The Beatles

angol rockegyüttes

AThe Beatlesangolbeatzenekar volt a popzene egyik legnagyobb hatású éslegsikeresebb zenekara.A popkultúra egészét nézve kevesen voltak, akik népszerűségükhöz, kritikai elismertségükhöz és széles körű kulturális hatásukhoz mérhetőek.

The Beatles
Az együttes tagjai 1964-ben: Fent: John Lennon, Paul McCartney Lent: George Harrison, Ringo Starr
Az együttes tagjai 1964-ben:
Fent:John Lennon,Paul McCartney
Lent:George Harrison,Ringo Starr
Információk
EredetLiverpool,Egyesült Királyság
Alapítva1960
Megszűnt1970. április 10.
Aktív évek1960–1970
MűfajRock,beat,popArt rock
KiadóEMI,Parlophone,Capitol,Odeon,Apple,Vee-Jay,Polydor,Swan,Tollie,UA
Kapcsolódó előadókThe Quarrymen,The Plastic Ono Band,John Lennon,Paul McCartney
Tagok
John Lennon
Paul McCartney
George Harrison
Ringo Starr
Korábbi tagok
Stuart Sutcliffe
Pete Best

A The Beatles weboldala
AWikimédia CommonstartalmazThe Beatlestémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Beatles több eladási rekordot is felállított és több mint ötven Top 40-es kislemezük jelent meg. Az első brit zenekar volt, mely folyamatos népszerűségre tett szert azUSA-ban, nem kevesebb mint 27 n° 1 helyezett dalt jegyezve csak Nagy-Britanniában és az USA-ban; ennek köszönhetően a Beatles a20. századlegsikeresebb zenekara lett. AzEMI1985-ös becslései szerint addigra már több mint egymilliárd lemezt adtak el világszerte. „Yesterday”című daluk a modern kori zenetörténet legtöbbször feldolgozott dala (több mint 3000 változata létezik).

Az együttes tagjai

szerkesztés

Mindannyian azangliaiLiverpoolbanszülettek. A zenekar elsődleges dalszerzői Lennon és McCartney voltak. Karrierjük során kiadott lemezeik többségének a producereGeorge Martinvolt. Menedzserük1967-ben bekövetkezett haláláigBrian Epsteinvolt.

A zenéjük stílusa

szerkesztés

Legkorábbi szerzeményeikrock and rollésR&B-gyökerű dalok, néha balladák voltak. Az évek során zeneszerzőkként és előadókként is egyre összetettebbé váltak. Rengeteg stílust kipróbáltak, többször egybeolvasztottak néhányat. A számtalan stílus ellenére dalaik védjegye az ének és a vokál minősége volt. A pop és rock mellettfolk,country,rockabilly,blues,soul,doo-wopés sok más is vegyült zenéjükbe. Több új zenei irányzatnak voltak az úttörői, ezek közé tartozik apszichedelia(„Strawberry Fields Forever”). Szintén először használtak dalaikban komolyzenei megoldásokat, nagyzenekari hangszereket, vagy éppen egy egész nagyzenekart. Többek között nekik köszönhető a mai szintetizátor elődei és különféle elektronikus effektek meghonosítása a zenében, előszeretettel használtak például visszafordítva lejátszott hangszalagokat, olyan hangzásvilágot hoztak létre, ami az akkori technikai körülményekhez képest rendkivül újnak hatott. Érdekesség, hogy aThe Rolling Stoneselső slágere, az I' Wanna Be Your Man, is Lennon-McCartney szerzemény, később a Beatles is kiadta saját előadásában.

1963-as feltűnésük igazi szenzációt jelentett azEgyesült Királyságban,fiatal, sikoltozó és ájuldozó lányok tömegei követték őket; a brit sajtó a jelenségre a „Beatlemánia” nevet akasztotta. Ez1964elejére átterjedt Észak-Amerikára és az együttes hamarosan világszerte népszerű lett. Öt év alatt korai sikereik kétségtelenül egyszerű zenéjét (mint a „She Loves You”és az „I Want to Hold Your Hand”) művészi, igényes dalokká fejlesztették. Ők írták a dalaikat, feszegették a stúdiók felvételi lehetőségeinek határait, minden lemezük új, addig példa nélküli hangzásvilágot ért el (az amerikai stúdióknál gyakran gyengébb hangminőség ellenére) – mindezekkel hosszútávú befolyást gyakoroltak a rockzenére. Filmeket készítettek, a sajtó minden lépésüket követte és mintegy szimbolikus vezetői lettek az1960-as évekellenkultúrájának, nyilvánosan kutatva a keleti miszticizmust, a tudatmódosító szereket és a forradalmi politikát.

Az együttes1970-ben oszlott fel.

Történetük

szerkesztés
Az Indra Club, ahol a Beatles először játszott, miután megérkeztek Hamburgba

John Lennon 1956 nyarán alakította aThe Quarrymennevű skiffle zenekart.1957.július 6-ánegy rendezvényen léptek fel és ekkor találkozott Paul McCartneyval, aki hamarosan csatlakozott hozzájuk.1958-ban egy ifjú gitáros, George Harrison került az együttesbe, amely különböző neveken játszott.1960-banHamburgbautaztak, ahol megállapodtak a The Beatles név mellett.Stuart Sutcliffeekkoriban, 1960–61-ben szintén velük játszott, és hatással volt megjelenésükre, stílusukra. Menedzserként időnként Allan Williams vagy Sam Leach dolgozott velük, amíg1962-ben Brian Epstein véglegesen át nem vette ezt a szerepet. Segítségével szerződtek azEMIlemezkiadóParlophonecsoportjához. Az ekkor már két éve velük játszó,Pete Bestnevű dobosukat kénytelenek voltak elküldeni, mert a Parlophone zenei producere,George Martinnem volt elégedett a teljesítményével, helyetteRingo Starrkerült a zenekarba.

A „Beatlemánia”Nagy-Britanniábankezdődött1963.október 13-án:ekkor adtak televízió közvetítette koncertet alondoniPalladiumban. Hamarosan átterjedt azEgyesült Államokra,azEd Sullivan Showbanvaló fellépések hatására. A popzenekar világméretű szenzáció lett, óriási rajongótáborral és dühödt támadásokkal a kulturális kritika és elismert előadók, mintFrank Sinatrarészéről a zenéjüket (amelyet faragatlannak és zeneietlennek minősítettek) vagy megjelenésüket (botrányosan hosszú hajukat) illetően.

1964-ben aBillboard100-as slágerlistáján az öt vezető helyet foglalták el; ezt a teljesítményt azóta sem sikerült senkinek sem megismételni.

A Beatles a JFK Repülőtéren,New Yorkban,1964. február 7-én

1965-ben azMBE(Member of the Order of the British Empire;a Brit Birodalom Rendjének tagja) érdemrend ötödik osztályával tüntették ki őket, amely ugyan még nem jár lovagi címmel, de így is elég nagy vihart kavart. Szerintük ez nem is nekik járna, hanem menedzserüknek, miszerint MBE=Mr.Brian Epstein. Lennon és Harrison ebben az évben kezdtek kísérletezni azLSD-vel, McCartney1966-ban követte őket. S később a Lucy in the Sky with Diamonds c. számukat be is tiltatták, mert úgy találták, hogy a dal kábítószerre buzdítja a fiatalokat.

Lennon egy óriási botrányt kiváltó interjúban kijelentette, hogy akereszténységhaldoklik, és hogy a„Beatles népszerűbb, mintJézusKésőbb, a heves bírálatokat követően egy sajtótájékoztatón bocsánatot kért, mert a Beatles dalait tiltólistára tették az amerikai rádiók, a déli államokban nyilvánosan égették el lemezeiket és olyan radikális csoportoktól kaptak fenyegetéseket, mint aKu-Klux-Klan.

Utolsó hivatalos koncertjüketSan Franciscóbanadták1966.augusztus 29-én;ezek után a lemezekre koncentráltak. Kompozícióik és zenei kísérleteik megnövelték művészi elismertségüket, miközben megőrizték óriási népszerűségüket, de később az önálló koncepciók kierőszakolása, főleg McCartney részéről neheztelést is kiváltott a tagokban, ahogy ez az1967-esSgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Bandalbumnál történt. Pénzügyi helyzetük is rosszabbodni kezdett menedzserük,Brian Epstein1967-es halála után, valamint az időközben megjelent új együttesek népszerűsége hatására és a zenekar kezdett szétesni. Közkeletű vélekedés, hogy Lennon új felesége,Yoko Onojelenléte és befolyása mételyezte meg a tagok kapcsolatát és az együttes munkáját, de ez csak részben igaz. Epstein halála után ugyanis új menedzser után kellett nézniük, mert azApplenevű kiadójuk is ráfizetéses volt, és aztAllen Kleinszemélyében találták meg, aki viszont több zenei ügyfelét, például aRolling Stonestis megkárosította.Mick Jaggeróva is intette az együttest a simlis Kleintől, aki később börtönbe is került csalás miatt. Klein személye is konfliktus forrása lett, mert McCartney, aki nem bízott Kleinben, felesége, Linda Eastman apját és bátyját javasolta a célra, akik eleve menedzseléssel foglalkoztak, de Lennonék a behízelgő modorú Klein mellett döntöttek. McCartney pedig úgy érezte, hogy Lennon és Klein megpróbálják elleheteleníteni, amitől betelt nála a pohár.1968-ban, aFehér Albumfelvételekor már érezhetően hiányzott az összhang az együttesből, mivel addigra mindenki, de főleg Lennon és McCartney is önálló szerzeményekben gondolkodott.[1][2]

Utolsónak minősíthető koncertjük egy, az Apple stúdió tetején történő élő fellépés1969januárjában, amelynek a felvételei végül aLet It Bealbumon jelentek meg. 1969-ben vették fel utolsó valóban közös albumukat, azAbbey Roadot(bár1970-ben több, korábban felvett számot dolgoztak át és jelentettek meg aLet It Belemezen) 1970-ben hivatalosan is feloszlottak és Lennon1980-as halálával az újraegyesülés minden reménye elveszett. Ettől függetlenül történt egy „virtuális” egyesülés, mert1995-ben két, eredetileg Lennon-felvételt, a „Free as a Bird” -öt és a „Real Love” -ot a Beatles egykori tagjai átdolgoztak, és megjelentették az egyéb, kiadatlan anyagokat tartalmazó albumukon és a kapcsolódó dokumentumfilmen, a„The Beatles Anthology”projekt keretében.

1970-napjainkig: A The Beatles után

szerkesztés
Az Apple Records épülete a Savile Row 3 szám alatt
John Lennonszobra Liverpoolban

A zenekar hivatalos feloszlása előtt és után, mind a négy Beatle jelentetett meg szólóalbumot, beleértve LennonJohn Lennon/Plastic Ono Bandjét, McCartneyMcCartney-ját, StarrSentimental Journey-jét és HarrisonAll Things Must Pass-ét. Egyes albumaik tartalmaznak együttműködéseket alapító Beatles tagokkal; StarrRingoja (1973) az egyetlen ami tartalmaz kompozíciókat, előadásokat mind a négyüktől, habár külön számokban. Harrison megmutatta a szocio-politikai tudatosságát, és tiszteletet szerzett mikor megtartotta aConcert for BangladeshtNew York City-ben, 1971 augusztusában, sok neves közreműködő muzsikustárssal, köztük az indiai szitár mesterRavi Shankarral.

Egy 1974-es kiadatlan jammelési szakaszon kívül (később aA Toot and a Snorenéven vált ismertté) Lennon és McCartney nem rögzítettek együtt semmit.

Az 1975-ben a The Beatles szerződésének lejárata idején AzEMI-Capitollal, az American Capitol kiadó sietett pénzre váltani a rengeteg Beatles vagyonrészt, a csapat kreatív vezetőjétől, így kiadtak öt LP-t: aRock 'n' Roll Musicot (összeállítás a gyorsabb számaikból), aThe Beatles At The Hollywood Bowlt (részleteket tartalmaz két kiadatlan koncertről a Hollywood Bowlban), aLove Songst (összeállítás a lassabb számaikból), aRaritiest (összeállítás olyan számokból, amiket nem adtak ki az USA-ban) és aReel Musicot (összeállítás olyan dalokból, amik a filmjeikben hangzottak el). Volt még egy nem EMI-Capitol kiadás isLive! at the Star-Club in Hamburg, Germany, 1962címmel, ami a zenekar egy korai koncertjéről való felvétel a Star-Clubban, Hamburgban nem túl jó minőségű szalagon. Ezen feloszlás utáni LP-kből csak a Hollywood Bowl LP-t hagyta jóvá mindegyik együttestag. Az eredeti brit CD-k amerikai kiadásán kívül 1986-ban, ezeket a Capitol American összeállítás LP-ket törölték a Capitol katalógusból.

1980.december 8-án New York City-benMark David Chapmanlelőtte John Lennont, az őrült rajongó még napjainkban is börtönben van. A liverpooli "Imagine" emlékműhöz rengetegen járnak zarándokolni. 1981 májusában George Harrison kiadta „All Those Years Ago”című kislemezét ami HarrisonBeatlesszel töltött idejéről szólt. Egy héttel Lennon halála előtt vették fel, Starr dobolt rajta, később újraszinkronizálták új szöveggel Lennon tiszteletére. Paul ésLinda McCartneykésőbb közreműködtek mint háttérvokálosok a számhoz.

ABBC-nek sok Beatles felvétele van, főleg stúdióban készültek 1963 és 1968 között. Ennek az anyagnak a java adta az alapját az 1988-as rádió dokumentum sorozatnak aThe Beeb's Lost Beatles Tapesnek. 1989-ben több kivágás a Beatles munkafolyamatból feltűnt a rádió sorozatban aThe Lost Lennon Tapesben. Később, 1994-ben a legjobb BBC felvételeket átadták az Emi-nek aki kiadta őketLive at the BBCcímen.

1988-ban a Beatlest beiktatták aRock and Roll Hall of Fame-be. Beiktatásuknak estéjén, Harrison és Starr jelentek meg átvenni a díjat, Lennon özvegyévelYoko Onóvalés két fiával. McCartney távol maradt, és kiadott egy sajtónyilatkozatot amiben „fel nem oldott nehézségekre” hivatkozott Harrisonnal, Starr-ral és Lennon állapotával kapcsolatban. Szólóban Lennont 1994-ben, McCartney-t 1999-ben Harrisont pedig 2004-ben iktatták be, három évveltüdőrákmiatt bekövetkezett halála után.

A stúdiómunka fejlődése

szerkesztés

A producerGeorge Martinnaknagy szerepe volt sikereikben. Sokat kísérletezett, hogy előhozza a zenekarban rejlő lehetőségeket. Egy gyengébb producer rájuk erőltette volna nézeteit és meggátolta volna az általa felismert és bátorított tehetség érvényesülését. Korábbi munkáinak (például a skót zenét játszó Jimmy Sanddel vagy a parodista Goonékkal) köszönhetően nyitott szemléletű, kísérletező kedvű volt, aminek következtében az együttes sokat fejlődött. Mivel a Beatles tagjai rajongói voltak aThe Goon Shownak,Martin velük való kapcsolata nagy benyomást tett rájuk.

Népszerűségük csúcsán, az1960-as évekközepén, két filmmel a hátuk mögött(Egy nehéz nap éjszakájaés aHelp!) az együttes befejezte a turnézást. Nem volt könnyű sok ezer sikoltozó rajongó előtt fellépni, akik rendszerint akkora zajt csináltak, hogy a zenét nem lehetett tőle hallani, ezért1966-ban abbahagyták a koncertezést és a lemezkészítésre koncentráltak.

A folyamatosan új zenei hangzás keresése, kábítószerek hatása és a stúdiók technikai fejlődése olyan albumokat hozott létre, mint a mai napig klasszikusnak számítóRevolver(1966) ésSgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band(1967). Különösen figyelemreméltóak az olyan felvételi „trükkök”, mint a hangszerkesztés, a szokatlan mikrofonelhelyezések, változó felvételi sebességek mellett, hogy addig a popzenében nem használt hangszerek jelentek meg lemezeiken, vonósok és rézfúvósok egyaránt, indiai hangszerek, mint aszitár,és elektronikus zenei alkalmazások, mint amellotronés aszintetizátor.

Egyre nagyobb gondot fordítottak saját produkcióikra.Paul McCartneynövekvő dominanciájának is szerepe volt azokban a feszültségekben, amelyek végül az együttes széteséséhez vezettek.

A népszerűség egyre terhesebb volt számukra és aThe Beatles („Fehér Album” )megjelenésének idejére nagyon közel kerültek a feloszláshoz: a zenekar tagjai több számot egyedül vettek fel,Ringo Starrpedig a felvételek közepén két hétre eltűnt a stúdióból.1970-re végleg búcsút mondtak egymásnak és mindegyikük megkezdte szólókarrierjének építését, változó sikerrel.

Filmkarrierjük azEgy nehéz nap éjszakájacímű (többször aMarx fivérekmunkáihoz hasonlított)1964-es vígjátékkal kezdődött. Rendezője az aRichard Lestervolt, aki a televíziósThe Goon Show-t is rendezte; ezt a filmet fekete-fehérben és dokumentumszerűen készítették.1965-ben forgatták aHelp!című, színes, fantasztikus filmet, egzotikus helyeken, témája egyJames Bond-stílusú svindli körül bonyolódik. AMagical Mystery Touraz amerikai író,Ken KeseyLSDirányultságú busztúrájának hatására készült, de a kritika a brit tévébemutató idején,1967-ben földbe döngölte. Mára a klasszikus kultuszfilmek közé emelkedett.

ASárga tengeralattjárócímű animációs film nem sokkal ezután készült, de maguk a zenekar tagjai viszonylag kevéssel járultak hozzá: egy élőszereplős epilógusban kaptak szerepet és négy új dalt is adtak, de ebből az egyik, az „Only A Nothern Song” aSgt. Pepperegyik kimaradt száma volt. Ettől függetlenül a kritika ünnepelte a rajzfilm merész, innovatív grafikai stílusát és humorát, csak úgy, mint a filmzenét.

1969-ben forgatták a Let It Be-t, amely a csapat hanyatlásának dokumentuma; zenéje az azonos nevű albumon jelent meg, amit még azAbbey Roadelőtt vettek föl. Ez lett az utolsó lemezük, hosszas szerződéses huzavonával ésPhil Spectorproducer kontármunkájával megspékelve. Érdekes momentum, hogy a filmért 1971-ben elnyerték az Amerikai Filmakadémiai Díját, ismertebb nevén azOscar-díjataz eredeti dalbetétek kategóriában. Ám nem név szerint lett odaítélve a tagoknak a díj, hanem mint "The Beatles" lettek megnevezve győztesként. A díjátadón azonban nem voltak jelen,Quincy Jonesismert afro-amerikai zeneszerző vette át helyettük.

2007-ben megjelentAcross The Universemusical-filmben 33 Beatles dal szólal meg, és a szereplők nevei is egy-egy dalból ismerősek.(Főszereplők: Jude/Hey Jude,Lucy/Lucy In The Sky With Diamonds). A film készítéséből az együttes tagjai nem vették ki a részüket, a stáblistán úgy vannak feltüntetve, mint a dalok szerzői.

Eredmények

szerkesztés

Bár tagjai viszonylag rövid időt töltöttek együtt, a Beatles jó néhány világrekordot állított fel, melyeknek egy részét máig sem döntötték meg.

