Torna (sport)

sportág
(Gimnasztikaszócikkből átirányítva)
Ez aközzétett változat,ellenőrizve:2024. április 22.

Atornakülönböző jellegű és különböző szereken bemutatott gyakorlatokból álló összetettsportág,amelyet férfiak és nők egyaránt űznek, részben eltérő szereken. A szertornán kívül a szervezett tornasportok közé tartozik még aritmikus gimnasztika(régen: művészi torna), atrambulin(gumiasztal), azakrobatikus torna(korábban sportakrobatika) és azaerobik.A férfi szertorna gyakorlatai:talaj,gyűrű,korlát,lólengés,ugrásésnyújtó.A női versenyeken is megvan atalajés azugrás,további szereik agerendaés afelemás korlát.Az egyes gyakorlatfajtákból egyéni versenyeket rendeznek, de a valamennyi gyakorlatot tartalmazó összetett versenyek és a csapatversenyek is a megmérettetés részei. A sportág hazai irányító szerve aMagyar Torna Szövetség,európai szerve azUnion Européenne de Gymnastique(UEG), nemzetközi szerve pedig aFédération Internationale de Gymnastique(FIG).

Velodrom: torna 1928-ban
Velodrom: torna 1928-ban

Története

szerkesztés
Tornász és edzője görög vázán

A torna történetét azókori görögökhözszokás kötni, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy már egyiptomi, indiai régészeti emlékeken is láthatunk tornára utaló mozdulatokat. Az ókori Kínában i. e. 2000 körülire teszik a gyógytorna kialakulását, feltalálójánakHuang-ticsászárt tartják. Akrétai kultúrábanis találni sport témájú ábrázolásokat, például bika szarvai között átszaltózó tornászokat. Ezzel együtt a sporttorna valójában az ókori görögökig vezethető vissza, akik különös figyelmet fordítottak a fizikai állóképesség fejlesztésére és szinten tartására. Minden városban voltgümnaszion(tornacsarnok), ahol a férfiak gyakorolhattak. A futásokból, ugrásokból és dobásokból álló mozgásrendszertpalesztikának nevezték. Azókori Rómábana testedzéssel már inkább csak a katonák és a gladiátorok foglalkoztak. Aközépkorbanalovagi tornákatlehet megemlíteni. Areneszánszidején újra felfedezték a palesztikát, és különbözőhumanistaiskolákban gyakorolták.Mercurialiskönyvet írt arról, hogy a testgyakorlás az egészségmegőrzés fontos eszköze (De arte gymnastica,1569). Az1600-as évekbenComeniusbevezette a (sport)játékokat az oktatásba, és játékterek kialakítását javasolta az iskolákban(Orbis pictus).

F. L. Jahn,a német torna atyja

A mai értelemben vett szertorna alapjait német területen fektették le a18. századmásodik felében.1793-banJohann Christoph Friedich Guths MuthsmegjelentetteGymnastic für die Jugend(Gimnasztika az ifjúság számára)című művét, az első olyan tornászkönyvet, amelyben a testgyakorlatok immár „testen végzett munkává” váltak.Friedrich Ludwig Jahn1811-ben megalapította aberliniTurnvereint, a voltaképpeni első tornaegyesületet, és kialakította az ún.német tornarendszert. Ezt fejlesztette tovább a svájciAdolf Spiess,aki bevezette a kéziszerek használatát. Sajátossága a német rendszerű sportnak, hogy a versenyeket nem támogatták, ellentétben az Angliában kialakult, elsősorban azatlétikánalapuló iskolával (az ellentéteket akkoriban atlétika-torna háborúnak nevezték). Ennek megfelelően a nemzetközi tornaszövetség (FIG) is csak tornabemutatókat szervezett, az első,Athénbanmegrendezett újkoriolimpiátólpedig kifejezetten eltiltotta a tornászokat (néhány ország, köztükMagyarországsportolói is, azért részt vettek a játékokon). A FIG csak lassan adta be a derekát: az elsőtorna-világbajnokságot1903-ban rendezte megAntwerpenbenegyéni összetett és csapatverseny formájában, de szerenkénti világbajnokságokat csak1930-tól (nőknél1950-től) tartottak. A sportág nemzetközi nagyságai közül – önkényesen kiemelve – megemlíthetőNyikolaj Andrianov,Věra Čáslavská,Miroslav Cerar,Nadia Comăneci,Kató Szavao,Larisza LatinyinaésLjudmila Turiscseva,akik sportszerűségükkel, látványos gyakorlataikkal sokat tettek a tornasport népszerűsítéséért.

