Prijeđi na sadržaj

Tetragram

Izvor: Wikipedija

Tetragram(grč.τετραγράμματον „riječ s četiri slova “) je naziv zahebrejskoimeBoga,koje se sastoji od četiri hebrejska slova:י‎ (jod),ה‎ (he),ו‎(vav),ה‎ (he). Pisana s desna na lijevo ova riječ izgleda ovako:יהוה‎ (JHVH). To je osobno ime BogaIzraelaikršćanakoje se izgovara Jahve ili Jehova.

JHVH u židovstvu[uredi|uredi kôd]

Tetragram pisanfeničkimpismom (1100. pr. Kr. - 300.), ranimaramejskimpismom (10. – 1. st. pr. Kr.) i kasnim aramejskim tj. suvremenimhebrejskimpismom.

Tetragramaton je osobno ime Boga koje se pojavljuju uBibliji6.828 puta (prema znanstvenim izdanjima hebrejskog teksta Biblije:Biblia HebraicaiBiblia Hebraica Stuttgartensia). Užidovstvutetragramaton je neizrecivo ime Božje koje se ne smije izgovoriti naglas. Dok glasno čitaju biblijske tekstove ili dok mole, Židovi redovito zamjenjuju ovo ime izrazomAdonaj(Moj Gospodin) ili rjeđe riječjuElohim(Bog).

Neki smjerovi u židovstvu izbjegavaju, izvan same molitve, izgovarati i nazivAdonaj(אֲדֹנָי‎), želeći tako izbjeći kršenje zabrane uzaludnog izgovaranja Božjeg imena (usp.Izl20,7). Stoga se umjesto imena Božjeg vrlo često koristi izrazHaŠem(הַשֵּׁם), gdje jeHačlan u hebrejskom jeziku, aŠemznači „Ime. “

U pisanim tekstovima, posebice uTargumima,ponekad se ovaj tetragram piše skraćeno kaoיייili kaoיה.U tekstovima izKumranakoji potječu iz razdoblja od 2. – 1. st. pr. Kr., tetragram se piše paleohebrejskim pismom, dok je sav ostali tekst pisan aramejskim pismom. Slično se događa i u prvim prijevodima Biblije na grčki jezik. U rukopisimaSeptuaginte(grčki prijevodStarog zavjeta) jedino tetragramaton ostaje na hebrejskom, dok je sav ostali tekst na grčkom. To će s vremenom navesti prepisivače koji nisu više znali hebrejski da umjesto hebrejskih slovaיהוה‎ počnu pisati njima grafički slična grčka slovaΠΙΠΙ.Konačno, u kasnijim grčkim prijevodima, svakako već od 1. st., umjesto tetragrama nalazi se uvijek grčki izraz Κύριος (Kyrios), što znači „Gospodin. “

U kršćanstvu[uredi|uredi kôd]

Slijedeći židovsku praksu ikršćanisu se od samoga početka suzdržavali od izgovaranja i pisanja Božjeg imena, tako da se ono od najranijih dana kršćanstva izgovaralo i pisalo Κύριος (Kyrios), što znači da su kršćani židovskog porijekla govoriliAdonaj(Gospodin). Osim riječi Κύριος,novozavjetnispisi imaju i nazivIme,što je također u skladu sa židovskom tradicijom. Već u prvom kršćanskom stoljeću ovi će se isti naslovi pridavati iKristu,čime se jasno izriče da je prema kršćanskom vjerovanju i on Bog. Ulatinskimsrednjovjekovnimtekstovima naziv će uvijek bitiDominus.

Sâm tetragram ponovno će dobiti na važnosti u dobaReformacije,kad se prevoditeljiSvetog pismavraćaju izvornim jezicima. Nastojeći tako preuzeti i Božje ime, nalaze se pred problemom kakosuglasnike,koji su bili poznati, popuniti isamoglasnicima.U hebrejskom tekstu Biblije, negdje od 3. stoljeća, židovski su prepisivači počeli dodavati samoglasnike. Uz tetragram su, međutim, dodavali različite samoglasnike koji su, ovisno o kontekstu, trebali upućivati čitatelja da se na tom mjestu treba čitatiAdonajiliElohim,to jest „Gospodin “ili „Bog. “Reformatori su u16. stoljeću,počevši odTyndaleovaprijevodaKnjige Izlaskapočeli zapisivati „Iehovah “, a potom „Jehovah “, što onda prelazi i u svaprotestantskaizdanja Biblije. Riječ je, međutim, o pogrešnim samoglasnicima, jer su ovi označavali da se riječ ima čitati „Adonaj “, a nisu bili vlastiti Božjem imenu.

Suvremena istraživanja dovela su do toga da se danas gotovo u svim jezicima ovo ime prenosi kao „Yahweh “(znanstvena transliteracija).

U hrvatskim prijevodima Svetog pisma[uredi|uredi kôd]

Hrvatski prijevodi Svetog pisma slijedili su običaj prisutan uKatoličkoj Crkvida se ovo ime prevodi riječju „Gospodin “, a nekad i „Bog “, ovisno o kontekstu. To je do danas ostalo pravilo u liturgijskim tekstovima Katoličke Crkve u Hrvata. Ipak, u prijevodu Biblije iz1968.(tzv.Zagrebačka Biblija,Stvarnost, Zagreb) ovo se ime donosi kao „Jahve “, što je u skladu s posljednjim znanstvenim istraživanjima o mogućim izgovorima toga imena. Isti oblik ovo ime ima i uJeruzalemskoj Bibliji(Kršćanska sadašnjost, Zagreb 1994.)

Vidi još[uredi|uredi kôd]

Vanjske poveznice[uredi|uredi kôd]

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiTetragram