Prijeđi na sadržaj

Slovački jezik

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sSl.)
Slovački jezik
slovenčina – slovenský jazyk
Države Slovačka
Češka
Mađarska
Rumunjska
Ukrajina
Vojvodina
Regije Europa
Etnicitet Slovaci
Govornici cca. 6 milijuna
Razredba indoeuropski
slavenski
zapadnoslavenski
slovački
Službeni status
Služben u Slovačka
EU
Jezični kôd
ISO 639-1 sk
ISO 639-2 slk / slo
ISO 639-3 slk
Povezani članci:jezik|jezična porodica|popis jezika(po kodnim nazivima)


Slovački jezik(sl.slovenský jazykilislovenčina;ISO 639-3:slk) službeni je jezikSlovačke Republike,koji ima oko 5.019.950 govornika, poglavito u Slovačkoj (4.610.000; popis 2001.); 193.000 uČeškoj(popis 2001.); 11.800 uMađarskoj(popis 2001.); 80.000 uSrbiji(Vojvodina;W. Brown, 1996.).[1]

Slovački se, kao skupina dijalekata, izdvojio iz kasnoga praslavenskoga još u10. stoljeće.

Prije 10. stoljeća panonski Slaveni sjeverno od Drave su govorili jezikom južnoslavenskih karakteristika.[2]

I u razdobljima nakon doseljavanja ugarskih plemena, područja sjeverno odBlatnog jezeraimala su južnoslavenski makrodijalekt koji je pokazivao osobine razvitka južnoslavenskih jezika. Prema jugu je bio bliži Južnim Slavenima, prema zapadu, sjeveru i istoku su se te bliskosti gubile.[3]U svezi s time su osobine današnjeg srednjoslovačkog narječja. Današnjesrednjoslovačko narječjeslovačkoga jezika je u osnovi južnoslavensko, odnosno ima bitne južnoslavenske osobine.[2]Kad se prekinula slavenska sveza u Panonskoj nizini, na području današnje Mađarske, ti su se govori odvojili od ostatka Južnih Slavena te od onda pod utjecajem većinskog okružja Zapadnih Slavena primaju zapadnoslavenske osobine.[2]

Kao standardni jezik slovački je jezik uspostavljen tek polovicom19. stoljeća.Od15.do17. stoljećaslužio je kao kulturni jezik u Slovačkoj češki s mnogim slovačkim osobinama. Prvi pokušaji uvođenja slovačkoga književnog jezika zabilježeni su u18. stoljeću.Na istoku Slovačke pokušali su tokalvinisti,a na zapaduAnton Bernolák.Međutim, tek jeĽudovítu Štúruučetrdesetim godinama 19. stoljećauspjelo uspostaviti književni jezik utemeljen na srednjoslovačkim dijalektima.

Izgradnji standardne norme bitno je pridonijela slovačka gramatika"Mluvnica jazyka slovenského"Martina Hattaleiz1864.godine, a zasluge za daljnji razvoj standardnog jezika ima"Rukoväť spisovnej reči slovenskej"S. Czambelaiz1902.Prvi je pravopis"Pravidlá slovenského pravopisu"tiskan1931.Za vrijeme slovačke države, između1939.i1945.,mnogi subohemizmi,koji su bili brojni kao i germanizmi i hungarizmi, zamijenjeni domaćim riječima. Slovačko je pismolatinicaobogaćena nekolicinom dijakritičkih znakova i dvoslova koji označuju jedan glas.

Jezici i narječja u srednjoj Europi. Raspored poslije Drugog svjetskog rata. Zemljovid na poljskom jeziku.

Današnja slovačka narječja su u trima skupinama:

Abeceda slovačkog jezikasadrži ova slova:

a á ä b c č d ď dz dž e é f g h ch i í j k l ĺ ľ m n ň o ó ô p q r ŕ s š t ť u ú v w x y ý z ž

U slovačkoj fonetici razlikujemo:

U slovačkim se tekstovima javljaju i druga slova, no to je uglavnom kod riječiju inozemna podrijetla:q, w, x,češka slovaě,ř,ůte njemačka slovaöiü,posebice kod osobnih imena i prezimena.

  1. Ethnologue (16th)
  2. abcRasprave ZHJ, sv. 21 (1995.)Mijo Lončarić:Prostiranje kajkavštine u prošlosti, str. 81.
  3. Rasprave ZHJ, sv. 21 (1995.)Mijo Lončarić:Prostiranje kajkavštine u prošlosti, str. 82.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]