  • A világ legsikeresebb előadói, miután azEMIbecslése szerint több mint egymilliárd lemezt/CD-t/kazettát adtak el világszerte
  • Ők kapták a legtöbb platinalemezt (egyedül az Egyesült Államokban tizenhármat)
  • Több listavezető számuk volt, mint bármely más együttesnek (Ausztráliában 23, Hollandiában 23, Kanadában 22, Norvégiában 21, az Egyesült Államokban 20, Svédországban 18). Érdekes módon még több daluk bekerülhetett volna ebbe a pozícióba, nem egy esetben ugyanis egymással versenyeztek. Például a "Penny Lane" -t és a "Strawberry Fields Forever" -t egyszerre, „dupla A-oldalas” kislemezként adták ki, ami az értékesítési adataik és a rádióidő megosztását okozta a két dal között. Még így is elérték a lista második helyét.
  • Több listavezető nagylemezük volt, mint bármely más zenekarnak (az Egyesült Államokban 19, az Egyesült Királyságban 15)
  • Ők töltötték a legtöbb időt a slágerlisták élén (174 hetet az Egyesült Királyságban, 132 hetet az Egyesült Államokban)
  • Övék – a megjelenést követő első heti eladások alapján számítva – a legsikeresebb dupla album (azAnthology 1-ből 855 473 darabot adtak el 1995. november 21. és 28. között)
  • Slágerlista-helyezések tekintetében Lennon és McCartney a legsikeresebb dalszerzők. Az Egyesült Államokban McCartneynak 32, Lennonnak 26 listavezető száma volt, ebből 23-at közösen jegyeztek; az Egyesült Királyságban McCartney 28, Lennon 29 száma került ilyen pozícióba, ezekből 25 volt közös szerzemény.
  • 1964.április 4-éna Billboard slágerlistáján a Beatles foglalta el az első öt helyet. Ez más előadónak azóta sem sikerült. A dalok a "Can't Buy Me Love", "Twist and Shout", "She Loves You", "I Want to Hold Your Hand", és a "Please Please Me" voltak.
  • A következő héten,április 11-éna 100-as listán 14 a Beatles dala volt. Ezzel megtörték a korábbi csúcstartó,Elvis Presley1956. december 19-én felállított rekordját, aki 9 dallal szerepelt a 100-as listán.
  • A "Yesterday" a legtöbbször feldolgozott dal a könnyűzene történetében, erre több mint 3000 alkalommal került sor. Ezzel bekerült aGuinness Rekordok Könyvébe.Ezen kívül ez a nemzetközi rádiózás történetének legtöbbet játszott száma is.
  • Az "I Want To Hold Your Hand" volt a leggyorsabban fogyó kislemez: azEgyesült Államokban3 nap alatt 250 ezer, azEgyesült Királyságbankét hét alatt egymillió darabot adtak el belőle (az első 2 nap során csakNew Yorkvárosában óránként tízezret vásároltak belőle a rajongók)
  • A "Can’t Buy Me Love" kislemezére adták le eddig a legtöbb előrendelést: az Egyesült Államokban 2,1 millió darabot (a megjelenés napján 940 225 darabot vásároltak belőle)
  • Az Egyesült Királyságban aSgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Bandminden idők harmadik legjobban vásárolt albuma (több mint 5,1 millió eladott darabbal.)
  • 1965-ös, Shea Stadion-beli koncertjükkel új rekordot állítottak fel a koncertlátogatók számával (több mint 55 600 ember) és bevételével. Ez volt a könnyűzene történetében az első koncert, amelyre stadionban került sor, nem színházban vagy koncertteremben.
  • Minden nézettségi rekordot megdöntöttek azEd Sullivan Show-ban történt fellépésükkel: az adás több mint 70 millió nézőt vonzott. A legenda szerint még a bűnesetek száma is visszaesett ebben az időszakban, bár ez a híresztelés később hamisnak bizonyult.
  • 1965.június 12-éna Beatles tagjai megkapták az MBE (A Brit Birodalom Tagja) érdemrendet.
  • A Beatles az egyetlen, aki ötször szerepel az Egyesült Királyság 100 legsikeresebb kislemezének listáján. Rajtuk kívül egyetlen előadó sem szerepel kettőnél több számmal rajta.

A Beatlesre igen kevéssé hatott a blues (nem úgy, mint kortársára, aRolling Stonesra). Bár zenéjük nagyon különböző forrásokból táplálkozott, valódi gyökere apopzenevolt. Sajátos énekharmóniáiban felfedezhető a koraiMotownművészeinek hatása; leginkább valószínűlegChuck Berryzenéje a Beatles hangzásának eredete (a "Roll Over Beethoven" -t és a "Rock And Roll Music" -ot feldolgozták korai lemezeiken, de koncerten más számokat is játszottak tőle). Berry hatása később is nyilvánvaló, olyan számok esetén, mint az "Everybody's Got Something to Hide Except Me And My Monkey" (1968) vagy a "Come Together" (1969). Amikor a "Come Together" megjelent, Chuck Berry jogutódja beperelte John Lennontszerzői jogoksértése miatt azzal, hogy nagyon hasonlít a "You Can't Catch Me" -re. A per megegyezéssel végződött, és Lennonnak később lehetősége nyílt néhány Berry-dal feldolgozására.

Néhányan állítják, hogy a Beatlest leginkább befolyásoló művészElvis Presleyvolt. Ez kétséges. Paul McCartney egy interjúban azt mondta, hogy Elvis ébresztette fel az érdeklődését a gitár iránt és John Lennon is szerette a zenéjét. Mások szerint viszont Elvis annyira kis mértékben fedezhető fel az együttes hangzásában, számaik stílusában, és mivel olyan széles körből találhatunk rájuk ható zenei stílusokat, mint pop, R&B, soul és korai rock, hogy John és Paul ezt nyilvánvalóan más előadóktól is átvehették és Paul biztosan számtalan más okból is gitárt ragadott volna.

Mindannyian nagyon szerettékLittle Richardszámait és néhány dalukban – különösen karrierjük elején – ők is használták a rá jellemző fejhangokat. 1962-ben együtt turnéztakHamburgban,és a Star Clubban együtt adták elő a "Long Tall Sally" -t. Ez a dal a Beatles állandó koncertszámai közé tartozott, és a McCartney-féle feldolgozását (amely különböző válogatáslemezeken jelent meg, ill. Amerikában aThe Beatles' Second Album-on) Paul legjobb rockénekesi teljesítményének tartják.

Elismerten fontos szerepe volt McCartney zenei fejlődésében Brian Wilsonnak aBeach Boys-ból. Wilson elmesélte, hogy aRubber Soulamerikai verziója inspirálta aPet Soundalbum elkészítésére, aminek hatására McCartney kitalálta aSgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Bandkoncepcióját. Másik példa a "Back in the USSR", amely a Beach Boys "California Girls" című számára való utalásokat tartalmaz.

AzEverly Brothersszintén nagy hatással voltak a Beatlesre. John és Paul folyamatosan utánozni próbálták Don és Phil Everly jól felismerhető kettős harmóniáit. Az 1962-esLove Me Doés "Please Please Me" felvételek vokális része sokat köszönhet az Everlyék "Cathy's Clown" (1960) című számában felbukkant újdonságnak. Egyébként a "Cathy's Clown" volt az első olyan dal, amelyik egyszerre volt listavezető azAtlanti-óceánmindkét partján.

Gerry Goffin és Carole King zenéjét is meg kell említeni, akik héthúros gitárt használtak. A Beatles megkísérelte az ő számaik kifinomultságátBuddy Holly,Berry és egyéb korairock and rollelőadók egyszerűségével vegyíteni. Lennon és McCartney dalszerzői együttműködését Goffin és King kapcsolata inspirálta és indulásukkor arról álmodtak, hogy olyanok lesznek, mint ők.

John Lennonkezdeti stílusa sokat köszönhet Buddy Hollynak ésRoy Orbisonnak( "Misery" (1963) és "Please Please Me" (1963)). "That'll Be the Day" volt az első dal, amelyiket Lennon megtanult játszani és énekelni, és első dalaik eléggé hasonlítottak hozzá. McCartney beismerte, hogy"Legalább az első negyven, általunk írt dal Buddy Holly hatására született".Lennon nyilatkozata szerint"Buddy Holly elfogadhatóvá tette, hogy valaki szemüveget viselt. ÉN voltam Buddy Holly".Még a Beatles elnevezése is a zenész együttesének, The Crickets (Tücsök) nevű zenekarára utalt. ABeatles 65albumon szerepelt egy Holly-feldolgozás, a "Words of Love".

Miután megismerkedtekBob Dylanműveivel, Lennon a folkzene hatása alá került ( "You've Got To Hide Your Love Away" és "Norwegian Wood" ), majd a pszichedelikus zene felé irányította az együttest ( "Strawberry Fields Forever", "Tomorrow Never Knows" és "I Am the Walrus" ). A Beatles karrierjének késői szakasza során Lennon érdeklődése visszatért a korai rockzenéhez ( "Don't Let Me Down" 1969-ből).

Paul McCartneylegjobban talán a zenekar romantikus balladáinak írójaként ismert, kezdve az 1965-ös "Yesterday" -jel. Olyan művészi és új formátumú dalok kötődnek a nevéhez, mint az "Eleanor Rigby" és a "She's Leaving Home". Egyre inkább azR&Bhatása alá került, a fejlődés nyomon követhető az "I Saw Her Standing There" -től (1963) a "Lady Madonna" -ig (1968). A "Helter Skelter" (1968) – mely egy koraiheavy metalműnek is tekinthető – szintén Paul szerzeménye. Nagyszerűen bánt a zongorával, és a billentyűs hangszerek fontos szerepet játszottak mind zeneszerzői, mind előadói karrierje során. Érdekes módon sem McCartney, sem Lennon nem tanultak meg kottát olvasni.

George Harrisonkorai gitárstílusa az1950-es évekbelirockabilly nagyjaihoz hasonlított, mintCarl Perkins,Scotty Moore (ő Elvissel dolgozott) és Duane Eddy. Az "All My Loving" (1963) és a "She's A Woman" (1964) ennek az időszaknak a tipikus képviselői.

1965-ben Harrison valami újat hozott a nyugati kultúrába, amikor a "Norwegian Wood" -ban együtt dolgozott azindiaiszitárművésszel,Ravi Shankarral.A vele való hosszú együttműködés eredményeképp George szerzeményei közül sok alapult a hindu zenén, például a "Love You To" (1966), "Within You, Without You" (1967), és a "The Inner Light" (1968). Az indiai zene és kultúra a zenekar egészét befolyásolta, ennek példái a "Tomorrow Never Knows" vagy a "Dear Prudence" is. Harrison későbbi munkáiban visszatért a nyugati zenéhez és jelentős popzenei zeneszerzővé vált, időnként olyan témákkal, amelyek jelezték kapcsolatát az indiai zenével és a hindu istennel,Krisnával.

Ringo Starrszerepe a Beatles hangzásában kevésbé ismert, mivel Ringo maga ritkán írt dalokat. Bár általában lágy baritonjáról ( "Yellow Submarine"vagy az" Octopus's Garden "), megbízható dobjátékáról és egyszerű, közvetlen modoráról közismert, ő volt a felelős a zenekar időnkénti és megdöbbentően autentikus country-hangzásáért is (" What Goes On "," Don't Pass Me By ").

A Beatles későbbi zenéjében a dalok üteme lelassul, rendszerint nagyobb szerep jut a dallamnak és a hangszerelésnek, mint a ritmusnak. Erre a stílusra jó példa a "Penny Lane" (1967).

A zenekar 1966-os döntése a koncertezés befejezéséről hirtelen irányváltást hozott. A "Paperback Writer" -t ért kritikák után kreatív energiájukat a stúdiómunkákba öntötték, olyan eredmény érdekében, amire büszkék lehetnek. A fejlődés trendje eddig is az egyre növekvő komplexitás irányába tartott technikailag és stílusukban is, de a folyamat látványosan felgyorsult, mint az aRevolveren is látható volt. Az új dalok témája többé nem te, én, szerelem, fiú és lány találkozása és hasonlók voltak, mint 1963-ban, amikor munkájuk elég nagy hasonlóságot mutatott például a Hollies zenéjével is. Ettől ekkorra elég messze kerültek és a témák a házjavítástól a cirkuszon át a nonszensz dalokig terjedtek.

A zene bonyolultsága, mely a Sgt. Pepper albumon olyan látványos, aYellow Submarine-en érte el csúcsát. Részben – az "It's All Too Much" és az "Only A Northern Song" – az1967-es lemezről kimaradt dalok kerültek rá, és csak ekkor (1969 januárjában, aYellow Submarine filmzenéjéhez) kerültek felhasználásra. Nyilvánvaló, hogy a Beatles maga nem érdeklődött túlságosan a projekt iránt, így nem érezték fontosnak, hogy sok új anyagot írjanak hozzá.

ARevolver/Sgt. Pepperidőszak után úgy tűnt, kreativitásuk kifulladt ésThe Beatleselnevezésű dupla albumuknál, melyet nagyrésztIndiábanírtak, visszatértek az egyszerűbb stílushoz és témákhoz (például "Birthday" – születésnap). Néhány dal zeneileg (mint a "Why Don't We Do It In The Road" vagy a "Wild Honey Pie" ) sokkal kevésbé volt összetett, mint legtöbb, két évvel korábbi anyaguk és1969-ben, a"Get Back"projekt felvételeikor – az1970-ben megjelentLet It Bealapjai – a zenekar kezdett szétesni. (A projekt arra irányult, hogy komoly hangtechnikai vágás és egyéb mesterséges hatások kiküszöbölésével visszatérjenek a zene alapjaihoz. A sors iróniája, hogyLet It Be-tagyontömték aláfestő zenével, és komoly mennyiségű hangmontírozást is alkalmazott rajta producere,Phil Spector). Mivel a Beatles nem akarta ennyiben hagyni a dolgokat, felvettek egy utolsó albumot, azAbbey Roadot,amely érettebb kísérlet annak a törekvésnek a megvalósítására, hogy a stúdiótechnikát a dalok jobbítására használják ahelyett, hogy kísérleteznének, aztán megnéznék, hogy is hangzik ez az egész.

A Beatles számait mai napig játsszák különböző emlékzenekarok koncertjein és zenés színpadi darabokban.

Zenéjük igazi erejét valószínűleg John és Paul kontrasztos stílusa adta. Lennon számai az akkori ízlésnek túl szarkasztikusak és „szkizofrének” voltak, nehéz lett volna egy teljes, 45 perces albumot eladni velük; McCartney albuma pedig túl nyálasnak ígérkezett. Mikor a két stílust kombinálták, a dalok kiegyensúlyozták egymást. Egy kis keleties Harrisonnal megfűszerezve a lemezek sokkal erőteljesebbek lettek, mint az az egyedi számok összességéből következett volna.

Érdekességek

szerkesztés
  • Ringo Starr, Paul McCartney,Linda McCartneyés George Harrison is felléptek vendégművészkéntA Simpson családcímű animációs sorozatban, bár nem egyidőben. Ez az egyetlen nem varieté jellegű műsor, amelyikben mindegyik, John Lennont túlélő Beatles-tag szerepelt.
  • George Harrison részt vettEric IdleésNiel InnesRutlescímű filmjének elkészítésében, ami gyakorlatilag egy Beatles-paródia. Innesnek még a Beatles dalok zenéjét és szövegét is sikerült kifiguráznia, alig kevésbé hihető számokkal, mint az eredetiek voltak.
  • A Beatles már az 1960-as években szerette volna megfilmesíteniA Gyűrűk Urát,nyilatkozta egy újságnakPeter Jackson,a nagysikerű film rendezője, akinek magaPaul McCartneymesélte el, hogy tervükből végül azért nem lett semmi, mert a megfilmesítés jogaival akkor mégTolkienrendelkezett, aki pedig nem lelkesedett az ötletért, hogy a liverpooli négyes vigye mozivászonra művét. McCartney szerintJohn Lennonjátszotta volnaGollamot,Csavardi SamutRingo Starr,GandalfotGeorge Harrison,míg maga McCartneyFrodótalakította volna. Jackson szerint azért is kár, hogy a projektből nem lett semmi, mert a fiúk biztosan zseniális dalokat írtak volna a filmhez.
  • A Beatles egyik tagja sem tudott kottázni.

Diszkográfia

szerkesztés

Magyar nyelven megjelent könyvek

szerkesztés
  • Ungvári TamásːBeatles biblia. A négy apostol mítosza;Gondolat, Budapest, 1969
  • A Beatles most és mindörökké. Egy kiállítás képei;Rainer Moers dokumentumainak felhasználásával összeáll. Ungvári Tamás; Sportpropaganda, Budapest, 1982
  • Ungvári TamásːBeatles biblia. A négy apostol mítosza;2. bőv. kiad.; Zeneműkiadó, Budapest, 1982
  • Molnár Imre–Molnár Gábor:Halhatatlan Beatles. Lírai monográfia;magánkiadás, Budapest, 1986ISBN 963-500-451-6
  • Lennon–McCartney:Yesterday. Beatles dalszövegek angolul és magyarul;összegyűjt., vál., sajtó alá rend., ford. Márton András; Maecenas, Budapest, 1990ISBN 963-7425-32-2
  • B mint Beatles. Szórakoztató Beatles-enciklopédia;szerk. Bánosi György, összeáll. Bánosi György, Tihanyi Ernő, Horváth Endre, fotó Horváth Endre; Sygnatura, Budapest, 1993ISBN 963 8208 104
  • Együtt a Beatlesekkel. Hoffmann Dezső fotói, 1962-65;szerk. Pearce Marchbank, közrem. Sally Payne, bev. Szántó Péter, ford. Szervánszky Attila; Berger, Budapest, 1993
  • Jon EwingːBeatles;ford. Bihari Balázs, Kozma Zsolt; Kulturtrade, Budapest, 1994 (CD-könyvtár)
  • Brandon ToropovːMágikus, misztikus utazás. With the Beatles. 909 kérdés és válasz a Beatlesről;ford. Dani János; Alexandra, Pécs, 1998
  • Ian MacDonaldːA fejek forradalma. A Beatles dalai és a hatvanas évek;ford. Révbíró Tamás; Park, Budapest, 1999
  • Molnár Imre–Molnár GáborːHalhatatlan Beatles. Lírai monográfia;CMGK, Budapest, 2001
  • The Beatles. Antológia;szerk. Brian Roylance et al., ford. Árokszállásy Zoltán, Béresi Csilla; Kossuth, Budapest, 2001
  • Benedek SzabolcsːGeorge Harrison, 1943-2001. A Beatles-gitáros emlékére;Halász–Royal Press, Pécs–Göd, 2001 (Dekameron könyvek)
  • Bánosi György–Tihanyi Ernő:Beatles zenei kalauz. 1958-1999. Az együttzenélés esztendői és a szólóévek;Anno, Budapest, 2001ISBN 963-85389-5-3
  • Bob SpitzːA Beatles teljes története;ford. Várady Soma; Európa, Budapest, 2008
  • Ungvári TamásːÚj Beatles biblia. A négy apostol mítosza;diszkográfia Kis Kós Antal, képanyag Illés Andrea; Scolar, Budapest, 2011ISBN 978-963-244-255-6
  • Benedek SzabolcsːBeatles apokrif. A feloszlás után;Scolar, Budapest, 2012ISBN 963-244-322-5
  • Ian MacDonaldːA fejek forradalma. A Beatles dalai és a hatvanas évek. Lennon, McCartney, Harrison, Starr;ford. Révbíró Tamás; 3. jav., bőv. kiad.; Trubadúr, Budapest, 2015
  • Marsi JózsefːBeatles kódex. A Beatles több mint 1100 felvételének adatgyűjteménye, angol és amerikai lemezeinek teljes katalógusa;szerk.; magánkiadás, Budapest, 2015ISBN 978-963-12-3604-0
  • Vámos Miklós:Beatles és én;Európa, Budapest, 2015ISBN 978 963 405 205 0
  • Koncz ÉvaːThe Beatles love;szerzői, Budapest, 2016
  • Benedek SzabolcsːBeatles vágatlanul;Trubadúr, Budapest, 2017
  • The Beatles Get Back, A Beatles szavaival, Helikon kiadó, ford: Ipacs Tibor, 2021
  • Marsi József: Beatles Kódex – A Beatles együttes teljes életművének enciklopédiája,(bővített kiadás)Könyvműhely, Budapest, 2022,ISBN 978-615-01-5036-9
  • Marsi József: 100 Beatles-sztori, amit nem ismersz, Könyvműhely, Budapest, 2022, ISBN: 978-615-01-6603-2
  • Losonczy Zoltán: Retrospektív Beatles kommentár, Könyvműhely, Budapest, 2022,ISBN 978-615-01-5458-9
  • Losonczy Zoltán: Retrospektív Beatles kommentár, (átdolgozott kiadás) Könyvműhely, Budapest, 2022,ISBN 978-615-01-6689-6

Egri Road Beatles Múzeum

szerkesztés
Az egri Beatles múzeum egyik asztala

AzEgri Road Beatles Múzeum,a Kelet-Közép Európai régió egyetlen Beatles múzeuma2015. május 15-én nyitotta meg kapuitEgerben.A pincétől az emeletig majd 2000 tárgyi emléket felvonultató múzeum a pincehelyiségben található rövid, filmes bevezető után kronológiai sorrendben, multimédiás falak alkalmazásával mutatja be a Beatles történetét. Filmrészletek, korabeli híradók, interjúk, koncertfelvételek tekinthetők meg gombnyomásra, illetve fejhallgatón keresztül hallgathat bele a látogató a zenekar műveibe. A vitrinekben korabeli sajtótermékek, ruhadarabok, makettek, limitált kiadások, ritkaságok tekinthetők meg. Bábuk, poszterek, zászlók, fali grafikák, a zenekar hangszereinek pontos mása, a Sárga tengeralattjáróba való bepillantás, a Bors Őrmester lemez monumentális megjelenítése, játékok és élményfotózás varázsolja vissza a látogatót a legendás hatvanas évekbe.[3][4]

  1. Ötven éve oszlott fel minden idők legnépszerűbb popzenekaraIndex, 2020. április 9.
  2. Ezért oszlott fel 50 éve a Beatles24.hu, 2020. április 10.
  3. A Beatlesért Egerbe!.www.blogszolnok.hu.(Hozzáférés: 2018. október 8.)
  4. Az egri Beatles Múzeum, mint mosolygyár”,EgerHírek(Hozzáférés: 2018. október 8.)
AWikimédia CommonstartalmazThe Beatlestémájú médiaállományokat.