Prijeđi na sadržaj

Tanzimat

Izvor: Wikipedija

Tanzimatje bilo razdoblje kad su sprovođenereformeuOsmanskom Carstvu.Počelo je1839.,a završilo1876.iUstavom.Reformama se sultan odrekao svojih neograničenih prava nad životom i vlasništvom svojih službenika. Uspostavljeni suministarstvenelisnice, građanskajednakost pred zakonomi reorganizirani su financijski, pravni i gospodarstveni sustav. Pravosudni je sustav u potpunosti izmijenjen. Ovim mjerama 1847. dovedeni su nemuslimani, prije svih kršćani, u jednak položaj s muslimanima. Uvedena je 1843.opća vojna obveza.1850. godine donesen je Zakon o trgovini.

Reforme su provedene u vrijeme vladavina sultanaAbdula Medžida I.iAbdula Aziza.Reforme su u uskoj svezi s velikim veziromMustafom Rešid-pašomte poslije sAli-pašomiFuad-pašom.Mjere su postale poznate pod imenom "Tanzimat-i Hayriye"(blagotvorni novi red). Prethodnica Tanzimata bile su reformske mjere sultanaMahmuda II.koji je 1826. raspustiojanjičarei ukinuotimarski sustav(1833./1834. – 1844.).

Najvažniji pravni dokumenti ovog razdoblja suĐulhanskihatišerifpotpisan3. studenoga1839.,Hatt-ı Hümâyûn iz 1859. i Ustav iz 1876. godine.

Balkanski muslimani nisu dobro primili ove reforme. Razlog je što su među posljednjima prihvatili islam, zbog čega su bili konzervativniji vjernici. Odbili su nositi suvremenevojneodore (nizamskaodjeća) i prihvatiti suvremenuvojnu obuku.Politička jednakost s kršćanima bila im je nepodnošljiva uvrjeda te su odbacili Đulhanski hatišerif. Zbog takva su držanja baš oni destabilizirali Tursko Carstvo. Pravoslavci su, poglavito uBeogradskom pašaluku,bili oslonac osmanske vlasti, i logistički i vojno podupirali su reformističku Portu u Bosni i Albaniji.[1]

Izvori[uredi|uredi kôd]