Francisco José de Goya y Lucientes
Francisco José de Goya y Lucientes(Fuendetodos,Zaragoza tartomány,Spanyol Királyság,1746.március 30.–Bordeaux,1828.április 16.)spanyolfestő és grafikus.
Francisco José de Goya y Lucientes | |
Goya önarcképe | |
Született | 1746.március 30. Fuendetodos |
Meghalt | 1828.április 16.(82 évesen) Bordeaux |
Sírhely |
|
Nemzetisége | spanyol |
Stílusa | romantika |
Francisco José de Goya y Lucientes aláírása | |
AWikimédia CommonstartalmazFrancisco José de Goya y Lucientestémájú médiaállományokat. |
Élete
szerkesztésFuendetodosbanszületett,Zaragoza tartománybanJoseph Goya és Gracia Lucientes gyermekeként. GyermekkorátFuendetodosbantöltötte.1749-ben a család házat vett Zaragozában, és néhány évvel később odaköltöztek.
Goya Zaragozában a piaristákhoz járt iskolába, ahol szoros barátságot kötött Martin Zapaterrel, akivel évek múltán is levelezett, bő anyagot szolgáltatva a későbbi életrajzíróknak.
1763-ban és 1766-ban felvételért folyamodott a Spanyol Királyi Akadémiához, de mindkétszer elutasították.1771-benRómábautazott, ahol aParmavárosa által rendezett festészeti versenyen második díjat nyert. Még ugyanebben az évben visszatért Zaragozába és freskókat készített.Francisco Bayeu y Subíastanítványa lett; innentől fogva kezdte kialakítani jellegzetes stílusjegyeit.
1774-ben feleségül vette Bayeu nővérét, Josefát. A Királyi Szövőműhelyben kapott állást, ahol öt év alatt kb. 42 mintát tervezett. Bejáratos lett a királyi udvarba is, oltárképet festett a Szent Ferenc templom részére, és a San Fernandó-i Akadémia tagjává választotta.
1783-ban José Moñino, Floridablanca grófja,III. Károly spanyol királykegyence, megbízta Goyát, hogy portrét fessen róla. Barátságot kötött Don Luis koronaherceggel és az ő házában lakott. A támogatói közé tartoztak Osuna herceg és hercegnő is, akiket szintén lefestett. III. Károly1788-ban bekövetkezett halála után,IV. Károlyuralkodása alatt Goya egyre népszerűbb lett a királyi udvarban.
1792-ben rejtélyes betegség támadta meg, amelynek következtében elvesztette hallását. Ekkortól kezdett művészi világa elkomorodni: ekkor festett képei, melyek közül a legismertebbek aTűzvészésAz őrültekháza,drámai témákat jelenítenek meg sötét színekkel.
1799-ben kinevezték királyi festőnek. Lefestette a királyt és a királynőt, a királyi családot és több nemes személyt.1812-ben meghalt a felesége.1824-benBordeaux-ban telepedett le, itt is halt meg. Regényes életrajzátLion Feuchtwangerírta meg.
Művei
szerkesztésGoya lefestette a spanyol királyi család több tagját, beleértveIV. KárolyésVII. Ferdinándkirályokat. A témái széles skálát ölelnek fel a vidám ünnepélyektől a csatajelenetekig és holttestekig. A témaválasztása kedélye sötétebbé válását jelzi. A mai orvosok arra gyanakodnak, hogy a festékben levő ólomtól mérgezést kapott, és ez okoztasiketségét,amely visszahúzódóvá tette. Élete vége felé félelmetes képeket festett őrültekről, betegekről és fantasztikus alakokról; ezeknek a "fekete festményeknek" a stílusa azexpresszionizmustvetíti előre.
A gobelinkartonok
szerkesztésGoya 1774-től kezdett a gobelinkartonokon dolgozni a Santa Barbara-i Királyi Kárpitszövő Manufaktúra számára Madridban. Az általa tervezett faliszőnyegek a királyi kastélyokban kaptak helyet. Goya terveket készített, amit aztán, ha az udvar jóváhagyott, festményként dolgozott ki, hogy a manufaktúra ezek alapján készíthesse el a szőnyegeket. A gobelinek hagyományos témája az antikvitásból vett jelenetek ábrázolása volt, Goyát azonban vadászjelenetek és népi mulatságok megfestésével bízták meg. Ezeket a képek még, ellentétben a művész későbbi munkáival, az élénk színvilág és a derűs hangulat jellemzi.
A San Antonio kápolna
szerkesztésGoya miközben képeket és grafikákat készített,1798-ban freskókkal díszítette a madridi San Antonio de la Florida-remetekápolnát. Művészetének egyik csúcspontja ennek a kápolnának a kifestése, amelyben egyesíteni tudta abarokklendületet, nagyvonalúságot, arokokókecsességet olyan kifejező erővel, amely mindaddig ismeretlen torzításokra és egyszerűsítésekre épült. A kupolán egy korlát mögött ábrázoljaSzent Antalcsodatételét, a meggyilkolt ember feltámasztását és a tarka nézősereget. A sebtében felfestett vonásokon nem változtat, a színek lehető legkisebb kontrasztjával alakít ki egy-egy arcot, testet, mozdulatot. Egyazon művön belül össze tudta egyeztetni a formai újszerűséget a hagyományos technikával.[1]
ALos Caprichos
szerkesztés1799-ben egy 80 nyomatból álló sorozatot alkotottLos Caprichoscímmel, bemutatva „a minden civilizált társadalomban megtalálható számtalan őrültséget, és azokat az előítéleteket és kárhozatos gyakorlatot, amelyeket a szokás, a tudatlanság és az önérdek megszokottá tett.” A rajzok kifigurázzák a korabeli nemeseket, akik a képeken szamárként nézegetik a családi albumaikat, és támadja a papokat, az inkvizíciót. A sorozat legismertebb műve aHa az értelem alszik, előjönnek a szörnyekc. grafika, mely egy alvó, asztalra boruló férfit ábrázol, akik körül különböző szárnyas (denevér-és bagolyszerű) lények keringenek. A képet még inkább érdekessé teszi az, ha nyomatékosítjuk, hogy felvilágosodás, az értelem kultuszának időszakában keletkezett.
A képek rézkarcok, amelyeket a művészaquatintatechnikával készített, egy olyan eljárással, amelyet három évtizeddel azelőtt fejlesztettek ki. A rézkarcnál a grafikus a rajzokat egy vékony viasszal bevont rézlemezre rajzolja tűvel. A lemezt aztán savval önti le, amely a vonalakon keresztül kimarja a lemezt, a művész ezután ezekbe a mélyedésekbe juttatja a festéket. Goya aLos Caprichosesetében aquatinta eljárással egészítette ki a rézkarcot. Ennek a technikának az a lényege, hogy a lemezre saválló port juttatnak, amely különböző sűrűségű lehet. A sav így a szemek helyén nem tud a lemezre jutni, a festék pedig szemcséssé válik a rajzon, amely az elkészült képen távolabbról nézve különböző árnyalatokat hoz létre. Ennek az eljárásnak az eredménye az, hogy a rajzokon különböző tónusú foltok láthatók, amely drámai hatást kölcsönöz a műveknek, hiszen a sötét és a világos erőteljes ellentétet képez a rajzokon.
Goya 1803-ban a királynak ajándékozta a lemezeket, aki a Királyi Nyomda rendelkezésére bocsátotta.
A maja-képek
szerkesztésGoya két legismertebb képe aMeztelen maja(La maja desnuda) és aFelöltözött maja(La maja vestida).[2]Előbbi képet Goya 1799 és 1800 között festette, utóbbit pedig 1800 és 1805 között. A két festmény ugyanazt az asszonyt ábrázolja ugyanabban a pózban, felöltözve, illetve meztelenül. Először a meztelen változat készült el, és amikor a spanyol társaság felháborodva követelte, hogy öltöztesse fel, ezt elutasította és inkább festett róla új képet, most már ruhában. A korabeli spanyol festészetben tiltottnak számító akttéma miatt Goyát 1815-ben azinkvizícióbeidézte. Bár nem kapott büntetést, jelezték neki, hogy odafigyelnek rá. Egyes feltételezések szerint a festmények Alba hercegnőt ábrázolják, és az sem zárható ki teljesen, hogy a hercegnő vagy a miniszter, Manuel Godoy, a királynő szeretőjének megrendelésére készültek.[3]
A háború borzalmai
szerkesztés1808.május 2-a:Harc a mamelukok ellenc. képet1814-ben festette Goya annak a dicsőséges napnak az emlékére, amelyikenMadridnépe Puerta del Solnál megtámadta a franciák szolgálatában álló zsoldos mameluk lovascsapatot.[4]
1808május 3-a:Madrid védőinek kivégzésecímű festmény az erőszak ábrázolásának egyik legmegrendítőbb képe. A fény ugyanabba az irányba halad, ahová a puskák is céloznak, az elkerülhetetlen halál borzalmát fokozza. 1814-ben festette Goya.[5]
A fekete festmények
szerkesztésGoya 1819 február 27-énMadridkörnyékén vásárolt házat. Az épület spanyol elnevezéseQuinta del Sordo,vagyisA süket házavolt, ami azonban nem Goyára, hanem annak előző tulajdonosára utalt. Goya 1820-ban ennek a háznak a falára festette meg az ún. „fekete festményeket”, szám szerint tizennégyet, amelyekből hét a földszinten, hét pedig az emeleten kapott helyet. A festmények valószínűleg a sötét színvilágukról kapták a nevüket, legjellemzőbbek a fekete, barna, okker. A képeket később leválasztották a vakolatról, és vászonra vitték át. 1881-ben aPradotulajdonába kerültek.[6]
