Prijeđi na sadržaj

Top

Izvor: Wikipedija
Ovo je glavno značenje pojmaTop.Za druga značenja pogledajteTop (razdvojba).
Brodski topovi
Mark 45top

Topje ime za bilo koje cijevnooružjekoje je namijenjeno za bacanje teškihprojektilana veliku udaljenost. U novije doba top se odnosi za sva cijevna oružja s unutarnjim promjerom cijevi od 20mmi više.

Povijest[uredi|uredi kôd]

Već urimskom Carstvuizumljeno je oružje slično topu. Zvalo se balista. To su bili veliki samostreli koji su ispucavali velike strijele ili kamene kugle s ciljem uništavanja neprijateljskih tvrđava. Prvi pravi topovi izumljeni su u Europi krajemsrednjeg vijekakad su europski istraživači donijeli barut izKine.Manji topovi bili su lijevani izbakrai bronce, a potom se željezne šipke slažu u krug koji čini cijev topa, a povezuju ih željezni prsteni, slično kao i kod pravljenja drvenihbačvi.Željezne šipke su na stražnjem kraju bile savinute i čvrsto povezane u snop i tako ju zatvarale.

Rukovanje[uredi|uredi kôd]

Top postavljen na drveno postolje punio se s prednje strane, tako da bi se prvo umetnuo barut, a zatim kamena kugla, koju s vremenom zamjenjuje metalna. Kako na samim počecima nije postojao standarizirani kalibar cijevi, tako bi se kugla umotavala u sukno i nabijala uz pomoć drvene palice omotane na kraju pamučnim platnom dobarutnogpunjenja. Ovo omotavanje kugle nije služilo da bi kugla brtvila cijev i time povećavala snagu barutnog punjenja, već iz jednostavnog razloga što bi prilikom rukovanja, ciljanja ili premještanja topa bi kugla znala se skotrljati i ispasti iz cijevi. Na stražnjem dijelu cijevi nalazilo se udubljenje u koje bi se usulo malo barutnog praha za potpalu. Suvremeni topovi pojavljuju se uprvom svjetskom ratu.Tada su služili za gađanje neprijateljskih gradova,tenkova,zrakoplova,brodova i velikih skupina vojnika.

Suvremeni topovi[uredi|uredi kôd]

Danas se topovi nalaze u naoružanju postrojbi općeg topništva (topništvo za potporu), protuoklopnih postrojbi i postrojbi protuzračne obrane.

Primjeri topova iz vremena drugog svjetskog rata i neposredno nakon:76,2 mm brdski top M-48B1,76 mm brdski top M1938,T-12. Primjeri suvremenog samohodnog topničkog sustava:AHS Krab,ATMOS 2000.

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiTop

Vanjske poveznice[uredi|uredi kôd]