Crurotarsi

hüllőcsoport
Ez aközzétett változat,ellenőrizve:2020. április 12. 1 változtatásvár ellenőrzésre.

ACrurotarsi('kereszt-bokájúak') azarchosaurusokegy csoportja, melyet1991-ben Paul Sereno definiáltcsomópont-alapú kládkénta régi Pseudosuchia leváltására. A Crurotarsi a definíció szerint azAvemetatarsaliatestvércsoportja(tartalmaz minden olyannemet,amely közelebb áll amadarakhoz,mint akrokodilokhoz).

Crurotarsi
Evolúciós időszak:triász–jelenkor
A bal felső sarokból kiindulva, az óramutató járásának megfelelően: Longosuchus meani (egy aetosaurus), Angistorhinus grandis, (egy phytosaurus), Saurosuchus galilei (egy rauisuchia), Pedeticosaurus leviseuri (egy sphenosuchia), Chenanisuchus lateroculi (egy eusuchia), és Dakosaurus maximus (egy thalattosuchia).
Természetvédelmi státusz
Nem szerepel aVörös listán
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok(Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok(Chordata)
Altörzs: Gerincesek(Vertebrata)
Osztály: Hüllők(Reptilia)
Alosztály: Diapsida
Alosztályág: Archosauromorpha
Csoport: Crurotarsi
Sereno & Arcucci, 1990
Rendek
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

AWikifajoktartalmazCrurotarsitémájú rendszertani információt.

Commons
Commons

AWikimédia CommonstartalmazCrurotarsitémájú kategóriát.

A Crurotarsi egyike azArchosauriakét testvér kládjának. Az ide tartozó állatokkoponyájagyakran masszív felépítésű, ellentétben azornithodirákéval;a pofarész szűk és gyakran meghosszabbodott, anyakrövid és erős, alábakelhelyezkedése agyíkokéhozhasonló terpesztett, illetve adinoszauruszokraés azemlősökrejellemző függőleges helyzet között változik (habár más módon illeszkednek). A testet gyakran két vagy több sorban elhelyezkedő lemezek védik. Számos crurotarsi nagy testméretet ért el: a hosszuk meghaladhatta a 3métertis.

Evolúció

szerkesztés

A crurotarsik akora triászidőszakolenyokikorszakában tűntek fel, és aközépső triászidőszakladinkorszakára betöltötték a szárazföldihúsevőkökológiai fülkéjét.A virágkorukat akéső triászidején élték, mikor a soraikban már ott voltak a függőleges lábúrauisuchiák,a krokodilszerűphytosaurusok,anövényevő,páncélozottaetosaurusok,a nagyragadozópoposauridák,a kis és gyorsSphenosuchiakrokodilok, valamint néhány másik csoport.

Atriász–jura kihalási eseménysorán valamennyi nagy méretű crurotarsi kihalt. A pusztulásuk oka ma még ismeretlen, de a feltételezés szerint egyaszteroidabecsapódásutáni hirtelen éghajlatváltozás, vagy egy egész bolygóra kiterjedő kataklizma végzett velük. Ez tette lehetővé a dinoszauruszok számára, hogy domináns növényevőkké és húsevőkké válva a helyükbe lépjenek. Csak aSphenosuchiaés aProtosuchiacsoportok (acrocodylomorphák) maradtak fenn.

Amezozoikumbanaz idő előrehaladtával a Protosuchia csoportból jóval krokodilszerűbb nemek emelkedtek ki. Miközben a dinoszauruszok uralni kezdték aszárazföldet,a krokodilok elterjedtek afolyókban,amocsarakbanés azóceánokban,ahol jóval nagyobb változatosságot értek el, mint napjainkban. Akréta–tercier kihalási eseménysorán a dinoszauruszok a madarak kivételével kihaltak, a crurotarsi krokodilok azonban alig változtak. Napjainkban a krokodilok, azalligátorokés agaviáloka fejlődési vonaluk túlélő képviselői.

Törzsfejlődés

szerkesztés

Az alábbikladogramParrish (1993-as), Nesbitt (2003-as és 2005-ös), valamint Nesbitt és Norell (2006-os) műve alapján készült.[1]

Crurotarsi
|-?Doswellia
|-?Tarjadia
|-?Parringtonia
|-?Ctenosauriscidae
`--Crocodylotarsi
|--Phytosauria
`--Suchia
|--Prestosuchidae
|-?Turfanosuchus
`--Rauisuchiformes
|-?Revueltosaurus
|--Aetosauria
`--Rauisuchia
|--Rauisuchidae
`--Paracrocodylomorpha
|--Gracilisuchus
|--Poposauridae
`--Bathyotica
|--Erpetosuchus
`--Crocodylomorpha

Fordítás

szerkesztés
  • Ez a szócikk részben vagy egészben aCrurotarsicímű angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Benton, M. J..Vertebrate Paleontology,3rd ed., Blackwell Science (2004)
  • Sereno, Paul (1991). „Basal archosaurs: phylogenetic relationships and functional implications”.Journal of Vertebrate Paleontology(Suppl.) 11,1–51. o.
  • Lucky Break allowed Dinosaurs to rule the Earth study.Yahoo,2008. [2008. szeptember 17-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2008. szeptember 13.)

További információk

szerkesztés