Avértöbbnyire vörös színű (a szín a nevét is tőle kölcsönzi), másodlagos testüregűgerinctelenésgerincesállatokfő testnedve, folyékonyszövet.Kevert testüregű állatoknál megfelelője ahemolympha.Fő feladatai azoxigén,aszén-dioxid,atápanyagok,avíz,valamint az oldott anyagcseretermékek szállítása. Ezen kívül fontos szerepe van azimmunreakcióknál,ahormonokszállításában és atesthőmérséklet-szabályozásban.A vér speciális, folyékony sejtközötti állománnyal rendelkező szövet.

Vérzőujj
Balról jobbra:vörösvértest,vérlemezke,fehérvérsejtpásztázóelektronmikroszkóposképe

A vérerekbenfolyik, aszívtőla test irányábaartériákban(verőerek), a szív felé pedigvénákban(gyűjtőerek). Egy felnőtt embernek átlagosan öt liter vére van, ebből megközelítőleg 0,5 liter tartalék, amely szükség esetén mobilizálódik. Ez a vérraktár a következő szervek tágult vénáiban található:máj(200-300 ml),lép,az egyéb hasi szervektől (főként a belektől) eredő vénák,bőralatti vénás fonatok,tüdők,szív.Tehát egy egészséges ember szervezete fél liter vér elvesztését tudja azonnal pótolni anélkül, hogy szövetkárosodás lépne fel. Emiatt van, hogy a véradóktól 0,45 liter vért (+ néhány millilitert laborvizsgálatokhoz) vesznek le egy alkalommal. Az elhasznált tartalékvért a szervezet néhány nap alatt pótolja.

A vér, mint tápértékben igen gazdag anyag, egyúttal táplálék is: az állatvilágban számos olyan állatcsoportot ismerünk, amelyek más – gerinces – állatok, illetve az ember vérét szívják és azzal táplálkoznak. Az ember is fogyasztja más – leginkább tenyésztett – állatok vérét: több kultúrában ugyan tabuk övezik a vér fogyasztását, ám a világ számos táján kedveltek a vérrel készített ételek. Hazánkban a legismertebb vérrel készülő, kereskedelmi forgalomban is kapható étel a véreshurka,de a hagyományos vidéki disznótorok sem képzelhetők el hagymás sült vér nélkül. Vér felhasználásával egyes országokban édességeket is készítenek.

Sejtes elemek

szerkesztés

A vörösvérsejtek

szerkesztés
Vörösvérsejtek
Vérkeringés:
vörös= oxigéndús vér
kék= oxigénszegény vér

A vörösvérsejtek (eritrociták) sajátos bikonkáv korongok. Avörös csontvelőbenképződnek (másodpercenként 2,4 millió!), fejlődésük, érésük kb. 7 napig tart. Avörösvérsejtelnevezés az ember (és az emlősök) esetében vitatható, mivel ezek nem tartalmaznak sejtmagot, és a sejtszervecskéik többségét is elvesztették. Mivel fejlődésük során sejtmagjuk kilökődik, gyakran vörösvértestként hivatkoznak rájuk. De ez csak az emlősökre jellemző, a halaknak, kétéltűeknek magvas vörösvérsejtjeik vannak. A képzésüket serkentő fontos hormon aveséből(és májból) származóeritropoetin.Számuk egy felnőtt ember 1 μl vérében átlagosan 4-5 millió. A férfiaknak általában valamivel több (4,4-5,5 millió/μl), a nőknek (3,8-5,2 millió/μl). (Ez a lakóhely/általános tartózkodási hely tengerszint feletti magasságától is függ.) Átmérőjük átlagosan 7,2 μm, legnagyobb vastagságuk (szélen) 2,2 μm. A vörösvérsejtek szállítják az oxigént, de szerepük van a szén-dioxid szállításában is. Érésük közbenhemoglobin-molekulák szintetizálódnak bennük, amelyek vastartalmuknál fogvaoxigénmolekulaszállítására képesek.Szárazanyag-tartalmuk 90%-a hemoglobin. A vörösvérsejtek átlagos élettartama 120 nap, alépbenés amájbanbomlanak le. A vér alakos elemeinek a 99,9%-át adják. Térfogatuk a vér térfogatának mintegy 45%-át teszik ki, ez az ún.hematokritérték.

A fehérvérsejtek

szerkesztés

A fehérvérsejtek sem működésüket, sem alakjukat tekintve nem egységesek. Közös jellemzőjük, hogy sejtmagjuk van, önálló mozgásra képesek (állábak), plazmájuk színtelen. A szervezetvédekezésébenés a felesleges sejttörmelékek, ill. más, vérplazmában oldhatatlan anyagok eltávolításában van szerepük. Egy felnőtt ember 1 μl vérében, a különböző típusokat összesítve, átlagosan 4-10 ezer fehérvérsejt található. Három csoportjuk van:

Granulociták
szerkesztés

A granulociták (vagy polimorfonukleáris fagociták; mikrofágok) a vöröscsontvelőben keletkeznek. A vérben és aszövetekbenis előfordulnak, ugyanis képesek az erek falán kilépni. Méretük 9-12 μm. A neutrofilek kis méretű idegen anyagokat kebeleznek be (endocitózis). Az eozinofilek és a bazofilek különböző túlérzékenységi reakciókban játszanak szerepet.

A monociták
szerkesztés

A monociták nagyobb méretűek, mint a granulociták (átlagosan 20 μm). Szintén a vöröscsontvelőben képződnek. Az érett sejtek kivándorolnak a szövetekbe, ezeket szöveti makrofágoknak nevezzük. Mint nevük is mutatja, nagyobb méretű idegen anyagok bekebelezésére is képesek, szerepük van asejtes (celluláris) immunválaszbanis.

A limfociták
szerkesztés

A limfociták (nyiroksejtek) szintén a vörös csontvelőben termelődnek, ám anyirokszervekben,(nyirokrendszerben) folytatják fejlődésüket, méretük kb. 6-7 μm. Három fő típusuk a T- és aB-limfociták,valamint a természetes ölősejtek (natural killer sejtek, NK-sejtek). AT-limfocitákacsecsemőmirigyben(Thymus) válnak éretté, innen a nevük.

A vérlemezkék

szerkesztés
Inaktív és aktivált trombociták, a keringő, nem aktivált vérlemezkék mindkét oldalukon domború, lencse alakúak

A lencse alakú vérlemezkék(trombociták)is a vöröscsontvelőben keletkeznek, a poliploid megakariociták feldarabolódásával. Sejtmagjuk nincs. Átlagos élettartamuk egészséges ember keringésében mintegy 9-11 nap. Méretük megközelítőleg 2-5 μm, átlagosan 150-400 ezer van belőlük mm³-enként. Elsődleges szerepük a vérzéscsillapításban van. A vérerek vagy véredények sérülésekor, a levegővel való érintkezés következtében a vérlemezkék alakja megváltozik,[1]majd bonyolult vegyi folyamatok révénalvadékot képeznek,mely megakadályozza a további vérzést. A keletkezett véralvadék hálózatosfehérje(fibrin), amelyben felgyülemlenek a fehér- és vörösvérsejtek, s belőlük var képződik. Az alvadékból kiszivárgó sárgás folyadék a vérszérum, népies nevénvérsavó.

Vérplazma

szerkesztés

Avérplazmakb. 90%-ban vizet tartalmaz. 10%-a a vízben oldottionokésszerves molekulák.Az ionok közül leggyakrabban anátrium,káliuméskalciumkationok,ill. akloridés hidrogén-karbonátanionokfordulnak elő. Kisebb szerves molekulák közül megtalálhatók benne: aglükóz,aminosavak,karbamidéshúgysav.A vérplazma nagy mennyiségben tartalmaz ún.plazmafehérjéketis. Ezeknek három nagy csoportjukat különböztetjük meg:

A fibrinogénmentes vérplazmátvérsavónak(szérum) nevezzük. E megkülönböztetésnek az az oka, hogy a vérszérum, szemben a plazmával, nem alvad meg.

Normál értékek a vérplazmában

szerkesztés
A vérvizsgálatok referenciatartományaitömegkoncentrációésmoláris koncentrációszerint rendezve.

Enzimek:

  • Kreatin-foszfokináz: 10-79 nőknél, 17-148 férfiaknál
  • Laktát-dehidrogenáz: 45-90 E/l
  • Foszfatáz: 0,01-0,56 nőknél, 0,13-0,63 férfiaknál

Hormonok:

  • Tesztoszteron: 25-90 ng/100 ml nőknél, 300-1100 ng/100 ml férfiaknál
  • ACTH (adenokortikotróp hormon): 15-70 pg/ml
  • STH (szomatotrop hormon): 5 ng/ml felnőtteknél, 10 ng/ml fölött gyerekeknél
  • Inzulin: 6-26 mU/ml

Más szerves molekulák:

