Prijeđi na sadržaj

Bogoslovlje

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sTeolog)
Bogoslovlje (teologija)
Bogoslovlje
Alegorijski prikaz teologije, radRoberta Frangeša MihanovićauHrvatskom institutu za povijest.
Znanstveno područje humanističke znanosti
Klasifikacija znanosti u Hrvatskoj

Bogoslovljeiliteologija(odgrč.θεός,theós - Bog iλόγος,lόgos - riječ, govor, znanost o Bogu, govorenje o Bogu) je proučavanjeBogaili religiozno učenje koje nastoji usustaviti i potkrijepiti vjerskedogmei vjerovanja. Teologija je izučavanje pojave i biti najvišeg duha ili bića te odnos između njega, svijeta ičovjeka.[1]

Teologija je i visoka škola,fakultetna kojem sestudentipripravljaju zasvećenički red.Hrvatski izraz jebogoslovija.[2]

Teologija se trudi razraditi i razvijati teorije u odnosu na dogmatsku cjelinu koju štuju različite vjere odnosno vjernici. Dok je ujudaizmusvetinja izražanaElohimom i Jahveom,ukršćanstvubožanstvo poprima formutrojednog Boga:Oca,SinaiDuha Svetoga.Uhinduizmuse najčešće izražavabrahmanom i atmanom.U Kini je izražena uTao-u,njegovom tamnom i svijetlom aspektujing-jang.U arapskom svijetu (islam) božanstvo jeAlah,kojega objavljuje njegov poslanikMuhamed.Božanstvo u svojoj teološkoj univerzalnosti općenito poprima odlike naravi,bića,logosa,duha,razuma,milosrdnosti, istine, apsoluta, sveprivlačnosti, ono jesummum bonum,stvoritelj, spasitelj, jedini.

Bavi se pitanjima vjere, govorom o Bogu, o njegovoj naravi. U kršćanstvu promišlja oIsusu Kristu,oCrkvii o drugim vjerskim sadržajima na temelju objave (Biblija) i predaje (tradicija).Katoličkistudij teologije sastoji se od nekoliko važnih cjelina iz kojih izviru pojedini kolegiji:filozofija,dogmatska teologija,fundamentalna teologija,crkvena povijest,religiozna pedagogijaikatehetika,pastoralna teologija,moralna teologija,naravna teologija,crkveno pravote studijlatinskoga,grčkog,hebrejskogistaroslavenskogjezika. Zbog komunističkog razdoblja laici nisu studirali teologiju zbog nemogućnosti zaposlenja, dok je ona oduvijek na zapadu bila predmet istraživanja te je mnoštvoznanstvenikana tom području koji su laici.

Školski predmet koji iz katoličke teologije izvire jevjeronaukili nauk o vjeri koji se bavi učenjem o Bogu i čovjeku.

Izvori[uredi|uredi kôd]

  1. Opća enciklopedija JLZ-asvezak 8 Š-Žva 1982. Zagreb
  2. Klaić, Bratoljub:Rječnik stranih riječi izraza i kratica,Zora: Zagreb, 1962.

Vanjske poveznice[uredi|uredi kôd]

Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiBogoslovlje