Sci-fi

Irodalmi és filmes műfaj
Ez aközzétett változat,ellenőrizve:2024. október 24.

Asci-fi(ejtsd ~'szki-fi'vagy'szi-fi') azangol:science fiction(ejtsd ~'szájensz fiksön') kifejezés rövidítése.[1]Jelentése eredetilegtudományos fantasztikus (regény)írás(a fikció jelentése:kitalálás, fantáziálás),tudományos (szép)irodalom,de magyarul atudományos-fantasztikus(irodalom, művészet) megnevezés használatos. Atudományos-fantasztikus műolyanművészeti(irodalmi, film stb.) alkotás, mely legtöbbször valódi vagy képzeletbelitudomány(ok)nak atársadalomra,vagy egyes egyénekre gyakorolt hatását mutatja be. Ezeknek a műveknek a közös jellemzői, hogy zömében egy lehetséges jövőben játszódó képzeletbeli történetek. Megnyilvánulási formájuk lehet könyv, képregény, festmény, televíziós sorozat, film, rajzfilm, játék, színdarab és egyéb média. A "science fiction" kifejezést előszörHugo Gernsback(1884–1967) amerikai lapkiadó használta1928-ban.

Földönkívüliek inváziójaH. G. Wells1897-esVilágok harcacímű regényében (Henrique Alvim Corrêa illusztrációja)

A sci-fi kedvelt témái

szerkesztés

Az irodalmi igényű alkotások bármely téma eseténerkölcsi,filozófiaikérdéseket vetnek fel atársadalom,illetve az egészemberiségjövőbeli fejlődése, alakulása szempontjából, melyek megoldásában általában kiemelt szerepe van egyes (fő)szereplők felelősségének.

A sci-fi típusai

szerkesztés

Keményvonalas (hard) sci-fi

szerkesztés

A sci-finek azt a vonalát nevezzük így, amelyik szigorúan figyelembe veszi és alkalmazza atermészettudományosismereteket, azokbóllogikuskövetkeztetéseket von le, és általában betartja a tudományos módszerekkel szemben támasztott követelményeket. Az elnevezés, amely az angol "hard science" kifejezésből származik, éppen erre utal. A keményvonalas sci-fi ennek ellenére nem száraz tudományos leírás, a tudományos háttér csupán a cselekmény hihetőségét növeli, és sokszor kulcsfontosságú a történetben. Ide sorolhatjuk azokat a műveket is, amelyek valamely kitalált vagy eddig nem igazolt tudományos elméletet vagy műszaki berendezést használnak fel, és azokat elfogadható logikai rendszerbe helyezik. Különböző stílusú, neves képviselői:Isaac Asimov,Stanisław Lem,Larry NivenésArthur C. Clarke.

Soft sci-fi

szerkesztés

Az elnevezés az angol "soft science" kifejezésből származik, amellyel atársadalomtudományokatilletik, szemben a természettudományokra használt "hard science" elnevezéssel. A soft science fiction jellegzetessége, hogy a történet és az elbeszélésmód az előbbiekre, azaz a társadalomtudományokra alapul, ennek megfelelően többet foglalkozik a szereplők tulajdonságaival, jellemével, társadalmi körülményeivel és fejlődésével, mint a történet tudományos és technikai vonatkozásainak mai tudásunk szerinti megalapozottságával vagy korrektségével. A művek gyakran öltenekutópia- vagydisztópia-jelleget. A soft science fiction képviselői többek közöttRay Bradbury,Philip K. DickésUrsula K. Le Guin.

Cyberpunk, steampunk, clockpunk, biopunk, dieselpunk, retro-futurizmus és egyéb szubzsánerek

szerkesztés

Alternatív történelem kategóriába is sorolhatóak lehetnének, jellemzően oly módon festik le a világképet, hogy a múltban (esetleg a közeli jövőben) valami módon másfelé kanyarodott a történelem folyása.

  • Biopunk: A cyberpunkhoz hasonló,biológiaiszervezetekkel való mesterséges manipulálás a fő motívuma, például valaminek vagy valakinek agenetikaimegváltoztatása. Jellemző elemei a titkos kísérletek,vírusok,mutánsok, mesterséges biológiai képességekkel rendelkező élőlények.
  • Clockpunk: A steampunkhoz hasonló, csupán az óramű szerű fogaskerekes berendezések dominálnak.
  • Cyberpunk:Jellemzően a nem túl távoli jövőben játszódik, a távoli bolygók kolonizálása nem kezdődött meg, űrutazás nem jelentős. Túlnépesedett nagyvárosokban élnek az emberek, nagymértékű a bűnözés (cyberbűnözés is), a környezetszennyezés és óriásvállalatok irányítanak mindent. Fejlett műszaki, informatikai rendszerek, eszközök vannak jelen, melyek kiszolgálják az embereket, de emberszerűrobotok,androidokis feltűnhetnek hasonló céllal, a technikai fejlettségben amesterséges intelligenciais kialakulhat.
  • Dieselpunk: 1940–1960-as évekbeli Amerika jellegű stílus, abelső égésű motorokjelentősen tért hódítottak és fejlettebb technikák épültek rá. Jellegzetes eleme a rakétaautó.
  • Posztapokaliptikus: A közeli jövőben játszódik, valamilyen katasztrófa (földrengés, atomháború, zombi-apokalipszis stb.) után. Az emberi civilizáció összeomlott, az egész bolygót romvárosok és radioaktív sivatagok borítják, a túlélésért való küzdelem folyik. Jellegzetes elemei a zombik, banditák és páncélozott autók, kamionok. Őstípusai aMad Maxés az˙Élőhalottak éjszakájacímű filmek.
  • Steampunk:Sok változata ismert, de legjellegzetesebben neo-viktoriánus érában játszódik, főként gőzzel működő fejlett gépek terjedtek el a villamosság helyett. Jellegzetesen megjelenő elemek benne a csavarozott, szegecseltrézvagyvas,esetlegbőralkalmatosságok, tárgyak, továbbá agőzgépek,léghajók.

Időutazásos sci-fi

szerkesztés

A főhős a múltba utazik (szándékosan vagy véletlenül), ahol:

  • szembesül a mienkétől teljesen eltérő (társadalmi, technikai) körülményekkel, vagy
  • az emberiség múltjában az eseményeket megváltoztató alkalom kínálkozik számára

A főhős a jövőbe utazik (szándékosan vagy véletlenül), ahol:

  • számunkra ismeretlen technikai megoldásokkal, társadalmi berendezkedéssel találkozik, melyek problémái a jelenben keletkeztek, ezért visszautazik és azokat itt és most kell megoldania
  • számunkra ismeretlen technikai megoldásokkal, tudással találkozik, amik segítségével a jelen (vagy a múlt) problémáit kell megoldania

Az alapötleteken kívül természetesen számtalan más kombináció elképzelhető.

Aklasszikus űroperanagyszabású, sok szereplőt mozgató, jórészt avilágűrbenzajló, egészbolygórendszereket,csillagrendszereketvagygalaxisokatátfogó kalandos történet, amelyet egzotikus űrjárművek, varázslatos technikák, szinte elképzelhetetlenül pusztító szembenálló erők és fegyverek, valamint gyakranidegen lényekszínesítenek. Ezekben a történetekben a tét általában nagy: embercsoportok, népek, akár az egész emberiség, sőt az egészvilágsorsa kockán foroghat. A klasszikus űropera jeles képviselői többek közöttE. E. Smith,Edmond Hamilton,John W. Campbell,A. E. van Vogt,Jack Williamson,Poul AndersonésGordon R. Dickson.

Az1970-es évekbenkibontakozóúj űropera,amelyben főleg brit szerzők (Iain Banks,Stephen Baxter,Michael John Harrison,Alastair Reynolds,Paul J. McAuley,Ken MacLeod,Peter F. Hamilton) járnak az élen, ezekre az alapokra építkezve kitágította a műfajt. Az ő műveikben nagyobb hangsúlyt kap a szereplők jelleme és emberi kapcsolataik, valamint társadalmi, morális és filozófiai kérdések. Az új űropera gyakranhard sci-fi-elemekkel egészül ki, amennyiben a szerző igyekszik logikusan megalapozni a művében felhasznált technikai és tudományos megoldásokat. Ez a vonás főleg Stephen Baxter és Alastair Reynolds írásaira jellemző.

Legújabban megfigyelhető az űropera keveredése más sci-fi alműfajokkal is, mint például acyberpunk,többek között M. John Harrison ésCharles Strossalkotásaiban.

A magyar nyelven megjelent űroperák közül megemlítendőIsaac AsimovBirodalom- ésAlapítvány-trilógiája,Iain BanksKultúra-regényei,Dan SimmonsHyperion-sorozata,Lois McMaster BujoldVorkosigan Saga-ja (Maréknyi becsület,Barrayar),Larry NivenGyűrűvilág-a, valamint Niven ésJerry PournelleSzálka Isten szemébencímű műve.

Atv-sorozatokközül ide tartozik azOrion űrhajó,aStar Trek,aBabylon 5és aCsillagközi romboló.Klasszikus űropera-filmaCsillagok háborújasorozat.

Alternatív történelmi sci-fi

szerkesztés

A történet az emberiség múltjában játszódik, de egyes kulcsmotívumok cseréjével: tudományos eredmények, személyek, események sorsának alakulása eltér az általunk ismerttől; egyfajta „mi lenne ha...” kérdés kifejtéséről van szó. A jó sci-fiben a változás a jelenlegi ismereteinkhez képest kicsi, ezért a történet reális, ugyanakkor az ismeretlen történet alakulása izgalmakat tartogat.

Egyes történetek a történelem homályos, bizonytalan pontjaiból, de reális tudományos feltételezésekből indulnak ki.

Egyéb típusok

szerkesztés

A sci-fi története

szerkesztés

Az előfutárok

szerkesztés

A science fiction irodalmi műfaja sokszínű. Mivel nincsen teljes megállapodás meghatározásáról tudósok és rajongók körében, az eredete ismeretlen. Néhányak azt mondják, a science ficton a késő középkorban kezdődött, vagy hogy a science fiction csak a tudományos forradalom által jöhetett létre, nevezetesen Galileo Galilei és Isaac Newton csillagászati, fizikai és matematikai felfedezései által. Mások szerint, az eredete a Frankenstein című regényből származik.

A sci-fi a huszadik században bontakozott ki, mivel a tudomány és a találmányok áthatoltak a társadalomba, így érdekeltté vált az olyan irodalom, ami a technológia hatásait fedezi fel. Ma a sci-fi nagy hatással van a világkultúrára és a gondolatokra.

Korai tudományos fantasztikum

szerkesztés

A műfaj klasszikusa kétségtelenülVerne Gyula(Jules Verne) francia író, aki több tucat sci-fit írt és egzotikus helyeken játszódó kalandregényt. Verne élete nagy részét Franciaországban töltötte, bár saját hajóján egy alkalommal európai körutat tett. Verne alaposan felkészült a tudomány és technika korabeli eredményeiből és próbálta elképzelni a további fejlődést. Regényeinek nagy hatása volt a 19. századi emberek gondolkodására, el lehet mondani, hogy sok későbbi kutatónak és felfedezőnek adott ihletet és motivációt.

A műfajnak aztán a19. századvégén éltH. G. Wellsadott lendületet.

A magyar Sci-fi

szerkesztés

Az előfutárok

szerkesztés

Korai tudományos fantasztikum

szerkesztés

A modern kor

szerkesztés

A modern kor jelentős magyar képviselője aGalaktika,ami1972és1995között nem csak lehetővé tette a hazai sci-fi-rajongóknak, hogy folyamatosan hozzájuthassanak a világban megjelenő művekhez, és nem csak segítette a hazai szerzők megjelenését, de példányszáma – és minősége – alapján bejutott a világ első három legnagyobb antológiája közé.1974-ben megkapta az Európa Legjobb Sci-Fi Magazinja díjat.

AGalaktikafőszerkesztőjeként ismertKuczka Péterazonban jóval többet tett a hazai sci-fiért ennél, nevéhez fűződik számtalan regény és novelláskötet kiadása.

AGalaktikatámogatásával megjelent sci-fi és fantasy magazinok:

Ebben az időszakban jelent meg:

AGalaktika2004novemberében újra indult (bár az eredeti stábból szinte senki sem vett részt benne, de az indító cég megvásárolta a név használati jogát), Burger István főszerkesztő irányításával.2005-ben ismét elnyerte az Európa Legjobb Sci-Fi Magazinja díjat azEurópai Science Fiction Társaság(ESFS)GlasgowbanmegrendezettEurocontalálkozóján.

A magazin megszűnése és újraindulása között eltelt majdnem tíz évben több SF lap próbálta pótolni aGalaktikaáltal hagyott űrt, például:

Magyar sci-fi-írók

szerkesztés

Az első 10 legjobbra értékelt sci-fi film listája (IMDb,2020)[2]

szerkesztés

Kapcsolódó témák

szerkesztés
  1. A szóOH(Osiris helyesírási szótár) által közölt kiejtései
  2. A részletes IMDb lista a legjobbra értékelt sci-fi filmekről

További információk

szerkesztés
  • scifi.lap.hu Sci-fi linkgyűjtemény
  • The Heinlein SocietyArchiválva2005. augusztus 27-idátummal aWayback Machine-ben
  • Magyar Sci-Fi Történeti Társaság
  • www.irodalmiakademia.hu
  • The ISFDB – Sci-fi és fantasy művek adatbázisa(angolul)
  • A ’’The Space Opera Renaissance’’ előszava
  • SFmag science fiction és fantasy online magazin
  • Science fiction az ezredforduló után
  • A holnap meséi. Írások a sci-firől;szerk., bev. Kuczka Péter; Kossuth, Bp., 1973
  • Stanislaw Lem:Tudományos-fantasztikus irodalom és futurológia;ford. Fejér Irén, Murányi Beatrix; Gondolat, Bp., 1974
  • Maár Judit:A fantasztikus irodalom;Osiris, Bp., 2001 (Osiris zsebkönyvtár)
  • Tzvetan Todorov:Bevezetés a fantasztikus irodalomba;ford. Gelléri Gábor, utószó Maár Judit; Napvilág, Bp., 2002 (Társtudomány)
  • Idegen univerzumok. Tanulmányok a fantasztikus irodalomról, a science fictionről és acyberpunkról;összeáll. H. Nagy Péter; Lilium Aurum, Dunaszerdahely, 2007 (Parazita könyvek)
  • Idegen (látvány)-világok. Tanulmányok science fiction és cyberpunk filmekről;összeáll. H. Nagy Péter; Lilium Aurum, Dunaszerdahely, 2008 (Parazita könyvek)
  • Sánta Szilárd:Mesterséges horizontok. Bevezetés a kortárs sci-fi olvasásába;Lilium Aurum, Dunaszerdahely, 2012 (Parazita könyvek)
  • A sci-fi. Válogatott tanulmányok;szerk. Kárpáti György, Schreiber András; KMH Print Kft., Bp., 2016 (Filmanatómia)
  • Baka L. Patrik: Függőhidak. Fejezetek a kortárs spekulatív fikció irodalmából; Media Nova M–Nap, Dunaszerdahely, 2016 (Kaleidoszkóp könyvek)
  • Lukácsi Margit:Kép, képzelet, fantasztikum. A fantázia mesterei a XIX-XX. századi olasz irodalomban Collóditól Calvinóig. Tanulmányok, műelemzések;L'Harmattan, Bp., 2016
  • Tóth Csaba:A sci-fi politológiája;2. jav. utánny., Athenaeum, Bp., 2018
  • H. Nagy Péter:A képzelet tudománya. Praxeológiai bevezetés;Selye János Egyetem Tanárképző Kar, Komárom, 2019