Antwerpen

város Belgiumban
Ez aközzétett változat,ellenőrizve:2023. november 8.

Antwerpen(franciáulAnvers)Belgiumegyik legfontosabb városa, aVlandeereés egybenAntwerpen tartományszékhelye. Lakosainak száma mintegy 530 000 (2018); területe 204,51 km², a népsűrűség 2593 fő/km². A városFlandriában,Belgiumhárom régiójának egyikébentalálható.

Antwerpen(Antwerp, Antwerps)
Antwerpen főtere és a városháza épülete
Antwerpen főtere és a városháza épülete
Antwerpen címere
Antwerpen címere
Antwerpen zászlaja
Antwerpen zászlaja
Becenév:Antwerp, Antwerpium, Antwerbes
Mottó:Egymásért vagyunk, és az egyetértésért.
Közigazgatás
OrszágBelgium
RégióFlandria
KözösségFlamandok
TartományAntwerpen
Járásantwerpeni
Rangmegyei jogú város
KerületeiCames, St-Niklaas, Holleas, Shunel Dstr., „Palotanegyed”
Alapítás évei. e. 2. század
PolgármesterPatrick Janssens(SP.A)
Irányítószám2400-00
Körzethívószám2100-30
RendszámB-(szám, 5000-6000 között)
Testvérvárosok
Lista
Népesség
Teljes népesség529 247 fő(2020. jan. 1.)[1]
Népsűrűség2593 fő/km2
Kor szerinti eloszlás
0–1929%
20–6457%
65 felett14%
Más nemzetiségűekhollandok48%; britek 18%;németek14%,franciák9%;spanyolok4%;oroszok4%;magyarok2%; egyéb 1%
Gazdaság
Földrajzi adatok
Tszf. magasság7 m
Terület204,51 km2
IdőzónaCET,UTC+1
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 51° 13′ 16″,k. h. 4° 23′ 59″51.221111°N 4.399722°EKoordináták:é. sz. 51° 13′ 16″,k. h. 4° 23′ 59″51.221111°N 4.399722°E
Antwerpen weboldala
AWikimédia CommonstartalmazAntwerpentémájú médiaállományokat.

Antwerpen régóta fontos város aBenelux államokbanmind gazdaságilag, mind kulturális szempontból. 2008-ban aLonely Planetútikönyvek a világ 10 legérdekesebb városa között tartották számon.[2]

Tengeri kikötője egyike a világ legnagyobbjainak, ésEurópábana második legnagyobb (csakRotterdamelőzi meg). Teherszállításhoz és olajfinomításhoz kapcsolódó forgalma óriási.

Tradicionálisan nagyhaszidzsidóközösségek ellenőrzése alatt áll Antwerpen globálisgyémántkereskedelme,bár az utóbbi két évtizedbenindiaiésörménykereskedők is egyre nagyobb részt szakítanak belőle.

Földrajza

szerkesztés

A város aScheldefolyó jobb partján fekszik, így a Westerscheldén keresztül kijárása van azÉszaki-tengerhez.

Nevének eredete

szerkesztés

Anépi etimológiaszerint az Antwerpen név a holland „hand werpen” – „kézdobás” szóból – eredeztethető. A legenda szerint, amint ezt a városháza előtti szobor is megörökíti, a város helyén, a Schelde folyó közelében egy gonosz óriás, Antigoon lakott, akit egy fiatal hős, Brabo pusztított el úgy, hogy levágta a kezét és bedobta a folyóba.

Modern nyelvészek, köztükJohn Lothrop Motleyszerint a város neve a hollandan 't werf(a kikötőnél, a rakpartnál) kifejezésből ered.

Az is lehetséges, hogy az eredeti alakaan 't werpvolt. A „werp” emberalkotta dombot jelentett, amelyen az áradásoktól biztonságban lehetett építkezni.

