Prijeđi na sadržaj

Slaveni

Izvor: Wikipedija
Rasprostranjenost slavenskih jezika.
Položaj i seoba Slavena u 6. i 7. stoljeću.
Položaj istočnoslavenskih plemena u 8. stoljeću.

Slavenisu najbrojnija etnička i jezična skupina naroda uEuropi.Govoreslavenske jezikei uglavnom nastanjuju istok kontinenta, ali rasprostranjeni su i uAzijisve doTihog oceana.Pojam »Slaven« je opširan i ne podrazumijeva pripadnost niti religiji niti naciji, nego opisuje etničko podrijetlo (ali ne i gensko). Prvi prodori Slavena uEuropubili su pljačkaškog karaktera. Postoje i 3 skupine Slavena:istočni,zapadniijužni Slaveni

Etno-kulturna podjela[uredi|uredi kôd]

Slaveni se obično dijele na sljedeće podskupine:

Pitanje podrijetla Slavena[uredi|uredi kôd]

U pitanju slavenske pradomovine postoje dvije velike teorije:

  1. autohtonateorija tvrdi da su Slaveni živjeli sjeverno odKarpataod 1000. godine prije Krista.
  2. alohtonateorija tvrdi da su Slaveni došli na to područje u 5. ili 6. stoljeću poslije Krista.

Njemačkai razne slavenske nacije koristile su obje teorije za političkupropagandu,pa je nastala opća zbrka. Neki znanstvenici (npr.Kazimierz GodlowskiiZdenek Vana) smatraju da su obje teorije apsurdne i tvrde da su se Slaveni pojavili kao posebno pleme negdje u vrijeme Krista. Jedna teorija tvrdi da su postojala dva vala Slavena,Praslaveni(Veneti) i Slaveni, koji su se pomiješali i stvorili današnje Slavene. Ta teorija barem pokuašva riješiti vrlo složena pitanja koja proizlaze izarheološkihnalaza u slavenskim područjima. Ukratko, nije sigurno gdje su Slaveni živjeli prije seobe na zapad. Prvi povijesni spomen Slavena smješta ih u područje močvara rijekePripjat(Poleška), ali znatan broj slavenskih riječi imaindoarijskeoblike koji ukazuju na zajednički prajezik slavena.

Nedavno se javila suprotna teorija, koja tvrdi da su Slaveni autohtoni još od vremena prije ledenog doba. Prema toj teoriji,Germanii Romani (Vlasi) nastali su zbog jezičnih promjena nakon osvajanja. Ta se teorija zasniva na genetici i teoriji razvitka ljudi u više centara, za razliku od ideje »svi iz Afrike«, te tvrdi da je slavenska pradomovina uključivala područja kojaTacitnavodi kaoGermaniju.Uostalom, Tacit je pisao da je pojam »Germanija« u smislu domovine Germana nastao relativno nedavno (u 1. stoljeću).

Dodatnu zbrku unosi činjenica da su neki slavenski narodi nastali zbog potpune asimilacije drevnih neslavenskih naroda. Tako se korijeni današnjihBugaramogu naći u Srednjoj Aziji. Tu spadaju i mitovi oiranskom porijeklu Hrvataivandalskomporijeklu Poljaka.

Podrijetlo imena[uredi|uredi kôd]

Slaveni se u prvim povijesnim zapisima javljaju kaoVenetiiliVendi,ali njihova veza sVendimakoje spominjuTacit,PtolemejiPlinijeostaje nejasna, pa je sličnost između ta dva imena možda slučajna.

Raspravlja se i o vezi izmeđuLužikai Slavena. Neki istraživači povezuju Lužike sa Slavenima, drugi s Germanima, a treći tvrde da su Lužici bili miješano pleme ili savez plemena različitih naroda. Lužici su imalikeltskeelemente, a spominju se i kao dioVandalauMagna Germania,koja je pokrivala današnjuŠlesku(nazvanu po Silingi-Vandalima). GradLegnica(Liegnitz) u Šleskoj možda vuče korijen iz imena Lužika.

Kasniji pisci bilježili su Slavene kaoSklaveni,SkloveniiAnti.Jordanesnavodi da se Veneti dijele na tri skupine: Venete, Ante i Sklavene. Tradicionalno se ime »Veneti« počelo vezati uz Zapadne Slavene, »Sklaveni« uz Južne Slavene, a "Anti" uz Istočne Slavene.

Čak i porijeklo riječi »Slaven« nije sigurno. Očito postoji sličnost s riječju »slovo« pa možda »Slaveni« (Slovjani) znači »oni koji znaju govoriti«, za razliku od »Nijemci« [od »něm«, »nijem«, »oni koji ne znaju govoriti« (a na sličan su način Grci skovali riječ »barbari«)]. Druga očita veza je riječ »slava«, koja ima zajednički korijen sa »slovo« – kad je netko slavan, o njemu se širi glas.

U nekim slavenskim jezicima naziv za Slavene ima korijenslov-,na primjer uslovenskomSlovaniilisrpskomSloveni,a u drugimaslav-,kao uruskom(Slavjane) ilihrvatskom.Prema nekim teorijama korijenslav-nastao je zbog ruskog akanja (prelaženja nenaglašenog »o« u »a«). Moguće je također da se radi o danas nepoznatom toponimu (sufiks-janekarakterističan je za toponime), vjerojatno rijeci ili drugoj vodenoj površini čije je ime prešlo na narod koji je živio u okolici.

