Akék pávavagyindiai páva(Pavo cristatus)amadarakosztályánaktyúkalakúak(Galliformes)rendjébeés afácánfélék(Phasianidae)családjábatartozófaj.

Kék páva
kakas
kakas
tojó
tojó
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok(Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok(Chordata)
Altörzs: Gerincesek(Vertebrata)
Osztály: Madarak(Aves)
Rend: Tyúkalakúak(Galliformes)
Család: Fácánfélék(Phasianidae)
Alcsalád: Pávaformák(Pavoninae)
Nem: Pavo
Faj: P. cristatus
Tudományos név
Pavo cristatus
Linnaeus,1758
Elterjedés
Az eredeti elterjedési területe
Az eredeti elterjedési területe
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

AWikifajoktartalmazKék pávatémájú rendszertani információt.

Commons
Commons

AWikimédia CommonstartalmazKék pávatémájú médiaállományokat ésKék pávatémájú kategóriát.

Legközelebbi rokona azöld páva(Pavo muticus).

Előfordulása

szerkesztés

VadonDél-Ázsia,ezen belül isIndia,Banglades,NepálésSrí Lankaerdeiben él.Indianemzeti madara.[1]Nagy Sándorhozta előszörEurópába,ahol hamar elterjedt mint háziállat.

Több országba betelepítették. Ma vadon is előfordul a következő területeken:Pakisztán,azAndamán-szigetek,Bahama-szigetek,Kalifornia,aHawaiiszigetek,Új-Zéland;Ausztráliapartjai mentén aRottnest-sziget,aHeron-szigetés aKing sziget.Sikertelen betelepítési kísérletek történtekSzent Ilona,Madeira,Tahitiés aDominikai Köztársaságterületén is.

Megjelenése

szerkesztés

Feje egészen a szem környékéig tollas, a fejtetőn felmereszthető tollbóbitával.Csőreviszonylag vastag. Szárnyai rövidek, lekerekítettek, nagy zajjal, de jól repül, mint afácán.A hatodik evezőtoll a leghosszabb. Éjszakára a fák, bokrok ágaira röppen föl.

18 kormánytollas farkát képes legyezőszerűen felmereszteni, ezzel támasztva alá módosult, színesfelső farkfedőketmelyek végén pompás kékes zománcos színű foltok, az úgy nevezett pávaszemek vannak. Acsüdjea középső ujjnál hosszabb, táblás és a hímnél sarkantyúval ellátott. A fejdíszét aranyos zöld fémfényű tollak teszik, háta aranyos zöld, kék, hasa barnás-zöldes. A kakas dísztollainak kialakulása kétéves korban kezdődik, teljesen kifejlett uszályát a 3. évben kapja.Csőreés lábai barnák. A tojó egyszerűbb színű, egyszínű barna, melle és hasa fehér. Hossza 110–125 cm (a nőstényé 95 cm), szárnyhossza 46 cm (40 cm), farkhossza a dísztollakkal elérheti a 150 cm-t (a nőstényé 33 cm). Húsa élvezhető. A hím páva tollai színesek.[2]

Hangja kellemetlen, rikácsoló pao-paoszerű. Mint díszmadár a kevélység és a nagyravágyás jelképe, s még példabeszéddé is vált: «kényes, büszke, mint a páva». 15-20 évig is elél. A fehér páva az eredeti élőhelyen is alkalmanként felbukkanó színmutáció, tollazata hófehér, ezért ezen példányai gyorsan a ragadozók zsákmányává váltak. Az un. feketeszárnyú színváltozatot Brehm előbb külön fajként írta le Jáván, de már későbbi írásaiban is megjegyezte, hogy feltehetőleg a háziasított kék páva és az ott vadon élő zöld páva egyedi mutációja. A színváltozat számos új színmutáció kitenyésztéséhez szolgált genetikai alapanyagként.

Testtömege: hím 4-6kilogramm,tojó 2,7-4 kilogramm.

Életmódja

szerkesztés

A kék páva nappal aktív, a földön táplálkozikmagvakat,lehullottgyümölcsöketésrovarokatkeresve. Míg táplálékának nagy része növényi anyagokból és gerinctelen állatokból áll, ismert, hogy alkalmanként kisebbrágcsálókatéshüllőketis fogyaszt. Éjszaka afákonpihen, ahol kisebb a ragadozóveszély. A kék páva rendkívül szabályos viselkedést mutat, gyakran ugyanazon a helyen pihen és táplálkozik egész életében, ezért hajlamos arra, hogy még a fogságban tartott egyedek is egyetlen épület vagy kert közelében maradjanak. A kék páva a nagy mérete és a hím hosszú farktollai ellenére rendkívül mozgékony, és bár gyalog gyorsan el tud menekülni a ragadozók elől, kényszerhelyzetben a levegőbe is képes emelkedni.

Szaporodása

szerkesztés

Az ivarérettséget 2-3 éves korban éri el. A költési szezon túlnyomórészt április és szeptember között van. Évente egyszer költ. Bokor alatt fészkel, 4-9, halványsárga, pettyes tojást rak, amelyet a tojó csak a legnagyobb szükségben hagy el. A kotlás 28 napig tart.

Különösen jó példa a nemek közötti szelekcióra a pávák esete, ahol a kakasok díszes farktollazatukkal próbálják elcsábítani a tojókat, akik pedig azt a kakast választják, amelynek a legpompásabb a farktollazata. Az eredmény: a kakasoknál olyan pompás farktollazat fejlődött ki, amely sok esetben hátrányt is jelenhet számukra. A tojó jellegtelensége viszont azért fontos, mert egy díszes tollazattal csak felhívná magára a ragadozók figyelmét, pedig neki kell felnevelni a fiókákat.

Felhasználása

szerkesztés

A pávát az ókorban is igen jól ismerték, diszmadárként használták.Salamonkirály hajói Iphirból hozták. A rómaiaknálJunoistennő szent madara volt.ItáliábafőlegKarthágóbólhozták be. Ciceroidejében nagyon sok volt már Rómában, dísztollaitlegyezőkénthasználták, húsát, főleg pedig agyvelejét és nyelvét csemegeként ették. Mint ismeretes,Nagy Károlynagyon szerette e madarat, tollát a lovagok és hölgyek díszül használták,Angliábancsak később jött divatba a pávatollas kalap.Kínaimandarinok rangfokozatának megállapítására és megkülönböztetésére pávatollakat használnak.

  1. National Bird.India.gov.in.(Hozzáférés: 2010. augusztus 9.)
  2. Whitfield, Philip. Nagy, Márta:Állatvilág: Scolar kalauz gyerekeknek.2000.ISBN 963-9193-39-9Hozzáférés: 2021. augusztus 17.

További információk

szerkesztés