Agümőkórvagytuberkulózis(tbc)[1](latinul:tuberculosis) olyanfertőző betegség,melyet aMycobacterium tuberculosisbaktériumokoz, és amely leggyakrabban atüdőtkárosítja(pulmonáris tbc),de megtámadhatja aközponti idegrendszert,agyhártyagyulladást(meningitis tuberculosa)okozva, illetve anyirokrendszertés avérkeringéstis, amelyek a fő terjedési útvonalai (pl. a miliaris tbc esetében).[2][3]Szintén érintettek lehetnek az ivarszervek, a húgyutak, acsontok,az ízületek, és még a bőr felülete is, azaz gyakorlatilag majdnem minden szerv és szervrendszer. A pulmonáris (tüdőt támadó) tbc-s beteg tüdejében gümők keletkeznek. Agümőa latintuberculumfordítása, innen jön a gümőkór név. A gümők megakadályozzák a normális tüdőfunkciót, emellett bizonyos káros(toxicus)anyagokkal árasztják el a szervezetet. (Többek között ez okozza az idült tbc-sekre jellemző „leromlási” [cachexia] tüneteket.)

Gümőkór
Tbc-s beteg mellkasi röntgenképe
Tbc-s beteg mellkasi röntgenképe

Osztályozás
BNO-10A15-A19
BNO-9010-018
Főbb tünetek
Adatbázisok
OMIM607948
DiseasesDB8515
MedlinePlus000077000624
eMedicinemed/2324emerg/618 radio/411
MeSH IDD014376
MeSH NameTuberculosis
AWikimédia CommonstartalmazGümőkórtémájú médiaállományokat.
Mycobacterium tuberculosis

AMycobacterium tuberculosisnem az egyetlen mycobaktériumfajta, amely gümőkórt eredményez. Egy jelentés szerint[4]aMycobacterium bovis,aMycobacterium africanum,aMycobacterium canettiés aMycobacterium microtiugyancsak okozhat tuberkulózist, de az ezekkel való megfertőződés ritkábban vezet megbetegedésekhez. A szarvasmarha-tbc pl. emésztőrendszeri fertőzésben nyilvánul meg, mert ez az elsődleges behatolási kapuja.

A tuberkulózis a történelem során az egyik legtöbb halálesetet okozó betegség volt. 1901-ben Magyarországon a halálesetek 25%-át okozta a tbc, amit magyar népbetegségnek (Morbus hungaricus) tartottak, és amiért a tömegek nyomorából és szegénységéből eredő egészségtelen életmód volt a felelős (100 ezer lakosból a szegények körében 500 fő, de a fertőződés miatt a jómódúak körében is 200 fő volt tbc-s). Ma már gyógyítható, de még mindig több mint kétmilliárd ember fertőzött a kórokozóval.[5]

Összefüggésben áll a helytelen táplálkozással és a rossz életkörülményekkel, ezért teljes joggal a nyomor betegségének nevezik. A betegség megjelenését a fejlettebb országokban is az immunrendszer csökkent védekezőképessége segíti elő, mint például azAIDSjelenléte, azimmunszupresszív(az immunrendszer működését akadályozó) gyógyszerek alkalmazása, valamint a kábítószer-használat és adohányzás[6](passzívformájában is!).[7]Bár a baktériummal fertőzöttek kb. 90%-a tünetmentes, így látens tbc-fertőzöttséggel él (LTBI), a betegség az esetek kb. 10%-ában teljesen kifejlődik, fertőzővé válik, és kezelés nélkül ezeknek több mint a fele halálhoz vezet.

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) 2008-as adatgyűjteménye[8]szerint a tuberkulózis sok helyen a megbetegedés és a halál igen fontos okozója, különösen Afrikában és Ázsiában. 2006-ban 9,2 millió új esetet és 1,9 millió halálesetet jeleztek világszerte (ezek között 700 000 megbetegedés és 200 000 haláleset HIV-vel fertőzött egyéneké volt). A számok, Európától eltekintve, nem tartottak lépést a lakosság növekedésével, és ahhoz viszonyítva 2003-tól kezdve hanyatlóban voltak, de az európai és afrikai késedelmek gátolták az ezredfordulón 2015-re kitűzött cél(development goal)elérését: hogy a fertőzés terjedését az egész világon megállítsák.[9]

A tuberkulózis tünetei

szerkesztés

A teljesen kifejlődött, aktív, fertőző gümőkóros esetek háromnegyed része kizárólag pulmonáris, vagyis csak a tüdőket érinti. Ennek a szimptómái közé sorolható a mell-, ill. hátfájás, a vér felköhögése és a három hétnél további köhögési roham, valamint a láz, a borzongás, az izzadás (különösen alvás közben), az étvágytalanság, a fogyás, a sápadtság és a gyakori fáradtság.

Az esetek megmaradt negyedrészénél, ami gyakranimmunszuppresszívhatás alatt levő (pl. HIV-ben szenvedő) betegekkel és igen fiatal gyerekekkel kapcsolatos, a fertőzés más testrészekre is kiterjed, úgymint amellhártyára,a központi idegrendszerre (lásdagyhártyagyulladás,meningitisz), a nyirokrendszerre (például ascrofula,azaz görvélykór, ami a nyak nyirokcsomóit támadja meg), a vesékre, a vékonybélre, a csontokra, az ízületekre. A két utóbbira való hatások egyike a Potts-kór, ami a hátgerincet támadja meg. Avérkeringésútján a fertőzés az egész szervezetben szétszóródhat (pl. a miliaris tbc esetében).

A mycobacterium fajtái

szerkesztés

A tuberkulózist okozóMycobacterium tuberculosisbaktérium,rövidítve MTBegy lassan szaporodó aerob baktérium, ami 16-20 óránként osztódik. Ez más baktériumokhoz képest lassúnak számít (azok osztódási ideje többnyire percekben mérhető – azEscherichia coliegy fajtája például húszpercenként osztódik), de nem a leglassúbb (aMycobacterium lepraehúsz naponként). A MTB-t aGram-festésnem vagy nagyon enyhén mutatja pozitívnak, azonban egyéb jellemzői alapján Gram-pozitív baktériumnak szokás tartani.[10]A MTB kicsi, pálcika alakú baktérium(bacilus),ami ellenáll a gyengébb fertőtlenítőknek és hetekig tűri a szárazságot, de magától csak gazdaszervezeten belül képes osztódni (in vitrotenyészetet csak hosszú idő alatt sikerült létrehozni, manapság azonban már rutinműveletnek számít).

A MTB mikroszkóp alatt festési jellegzetességei alapján azonosítható; savas oldattal való kezelés után megtartja színezetét, ezért saválló bacillusként (AFB11) tartják nyilván. A leggyakoribb festési eljárás, a(Ziehl–Neelsen-festés)során, az AFB-t élénkpirosra festik meg, ami kitűnően elválik a kék háttértől. A saválló baktériumok fluoreszkáló mikroszkóppal és auramin-rhodamin festéssel is jól megfigyelhetők.

AzM. tuberculosiskomplex három továbbimycobacteriumotis magába foglal, amelyek okozhatják a tuberkulózist:M. bovis,M. africanum,ésM. microti.Az első kettő csak nagyon ritkán, míg az utolsó soha nem okoz fertőzést emberekben.

Nontuberculous mycobacteria(NTM): további mycobaktériumok (aM. lepraemellett, amelyleprátokoz), amelyek a tbc-hez, egyes bőrbetegségekhez hasonló kórképeket, vagy egyéb fertőző betegségekhez hasonló légzőszervi megbetegedéseket okozhatnak. Okozhatnak nyirokcsomó gyulladást(lymphadenitis)is.

A betegség terjedése

szerkesztés
A tbc előfordulási gyakorisága országonként, az esetek száma 100 000 lakosra vetítve. AWHOadatai, 2006
>300
200–300
100–200
50–100
<50
Nincs adat

A tbc döntőencseppfertőzésselterjed, azaz úgy, hogy tbc-ben megbetegedett emberektüdejébőlkerül ki, amikor köhögnek, tüsszentenek, beszélnek vagy köpnek. Minden 5µmátmérőjű csepp 1–3 bacilust tartalmaz. Azoknak, akik a leggyakrabban kerülnek kapcsolatba a beteggel, kb. 22% az esélyük a megfertőződésre. Egy tbc-ben szenvedő személy kezeletlenül évente kb. 20 embert fertőzhet meg. Csak azok fertőznek, akiken már kitört a betegség, a látensek nem.

A tuberkulózis azonban nemcsak a légzőszervek útján terjedhet.

Terjedési utak feljegyzett vagy elvi lehetőségei:

  • légzés: fertőzött levegő
  • táplálkozás: fertőzött étel, ital (például víz, tej)
  • hematológia: fertőzött injekciós tű, orvosi műszer, tetováló vagy akupunktúrás tű, vér stb.
  • szervátültetés
  • szexuális kapcsolat (száj és/vagy nemi szervek)
  • nyílt seb
  • szoptatás: dajkáról csecsemőre
  • terhesség: anyáról embrióra urológiai vagy méhfertőzés útján

A tbc a legtöbb halálesetet okozó betegség a szülőkorú nők és aHIV-vel fertőzött egyének között. A WHO 2021-es statisztikai adatai szerint a megbetegedések több mint két kétharmada (71,3%) nyolc országban fordul elő:India(28%),Indonézia(9,2%),Kína(7,4%),Fülöp-szigetek(7%),Pakisztán(5,8%),Nigéria(4,4%),Banglades(3,6%) ésKongói Demokratikus Köztársaság(2,9%).[11]

A HIV-vírus hordozásán kívül a dohányzás vagy acukorbetegség(diabetes mellitus)is növeli a megbetegedés kockázatát.

Patogenezis

szerkesztés

A World Health Organisation (WHO) 2004. évi Disease Watch (Kórfigyelő) brosúrájának a tbc-re vonatkozó közleménye[12]szerint a föld lakosságának egyharmada a Mycobacterium tuberculosis (M. tbc) bacilus hordozója, de ezen egyének 90%-ának a fertőzése aszimptomatikus (a betegség jellemző tüneteit nem mutatja), és az életüket nem fenyegeti. A megmaradt 10% esetében a fertőzés teljesen kifejlődik, és kezeletlenül a betegek felének a halálát okozza.

Az infekció a beteg tüdőhólyagocskáiban(alveolus pulmonis)kezdődik, ahol a baktérium az ún.Ghon-fókuszbankezd osztódni. Itt a fertőzött egyéndendritikus sejtjeiakcióba lépnek, és megakadályozzák a további osztódást. Ezek a sejtek azonban a baktériumoknak amediasztinális nyirokcsomókbavaló átvitelét nem tudják megakadályozni. A baktérium másodlagosan a vérkeringés útján a a szervezet számos egyéb pontjára terjedhet, úgymint a tüdőcsúcsokra, a periferiális nyirokmirigyekre, a vesékre, azagyraés csontokra. A bacilus nem támadja meg a szívet, a csontváz izmait, a hasnyálmirigyet és a pajzsmirigyet.

A tbc a granulomásgyulladásosmegbetegedések közé tartozik, amiket amakrofágok,aT-limfociták,aB-limfocitákés afibroblasztokegyüttes jelenléte jellemez. Ezek jelenlétének eredményeképpen a tbc-támadás színhelyemeggyűlik.Agranulomaa fertőzés elterjedésének akadályozása mellett annak a jelenlétét is jelzi a szervezet többi része felé. A granulomában a T-sejtekcitokinekettermelnek, mint pl.gamma interferont, amik a makrofágok aktiválására szolgálnak, azokat a baktériumok megtámadására ösztökélik, bár a T-limfociták (CD8+) maguk is képesek a baktériumok elpusztítására. Csakhogy a granuloma nem mindig pusztítja el a baktériumokat, azok sokszor csak lappangásra kényszerülnek. A granuloma sajátossága a tuberculum (gümő) közepén lefolyónekrózis,vagyis sejtelhalás. Ha a tbc baktériuma a test egy károsodott területén bejuthat a keringési rendszerbe, akkor (különösen fiatal gyerekek és időskorúak esetében) a szervezet többi részeit is eláraszthatja apró fókuszpontokkal. Ígymiliaris tbcalakul ki, ami még az intenzív kezelés ellenére is a betegek több mint 20%-ának a halálát okozza.

Sok esetben a beteg állapota hullámzik: a szövet károsodását és a nekrózist gyógyulás és hegszövetképződés(fibrózis)váltja fel. A megbetegedett testterületeket hegedt testszövet és sajthoz hasonló, fehér, nekrotikus (elhalt) anyaggal teli üregek váltják fel. Aktív fázisban ezeknek az üregeknek egyike-másika ismét összekötődik a légzési rendszerrel, és a beteg felköhögi a fertőző tartalmukat, továbbterjesztve a betegséget. A tbc ellen kifejlesztett antibiotikumok el tudják pusztítani a baktériumokat, és csak a hegedt szövetek maradnak.

Diagnózis

szerkesztés

A tuberkulózis megbízható diagnózisának nehézsége az ennek fent említett lassú „in vitro” szaporodásából ered, ami 12 hetet is igénybe vehet. Az orvosi vizsgálat a beteg előző betegségtörténetének feljegyzésével kezdődik, amit fizikai (hőmérséklet-, pulzus-, vérnyomás- stb.) ellenőrzés követ, majd mellkasröntgenre, ún. tuberkulinszérum-vizsgálatra (Mantoux-„oltásra” ) és baktériumtenyészetre kerül sor.

Jelenleg olyanok lappangó infekcióját, akik nem kaptak védőoltást, speciális tuberkulin-vizsgálattal mutatják ki, amely a bacilus tisztítottfehérje-derivatívjára(purified protein derivative)lassított hiperszenzitivitás(delayed hypersensitivity)típusú reakciót mutat. Aki már kapott védőoltást, az pozitív tuberkulineredményt ad, mintha fertőzött lenne. Ezekre egy újabb vizsgálatot dolgoztak ki: apolimeráz-láncreakciórairányulót, ami kimutatja a bacilus DNS-ének a jelenlétét; az antitest meghatározása pedig a bacilus okoztagamma interferon-képződést a szervezetben.

A kórokozó mutációja

szerkesztés

Az M. tuberculosis egyes kódoló és nem-kódoló genomrészeit elvesztette evolúciója során, így a különböző fajok közötti különbségeket megfigyelve következtetni lehet a betegség földrajzi eredetére és terjedési útjára.[13]

A kezelés általában kemoterápiás szerekkel és antibiotikumokkal történik. Lappangó gümőkóros betegek számára elég egyfajta szert használni, de ha a betegség már teljesen kifejlődött, és fertőző állapotba került, akkor több szer együttes használatára van szükség az antibiotikum/gyógyszer-rezisztencia kifejlődésének elkerülésére. A gyógyszer általában rifampin és izoniazid, a kezelés tartama pedig 6–12 hónap.

Tuberkulózis elleni gyógyszerek hatásmechanizmusa

Protekció

szerkesztés

A fertőzés ellen kettős védelmet alkalmaznak:

  • a kórokozóval megfertőzött egyének felderítését, azokkal együtt, akik a fertőzött egyénekkel kapcsolatban voltak, továbbá a vizsgálatukat, ill. a fertőzöttek kezelését;
  • a gyermekek megelőző védőoltását.

Olyan kezelés még nincs, ami a felnőtteket speciálisan a tbc baktérium ellen védené, de a trópusokon honos egyéb, nem tuberkulózist okozó mycobactériumokkal való kapcsolatnak van némi védő hatása. Igéretes kutatások folytak a betegség súlyos lefolyását megakadályozó vakcina kifejlesztésére. A WHO szerint 2024-ben kezdődhet a harmadik fázisú klinikai (emberi) tesztelése, így legkorábban 2028-ban lehet elérhető.[11]

Védőoltást számos országban használnak. Az első ilyen gyógyszervédelmet Franciaországban dolgozták ki 1905 és 1921 között, de a tömeges használata csak a második világháború idején kezdődött. ACalmette-Guérin Bacilus (BCG) védőoltáshatásosságaagyhártyagyulladásellen 80%-on felül, tbc ellen azonban csak 0 és 80% között van.

Magyarországon a BCG védőoltás kötelező. Az újszülöttek jellemzően még a szülészeten megkapják. Megfelelő válaszreakció hiányában az oltást a gyermek féléves kora előtt akár többször is megismétlik. 14 éves korukban a gyermekeket újra ellenőrzik.

Antibiotikum-rezisztencia

szerkesztés

Az HIV-fertőzés terjedése és a gümőkórvédelmi programok elhanyagolása hozzájárult az infekció felújulásához.[14]Azantibiotikum-ellenállófajok terjedése ugyancsak elősegítette egy új járvány kialakulását 2000 és 2004 között, amikor az összes esetek 20%-a ellenállást tanúsított azelőtt hatásos gyógyszerekkel szemben, 2% pedig rezisztens volt a második arcvonalas, ún.second-line drugsellen is.[15]

Az ún. gyógyszerellenálló gümőkór az iparilag fejlett országok egészségvédelmének közös problémája, mert az ezzel fertőzött betegek kezelése hosszadalmas és drága.

Két gyógyszerellenálló baktériumfajta különböztethető meg:

  • aMulti-drug resistant TB(MDR-TB),vagyis „több gyógyszernek ellenálló gümőkór baktériuma” legalább két első arcvonalban használt gyógyszernek (rifampicinnakvagy izoniazidnak) is ellenáll;
  • azExtensively drug resistant TB(XDR-TB),vagyis „széles körű gyógyszerellenálló tbc baktérium” a hat második arcvonalban használt (hatásosabban kifejlesztett) gyógyszer közül legalább hárommal szemben ellenálló.

Történelmi adatok

szerkesztés

Találhatunk adatokat arra, hogy a tbc már a történelem előtti korban is jelen volt.

Vázlatosan:

  • 500 000 éves törökországihomo erectus-maradvány[16]
  • i. e. 18 000 – bölénycsontváz-maradvány
  • i. e. 4000 – emberi csontvázmaradványok
  • i. e. 3000-2600 –egyiptomimúmiák
  • i. e. 2000 –Dél-Amerika:jelenlétének jelei
  • i. e. 1300 – nagy járványIndiában
  • i. e. 460 – a görögök a phthysisnak (ejtsd: fthiszisz), vagyis sorvadásnak nevezték a tbc-t

Hippokratész,az orvosi tudomány ősatyja a phthisist széles körben elterjedt, és mindig halálos betegségként jellemezte.

A középkorban a betegséget mindenféle babonákkal kapcsolták össze.

Az orvosi tudomány első képviselője, aki az ezres évek elején a pulmonáris tbc-tanulmányozta, Ibn Sina (Avicenna) volt, aminek eredményét1020-ban közölte. Kijelentette, hogy a betegség fertőzés útján terjed, sokszor a talaj és a víz közvetítésével. Annak a cukorbajjal való kapcsolatát is felismerte. Így a betegség terjedésének gátlására a betegeket karanténba tette.1689-ben Dr. Richard Morton tette közzé azon megfigyelését, hogy a pulmonáris betegség a beteg tüdejében gümők keletkezését okozza, de a tuberkulózis (gümőkór) nevet csak 1839-ben kezdték használni (J.L. Schönlein)

Szisztematikus betegápolás1838és1845között kezdődött Dr. John Croghan mamutbarlangjában(Mammoth cave),az elsőtüdőszanatóriumotpedig1859-ben vették használatba anémetGörbersdorfban, a maiLengyelországban(lengyelül Sokolowsko). A tbc bacilusát előszörRobert Kochnémet orvos mutatta kimikroszkópiailag1882-ben, amiért1905-benNobel-díjatis kapott. Mivel Koch nem látott kapcsolatot a marha és az emberi tbc között, a betegség tehéntej útján való terjedését csak később sejtették, és a fertőzés terjedésétLouis Pasteurjavaslatára a tej felhevítésével,pasztörizálásávalsikerült csökkenteni. Az első sikeres védőoltást1906-banAlbert Calmette[17]ésCamille Guerin[17]alkalmazta, és nevükből jött aBCG(bacilus Calmette-Guerin) oltás neve is. Emberi használata1921-ben kezdődöttFranciaországban,de a széles körű használat csak amásodik világháborúutánAmerikában,AngliábanésNémetországban.

Már a múlt század elején meglátták, hogy nagy erőfeszítésekre lesz szükség a tbc elleni küzdelem megnyerésére, és különböző akciókat szerveztek e célból mindenhol a világon. Amerikában azAmerican Lung Association (Amerikai Tüdő Társaság)volt az első képviselője ennek a mozgalomnak. Ott vezették be először a köpőcsésze-használatot is és a nyilvános köpködést is tiltani kezdték. A betegség terjedését akadályozó munka eredményeképpen Európában az egységre eső haláleset1850és1950között tizedrészére csökkent.

Magyarországon a 20. század első évtizedeiben a gümőkór a nemzetközi helyzetnél is sokkal súlyosabb közegészségügyi probléma volt, ezért is nevezték „Morbus hungaricus”-nak. 1938-ban minden tizedik halálesetet a tbc okozott. 1940-benJohan Béla,az egészségügy államtitkári rangú vezetője kezdeményezte az első tuberkulózis elleni törvényeket. Megindult a tüdőgondozói hálózat kiépítése. A második világháború befejezése után ez a munka nagyobb lendülettel folytatódott. 1948-ban már minden járásban volt tüdőgondozó, számuk 1944 és 1955 között 145-ről 180-ra emelkedett. 1946-ban megindult a BCG védőoltás tömeges alkalmazása, 1953-ban kötelező lett az újszülöttek oltása, majd az ötvenes évek végétől a bizonyos életkorokban előírt újraoltás. Az 1960-as és 70-es években 150 röntgenállomás évente több mint 7,5 millió vizsgálatot végzett. Az 1944-es 6000 ágyról 1965-re 16 000-re emelkedett a tüdőbetegek kezelését szolgáló kórházi ágyak száma. Ingyenessé vált a gyógyszerellátás (PAS és bizonyos esetekben az akkor még rendkívül drága Streptomycin is). Ezekben az intézményekben jobb volt az élelmezés, és az ott dolgozók is plusz juttatásokban részesültek. A tüdőbaj elleni küzdelmet szakmailag az Országos Korányi Tbc Intézet irányította. Mindezek eredményeképpen a halálozás az 1938. évi szint egy tizedére csökkent.[18]