Magyarországon az első nyilvánostestgyakorolda1819-ben nyitotta meg a kapuit, majd folyamatosan sorra alakultak a tornaegyletek. Itt is megfigyelhető volt az éles szembenállás a szabadtéri atlétika és labdajátékok, valamint a beltéri torna hívei között. Hamarosan kialakult azonban a versenyszerű tornasport,1905-től már bajnokságokat is rendeztek. A tornaszövetség nemzetközi versenyek szervezését is vállalta:1934-ben világbajnokságot rendeztek. Ezt követték az évtizedekkel későbbi sportversenyek:1983-ban világbajnokságot,1992-ben Európa-bajnokságot,2002-ben pedig szerenkénti világbajnokságot rendeztünk. Versenyzőink többnyire nincsenek a nemzetközi tornasport élvonalában, de időről időre felbukkan egy olyan tehetség, aki elismerést vált ki a nemzetközi versenyeken, sőt a sportág legnagyobbjai között tartják számon. Olimpiákon, világbajnokságokon szereztek egyéni aranyérme(ke)tBorkai Zsolt,Csollány Szilveszter,Keleti Ágnes,Korondi Margit,Magyar Zoltán,Pataki Ferenc,Pelle István,Ónodi Henrietta,Berki Krisztiánés a kéziszercsapat.

A magyarországi torna oktatásában jelentős szerepet nyert1974-től a "Gimnasztika"név alatt megjelent könyv, amelyetboldogfai Farkas György(19241988), apécsi"Janus Pannonius Tudományegyetem Tanárképző Karának" főiskolai docense, Baranya megyei tornaszövetség elnöke adott ki.

A versenyek

szerkesztés
A versenyek felosztása nemek szerint

A tornaversenyek a résztvevők neme szerint:

1. lány-, illetve női,
2. fiú-, illetve férfiversenyek lehetnek.

A lányok és fiúk, illetve a nők és férfiak egymás ellen nem versenyezhetnek.

A versenyek jellege

A tornaversenyek jellegük szerint lehetnek:

egyéni versenyek,ahol a tornászok egyénileg vesznek részt a versenyeken, és az elért eredmény a tornászoknak egyénileg számít.
egyénenkénti csapatversenyek,ahol a tornászok a versenyen mint a csapat tagjai vesznek részt és a csapat tagjai külön-külön mutatják be gyakorlataikat; az egyénileg elért pontszám a csapat eredményébe számít be.
A versenyek rendszere életkor szempontjából
a) gyermek
b) serdülő
c) ifjúsági
d) junior
e) felnőtt
Versenyszámok szerinti versenyek
1.Összetett verseny
2.Összetett és szerenkénti verseny
A versenyzők

A versenyzők száma attól függ, hogy egyéni vagy csapatversenyen indulnak.

1. Egyéni versenyen a tornászok egyénileg vesznek részt. az egyéni versenyzők száma általában kötetlen, kivéve ha a versenykiírás másképpen intézkedik.
2. A csapat legkisebb létszáma két tornász.
a) A csapatot egynemű (férfi vagy nő), általában egy korcsoportba tartozó hasonló minősítésű tornászokból kell összeállítani, kivéve ha a versenykiírás másképpen intézkedik.
b) A csapat létszáma általában 6 fő, akik közül versenyszámonként a legjobb 5 tornász eredménye számít, vagyis minden versenyszámban egy-egy, a legkevesebb pontszámot elért tornász eredményét nem veszik figyelembe.
c) A verseny megkezdése után a csapatot kiegészíteni vagy a tornászokat cserélni nem szabad. Sérült tornász helyére nem szabad mást beállítani, még abban az esetben sem, ha a csapat létszáma az előírt alá csökkenne.
Korcsoportok

