Kassa

város Szlovákiában
Ez aközzétett változat,ellenőrizve:2024. szeptember 26.

Kassa(szlovákul:Košicekiejtése,németül:Kaschau,latinul:Cassovia,lengyelül:Koszyce,ukrán nyelv:Кошиці / Košyci)Szlovákiamásodik legnagyobb városa,az egykoriCsehszlovákiaötödik legnagyobb városa volt. EgykorAbaúj-Torna vármegyeszékhelye, ma a róla elnevezett kerület és járás központja, katolikus érseki és evangélikus püspöki székhely.

Kassa(Košice)
Fentről, balról jobbra: A kassai dóm, az óváros, a Kassai Nemzeti Színház, a Fő tér és a Jakab-palota
Fentről, balról jobbra: Akassai dóm,azóváros,aKassai Nemzeti Színház,a Fő tér és a Jakab-palota
Kassa címere
Kassa címere
Kassa zászlaja
Kassa zászlaja
Becenév:a tolerancia városa
Közigazgatás
OrszágSzlovákia
KerületKassai
Rangváros
PolgármesterJaroslav Polaček[1]
Irányítószám040 00
Körzethívószám055
Forgalmi rendszámKE
Testvérvárosok
Lista
Népesség
Teljes népesség229 040 fő(2021. jan. 1.)[2][3]
Népsűrűség966 fő/km²
Földrajzi adatok
Tszf. magasság208 m
Terület242,768 km²
IdőzónaCET,UTC+1
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 48° 43′,k. h. 21° 15′48.716667°N 21.250000°EKoordináták:é. sz. 48° 43′,k. h. 21° 15′48.716667°N 21.250000°E
Kassa weboldala
AWikimédia CommonstartalmazKassatémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség
Adatok forrása:Szlovák Statisztikai Hivatal,http://obce.info

Kassa Szlovákia egész keleti részének központja és a regionális önkormányzat székhelye. A politikai, gazdasági, kulturális és egyházi élet fontos központjai, akassai római katolikus főegyházmegye,a kassai görögkatolikus egyházmegye, a Michalovce-Kassa ortodox egyházmegye és a Szlovák Köztársaság Alkotmánybíróságának székhelye is egyben.

A város változatos etnikai összetételű, legnagyobb kisebbsége amagyar(a Szlovák Statisztikai Hivatalának minősített becslése szerint közel 3%), továbbá a roma kisebbség közel 2%-os.

Kassa2013-ban elnyerte azEurópa Kulturális Fővárosacímet. A kreatív ipar és az információs technológiák fejlesztésének támogatása révén 2017-ben csatlakozott az UNESCO Kreatív Városok Hálózatához, amikor elnyerte azUNESCO Alkotó Médiaművészetek Városánakstátuszt. Majd megkapta a2019-es önkéntesség európai fővárosacímet, így történelmileg az első város lettKözép-és Kelet-Európaországaiból,Barcelona,Lisszabon,London,SligoésAarhusután pedig a hatodik európai város, amely megkapta ezt a rangos díjat.

Abaszéplak,Bárca,Hernádtihany,Kassaújfalu,Kavocsán,Miszlóka,Pólyi,Saca,Szentlőrincke,SzilvásapátiésZsebesközségeket csatolták hozzá.

A város aHernádpartján, a róla elnevezettmedenceszélén, aKojsói-havasoklábánál fekszik ott, ahol a hegyek közül kilépő folyó meglassúdik és lerakja hordalékát. Emiatt ártere sokáig vízjárta hely volt, és a rendszeres elöntésekkel lerakott iszap újította meg a talaj termőképességét. AzÁrpád-korbanaz akkori város északi határán egyBlathannevű mocsár terült el. A völgyben vezet a legfontosabb, MagyarországotLengyelországgalösszekötő kereskedő útvonal, aminek Kassa gyorsan egyik csomópontjává vált, mivel:

  • azAlföldrőljövő szekeresek tovább, a hegyi utakra már nem merészkedtek be nehézkes járműveikkel,
  • a hegyvidékiek pedig itt érhették el legkönnyebben aTiszamellől jövő, gabonát ésborthozó vásárosokat.

Gömör vármegyefelé is innen vezetett út, mert délebbre nagy mocsarak tették járhatatlanná a terepet.

Éghajlata

szerkesztés
Kassa éghajlati jellemzői
HónapJan.Feb.Már.Ápr.Máj.Jún.Júl.Aug.Szep.Okt.Nov.Dec.Év
Átlagosmax.hőmérséklet (°C)0,53,29,315,020,323,225,125,120,314,36,21,413,7
Átlagosmin.hőmérséklet (°C)−5,6−3,9−0,44,28,911,813,413,19,24,5−0,2−3,94,3
Átl. csapadékmennyiség (mm)252426497086837053474233608
Havi napsütéses órák száma678616620426625928225821615368472072
Forrás:World Meteorological Organisation,[4]Danish Meteorological Institute (humidity and sun 1931–1960)[5]


Nevének eredete

szerkesztés

Nevét valószínűleg aKasavagy másKa-kezdetű személynévből kapta. A szlovákKošice(=Kosáék)párhuzamos szlovák névadás eredménye.

A város neve más nyelveken:németülKaschau,latinulCassoviavagyCassoviae,horvátulKašava,lengyelülKoszyce,oroszulКошицы/ Košicy.

Története

szerkesztés
Kassa látképe 1617-ből
A Fő utca
ASzent Erzsébet-dóm
Avárosi színházépülete
Az Andrássy-palota
A Fő utca – 1902-ben
A Puskin utcai ortodox zsinagóga

Középkor

szerkesztés

Ősidők óta lakott hely, ahol a13. századbanMagyarországra bevándorlóhospesektelepedtek le. Pontosan nem tisztázott módon eredetileg két település volt itt: Kassa és Fel-Kassa; előbbi a 16. század közepén kebelezte be végleg a másikat. A várost az írott források először1230-ban említik, és ekkor már ősi idők óta létező városként hivatkoznak rá.

Atatárjáráselőtt nem volt jelentős hely, deIV. Béla királyegy 1249-ben kelt okiratából kiderül, hogy akkor már voltak valamiféle „szabadalmai” (kiváltságai), de nem tudjuk, mifélék voltak azok — ekkor még nem volt város, csak „villa regia”, azaz a király birtokában levő falu, ésAbaúj vármegyehatósága alá tartozott. A későbbiV. István1261-ben mégifjabb királykéntaz addig nemesek tulajdonában lévő Fel-Kassát a betelepülthospeseknekadta; a nemeseket birtokcserével kárpótolta.

A városi szervezet kiépülésének jeleként az 1260-as–1270-es évektől maga bírálta el belső ügyeit, aminek jeleként az iratokban

  • a bírót(villicus)és
  • az esküdteket(iurati)emnlítik meg (Kristó 1978, p- 40.).

Bordézsmával egy 1275-ben kelt felsorolás szerint azegri püspöknektartozott.

1283-ban már állt első,Árpád-házi Szent Erzsébettiszteletére épült temploma a mostanidómhelyén. Ennek temetkező kápolnájaként(coemeterium)ugyancsak a 13. században épült aSzent Mihály-kápolna,és körülötte a temető. A kassaiak saját pénzéből épült kórházát ajohannita rendmagának akarta megszerezni, de a kassaiakArnoldnevű papjuk vezetésével kiálltak igazukért, és sikerült megtartaniuk a kórházat.

1290-benII. András egri püspöklelki ügyekben közvetlen fennhatósága alá vette Kassát. Egyúttal megszüntette az ezidőben Magyarországon szokásos és azesperesnekfizetendő vérdíj kötelezettségét. Ez nagy kedvezmény volt, mert a jövő-menő sokadalomban sok kétes erkölcsű egyén fordult meg, és a meglehetősen gyakori erőszakos halálok igencsak megterhelték a falu költségvetését. A település egyre városiasabbá vált, aminek jeleként 1297-ben ide költöztette hivatalát a kamarai ispán. A kereskedők és parasztok mellett mindinkább gyarapodott a város iparos lakossága. A hetivásárt csütörtökönként tartották.

A század végén atizedfizetése ügyében a város vitába keveredett az egyházzal, aminek eredményekéntMonoszló Lodoméresztergomi érsekkiátkozta az egész polgárságot, név szerint annak vezetőit és külön a városplébánosát.

Ugyancsak a 13. század végén alapították apénzverdét,amely (megszakításokkal) 1707-ig működött. A királyi kamara ispánja 1297-ben egy bizonyosHannusvolt, amit onnan tudunk, hogy ekkor egy, a várossal határos és lakatlan erdőt kapottIII. Andrástól.

AzÁrpád-házkihalását követő interregnumban (1301–1308) az egyre inkább önálló politikai tényezőként fellépő Kassa — miként az egészSzepesség— előszörVencelpártjára állt. Valószínűleg 1304-ben Vencel zászlaja alattAba Amadéellen indultak, hogy megostromolják annak székhelyét, agönci várat.Amadé gönci várnagya azonbanlegyőztea támadókat, és Vencel zászlaját elküldte az akkor éppen Oroszországban házasságának ügyeit intézőKároly Róbertnek.A vereség hatására Kassa és a Szepesség kilenc más városa áttért Károly hűségére (Kristó 1978, p. 41.).

A királyi hatalom hanyatlása idejénAba Amadétartományúrpróbálta hatalmába keríteni; ennek jeleként és elősegítésére a várostól északra, aHradová(Várhegy)dombján várat építtetett. A vár helyőrsége a városba tartó kereskedőket rendszeresen és jogellenesen megvámolta.

A század elején kezdett kiépülni a céhrendszer. Ennek első bizonyítékának sokáig a kassai szűcsök német nyelvűcéhleveléttekintették, amit keltezése szerint 1307-ben kaptakKároly Róberttől.Erről idővel kiderült, hogy visszadatált hamisítvány (Kristó 1978, p. 41), de pusztán az a tény, hogy az okmányt ilyen sokáig elfogadták, jól jelzi, hogy kiadásának körülményei teljesen valószerűnek tűntek.

1312-benAba Amadéfiai, akiket Csák Máté 1700 cseh zsoldosa támogatott, megostromolták a várost, amelynek megsegítésére aSzepességbevonuló király segédcsapatot hagyott hátraGörgey Jordánvezetésével, amíg ő maga elég sereget gyűjtött ahhoz, hogy visszatérhessen a város felmentésére. A királyi had közeledtére az Amadé-fiak felhagytak az ostrommal, és a király ellen fordultak, ő azonban a mesterien vetetettrozgonyi csatábantönkreverte seregüket, és ezután módszeresen felszámolta Amadé kiskirályságát.[6][7]

1320-ban jelentős városnak számított évi 552 garas pápai tizeddel.[8]1347-tőlszabad királyi város.

„Mi,Lajos,Isten kegyelméből Magyarország királya, ezen oklevelünkkel tudtára adjuk mindenkinek, akit illet, hogy királyi kegyünk által, tekintettel hű kassai polgáraink és vendégeink hasznára, azt akarván, hogy ugyanezek felemelkedjenek a kegyelem ajándékai által, alázatos folyamodványukra személyes jóindulatunkból engedélyeztük ugyanezen kassai polgáraink részére, hogy ettől fogva városuk titkos és nyilvános pecsétjén és zászlóján joguk legyen és örökké használhassák a királyi címerünkből kivett pajzsformát, melyben felül kék színű sáv három liliom ábrájával húzódik, és oldalt lentről négy vörös és ugyanannyi fehér vonal. Titkos pecsétünk alatt ezen oklevél igazolására, kiváltság formájában fogjuk kiadni ugyanazon polgáraink hasznára nagypecsétünk alatt, amennyiben ezt elénk fogják terjeszteni. KeltDiósgyőrben,azÚr mennybemeneteleelőtt két nappal1369.május 7.

Népessége a 14. század közepétől gyorsan gyarapodott, főként a Lengyelországból (Halicsból), aSzepességbőlésSziléziábólérkező, német ajkú (szász) betelepülők révén. Ebben az időszakban a gazdasági élet két hajtóereje a kereskedelem és a mezőgazdaság volt.

