Tünetnek(szimptóma)[1]nevezik azokat abetegségreutaló, a normális testi vagy szellemi működéstől eltérő jelenségeket, amelyekről vagy a beteg számol be, vagy azokat az orvos a beteg kikérdezése, fizikális, eszközös vagy laboratóriumi eredménye alapján észlel és a betegség felismerhető.

Amigrénesfájdalom megsemmisítő érzés
Hevenytüdővizenyőröntgenképe.

Tehát a tünet kétféle lehet: szubjektív (ezek a panaszok), vagy objektív, ez utóbbiakat az orvos a betegen történő megfigyelése, fizikális vizsgálata, vagy különböző vizsgálati módszerekkel mutatja ki.

Ezek lehetnek általános tünetek, mint pl. aláz,afájdalom,a fáradékonyság, viszketés,magas vérnyomás,fehérjevizelés,aköhögés,sárgasága tüsszentés illetve egy adott betegségre inkább jellemző, mint a hirtelen jelentkező rendkívül erős szegycsont táji fájdalom (pl.Szívinfarktus), kitapintható fájdalmas, jobb oldali alsó hasfali izomfeszülés (pl.Heveny féregnyúlvány-gyulladás)(Appendicitis acuta),hirtelen jelentkező, általános a szemhéjra is kiterjedővizenyő(pl. Heveny vesegyulladás)(Glomerulonephritis acuta),laboratóriumi vizsgálattal azonosított kórokozó a vérből vagy valamelyik testváladékból.

A beteg által nem észlelt jelenséget nem tünetnek, hanem jelnek nevezik. Az eszközös vagylaboratóriumi vizsgálatoksorán feltárt, normálistól eltérő sajátosságokra inkább a lelet elnevezést alkalmazzák. A kettő között lényegében nincs éles határ.

Egyes betegségekre meghatározott tünetek együttes előfordulása[2]lehet jellemző, ezttünetegyüttesnek(szindróma)nevezzük. A tünetek összegzése, a kórismeret felállítása az orvos egyik legjelentősebb feladata.

Tüneti kezelés

szerkesztés

A tüneti kezelés az, amikor a beteg számára kellemetlen tüneteket megszüntetik anélkül, hogy az azokat kiváltó oko(ka)t kezelnék. A betegségek kísérő tünete lehet aláz,fájdalom,[3]rossz közérzet, émelygés,hányinger[4]stb. ami a beteg számára rendkívül kellemetlen is lehet, megszüntetésekor a beteg közérzete javul.

Néha a betegség oka nem küszöbölhető ki, ilyenkor az ok megszüntetése nélkül tüneti kezelést alkalmaznak. Az orvosi gyakorlatban a csak a tünetek enyhítésére szolgáló és nem a betegség, probléma megszüntetésére irányuló kezelést palliatív kezelésnek[5]nevezik, aterminális palliatív medicinacélja pedig a végső állapotba jutott, a tudomány mindenkori állásfoglalása szerint gyógyíthatatlan beteg testi és lelki szenvedéseinek csökkentése.[6]

Oki kezelés

szerkesztés

Azoki kezelésnél[7]a betegséget kiváltó tényező(k) ellen küzdenek, pl. baktériumfertőzéseknél antibiotikumokkal a baktériumok elpusztíthatók.

Lásd még

szerkesztés
  • Petrányi, Gyula: Belgyógyászati diagnosztika. Medicina Könyvkiadó, 1983.ISBN 963-241-103-X
  • Szarvas, Ferenc - Csanády, Miklós: A belgyógyászat fizikális diagnosztikai alapjai 3. kiadás, 2002.
  • Egészségügyi ABC Medicina Könyvkiadó Budapest, 1974.ISBN 963-240-705-9