A tornászok életkoruk alapján a következő korcsoportba tartoznak:

fiú lány
a) gyermektornászok 8-10 évig 7-10 évig
b) serdülő tornászok 8-14 évig 8-12 évig
c) ifjúsági tornászok 12-18 évig 11-14 évig
d) junior tornászok 14-20 évig 14-15 évig
e) felnőtt tornászok 16 évtől 15 évtől

A tornászok korcsoportjuk felső határának betöltése évében a naptári év végéig (december 31-ig) még korcsoportjukban versenyezhetnek. A következő és január 1-jétől az új, magasabb korcsoportba tartoznak.[1]

A szertorna gyakorlatai

szerkesztés

A torna mai képe viszonylag lassan alakult ki. Korábban olyan – ma már furcsának ható tornamutatványok is a műsoron voltak, mint alóugrás keresztben,afüggeszkedés,a férfibuzogánygyakorlat,kéziszer-gyakorlat,kötélmászásstb. A rendszer az 1950-es évektől tekinthető befejezettnek, noha – főleg a szerek kialakításával és a gyakorlatok összeállításával és pontozásával kapcsolatban – időről időre történnek kisebb módosítások. A gyakorlatokat általában hat bíró és egy döntőbíró minősíti: 1-től 10-ig terjedő pontszámot adhatnak, tizedes pontossággal.

Mindkét nem által bemutatott gyakorlatok

szerkesztés

Talajgyakorlat

szerkesztés
Talajgyakorlat

A talajgyakorlatokat a korábbi évtizedekben műszabadgyakorlatnak nevezték. A talajgyakorlat számára kialakított terület 12×12 m nagyságú, rugalmas keményhab alapozású szőnyeg. A szőnyeg rugalmas kialakítása teszi lehetővé a tornászok számára a nagy magasságú ugrások végrehajtását, anélkül, hogy a talajra érkezéskor ébredő dinamikus erőhatások károsan vegyék igénybe ízületeiket. A gyakorlatok során a tornászok bizonyságot adhatnak rugalmasságról, erőről, egyensúlyérzékről és akrobatikus képzettségről. A gyakorlatok különböző ugrásokból, forgásokból, körözésekből, kézállásokból és más erőelemekből állnak, amiket nőknél táncelemek is kiegészítenek. A gyakorlatokat a nők zenére, a férfiak anélkül mutatják be. Ez az egyetlen szer, ahol a férfiak rövid sportnadrágban is bemutathatják gyakorlataikat.

Az ugrást korábban lóugrásnak nevezték. Az ugrást ekkor a férfiak hosszában, a nők keresztben elhelyezett (kápa nélküli) lovon hajtották végre. A mai ugrószer körülbelül 1×1 m felületű, speciális kialakítású tornaszer. Magassága férfiak esetén 1,35 m, nőknél 1,25 m. Az ugrást a versenyzők nekifutásból, rugós dobbantóról indítják. A szert két kézzel érintik, azon megtámaszkodva a test hossz- és keresztiránya mentén forgásokat végeznek, majd a kijelölt érkezési helyen fognak talajt két lábbal. A versenyzők bizonyos ugrásfajtáknál már a szer érintése előtt is végrehajthatnak forgást és csavart.

Férfi versenyszámok

szerkesztés

Gyűrűgyakorlat

szerkesztés
Gyűrűgyakorlat

Agyűrűszer két, 18 cm belső átmérőjű fa karika, amelyek a talaj felett 255 cm-re lógnak egy szilárdan kifeszített állványzatról, egymástól való távolságuk 50 cm. Az állvány magassága 5,5 m, szélessége 2,6 m. A gyűrűk bőrhevederrel kapcsolódnak a felfüggesztő acélsodronyokhoz. A gyakorlatot a versenyzők nyugalmi függeszkedő testhelyzetből kezdik, és lendületi, erő- és tartásos elemekből összeállítva hajtják végre. A leugrás minden esetben lendületi elemből történik.

