Prijeđi na sadržaj

Virusi

Izvor: Wikipedija
»Virus« preusmjerava ovamo. Za druga značenja, pogledajteVirus (razdvojba).
Virusi
SARS-CoV-2 virion 3D animacija
Klasifikacija virusa
Skupina virusa:I - VII
Skupine
Baze podataka

Virusi(Viruses) su metabolički neaktivne i zarazne čestice na granici nežive prirode i živog svijeta. Nemaju stanične dijelove već potpuno ovise o mehanizmu stvaranjaenergijeibjelančevinastanicadomaćina.

Na postojanje virusa je prvi upozorio ruski biologDmitrij Josifovič Ivanovskikoji je tijekom istraživanja mozaične bolestiduhana,filtratom soka bolesne biljke oslobođenim odbakterija,uspio zaraziti zdravu biljku. Smatrao je da se radi o bakterijskom otrovu. Kasnije će NizozemacMartinus Beijerinckustvrditi da je riječ o novom, do tada nepoznatom obliku uzročnika bolesti za koji će upotrijebitilatinskinazivvirus.Istraživanja virusne morfologije, njihova kemijskog sastava i umnožavanja su uznapredovala otkrićemelektronskog mikroskopa(veličina virusa se kreće između 20 i 300 nm) i uvođenjem novih metoda. U drugoj polovici20. stoljećapočinje intenzivan uzgoj staničnih kultura što je omogućilo otkrivanje novih vrsta virusa.

Virusnu česticu (virion,5) čininukleokapsida(4) koju tvori:

  • nukleinska kiselina(DNKiliRNK) (2) – sadrži nasljedne upute potrebne za umnožavanje virusa (vidi niže), pa tvori virusnigenom.Značajna je za infekcioznost virusa.
  • kapsida(1) –proteinskaljuska koja obavija nukleinsku kiselinu od djelovanjaenzimastanice. Građena je odkapsomera(3) i nositelj je virusnihantigena.

Neki su virusi obavijeni lipidskomovojnicom(6) koja potječe od stanice u kojoj se umnožavaju. Iz nje strše glikoproteinskiizdanci(7) kojima se virus prihvaća na stanicu primatelja. Takvi su npr.virusi gripe,bjesnoće i HIV. Slika prikazuje građu neovijenog (A) i ovijenog (B) virusa.

Građa većine virusa se zasniva na jednom od načela simetrije:

  • zavojito (spiralno) – virusi štapićastog oblika, kapsomeri različitih veličina
  • izometrično – kuglasti virusi, jednaki kapsomeri

Umnožavanje

[uredi|uredi kôd]

Umnožavanje(replikacija) virusa je enzimski proces prepisivanja vlastitog genoma kojeg čini jedna od nukleinskih kiselina. Ono se razlikuje od razmnožavanja ostalih mikrorganizama jer se odvija samo u živoj i primjenjivoj stanici. Za vrijeme umnožavanja virusa nastaju promjene na površini i u unutrašnjosti inficirane stanice. Ciklus umnožavanja u osnovi izgleda ovako:

  1. pričvršćivanje virusa na površinu stanice s odgovarajućimreceptorima(adsorpcija)
  2. prodiranje virusa kroz staničnu membranu u stanicu (penetracija)
  3. razgradnja kapside i aktivacija nukleinske kiseline
  4. iskorištavanje stanične sinteze bjelančevina i nukleinske kiseline za prijenos svoje nasljedne upute (biosinteza)
  5. stvaranje nukleokapside (sastavljanje viriona)
  6. izlazak iz inficirane stanice (lizomilipupanjem)

Viroidi i prioni

[uredi|uredi kôd]

Viroidisuinfektivnečestice manje od virusa koje se sastoje samo od jednolančaneRNK,a ne posjeduju kapsidu. Uzročnici su bolesti biljaka

Prionisu sastavljeni samo od bjelančevina, pa su najotporniji na djelovanje fizikalnih i kemijskih činitelja. Uzročnici su promjenasredišnjeg živčanog sustava(kravlje ludilo).

Rodovi virusa

[uredi|uredi kôd]

Podaci za 2012 godinu navode sljedeće rodove virusa[1]

Vidi još

[uredi|uredi kôd]
  1. Catalogue of Life: 2012 Annual Checklist.Inačicaizvorne stranicearhivirana 10. ožujka 2021.Pristupljeno 19. svibnja 2012.journal zahtijeva|journal=(pomoć)