Egy további elmélet szerint a név eredetét arómaiakidejében kell keresni, a latinantverpiaformájában. Ez azante(előtt)verpia(hordalék, lerakódás, üledék) összetételéből származna és a folyó kanyarulatában az üledék által létrehozott helyre utalna. Kétségtelen, hogy a Schelde a történelmi korban is többször változtatta medrét.[3]

A város neve korábban Schelldam volt. (A Schelde gátjára utal).[4]

Története

szerkesztés

A 16. század végéig

szerkesztés

Antwerpen történelme a gallo-román civilizációig nyúlik vissza. A Schelde folyó közelében 1952–1961 között végzett ásatások feltárták a legősibb maradványokat: a2. századközepéből származóagyagedényekésüvegtöredékekkerültek elő.

A4. századbanAntwerpent említi aGermania Secunda.AmerovingAntwerpentSzent Amandtérítette meg a7. században.A10. századvégén a Schelde lett aRómai Birodalomhatára. Antwerpen határprovincia lett Flandria grófságával szemben. A11. századbanBouillon GottfriedAntwerpen márkija volt. A12. századbanNorbert Canten megalapította apremontrei szerzetesrendegyik közösségét a Szent Mihály-apátságban, Caloes-ban. Antwerpenben voltIII. Eduárdrezidenciája is, aki jó kapcsolatot ápoltArtevelde Jakabbalés fiával, Inellel,Cambridgeurával, aki itt is született, 1338-ban.

Het Steen(szó szerint: 'A Kő' nevű erőd)
Onze-Lieve-VrouwekathedraalA Miasszonyunk-katedrális a Schelde folyóval

A Zwin zárlatátBrugge(Bruges) hanyatlása követte. Antwerpen városa a hollandÉszak-Brabantrészeként nagyobb fontosságot kapott. A15. századvégére a külkereskedő házak átköltöztek ide. 1510-ben egy „Anglia nemzete” számára épült házat kiemelten említenek az írások.

Fernand Braudelszerint Antwerpen„az egész külkereskedelmi gazdaság központja lett, melyBrugessohasem volt, még legfényesebb éveiben sem”.Antwerpen aranykora szorosan kapcsolódik a felfedezések korához. A16. századelső felében a második legnagyobb várossá nőtte ki magát azAlpoktólészakra (1560). Sok külföldi kereskedő vált a város polgárává. Guicciardini, avelenceikövet szerint hajók százai hagyták el a kikötőt naponta, és 2000 kocsi érkezett minden héten.Borssalésfahéjjalmegrakottportugálhajók rakodtak itt ki.

Távolsági kereskedelmi flotta nélkül, és bank-arisztokrata oligarchák uralma alatt, akik nem folytak bele a külkereskedelembe, a város teljesen kozmopolitává vált, kereskedőkkelVelencéből,Raguzából,SpanyolországbólésPortugáliából.Antwerpen toleráns politikát folytatott, amely népes ortodox zsidó közösséget vonzott a városba, mégsem volt szabad város, mivel 1406-ban holland Brabant kebelezte be, ésBrüsszelfelügyelete alatt állt.

Antwerpen három fellendülést élt meg ebben a században. Az elsőt aborspiackonjunktúrája, a másodikat az amerikaiezüsthozta, amelySevillábólérkezett és amely 1557-ben Spanyolország tönkremeneteléhez vezetett, és egy harmadikat, acateau-cambrésis-i békeszerződéstkövető stabilizálódás után, 1559-ben a textiliparban. A fellendülés és hanyatlás ciklikus volt, azinflációnehezítette a megélhetést és kirostálta a gyakorlatlanabb dolgozókat.