  • koleszterin: 120-220 mg/100 ml
  • glükóz: 70-110 mg/100 ml
  • tejsav: 0,6-1,8 mmol/l
  • triglicerid: 40-150 mg/100 ml
  • húgysav: 3-7 mg/100 ml

Térfogat:

  • 80-85 ml/kg

pH:

  • 7,35/7,45

Hematokrit:

  • 37-48% nőknél
  • 45-52% férfiaknál

Hemoglobin:

  • 12-16 g/100 ml nőknél
  • 13-18 g/100 ml férfiaknál

Bikarbonát:

  • 24-30 mmol/l

Ca:

  • 2,1-2,6 mmol/l

Cl:

  • 100-106 mmol/l

K:

  • 3,5-5 mmol/l

Na:

  • 135-145 mmol/l

Vércsoportok, vérátömlesztés

szerkesztés

Manapság a gyógyításban fontos szerepe van avérátömlesztésnek.Azonban nem mindegy, hogy a beteg milyen vért kap. Nem megfelelővércsoportúvér ellen a szervezetben immunreakciók indulnak be, kicsapódnak a vörösvértestek. (A vércsoporttévesztés súlyos orvosi műhiba!) Ez életveszélyes állapotot vált ki. A vérátömlesztéssel foglalkozó tudomány, a transzfuziológia alapvető vizsgáló módszere a vércsoport-szerológia. Ma már célzottan a hiányzó vérkomponenst pótolják, teljes vértranszfúzióra csak kivételesen kerülhet sor.

A vércsoportok különbözősége abból adódik, hogy különbözőszénhidrát-molekulák (pl. AB0-vércsoportrendszer) és fehérjék (pl. Rh-vércsoportrendszer) jelennek meg a vörösvértest felszínén. Ezek a szénhidrátok immunogén anyagok, a szervezet ellenanyagot termel azok ellen a struktúrák ellen, amelyek saját vörösvértesteiknek felszínén nem találhatók meg.

A mai napig megismert több száz vércsoportantigént genetikai és szerkezeti tulajdonságaik alapján a Nemzetközi Vértranszfúziós Társaság (ISBT) az eddig megismert antigéneket 29 vércsoportrendszerbe sorolta. A két legrégebben ismert, egyben legjelentősebb vércsoport rendszer az AB0 (á-bé-nullás) és az Rh-vércsoportrendszer. Lásd még:Karl Landsteiner.

Az AB0-vércsoportrendszer

szerkesztés

Az AB0-vércsoportrendszer alapján négyféle lehet egy ember vére: A, B, AB, 0. Az elnevezések azt jelzik, hogy melyik szénhidrát található meg a vörösvérsejt membránján (csak A, csak B, A és B vagy egyik sem). Az alábbi táblázatból leolvasható, hogy (végszükség esetén) milyen vércsoportú vért kaphat adott vércsoportú személy (sorok: adó, oszlopok: kapó). A 0-Rh-, a régebbi terminológia szerint univerzális donor. Az AB+ pedig univerzális akceptor. Normális esetben teljesen vércsoportazonos vért kell kapniuk, egyéb immunológiai alcsoportokösszeférhetetlenségemiatt, amelyek azonban nem okozzák a vérfehérjék nagymértékű kicsapódását. Az AB0 vércsoport ellenanyagai kivételes módon természetesen termelődnek minden olyan AB0-antigén ellen, amely a saját vörösvértesteken nem található meg, viszont ezek IgM típusúak, a méhlepényen nem jut át, így anya és magzat között nem lép fel vércsoport-összeférhetetlenség.

A B AB 0
A + +
B + +
AB +
0 + + + +

Az Rh-vércsoportrendszer

szerkesztés

AzRh-faktorszerint kétféle további felosztás lehet: Rh+ vagy Rh–. Elnevezését onnan kapta, hogyrhesusmajommalvégzett kísérletek során fedezték fel azt, hogy Rh+ vérű emberek vörösvértestjei rendelkeznek a D-antigénnel, az Rh– vércsoportúak nem. A Rh és az AB0-vércsoportrendszerek között lényeges különbség, hogy míg az AB0 ellenanyagai születés után nem sokkal már jelen vannak a szervezetben, a D-antigén elleni immunanyag csak akkor kezd termelődni, ha az Rh– vércsoportú ember vére „találkozik” Rh+ vérrel. Ennek elsősorban azoknál a várandós anyáknál van jelentősége, akik Rh– vércsoportúak, és előzőleg volt már Rh+magzatuk(ez kizárólag Rh+ apától lehetséges), és az aktuális embrió is Rh+ vércsoportú. Az első magzat születésekor az anya keringésébe jutott magzati vér elegendő mennyiségű az anya immunválaszának kiváltásához, és ha a későbbiekben újabb Rh+ magzata foganna, a méhlepényen átjutó ellenanyag kicsapná a magzat vérét. Ezt a jelenséget nevezikRh-összeférhetetlenségnek.Ezt megelőzendő, minden Rh- anyának minden szülésekor anti-D nevűimmunoglobulintadnak be, így az immunizáció nem történik meg.

A vér mint táplálék

szerkesztés

Az állatvilágban

szerkesztés

Az állatok körében nagyon sok olyan faj, fajcsoport ismert, amelyek más – gerinces, jellemzően melegvérű – állatok vérét szívják, részben vagy kizárólagosan azzal táplálkoznak. A vérszívás gyakran csak a nőstény egyedek életformájának része, más vérszívó állatoknál mindkét ivar fogyaszt vért. A rovarok közül aszúnyogfélék,bögölyfélék,abolhákéstetvekközül kerülnek ki a legismertebb vérszívó fajok, de vérrel táplálkozik például azágyi poloska,azatkáktöbb csoportja – melyek közül legismertebbek akullancsok–, valamint agyűrűsférgekköréből apiócák.Ismerünk vérrel táplálkozó gerinces állatokat is: halakon élősködnek és azok vérével, illetve más testnedveivel táplálkoznak azingolafélék,avérszopó denevérekpedig elsősorban nagyobb testű emlősállatok vérét fogyasztják. Egyes madárfajoknál is megfigyelték, hogy más, sérült állatok véréből táplálkoznak, ilyenek aGeospizaénekesmadár-nem egyes fajai vagy avérszívó csúfolórigó(Mimus macdonaldi).Az amúgy ragadozómenyétfélékegyes fajaira ugyancsak az jellemző, hogy prédaállataiknak nem annyira a húsát, inkább csak a vérét és lágyabb szöveteiket fogyasztják el.

A gasztronómiában

szerkesztés

Vért enni vagy vérrel ételt készíteni sok emberi kultúrában tabunak számít; egyes kultúrák és vallások ezt kifejezetten tiltják. Amióta azonban az ember haszonállatokat is tart és tenyészt, azóta szembesül azzal a ténnyel, hogy az étkezési céllal feldolgozott állati testek mindegyike tekintélyes arányban tartalmaz vért, ha pedig azt nem dolgozná fel, akkor azzal jelentős mennyiségű, magas tápértékű anyagot hagyna veszendőbe menni.

A vér fogyasztásának tabusítása egyes katolikus, keleti ortodox, anglikán közösségekben, illetve az ábrahámi vallási ág követői (zsidók és muszlimok) körében szokás; ellenben sok országban tekintenek az állati vérre úgy, mint gasztronómiai alapanyagra. Más kérdés, hogy az állattartásnak és -feldolgozásnak a hétköznapi emberek életvitelétől való elidegenedésével egyre több helyütt ez is az eltűnőben lévő gasztronómiai érdekességek közé kerül.

Közép-Európában minden valamirevaló falusi disznóölés része a hagymás sült vér: a fagyos, téli hajnalokon ez a vágás után felfogott vérből készülő fogás a leölt sertésből elsőként elkészíthető toros étel. A skandináv országokban, Finnországban és Svédországban palacsintaszerű étel, a blodplattar sütéséhez használnak sertésvért, de Nyugat-Európában is sokféle recept született annak a felfogásnak a mentén, hogy a sertés feldolgozásakor lehetőleg az állat minden ehető részét fel kell használni – Olaszországban a sertésvérből tejjel keverve édes pudingot készítenek, de a franciák nemzeti étele, a coq au vin készítéséhez is szükség van a hagyományos recept szerint egy kevés csirkevérre.

  1. A vérlemezkék (trombociták) aktivációja.(Hozzáférés: 2020. április 9.)

További információk

szerkesztés
AWikimédia CommonstartalmazVértémájú médiaállományokat.
Nézd meg vérvércímszót aWikiszótárban!
  • Országos Vérellátó Szolgálat
  • Korbuly Bogdán: Értekezés a vér vegybontásáról. Buda, 1840Online
  • Gudrun Schury:Éltető nedv. A vér kultúrtörténete;ford. Hámori Ágnes; Kalligram, Pozsony, 2004

Kapcsolódó szócikkek

szerkesztés