Engleska riječ »slave« (rob) vuče korijen iz »Slaven«, jer su u ranomsrednjem vijekuSlaveni često bili robovi.[2]

Slaveni u seobi naroda[uredi|uredi kôd]

Slaveni se javljaju u povijesti kad se za Germanima i Keltima kreću na zapad u 5. i 6. stoljeću, vjerojatno pod pritiskom naroda izSibirai Istočne Europe (Huni,Avari,ProtobugariiMađari). Tada su Slaveni naselili područje izmeđuOdreiLabena sjeveru, zatimČešku,Moravsku,velik dio današnjeAustrije,PanonijuiBalkan,te kod gornjeg toka rijekeDnjepar.

Slaveni nakon seobe[uredi|uredi kôd]

Kad su se smjestili, Slaveni su uspostavili prve oblikedržava,kojima su upravljali knezovi s riznicom i vojskom, kao i prve klasne podjele, s plemićima koji su pristajali uzFrankeiSveto Rimsko Carstvo.

Karantanija,koja je pokrivala današnju Austriju i Sloveniju, bila je prva slavenska država, a stare države su iSamovadržava,NitraiMoravska.U tom razdoblju su postojale i države središnjih Slavena, kao što jeKoceljeva državaiSeverjani,ali širenjeMađaraiRumunja,kao igermanizacijaAustrijerazdvojili su sjeverne od južnih Slavena. U starijoj povijesti nije bilo nikakvog jedinstva slavenskih naroda, iako je povremeno bilo suradnje.

Panslavenstvo[uredi|uredi kôd]

S obzirom na to da su Slaveni pokrivali golemo i raznoliko područje, pojavilo se nekoliko središta koja su radila na jedinstvu Slavena. U 19. stoljeću se pojavio pokretpanslavenstvameđu intelektualcima, znanstvenicima i književnicima, ali rijetko je utjecao na praktičnu politiku, osim na Balkanu.Zagrebje bio vrlo jak centar te ideologije, pa se u njemu razvila klica onoga što će kasnije postatiJugoslavija.Nakon raspada Jugoslavije iSSSR-a krajem1980-ih,mogućnost udruživanja Slavena manja je nego ikad prije.

Antislavenstvo[uredi|uredi kôd]

U prvoj polovici 20. stoljeća,nacistisu forsirali ideju rasa i tvrdili da je germanska rasa nadređena slavenskoj, koja je trebala služiti kao roblje uTrećem Reichu.

Korijeni ovakvih zamisli se nalaze, među ostalim, uBismarckovimizjavama o Slavenima.

Međutim, nacističke su se ideje ugasile s porazom Nacističke Njemačke uDrugom svjetskom ratu.

Vjera[uredi|uredi kôd]

Vjerski se Slaveni tradicionalno dijele na dvije glavne skupine:

  1. pravoslavniRusi,Ukrajinci,Bjelorusi,Srbi,Bugari,Makedonci,RusiniiCrnogorci
  2. katoličkiPoljaci,Slovaci,Hrvati,Slovenci,Česii Gornjolužičani uSaskoj.

Postoje i Slavenimuslimani(Bošnjaci,Goranci,PomaciiTorbeši).

Protestanti suLužički Srbi,tj. Donjolužičani u današnjemBrandenburgu.Naravno, u stvarnosti postoje katoličke, pravoslavne, protestantske i muslimanske manjine u svim tim zemljama. Također treba zabilježiti da je protestanstvo i u pojedinim slavenskim državama igralo ulogu reformacije – ponajviše u zemljama kojima su vladali Nijemci.Jan Husu Češkoj iPrimož Trubaru Sloveniji bili su protestanti te iako nisu uspjeli u svojoj misiji, njihova primjena domaćih jezika založila je osnovu za očuvanje i razvoj tih jezika usprkos preobladanju latinskoga i njemačkoga u najvažnijim sferama života.

Pismo[uredi|uredi kôd]

Slaveni pišulatinicomićirilicom.Islamizirani Slaveni su rabili iarabicu.

Rimokatolička crkva uHrvataje njegovala i uporabu uglateglagoljiceiarvatice(hrv. ćirilica,poljičica,bosančica…).

Slavenske države danas[uredi|uredi kôd]

Slavenske zemlje (tamno zeleno) iKazahstans >10 % slavenskog stanovništva (svijetlo zeleno).

Današnje slavenske države (s više od 50 % slavenskog stanovništva) su:

Izvori[uredi|uredi kôd]

  1. Rusnak.Inačicaizvorne stranicearhivirana 8. svibnja 2008.Pristupljeno 18. srpnja 2008.journal zahtijeva|journal=(pomoć)
  2. Meanings & Definitions of English Words:slave[Značenja i definicije engleskih riječi: »rob«].dictionary(engleski).Pristupljeno 28. travnja 2024.

Vanjske poveznice[uredi|uredi kôd]

Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiSlaveni
Wikizvorima izvorni tekstSlaveni u davnini