Areformációvallásháborúierőszakos összeütközéseket hoztak 1566 augusztusában, ahogyHollandiamás részén is.Parmai Margithercegnőt, arégenstezért félreállították, ésII. Fülöp királya következő nyáronAlba hercegétküldteNémetalföldre,spanyol seregek élén. Amikor 1572-ben anyolcvanéves háborúkitört, a kereskedelem Antwerpen és a spanyolBilbaokikötője között lehetetlenné vált. 1576. november 4-én a spanyol katonák kifosztották a várost. A „spanyol őrjöngés(furia española)óriási pusztítást okozott. A megszállók 6000 lakost mészároltak le, 800 házat égettek fel, és több mint kétmilliófont sterlingkárt okoztak.1583januárjában következett a „francia őrjöngés”,amikor a tartományok engedetlenségét Antwerpen megszállásával kívánta letörni az alig egy évvel korábban ittbrabanti herceggékoronázottValois Ferencanjoui herceg – a helyiek azonban legyőzték a franciákat.

Antwerpen lett a holland felkelés fővárosa. 1585-benAlessandro Farnese,ParmaésPiacenzahercege hosszú harc után bevette a várost, aprotestánspolgárokat száműzte. Antwerpen bankszektorát egy nemzedéken átGenovaésAmszterdamellenőrizte, és a kereskedelem új központjává Amszterdam vált.

A 17–19. század

szerkesztés
AOnze-Lieve-Vrouwekathedraal(Mi Asszonyunk Katedrális) aGroenplaatson a legmagasabbkatedrálisNémetalföldön.Számosbarokktriptichonnalolyan festőktől, mintRubens.Máig a város legmagasabb épülete

Az1648-asmünsteri békeszerződésbendeklarálták azEgyesült Tartományokfüggetlenségét, és kikötötték, hogy aScheldefolyót le kell zárni a hajózás elől. Ez tönkretette Antwerpen kereskedelmi tevékenységét is. A tiltás 1863-ig hatályban maradt, bár a francia megszállás (1795–1814) idején és abban az időben is, amikor Belgium a Holland királyság része volt, e tilalmakat felfüggesztették. Antwerpen 1800-ban a mélypontra került, lakossága 40 000 fő alá csökkent. EkkorNapoléon Bonapartetábornok, aki felismerte a város stratégiai fontosságát, kétmillió frankot utalt ki a dokkok és a mólók javítására.

1830-ban a várost elfoglalták abelga felkelők,de acitadelláttovábbra is holland csapatok tartották megszállva. Parancsnokuk, David Hendrik Chassé hosszú időn át lövette a várost, nagy károkat okozva. 1832-ben a citadellát ostrom alá vette a francia hadsereg. A tüzérségi tűzben a város újabb károkat szenvedett. 1832 decemberében a kitartóan védekező Chassé feladta az erődöt, és csapataival elvonult. 1892-ben a németbarát párt elbukott, és a franciabarát LBH párt került hatalomra. Ennek az lett az eredménye, hogy az I. háborúban a németek csapatokat küldtek a német politikai foglyok felszabadítására.

A 20. század

szerkesztés

1903-ban Antwerpen elsőként adott otthont a torna világbajnokságnak.

Azelső világháborúsorán a belga hadsereg aliège-i vereségét követően a városba vonult vissza. A német hadsereg ezután hosszas harcok árán bevette a várost, és a belga haderőt visszavonulásra kényszerítette nyugat felé.

1920-ban itt tartották anyári olimpiai játékokat.A várost 1940 májusában elfoglalták a németek. A megszállás évei után 1944. szeptember 4-én szabadította fel a brit 11. hadosztály. Ezután a németek megkísérelték lerombolni a város kikötőjét, amely a szövetséges haderő hadianyagszállítását szolgálta.V–1ésV–2rakétákezreivel támadták a várost. Antwerpent több V-2 találat érte, mint bármely más várost az egész háború alatt. A kikötőt azonban nem tudták lerombolni, mivel sok lövedék a település más területére esett. A város ezen háború alatt súlyos károkat szenvedett lakóterületei a háború után modern stílusban épültek újjá. Antwerpen ismét a Haredi (különösen ahaszidi) ortodox zsidó közösségek központja lett.

A Városháza a Főtéren(Grote Markt)

1925-ben itt épített gyárat azOpel.Költségcsökkentési okokból 2010-ben a gyár végleg bezárt.

Közigazgatási beosztás

szerkesztés

Antwerpen 9 városrészre oszlik:

  1. Antwerpen
  2. Berchem
  3. Berendrecht-Zandvliet-Lillo
  4. Borgerhout
  5. Deurne
  6. Ekeren
  7. Hoboken
  8. Merksem
  9. Wilrijk

Öt kerülete van:

  1. Cames
  2. St-Niklaas
  3. Holleas
  4. Shunnel Dstr.
  5. "Palotanegyed"

A népesség alakulása

szerkesztés

Antwerpen város lakossága, nem számolva ahasonló nevű tartományt:

  • 1374 – 18 000
  • 1486 – 40 000
  • 1500 – kb. 44–49 000
  • 1526 – 50 000
  • 1567 – 105 000 (90 000 helyi lakos 15 000 idegen)
  • 1575 – 100 000 körül (az inkvizíció után)
  • 1584 – 84 000 (a spanyol és francia mészárlás, és a kálvinista köztársaság után)
  • 1586. május – 60 000 (az ostrom után)
  • 1586. október – 50 000
  • 1590 – kevesebb mint 40 000
  • 1591 – 46 000
  • 1612 – 54 000
  • 1620 – 66 000
  • 1640 – 54 000 (a pestist követően)
  • 1700 – 66 000
  • 1765 – 40 000
  • 1784 – 51 000
  • 1800 – 45 500
  • 1815 – 54 000
  • 1830 – 73 500
  • 1856 – 111 700
  • 1880 – 179 000
  • 1900 – 275 100
  • 1925 – 308 000
  • 1959 – 260 000
Antwerpeni házhomlokzat
Az állatkert bejárata

Épületek, létesítmények

szerkesztés

A 16. században Antwerpen híres volt lakosainak jólétéről(antwerpia nummis).A gazdag kereskedők és amanufaktúrákhazai fennmaradtak a város minden részén. 1891-ben tűzvész pusztított el számos régi épületet, így aHanza Szövetségépületét is az északi rakparton. A város meglehetősen nagy károkat szenvedett amásodik világháborúalatt a szövetségesek bombázásaitól, majd a németek V-rakétáitól. Az új fejlesztések igényei miatt manapság is sok fennmaradásra érdemes épületet is lebontanak.

  • Azantwerpeni állatkertet1843-ban alapították. Több mint 4 000 állatnak ad otthont.
  • Aközponti pályaudvartLouis Delacenserie tervezte. Óriási fém és üveg boltív (60 m), valamint márvány belső tér jellemzi.
  • AMiasszonyunk-székesegyházata 14. században kezdték építeni és 1518-ban fejezték be.Rubensnégy munkájával büszkélkedhet: „Krisztus színeváltozása”, „Keresztállítás”, „Levétel a keresztről” és „Krisztus feltámadása”.
  • ASzent János-templommég díszesebb, mint a székesegyház. Itt találhatóRubenssírja.
  • ASzent Pál-katedrálisnakgyönyörű barokk belső tere van. A templom néhány száz méterre található a főtértől(Grote Markt).
  • APlantin–Moretus MúzeummegőrizteCristoffel Plantinnyomdásznak és örökösének,Jan Moretusnaklakóházát.
  • ABoerentoren(farmerek/parasztok tornya) vagy KBC-torony egy 26 emeletes épület.1932-ben épült és Európa legidősebb felhőkarcolójának számít.
  • AKoninklijk Museum voor Schone Kunsten(Királyi Szépművészeti Múzeum) a déli dokkok közelében található. Jelentős festménygyűjteménye van többek közöttRubenstől,Anthony Van Dycktől,Tizianotólés más híres, holland mesterektől is.
  • Abíróság új épülete,amelyet Richard Rogers brit építész tervezett (Partnership, Arup and VK Studio), aDéli Pályaudvar (Zuid)oldalában épült, tetejéről 1,5 km-re ellátni az Amerikalei északi végéig. 2006 áprilisábanII. Albert királyavatta fel. (Ez az új épület a brüsszeli látképet uraló nehézkes, sötét, régi Igazságügyi Palota, aPalais de Justiceellentéte, amelyet Joseph Poelaert tervezett). A termek hat épületszárnyban kaptak helyet, melyek a tágas központi teremből ágaznak szét. Az ezek tetején lévő (a Schelde folyó bárkáira emlékeztető) vitorlaszerű tornyok természetes fényt engednek be az épületbe.

Közlekedés

szerkesztés



Testvérvárosai

szerkesztés

Fejlesztési együttműködés

szerkesztés

Az alábbi városokkal:

Abraham Ortelius (1507-1598) földrajztudós

Híres személyek

szerkesztés
Hendrik Conscience(1812–1883) flamand író

Antwerpen szülöttei

szerkesztés
Wenceslas Hollarcseh rézmetsző (1607-1677)

Antwerpenben éltek

szerkesztés
Jan Lievensönarcképe(1629/30)

Nevezetes helyek

szerkesztés

Látnivalók

szerkesztés

Stadhuis (Városháza)

szerkesztés

A Grote Markton (Piactéren) találhatjuk. Az egyik legrégebbi reneszánsz épületNémetalföldön.1564-re készült elCornelis Floris de Vriensttervezésében. A 76 méter hosszú homlokzat különféle színű márványból készült, beszédes bizonyítékaként areneszánsz korAntwerpenjének gazdagságára, polgárainak pompaszeretetére. A földszint 45 ajtaja mögött egy-egy bérbe adott üzlethelyiséget találhatunk. A bevételet a hatalmas épület karbantartására költik. A középső résztIustitiaésPrudentiaszobrai díszítik. A homlokzaton láthatjuk II. Fülöp spanyol király és Antwerpen címerét is. 1585-ben helyezték el a homlokzat közepén látható Madonna-szobrot, amelynek helyén a mesebelien bátor Brabo szobra állt eredetileg. A jezsuitáknak aMadonna-szoborjobban tetszett, ők helyezték oda az ellenreformáció idején, arra hivatkozva, hogy ő a város védelmezője. A városháza belsejébenHenry Leysáltal festett, Antwerpent ábrázoló freskókat láthatunk. A városháza előcsarnokában húsz, fából faragott kariatida (oszlopot helyettesítő nőalak) és Antwerpen egykori 78 céhének címere látható.

  1. Bevolking per gemeente op 1 januari 2020.Statbel
  2. Antwerp in ‘Lonely Planet' top tenArchiválva2008. október 19-idátummal aWayback Machine-ben(angolul)
  3. Antwerp Tourist Information- Meredith Booney,"The name 'Antwerp' has been linked to the word" aanwerp "(alluvial mound), which was the geographical feature in the early settlement period in this place".
  4. Room, Adrian: Placenames of the World: Origins and Meanings of the Names for over 5000 Natural Features, Countries, Capitals, Territories, Cities and Historic sites. McFarland & Company. 32. o.ISBN 0-7864-0172-9.https://www.amazon.com/Placenames-World-Meanings-Countries-Territories/dp/0786401729.Hozzáférés ideje: 2009-07-22
  • Carolus Scribani,Origines Antwerpiensium,1610
  • Gens,Histoire de la ville d'Anvers
  • F.H. Mertens, K.L. Torfs,Geschiedenis van Antwerpen sedert de stichting der. stad tot onze tyden,vol. 7, Antwerpen, 1853
  • J. L. Motley,Rise of the Dutch Republic,1856
  • P. Génard,Anvers à travers les ages
  • Annuaire statistique de la Belgique
  • Richard Stillwell, ed.Princeton Encyclopedia of Classical Sites,1976:"Antwerp Belgium"

További információk

szerkesztés


Előző:
Madrid
Következő:
Lisszabon