Prijeđi na sadržaj

Teretni zrakoplov

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sTransportni zrakoplov)
Najveći teretni zrakoplov:Antonov An-225

Teretni zrakoplov(eng.:freighters) jezrakoplovprojektiran ili prilagođen za prijevoz robe. Ima ugrađena jedna ili više velikih teretnih vrata za utovar i istovar. Nalaze se u flotama civilnih zrakoplovnih tvrtki i oružanim snagama kao i tvrtkama koje prevoze samo teret. Većina teretnih zrakoplova za smještaj tereta koristi standardnuULD opremu(kontejnere i palete) s čime se skraćuje i pojednostavljuje utovar i istovar.

Teretni zrakoplovi projektirani za prijevoz tereta razlikuju se od konvencionalnih putničkih aviona: imaju širi promjertrupa,visoko ugrađenokrilos čime se omogućuje da teretni prostor bude što bliže zemlji, veliki brojkotača za slijetanjena loše pripremljene terene i visoko postavljenerepne površinekako bi se teret mogao direktno uvesti i izvesti iz zrakoplova.

Povijest

[uredi|uredi kôd]
C-130 Herculeskao avion-cisterna

Zrakoplovi su još1911.godine počeli prevozitipoštuiako nisu bili projektirani za teretni prijevoz. Sredinom 1920.-ih proizvođači zrakoplova počeli su projektirati zrakoplove i za tu namjenu.

Jedan od prvih teretnih zrakoplova je bionjemačkiArado Ar 232korišten tijekomDrugog svjetskog rataa trebao je zamijeniti inačicuJunkersa Ju 52koja se iz putničkog modela mogla preinačiti u teretni model. Izrađeno je samo nekolikoAr 232aviona. Ostale vojne snage su u to doba najviše koristile teretnu inačicuDouglasa DC-3.Neposredno poslije Drugog svjetskog rata teretni avioni ostvarili su važnu ulogu u razvoju prijevoza posebice tijekom "hladnoga rata".Uzračnom mostuzaBerlinu vrijemeBerlinske blokadeteretni avioni odigrali su najvažniju ulogu u dostavi opreme i hrane tog doba.

U godinama nakonratarazvoj teretnih aviona uključivao je i neke eksperimentalne osobine kao na primjer teretni prostor zrakoplovaC-82 Packetkoji se mogao ukloniti od ostalog dijela zrakoplova a inovacija visoko postavljenih repnih površina naC-123 Providerupostala je uobičajena na avionima koji su slijedili. Daljnji ozbiljniji razvoj ovih aviona omogućili suturbo-propelernimlazni motori.Jedan od najranijih primjera jeC-130 Herculeskoji je još uvijek u širokoj uporabi.

Civilni teretni zrakoplovi

[uredi|uredi kôd]
Antonov An-124s uzdignutim nosnim dijelom i otvorenim zadnjim teretnim vratima

Najviše teretnih zrakoplova nastalo je pretvorbom starijih putničkih aviona koji radi promijenjenih zahtjeva tržišta, sigurnosnih zahtjeva i velike buke koju proizvode više nisu bili za prijevoz putnika. Na tržištu su u ponudi i novi, isključivo teretni avioni. Teretni zrakoplovi obično imaju ojačanu konstrukciju poda kabine i velika teretna vrata na trupu a kabina je bez prozora.

Boeing 747može biti naručena kao teretna inačica s velikim nosnim vratima pri čemu se cijeli nosni dio aviona podiže stvarajući tako otvor širine trupa. Unutrašnjost teretnog prostora prilagođena je za utovar/istovar standardne ULD opreme.

Vojni teretni zrakoplovi

[uredi|uredi kôd]

Vojni teretni zrakoplovi suavioniihelikopterikoji se koriste za prijevoz vojnika, oružja i druge vojne opreme u bilo koje područje vojnih operacija diljem svijeta, obično izvan komercijalnih letnih smjerova i u nekontroliranimzračnim prostorima.Tijekom Drugog svjetskog rata bili su to preinačenibombarderikorišteni za isporuku desantnih snaga i vuču vojnihjedrilica.Neki vojni transportni zrakoplovi su bili višenamjenski, obavljajući zadatke kao što sunadopuna goriva tijekom leta,uspostava taktičkih, operativnih i strateškihzračnih mostova.

Teretni avioni

[uredi|uredi kôd]
Ispuštanje tereta spadobranom(C-17 Globemaster III)

Teretni avioni se najčešće definiraju prema njihovim mogućnostima kao strateški i taktički transporteri ovisno o potrebama zemaljskih snaga kojima pružaju podršku.

Specijaliziranu ulogu imaju teretni zrakoplovi koji prevoze gorivo za nadopunu drugih zrakoplova s ograničenim doletom kao što sulovcii helikopteri. Manji, "uslužni" (eng.: "utility" ), teretni avioni često se koriste za prijevoz vojne komunikacijske opreme kao privremenog ili stalnog postrojenja, u ulozi zračne komande ili kao ambulantni zrakoplovi.

Teretni helikopteri

[uredi|uredi kôd]
CH-54 Tarhe

Vojni teretni helikopteri se koriste na mjestima gdje je uporaba konvencionalnih zrakoplova nemoguća. Obično su to nepristupačna mjesta bezuzletno-sletne staze,šumovitai planinska područja te manjiotoci.Helikopter svoj teret može prenositi ovješen ispod sebe i dostaviti ga na željeno mjesto bez slijetanja.

Svrstavaju se u tri razreda: jurišni, srednji i teški transportni helikopteri.

Jurišni transportnihelikopteri su obično najmanji i projektirani za prebacivanje jedne pješačke jedinice i njihove opreme. Naoružani su za samoobranu,czaštitu u tranzitu i za osiguranje sigurnog slijetanja u odredišnu zonu. Primjeri ove klase suSikorsky S-70iMil Mi-8(s naoružanjem).

Kako sve vojske nisu u mogućnosti koristiti potpuni ponuđeni spektar,srednji razredtransportnih helikoptera je najrasprostranjeniji. Ovi helikopteri su općenito u stanju prevesti opremljeni pješački vod, vučnotopništvoili lakša terenska vozila. Za razliku od jurišnih, ovaj helikopter ne slijeće izravno u borbenu zonu nego se koristi za pripremu ljudstva i opreme za početni napad. Primjeri uključuju nenaoružane inačiceMil Mi-8,Super PumuiCH-46 Sea Knight.

Teški teretni helikopteri su najveći i sposobni prevesti najveće i najteže terete. Trenutno su u uporabiCH-53 Sea Stallioni srodni muCH-53E Super Stallion,CH-47 Chinook,Mil Mi-26iAérospatiale Super Frelon.Sposobni su za prijevoz do 80 vojnika i premještanje manjih naoružanihoklopnih vozila(obično su vozila ovješena ispod helikoptera, ali mogu se prevoziti i unutrašnjosti). Helikopteri djeluju kao taktički transporteri vršeći zadatke kao i manji turbopropelerski transportni avioni. Niža brzina, dolet i povećana potrošnja goriva nadoknađuje njegova sposobnost djelovanja na svim terenima.

Vanjske poveznice

[uredi|uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužiteljima još gradiva o temiTeretni zrakoplov