1369-ben Kassa lett az első olyan európai város, amely saját címert kapott (Nagy Lajos királytól). Ez további három adománnyal 1502-re érte el végleges formáját. 1374-ben Nagy Lajos országgyűlést tartott itt; a rendek itt ismerték el a leányági örökösödést.

1441-ben sikertelenül ostromoltaPerényi Miklós,majdI. Ulászlóis.1449-ben a város alatt verte megGiskracseh seregeSzékely Tamásmagyar seregét, a csatában a magyar hadvezér is elesett.1491-ben Albert lengyel herceg fél évig ostromolta eredménytelenül.

A török korban

szerkesztés

1526-banI. Ferdinándnakmeghódolt,1536-banSzapolyai Jánosfoglalta el, de1551-ben ismét Ferdinándé lett.1604-benBocskaiszállta meg, innen szólította fel a nemességet az alkotmány és a vallásszabadság védelmére.Bastasikertelenül ostromolta, de1606-ban ismét a királyé lett.1606.december 29-énitt halt megBocskai Istvánfejedelem, itt is temették el. Hívei szerint megmérgezték, de valószínűlegvízkórbanhunyt el.

A város a17. századbanhosszabb ideig azErdélyi Fejedelemségheztartozott.1619.szeptember 5-énBethlen Gáborfoglalta el, innen adta ki kiáltványát, és itt tartotta esküvőjét 1626. március elejénBrandenburgi Katalinnal.Az előkészületek során városi rendeletet adtak ki, miszerint[9]

A fejedelem Kassára jön. Az utcákat megtisztítani, a bástyákat megvakoltatni, a fejedelem háza mögül a szemetet kihordani, a hidakat, utakat megcsinálni, a városkapuk közét kiegyenesíteni, a jégvermet meghordatni, a szállásokra való házakat előkészíteni.

A fejedelmet az esküvőre 2000 fő kísérte el, a menyasszony kíséretében 255 ember, 340 ló és 39 kocsi volt. Az egy hétig tartó lakodalom alkalmából volt tűzijáték, lóverseny, lovagi játék is a sok tánc mellett. A szálláshely azonban szűkös volt, még hercegnők is aludtak szalmán a korabeli feljegyzések szerint.[9]

1596és1700között azegripüspök székhelye volt.

1644.január 18-ánitt kiáltották ki a rendekI. Rákóczi GyörgyötMagyarországfejedelmévé.1657-ben ajezsuitákfőiskolát és nyomdát alapítottak itt. Az1670-es évekbentöbbször eredménytelenül ostromolták akurucok.1677.november 26-ána császáriak a lázadó várost elfoglalva a vezetőket kegyetlenül kivégezték. A város központjától kb. 250 méterrel délre1670és1676között ötszögű,olaszbástyákkalkialakított citadellát építettek.[10]

A török kiűzése után

szerkesztés

A szerencsétlen helyen és módon kialakított fellegvár rövid élete alatt többször is gazdát cserélt.1682-ben a török csapatok ésThökölyhajdúi foglalták el, majd1685.október 25-énCapraragenerális vette vissza.1703-banRákóczinakbehódolt,1706-banRabutinsikertelenül ostromolta, végül1711.április 27-énfoglalták el a császáriak.1713-ban lebontották, nyoma sem maradt.

1788-ban itt jelent meg az első magyar nyelvű folyóirat, aMagyar Museum.A 18. század végénVályi Andrásígy ír róla (részlet): „KASSA. Cassovia Kaschau. Kossicze. Szabad Királyi Város Abaúj Vármegyében, és Magyar Országnak felsőbb részében a’ legrégibb, ’s leg nevezetesebb ’s Fő Város. Fekszik Hernád vize mellet, lapos és kies térségen, külömbféle hegyektől nem meszsze, tetszőleg helyheztetve, Bárczának szomszédságában, Eperjesről 4, Egerhez 12, Budához, és Pesthez pedig 33 német mérföldnyire. Nevezetének eredetéről külömbféle képen véllekednek az Írók, némellyek a’ Kvadúsoktól, e’ német szótól, Quardau, az az Kvadusok’ mezeje, a’ Kaszszától, vagy Gázától nevezik. Bombárdi pedig Kásafalvától, ollyformán mint Búzafalva neveztetik a’ búzától, ’s azzal akarja hítelesebbé tenni véllekedését, hogy IMRE Királlynak diplomájában MCCII. Kasafalviaknak neveztetnek a’ lakosok. E’ Városnak eredetét Turóczi mintegy 1143-dik esztendőre határozza, és azoknak a’ szászoknak tulajdoníttya, kiket magyar Országba, és Erdélybe, második GEIZA hívott vala. Mások ellenben azt állíttyák felőle, hogy két faluból származott légyen, mellynek eggyike alsó, másika pedig felső Kassának neveztetett. [...] Lehető ugyan, de ekkor még Kassa, ’s a’ több említett Városok is, tsak hadi készület képen építtettek, ’s annak utánna öregbűlésnek idővel lassanként. Minthogy Íróink e’ Városnak eredetét világosan, és bizonyosan meg határozva fel nem jegyzették, nem lehet egyenesen meg határozni, kivévén, hogy e’ Város, IMRE Király alatt, már a’ nagyobb Városok közzé számláltatott, és kő falakkal is körűl vétettetett. Ötödik ISTVÁN alatt pedig földekkel meg ajándékoztatott. Némellyek a’ Városnak meg erőssíttetését 1290-dik esztendőre határozták; de inkább vélhető, hogy 1241-diktől 1244-dikig tartott Tatároknak dühösködések után nem lévén még Kassa meg újjítva, 1285-dikben Kún László alatt, ismét tetemetesebben széjjel rontattatott, és így András által Kassa Városának falai inkább meg újjíttattak, mind tulajdonképen építettek. Annak utánna első KÁROLY által még inkább meg erőssíttettek, mellyett kétség kivül első LAJOS öregbített vala.[11]

1802-től püspöki székhely. A városfalakat a18. századvégétől1856-ig fokozatosan lebontották, csak a Hóhér-bástya és kisebb falszakaszok maradtak fenn.1848.december 8-ánés1849.január 4-énis a közelében verte megSchlikcsászári tábornok a magyar honvédsereget (kassai ütközet).1849.február 15-énvonultak be a honvédek a városba, dejúnius 24-énaz oroszok megszállták.

Fényes Elek1851-ben kiadott geográfiai szótárában így ír a városról (részlet): „Kassa, németül Caschau, egy a legszebb legrégibb, s legmüveltebb királyi városaink közül, Abauj-Torna vmegyében, Pesthez 32, Debreczenhez 18 mfd távolságra, majd minden oldalról szőlőhegyekkel körülkeritett gyönyörü kies völgyben fekszik, a Hernád vize partján. Maga a hajdan nagyon megerősitett város kicsiny, de széles rendes utczái, csinos sőt pompás épületei miatt, méltán legszebb városaink közt foglal helyet. Ezenkivül, 3 külvárost számlál, mellyeket a belvárostól széles gyeptér (glacis) választ el. A külvárosok házai alacsonyok, s jelest épen nem lehet róluk mondani. A belváros főutczáján látható a sz. Erzsébet roppant és pompás szentegyháza, melly most püspöki székes templom. Nevezetesb épületek még: a sz. Mihály temploma, melly Kassán legrégibb épületnek tartatik; a dominikanusok, a sz. Orsolya szüzek templomai és kolostorai; a seminariumi, academiai szentegyházak, melly utolsót az academia épületével együtt hajdan a jesuiták birtak; az evang. ujabb izlésre épült szentegyház, s a félreeső ref. templom; a püspöki palota; a kétemeletes nagy kiterjedésü kamara-ház, mellyben a posta, harminczad s beváltó pénztár hivatalok vannak telepitve; a vármegyeház; a tanácsház; a felső-kaszárnya; vége gr. Andrássy, Szirmay, Barkóczy, Csáky, Péchy, Sos stb. nemzetségek lakházai. Népessége a legujabb katonai összeirás szerint 13,034 lélek, kik közt 4738 tót, 2904 magyar, 2592 német ajkú, 729 izraelita, 113 orosz, 100 czigány, 2838 pedig részint belföldi, részint külföldi idegen. Foglalatosságuk kis részben föld és szőlőmüvelés, nagyobb részben kézmüi és gyári ipar, és kereskedés. Szántóföldjei termékenyek, különösen rétjei nagyon jók; szőlőhegye savanyus, de állandó asztali bort ad; a városi vágásokra osztott erdő igen tágas és szép.[12]

Borovszky Samumonográfiasorozatának Abaúj-Torna vármegyét tárgyaló része szerint (részlet): „SÁROS- ÉS ABAUJVÁRMEGYE határán találkoznak a gömör-szepesi érczhegység keleti ágai az északról délnek vonuló eperjes-tokaji hegylánczczal. Egyedül akkora völgynyilás marad a két hegység közt, melyen a Hernád keresztül törhet. De nyomban rá kelet-déli irányban kanyarodnak el az érczhegység vonalai, a Hernád völgye kitágul, fokozatosan szélesedni kezd, hogy aztán délen a nagy Alfölddel egyesüljön. A két hegyvonal szögében, a Hernád sík völgyének fejénél fekszik Kassa sz. kir. város, Abauj-Tornavármegye fővárosa. A hegyfalon keresztül, mely észak felől félkörben karolja át a mai várost, egy aránylag szelid emelkedésű hágó köti össze a Hernád völgyét, tehát közvetlenül a nagy magyar Alföldet Galiczia nyugati részével, a középkorban oly nagy fontosságu s ma is kiváló jelentőségű fővárosával, Krakkóval. A Magas Tátra bérczvonala miatt Lengyelország a legrövidebb úton csakis a Hernád völgyén át érintkezhetett az Alfölddel, meg a Hegyaljával, s minthogy Galiczia felől kevésbé meredek a Kárpátok lejtője, mint Magyarország felől, a hegyen túli lakosok árúik kicserélése alkalmával itt csekélyebb fáradsággal találhatták meg az érintkező pontot az alföldi lakosokkal, a kiknek a hirtelen összezáródó hegyöv már Sáros felé elvágta útjokat. A város középpontja a régi Kassa, mely ellipszis alakban épült. A régi város körülete ma is világosan látható a bástyavonalakon keletkezett utczákban, jóllehet a vársíkok beépitésével már több helyen megtörték e vonalat.[13]

20. század

szerkesztés

1906-ban épült meg Rákóczirodostóiházának másolata, amikor a fejedelmet aSzent Erzsébet-dómkriptájába temették el.

1918-ban elfoglalták acsehszlovák légiókatonái. 1919. március 17-én hajnalban ledöntötték a honvéd szobrot. Később a katonák a felfokozott hangulatban az összegyűlt tömegbe lőttek, aminek 2 halálos áldozata volt.[14]1919.június 6-án a magyar Vörös Hadsereg visszafoglalta, majd a Clemenceau-jegyzék értelmében kiürítette.1920.június 4-énatrianoni diktátummalhivatalosan is Csehszlovákiához került. Regionális központi szerepétMagyarországonMiskolcvette át. 1935-ben megtalálták a híreskassai arany éremleletet.

1938-ban azelső bécsi döntésértelmében visszakerült Magyarországhoz. A város lakossága 1938. november 11-én ünnepélyesen fogadta a bevonuló magyar csapatokat ésHorthy Miklóskormányzót.[15]Az „önálló” szlovák állam revíziós politikával válaszolt a területveszteségeire. 1940-ben aSalzburgi tárgyalásokonTiso, Tuka és Mach delegációja memorandumot nyújtott át Hitlernek, amely tartalmazta Kassa vidékének Szlovákiához csatolásának szándékát és lakosságcsere megvalósítását.[16]

1941.június 26-ántisztázatlan eredetű bombatámadásérte: három felségjel nélküli bombázó összesen 29 db százkilós bombát vetett a városra. 32 halálos és 82 sebesült áldozat mellett tetemes anyagi kár is keletkezett. Egy bomba nem robbant fel éscirill-betűs feliratokat találtak rajta, ennek alig várt ürügyén Magyarország deklarálta hadiállapotát aSzovjetunióval.Többféle magyarázatot kerestek a történészek. Az egyik verzió szerint a közeli, Kassára nagyon hasonlítóEperjesnémet hírközpontja lehetett a támadók célja, ami a fasiszta szlovák bábállam területén maradt. A Szovjetuniónak nem volt érdeke hazánkat bevonni az eszkalálódó háborúba. Szerencsétlen navigációs hiba okozhatta tehát ezt a számunkra tragikus végű konfliktust, amit a lassacskán megnyíló orosz levéltárak adatai sem cáfolnak.[17]Kassáról 1944. május 15-én indítottak két vonatszerelvényt Auschwitzba. Ezeken 7684 kassai zsidót szállítottak a haláltáborba. Május folyamán még két, június 3-án pedig még egy szerelvény indult el, további 9013 kassai és környékbeli zsidóval. 1945. január 19-én foglalta el a szovjetmunkás-paraszt Vörös Hadsereg,ekkor újraCsehszlovákiarésze lett.1945.április 4-énitt hirdette megBenešelnök a hírhedtkassai kormányprogramot.

Gazdasága, közlekedése

szerkesztés
Kassa város térképe, Trianon előtt

AKassai Acélművek2019-ig közel 12 ezer embernek adott munkát.[18] Sajtóértesülés szerint aVolvoKassán építi fel új elektromosautó-gyárát. Ez lesz a cég harmadik európai gyára. A sorozatgyártás megkezdése 2026-ban várható.[19]

Légi közlekedés

szerkesztés

A várost légi úton aKassai repülőtérenkeresztül lehet elérni, amely a város déli részén fekszik. Regionális járatok indulnak apozsonyi,bécsiésprágai repülőtérre.[20]Jelentősebb légitársaságok aCseh Légitársaság,azAustrian Airlinesés aDanube Wings.A 2008-as szezonban 590 919 utast szolgált ki.[21]

Demográfia

szerkesztés

Közel negyedmillió lakosával Kassa az ország második legnépesebb városa.

Népességváltozás

szerkesztés
Népessége[22]
Év Népesség Év Népesség Év Népesség
1480 10 000 1890 28 900 1961 79 400
1800 6000 1910 44 200 1970 142 200
1820 8700 1921 52 900 1980 202 400
1846 13 700 1942 67 000 1991 235 160
1869 21 700 1950 60 700 2001 236 093

A középkorban magyar, német és szláv elem is jelen volt a városban; a város a16. századközepéig német többségű volt,[23]1650-re a lakosság kb. 72%-a magyar, 13%-a német, 14%-a szlovák eredetű lehetett.[23]

A magyarok aránya atörök hódoltságéveiben kezdett nőni, majd a 18-19. században újra csökkent a szlovákok javára. Adualizmuséveiben fokozatosan nőtt a magyarság aránya.

1880-ban a lakosok 39,5%-a szlovák anyanyelvűnek vallotta magát, 38,4% magyarnak, 16,2% pedig németnek. 1891-ben a lakosok 49,1%-a magyar anyanyelvűnek vallotta magát, 33,6% szlováknak, 13,5% pedig németnek. 1910-ben már a város lakosságának 75,4%-a magyar, 14,8% szlovák és 7,2% német: 44 211 lakosából 33 350 magyar, 6547 szlovák, 3189 német, 453 lengyel, 227 cseh és 210 ruszin.

A két világháború között az etnikai arányok megfordultak, a többség szlováknak vallotta magát, 1941-ben újra magyar többségű volt a város. A második világháborút követően erőteljesszlovákosításindult meg: a kitelepítések, illetve a nagyarányú iparosítás következtében radikálisan megváltozott a város nemzetiségi összetétele – a magyarok arányszáma minimalizálódott, a németek száma pedig a mérhetőség határára esett.

A 2001-es népszámlálás adatai alapján 236 093 lakosából 210 340 szlovák (89,1%), 8940 magyar (3,8%), 5055 cigány (2,1%), 2803 cseh (1,2%), 1279 ruszin, 1077 ukrán és 398 német volt.

Népessége 2011-ben 240 688 fő, ebből 6382 magyar (2,65%).[24]

Népessége 2021-ben 229 040 fő, ebből 5636 magyar (2,46%)[25]

A kassai óváros demográfiája

szerkesztés

1880-ban 26 097 lakosából 10 007 magyar, 10 311 szlovák, 4218 német, 16 ruszin, 11 román, 10 szerb-horvát, 164 egyéb anyanyelvű, 469 idegen és 891 csecsemő; ebből 18 372 római katolikus, 2846 zsidó, 2013 evangélikus, 1684 görögkatolikus, 1011 református, 84 pravoszláv, 3 unitárius és 84 egyéb vallású volt.

1890-ben 28 884 lakosából 14 421 magyar, 9713 szlovák, 3891 német, 33 ruszin, 24 román, 17 horvát, 11 szerb, 6 szlovén és 768 egyéb nemzetiségű volt.

1900-ban 40 102 lakosából 25 996 magyar, 9244 szlovák, 3446 német, 307 ruszin, 49 román, 28 horvát, 11 szerb és 1021 egyéb nemzetiségű volt.

1910-ben 44 211 lakosából 33 350 magyar, 6547 szlovák, 3189 német, 210 ruszin, 91 román, 28 horvát, 18 szerb és 778 egyéb nemzetiségű volt.

1919-ben 46 820 lakosából 17 991 magyar, 22 858 csehszlovák, 2477 német, 86 ruszin és 3414 egyéb nemzetiségű volt.[26]

2021-ben 20 133 lakosából 16049 szlovák, 776 magyar (3,85%), 164 cseh, 139 rutén, 108 cigány, 103 ukrán, 28 német, 28 orosz, 25 zsidó, 14 vietnami, 14 lengyel, 14 olasz, 7 bolgár, 7 román, 7 albán, 6 francia, 5 szerb, 5 angol, 4 morva, 4 görög, 3 török, 1 horvát, 1 osztrák, 1 sziléziai, 1 iráni, 1 ír, 1 kanadai, 89 egyéb, 2528 ismeretlen nemzetiségű.[25]

Vallási összetétel

szerkesztés

A 2011-es népszámláláskor a válaszadók 45%-a római katolikusnak, 16,6%-a vallás nélkülinek, 6,12%-a görögkatolikusnak, 2,33%-a evangélikusnak, 2%-a reformátusnak és 0,11%-a zsidónak vallotta magát.[27]

Városrészei

szerkesztés
Területi felosztás[28]
Kassaintra muros
Beépített terület
Mezőgazdasági zóna
Erdős terület
Beépített terület, 1910-ben
Az Orbán-torony
A Szent Mihály-kápolna
Kassa városrészei
I. járás II. járás III. járás IV. járás
Dzsungel KVP lakótelep Dargói Hősök lakótelep Abaszéplak
Észak Luník IX Kassaújfalu Bárca
Hernádtihany Miszlóka Dél
Kavocsán Nyugat Szilvásapáti
Óváros Peres Tóvárosi lakótelep
Tihany-lakótelep Pólyi Zsebes
Saca
Szentlőrincke

A városhoz tartozó egykori önálló települések a városhoz csatolás évével: Abaszéplak (1976), Bárca (1968),Buzinka(Sacához 1943), Hernádtihany (1968/1969), Kassaújfalu (1968/1990), Kavocsán (1976), Miszlóka (1968), Peres (?), Pólyi (1968), Saca (1968/1970), Szentlőrincke (1976), Széplakapáti (Abaszéplakhoz 1945), Szilvásapáti (1968), Zsebes (1976).

Főbb látnivalói

szerkesztés
A Kelet-Szlovákiai Múzeum

Kassa legtöbb műemléke akassai Fő utcán,a település ősi központjában található, csaknem mindegyiknek magyar vonatkozása is van, közülük a legfontosabb azÁrpád-házi Szent Erzsébettiszteletére szenteltSzent Erzsébet-dóm.

  • A dóm mellett található az 1986-ban létrehozott zenélő szökőkút a harangjátékkal.
  • Domonkostemploma az 1250-es években már állott, eredetileggótikus,majdbarokkosították,mai formáját1894-ben kapta.
Rákóczirodostói házánakmása Kassán, eredeti, a fejedelem által készített bútorokkal. A ház elé 2006-ban állítottak szobrot
  • Rodostói ház(Rákóczi utolsó háza – ill. annak másolata a múlt század 40-es éveiben épült és csak fél évszázaddal később lett a Kelet-szlovákiai Múzeum egyik állandó kiállítóhelye. Az eredetije a törökországi Rodostóban található. A török építészet egyedülálló példájaként betekintést nyújt II. Rákóczi Ferenc életének utolsó időszakába is, aki száműzetésének éveit ilyen épületben töltötte. Hogy az összkép még teljesebb legyen, eredeti berendezésének egy részétTörökországbólszállították ide.)
  • Kassától északnyugatra, aHradováhegyen állt akassai vár.Romjait fokozatosan újítják fel. Az érdekes környezetben számos rendezvényt tartanak.[31]

Átlagos hőmérsékleti és csapadékértékek a városban

szerkesztés

[32]

Kassa 2001 2002 2003
Hónap Hőmérséklet Csapadék Hőmérséklet Csapadék Hőmérséklet Csapadék
Január -0,2 °C 54,9 mm -2,2 °C 5,2 mm -3,8 °C 5,1 mm
Február 1,1 °C 7,4 mm 2,8 °C 11,1 mm -3,2 °C 13,4 mm
Március 5,5 °C 89,7 mm 5,8 °C 11,4 mm 3,3 °C 6,2 mm
Április 10,0 °C 46,6 mm 10,5 °C 25,0 mm 9,4 °C 39,5 mm
Május 16,4 °C 31,9 mm 17,9 °C 39,3 mm 18,3 °C 37,8 mm
Június 17,1 °C 61,7 mm 19,4 °C 88,6 mm 20,6 °C 43,4 mm
Július 20,5 °C 115,8 mm 22,2 °C 115,4 mm 21,3 °C 60,9 mm
Augusztus 20,8 °C 25,4 mm 20,4 °C 112,6 mm 21,6 °C 81,3 mm
Szeptember 13,3 °C 58,4 mm 14,2 °C 53,9 mm 14,7 °C 66,4 mm
Október 11,6 °C 18,1 mm 7,8 °C 92,7 mm 6,8 °C 81,6 mm
November 2,0 °C 46,2 mm 5,3 °C 23,1 mm 5,8 °C 21,3 mm
December -4,9 °C 10,3 mm -3,3 °C 31,8 mm -0,8 °C 21,1 mm
  • Eddig mért legmagasabb hőmérséklet:38,5 °C(2007. július 20.)
  • Eddig mért legalacsonyabb hőmérséklet:-30,5 °C(1940. február 16.)

Híres kassaiak

szerkesztés
A Kassai Békemaraton

A városban rendezik meg aKassai Békemaratont.

Labdarúgás

szerkesztés

A városban 1903-ban alakult meg az elsőfutballcsapat,KAC (Kassai Athlétikai Club) néven. 1952-ben jött létre a város legismertebb és legeredményesebb labdarúgóklubja, a VSS. A VSS a Kelet-Szlovákiai Gépgyár klubja volt, mint ahogy a csapat nevét alkotó rövidítés is mutatja (VSS – Východoslovenské Strojárne,Kelet-Szlovákiai Gépgyár). Az üzemet a 70-es évek végén egy átszervezés után átnevezték ZŤS-re, ezután a csapat neve is ez lett. 1989 után újra VSS név alatt futott, mígnem 1992 májusában egyesült a Kelet-Szlovákiai Vasgyár (VSŽ) együttesével és így létrejött az 1. FC Košice. Az 1. FC 2005-ben anyagi gondok miatt megszűnt, helyét az MFK vette át (MFK – Mestský futbalový klub,magyarul Városi Futball Klub).

A VSS az 50-es évektől a csehszlovák I. liga résztvevője volt, a klub a 70-es és a 80-as évek fordulójától kezdett kiszorulni az élmezőnyből. A 80-as évek nagy részét a II. ligában töltötte, a csehszlovák legfelsőbb ligába már nem sikerült visszajutnia, ám 1993-tól a megalakuló szlovák I. liga oszlopos tagjává vált. 1995-ben és 1996-ban második helyezett, 1997-ben és 1998-ban szlovák bajnokcsapat, az 1997/98-as idényben a Bajnokok Ligája csoportkörének résztvevője (első szlovák csapatként). 2003-ban kiesett az élvonalból, ide 2006-ban az utódcsapatnak tekintett MFK jutott vissza. A klub egyszer nyerte meg a Csehszlovák Kupát – 1993-ban, miután a döntőben 5-1-re verte a bajnok Sparta Praha együttesét. Csehszlovákia felbomlásáig háromszor hódította el a Szlovák Kupát (1972/73 VSS, 1979/80 ZŤS, 1992/93 1. FC néven).

A klub játékosa volt többek közt Strausz János (Ján Štraus[1]), aki a csehszlovák liga 100-as góllövőklubjának a tagja. 1997-től 1999-ig az 1. FC-ben játszott Telek András válogatott magyar labdarúgó is.

Jégkorong

szerkesztés
A Steel Aréna

Kassa a szlovákiaijégkorongegyik bástyája, aHC Košiceklub a szlovák hoki extraliga állandó tagja, többszörös bajnoka. Az első hokiklubok a 20. század 20-as éveiben alakultak a városban (1. ČsČK, KAC, KSC, Törekvés, Slávia). A II. világháború után visszaesett a jégkorong iránti érdeklődés a városban, mígnem 1962-ben a vasutasok addigi csapatából megalakult a Dukla Kassa jégkorongegyüttes. 1964-ben a csapat feljutott a legfelsőbb csehszlovák hokiligába s azóta egyedüli szlovák klubként megszakítás nélkül állandó résztvevője az I. liga küzdelmeinek (az 1993/94-es szezon óta szlovák liga). 1967-ben az addigi katonaegyüttest átvette a helyi vasgyár (VSŽ) és – rövid megszakításokkal – a 90-es évek végéig ez a tény a csapat nevében is olvasható volt. A klub a 80-as években élte fénykorát, egyedüli szlovák csapatként kétszer nyerte meg a csehszlovák bajnokságot (egy-egy bajnoki címet szerzett még a pozsonyi Slovan és a trencséni Dukla, a többit cseh csapatok nyerték) – az 1985/86-os és az 1987/88-as szezonban. Szlovákia önállósulása (1993) után a legeredményesebb egyesületek közé tartozik: 1995-ben, 1996-ban, 1999-ben és 2009-ben szerzett bajnoki címet. Otthona a 8340 férőhelyes Ladislav Troják Stadion (marketingnevén Steel Aréna), amely a legnagyobb ilyen célú sportlétesítmény az országban – 2006 márciusában adták át.

Nemzetközi kapcsolatok

szerkesztés
A magyar főkonzulátus épülete a főutcán

Külképviseletek

szerkesztés
Ország Típus Cím
Magyarország Főkonzultás Hlavná 72
Belgium Tiszteletbeli konzulátus Moldavská cesta 10/B
Brazília Námestie Osloboditeľov 20
Finnország Žriedlová 12-14
Franciaország Hlavná 104
Grúzia Hlavná 24
Izrael Garbiarska 5
Lengyelország Puškinova 1
Lettország Krmanova 1
Mongólia Národná trieda 56
Spanyolország Hutnícka 1
Szerbia Jesenského 12
Törökország Mlynská 2
Ukrajna Budovateľská 29
Vietnám Hlavná 70

Testvérvárosai

szerkesztés


  1. (2022. 11) „Taroltak a független jelöltek”.Új szó(Szlovákia), Pozsony75.(252.), 1. o.ISSN1335-7050.
  2. The 2021 Population and Housing Census.Szlovák Statisztikai Hivatal
  3. Počet obyvateľov Košíc za desať rokov klesol o päť percent(szlovák nyelven), 2022. január 21. (Hozzáférés: 2022. november 19.)
  4. World Weather Information Service – Košice,2011. július 1.
  5. TJEKKIET - Kosice(dán nyelven).Climate Data for Selected Stations (1931-1960).Danish Meteorological Institute. [2013. április 27-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2019. október 14.)
  6. SZALAY–BARÓTI: A MAGYAR NEMZET TÖRTÉNETE. Károly Róbert magán-uralkodása. (1308–1342.)
  7. Hóman BálintSzekfű Gyula(szerk.).2,Magyar történet.Királyi Magyar Egyetemi Nyomda (1928). Hozzáférés ideje: 2024. szeptember 16.
  8. Kristó Gyula:A rozgonyi csata. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1978.ISBN 963 05 1461 3
  9. abSzombathy133. o.
  10. Várak.hu: Kassa, fellegvár
  11. András, Vályi:Magyar országnak leírása.mek.oszk.hu.(Hozzáférés: 2018. május 14.)
  12. Magyarország geográfiai szótára – Fényes Elek | Kézikönyvtár(magyar nyelven).www.arcanum.hu.(Hozzáférés: 2018. május 14.)
  13. Magyarország vármegyéi és városai.mek.oszk.hu.(Hozzáférés: 2018. május 14.)
  14. Simon Attila2021: Az átmenet bizonytalansága - Az 1918/1919-es impériumváltás Pozsonytól Kassáig. Somorja-Budapest, 137-138.
  15. Magyar Világhíradó, 1938. november: Horthy Miklós és a bevonuló magyar csapatok ünnepélyes fogadása Kassán.[2012. április 19-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2012. február 14.)
  16. Janek István2013:Sovětská diplomacie o vytváření slovensko-maďarských vztahů v letech 1939-1940. Slovanský přehled 99/1-2, 95.
  17. http://mult-kor.hu/20060629_meggeppuskaztak_a_beket_kassa_bombazasa_maig_elo_rejtelyKassa bombázását mégis szovjet repülők követték el - tévedésből
  18. Elbocsátják a kassai acélmű dolgozóinak ötödét-HVG,2019.07.21.
  19. Cseke Balázs - Elektromosautó-gyárat épít a Volvo Kassán(Telex.hu,2022.07.01.)
  20. Košice International Airport - Departures.Košice International Airport, 2010. [2007. július 6-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2010. március 22.)
  21. Košice International Airport - Statistics.Košice International Airport, 2010. [2011. október 3-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2010. március 22.)
  22. Slovakia: urban population.Populstat, 2003. [2013. november 2-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2008. január 24.)
  23. abKároly Kocsis, Eszter Kocsisné Hodosi, Ethnic Geography of the Hungarian Minorities in the Carpathian Basin, Simon Publications LLC, 1998, p. 46-47
  24. A Szlovák Statisztikai Hivatal honlapja, ahol a 2011-es népszámlálás adatai kereshetők.[2015. január 3-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2015. november 15.)
  25. abSODB2021 - Population - Basic results.www.scitanie.sk.(Hozzáférés: 2022. január 27.)
  26. 1920 Soznam miest na Slovensku dľa popisu ľudu z roku 1919. Bratislava, 4.
  27. Štatistický úrad Slovenskej republikyArchived copyat theLibrary of Congress(September 10, 2012).
  28. Kassa történelmi térképe(szlovák nyelven). (Hozzáférés: 2010. október 11.)
  29. Slovakiatravel.hu:A Szentháromság templom
  30. Farbaky Péter: Magyar újkori építészet
  31. Kassa régió: A Kassai vár (Košický hrad)
  32. Program na zlepšenie kvality ovzdušia v oblasti riadenia kvality ovzdušia - územie mesta Košice a územie obcí Bočiar, Haniska, Sokoľany, Veľká Ida.ke.kuzp.sk
  33. Testvérvárosok:: Kassa hivatalos weboldala.(Hozzáférés: 2024. január 15.)