Korlátgyakorlat

szerkesztés

Akorlát(megalkotója a német torna atyja, Jahn volt) két, párhuzamosan elhelyezett farúd (erre utal angol neve:parallel bars). A korlát rudainak hossza 3,5 m, egymástól mért távolságuk – állítható módon – 42–52 cm, és egy állványszerkezeten 1,7 m magasságban vannak elhelyezve. A gyakorlat lendületi, forgásos és egyensúlyi elemekből áll, gyakran erőelemekkel kiegészítve. A gyakorlat elemei a rudak irányában, de arra merőlegesen is végrehajthatók.

Lólengés

szerkesztés
Lólengés

Ahosszúsága 1,6 m, 1,1 m magas, a rajta elhelyezett kápák magassága 12 cm, egymástól való távolságuk – állíthatóan – 40–45 cm. A lólengés gyakorlata csak lendületi elemekből állhat (pároskörök, ollók és ellenollók, orsók stb.), valamint az – utóbbi időben többnyire kézállásból végrehajtott – leugrásból (amelynél a lendületi elemek kizárólagosságára vonatkozó szabály fölött szemet hunynak…). Mind a kötelező, mind pedig a szabadon választott ugrást csak egyszer lehet bemutatni. A lólengés két legnehezebb elemét (Vígh Lászlóedző jóvoltából) magyar tornászok mutatták be, és róluk nevezték el (Magyar-vándorMagyar Zoltán,Sivadó-vándorSivadó János).

Nyújtógyakorlat

szerkesztés

Anyújtóegy acélrúd, amelynek az átmérője 28 mm, hossza 2,4 m, és a talajtól 2,80 m magasságban rögzítik egy állványzaton.[2]A nyújtógyakorlat kizárólag lendületi elemekből állhat, körökből, fordulatokból, szaltókból stb. A szer egyik gyakran alkalmazott speciális elemét(Kovács-szaltó),az azt először bemutatóKovács Péterrőlnevezték el.

Gerendagyakorlat

Női versenyszámok

szerkesztés

Gerendagyakorlat

szerkesztés

Agerenda5 m hosszú és 10 cm széles, felületén filcréteget helyeznek el. A gerenda magassága 125 cm. A gyakorlatok elemei az egyensúlyérzékre épülnek: lépések, forgások, szaltók stb.[3]

Felemáskorlát-gyakorlat

szerkesztés

Afelemás korlátkét, egymással párhuzamosan elhelyezett farúd. A férfiak által használt korláttól abban különbözik, hogy a két rúd magassága eltérő: 155 cm és 240 cm, távolságuk állítható. A felemás korláton bemutatott gyakorlatok némiképp a nyújtógyakorlatokra emlékeztetnek, miközben a tornászok a két rudat közel egyforma arányban használják (fellendülések, fordulatok, szökkenések, billenések stb.). A gyakorlatokat gyakran ugródeszkáról felugorva indítják.

  1. Urvári Sándor: Torna szabálykönyv. Verseny- és játékszabályok. Sportpropaganda Vállalat, Budapest, 1986.
  2. A nemzetközi szövetség szabályai. 116. oldal.[halott link]
  3. https://gymnastics123.com/gymnastics-beam-length-exact-dimensions/

További információk

szerkesztés
  • Magyar Torna Szövetség
  • Magyar nagylexikonXVII. (Szp–Ung).Főszerk. Bárány Lászlóné. Budapest: Magyar Nagylexikon. 2003. 585–587. o.ISBN 963-9257-17-6
  • Peter Matthew, Ian Morrison, Radó Péter szerk.: Guinness sport-enciklopédia. Solaris Kft., 1991
  • Walter Umminger: A sport krónikája. Officina Nova, Budapest, 1992

Kapcsolódó szócikkek

szerkesztés
AWikimédia CommonstartalmazTorna (sport)témájú médiaállományokat.
  • Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap