sinagoge s kupolama uVukovaru(1889.),Rijeci(1902. – 1903.) iVinkovcima(1922. – 1923.).

Literatura[uredi|uredi kôd]

Povezani članci[uredi|uredi kôd]

Vanjske poveznice[uredi|uredi kôd]

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima stranicu o temiSinagoga