További információk

szerkesztés
  • Hivatalos weboldal(magyarul),(szlovákul),(angolul)és(németül)
  • Kemény Lajos:A reformáczió Kassán
  • Miroslav Čovan:Historické nápisy z územia Košíc do roku 1650
  • Neumann Tibor:A kassai hadjárat. II. Ulászló zsoldosserege és a lengyelek elleni harc (1490–1491). In: Elfeledett háborúk
  • Neumann Tibor2017: „Minden időkben kegyelmes uratok kívánunk lenni” – A királyi városok adóztatása a 15. század végén. In: Hatalom, adó, jog. Gazdaságtörténeti tanulmányok a magyar középkorról. Szerk. Kádas István és Weisz Boglárka. Budapest, 13–106.
  • H. Németh István 2017: Kassa, egy többfelekezetű régióközpont jellegzetességei a 16–17. században. In: Viszály és együttélés
  • Koudela Pál2016: Négy felvidéki város
  • Czoch Gábor2015: Városi tisztújítás Kassán 1848-ban.Századok149/5.
  • Weisz Boglárka2015: Kassa kereskedelmi életének jogi háttere a középkorban II. In: Hajdu Mária – Bartoš Martin (szerk.): Kassa az európai történelem kontextusában. Kassa, 94-111.
  • Hajdu Mária – Bartoš Martin 2014 (eds.): Kassa az európai történelem kontextusában
  • J. Újváry Zsuzsanna 2012: A kétféle nemesség kérdése Kassán a 16–17. században. In: Tiszteletkör
  • Koudela Pál2007:A kassai polgárság 1918 előtt és utánArchiválva2017. január 8-idátummal aWayback Machine-ben
  • 2005 Az Mester Emberek jó rendtartása – Magyar nyelvű céhlevelek (1722–1738)
  • Klaudia Buganová – Marián Šangala 2005: Postavené roku Pána. Košice
  • Kovács Éva 2004: Felemás asszimiláció. A kassai zsidóság a két világháború között, Dunaszerdahely
  • Klaudia Buganová 2003: História a etnografia regiónov Slovenska. Košice.ISBN 80-7099-919-5
  • V. Molnár László2003: Vlagyimir Bronyevszkij itineráriuma Magyarországról (1810). Életünk Kelet-Európa 2003, 274-279.
  • Klaudia Buganová – Marián Šangala 2002: Kríže Košíc a okolia. Bratislava
  • 2000 Az Mester Emberek jó rendtartása – Magyar nyelvű céhlevelek (1525–1682)
  • Szabó, N. – Szalipszki, P.:A második világháború harcai Kassa térségében,1944. december 3. – 1945. január 18. Történelmi közlemények Abaúj-Torna vármegye és Kassa Múltjából, 1997. 1. sz., 178–219. o.
  • Antal, Á.:A kassai ipariskola története(Budapest, 1996)
  • Görög, A.:A kassai zsidóság története és galériája.Bnei Brak, Lipe Friedmann, 1991
  • Miloslava Bodnárová1986: Remeselná výroba v Košiciach v 16. storočí. Historica Carpatica 17
  • 1537-1937 Négyszáz évvel ezelőtt telepedett meg a magyarság Kassán. PMH 16/167, 4-5 (1937. július 25.)
  • Kerekes György1913: Kassai kereskedők életéből harmadfélszázad 1687–1913. Kassa
  • Kerekes György 1912: Kassa városgazdálkodási viszonyai a 17. században. Budapest
  • Mihalik József1912:A kassai Szent-Erzsébettemplom. Budapest.
  • Mihalik József 1904: A kassai Szent Mihály-kápolna
  • Kemény Lajos 1901: Kassai csizmadiák pörirata 1642-ből. Magyar Gazdaságtörténelmi Szemle 8, 424-425.
  • Kerekes György 1901: Kassa város számadása a Bethlentől bérelt pénzverésről – 1629. Magyar Gazdaságtörténelmi Szemle 8.
  • Kassai Almanach, 1897
  • Kemény Lajos1891: A reformáczió Kassán
  • Kemény Lajos 1891: Latin írók Kassán.Irodalomtörténeti Közlemények1, 160-161.
  • Szekcső Tamás1867: Kassa város környékének földtani viszonyairól. Magyar orvosok és természetvizsgálók Munkálatai
  • Tutkó József1861: Szabad királyi Kassa városának történelmi évkönyve. Kassa
Nézd meg aKassacímszót aWikiszótárban!

Kapcsolódó cikkek

szerkesztés


Előző:
Guimarães,Maribor
Következő:
Riga,Umeå