Ezen festmények legismertebbike aSaturnus,melyen a feketeségből előbukkanó főisten felfalja egyik gyermekét. APárbaj furkósbotokkal(1820) két férfit ábrázol, akik térdig a sárba merülve ütik egymást, a harc kegyetlennek és értelmetlennek látszik, a festmény így az emberi lét abszurditását fejezi ki.A kutya(1819-23) c. festményen egy kutyafej látható, a testét egy lejtő sötét foltja takarja el, mintha elmerült volna a homokban. A festmény kilencvenkilenc százalékán semmi konkrétum, körvonalazható dolog nem látható; a magányt, szorongást, ürességet fejezi ki. A fekete festményekre jellemző, hogy az arcok mimikája általában hasonló: a szemek tágra nyíltak, fehér részük jól látható, a szájuk pedig nyitva van, mintha sikoltanának.[7]
Művészetének értékelése
szerkesztésA spanyol festészetMurillóvalvégződő virágzási korszaka után az utolsó nagy spanyol mester Goya. Egyike a legsokoldalúbb és legegyénibb művészeknek, aki a 18. század fordulóján abarokkés arokokóművészet folytatója, majd aromantikajegyei is mutatkoznak nála, teljes művészetének számos darabja olyannyira kifejező és előre mutató, hogy ő lesz a modern festészet egyik atyja, ihletet merítenek belőle a franciaimpresszionisták(köztükManet) és a németexpresszionisták.Sokáig nem ismerték hazáján kívül, igazi méltánylásra Európában majd csak a19. századmásodik felében talál, de leginkább a század vége felé, amikor ünneplikVelázquezszületésének 300. évfordulóját, s ekkor Goya műveit is újra rendezik amadridiPradoMúzeumban. Képeit kiállítjákLondonban,Berlinben,Bécsben,mindenütt óriási sikereket arat, ekkor indul meg a hatalmas Goya-irodalom virágzása.[8]
Goya maga mondta, hogy három tanítója volt: a természet,VelázquezésRembrandt.Goya festői géniusz, aki Velázquez és Rembrandt útját folytatta és új festői problémákat vetett fel, számos egyéni hangvételű festménye mutatja e vonalat, köztükA Kolosszusc. festmény1810-ből. A kolosszus nyilvánBonaparte Napóleon,aki egész Európát hatalma alá akarta vonni, köztük a spanyol népet is.
A budapestiSzépművészeti MúzeumbanaBermúdezné képmása1790-es években,valamintA vízhordó lánycímű 1810 körül festett képe látható.
Filmek
szerkesztésGoya életéről több film készült:
- Goya(német film, 1969) – rendező Wilhelm Semmelroth, főszereplő Wolfgang Büttner
- Goya(6 részes spanyol tv-sorozat, 1985) – rendező José Ramón Larraz, főszereplő Enric Majó
- Goya(amerikai TV-film, 1986) – rendező Gian Carlo Menetti, főszereplőPlácido Domingo
- Goya Bordeaux-ban(olasz-spanyol film, 1999) – rendezőCarlos Saura,főszereplőFrancisco Rabal
- Goya kísértetei(Goya's Ghosts,2006) – rendezőMiloš Forman
Irodalom
szerkesztés- Lion Feuchtwanger: Goya. Európa Könyvkiadó 1978.ISBN 963 07 1022 6
- Janice Anderson: Goya. Helikon Kiadó 1996.ISBN 963 208 371 7
- Orozco, Miguel.Goya's frescoes in San Antonio de la Florida and José María Galván's etchings after them.Academia.edu. San Francisco, California 2021
Jegyzetek
szerkesztés- ↑A rokokótól 1900-ig i. m. 140. o.
- ↑Chronik der Menscheit (Az emberiség krónikája) → Der spanische Maler Goya
- ↑Goya festői életműve. Corvina, 1987. Ford. Havas Lujza. 119.ISBN 963-13-2258-0
- ↑A rokokótól 1900-ig i. m. 144-145. o.
- ↑A rokokótól 1900-ig i. m. 147. o.
- ↑Goya, festői életműve, (i. m.) 134.
- ↑Rose-Marie és Rainer Hagen:Francisco Goya(Taschen–Vince Kiadó, 2004) 74-76. o. Ford. Mesterházi Mónika és Sütő Gyöngyi.
- ↑Értékelés Fónagy Béla szócikke nyomán, ld. Művészeti lexikon i.m.
Források
szerkesztés- Éber László (szerk.):Művészeti lexikon(Győző Andor, Budapest, 1926) Francisco de Goya y Lucientes szócikket Fónagy Bélától lásd 293-295. o.
- A művészet története(Historia del'arte. Magy. vált. főszerk. Aradi Nóra. 8.) [köt.] A rokokótól 1900-ig. ([Közrem.] Gellér Katalin). (Corvina, 1989) 300 o.ISBN 963-13-2815-5Francisco Goya ld. 129-157. o.
További információk
szerkesztés- Los Caprichos (rézkarc, akvatinta)
- Goya festményei – TerminArtors.com
- Goya képek és életrajz
- Webgaléria
- Los CaprichosArchiválva2008. október 30-idátummal aWayback Machine-ben
- A háború borzalmaiArchiválva2008. november 20-idátummal aWayback Machine-ben
- Bikaviadal sorozat (rézkarc, akvatinta)
- A festő, aki meztelenre vetkőztetett egy hercegnőt, majd mégis felöltöztette