Nagy lépést jelentett1946-ban az újonnan felfedezettsztreptomicinhasználata. Az első, Magyarországon is használt hatásos, bár komoly mellékhatásokkal járó kemoterápiás szer aPAS[19](paraamino-szalicilsav) volt. Azelőtt a szanatóriumi pihenés mellett az egyetlen kezelés a mesterséges légmell (pneumothorax) volt,[20]emellett a nagyon előrehaladt állapotban levő fertőzés esetében két fő műtéti eljárást is alkalmaztak: az egyik, korábbi eljárásnál (mellkasplasztika) a bordák egy részének megrövidítésével a megbetegedett tüdő tartós összeesését idézték elő, később – a műtéti technikák fejlődésével – a tüdő megbetegedett részét sebészetileg eltávolító operációt kezdték alkalmazni.

A több gyógyszernek ellenálló baktériumfajták elterjedése a betegség teljes leküzdésének reményét elhomályosította. Ezek terjedése miatt a betegség előfordulása az1980-as évekóta ismét emelkedni kezdett. Ismételt javulást talán újabb gyógyszerek feltalálásától, gyorsabb diagnózistól, a betegápolás javulásától és a fertőzés terjedésének hathatósabb akadályozásától várhatunk. A helyzet a fejlődő világban – elsősorban gazdasági-szervezési okokból – kifejezetten rossz.

Állati kapcsolat

szerkesztés

A tbc-temlősökis terjeszthetik. Bár akutyaés amacskanem hordozója a bacilusnak, a vadállatok igen. ÍgyKaliforniatiltja a gerbillus (angolulgerbil)versenyegerekházi kedvencként tartását. Amarhákatatuberculosis bovistámadja meg, amiszarvasokrais átragadhat.Új-Zélandonazt tapasztalták, hogy a marha fertőzését az úgynevezett „vektor-állatok” (hordozók) jelenléte segíti elő. Így például azausztráliai seprűfarkú oposszum(australian brush-tailed possum)kiirtásával remélik a betegség terjedését gátolni. Anglia ésÍrországa borzot minősíti az állati tbc vektorállatának, de még nincs egyetértés, hogy a hordozók kiirtása hathatós fegyver-e az állati tbc előfordulásainak csökkentésére.

  1. betűszók írása(magyar nyelven).e-nyelv.hu.(Hozzáférés: 2022. március 24.)
  2. Miliaris tbc apró, 1-5 mm nagyságú, kölesmag kinézetű pontok alakjában mutatkozik a Röntgen képen, innen a neve, (millet=köles)
  3. Miliáris tbc(magyar nyelven). Pharmasoft
  4. Raviglione MC, O'Brien RJ.szerk.: Kasper DL, Braunwald E, Fauci AS, Hauser SL, Longo DL, Jameson JL, Isselbacher KJ, eds.: Tuberculosis,Harrison's Principles of Internal Medicine,16th ed., McGraw-Hill Professional, 953–66. o..DOI:10.1036/0071402357(2004).ISBN 0071402357
  5. WHO TB(Az angol WP idézete szerint a Föld összlakosságának egy harmada)
  6. A dohányosok gyakrabban kapnak tbc-t.Házipatika.(Hozzáférés: 2023. október 12.)
  7. Passzív dohányzás és tbc.WEBBeteg,2010. február 11. (Hozzáférés: 2023. október 12.)
  8. WHO – Tuberculosis
  9. Az ezredfordulóiDevelopment goalcélkitűzései: A tbc esetek legalább 70%-ának köpetvizsgálatos felderítése; a felderített esetek legalább 85%-ának meggyógyítása; a tbc által okozott halálesetek felére csökkentése 1990-hoz viszonyítva; 2050-re a tbc által képviselt közegészségügyi probléma teljes felszámolása (egy millió személyből egynél kevesebb legyen)
  10. Madison B (2001). „Application of stains in clinical microbiology”.Biotech Histochem76(3), 119–25. o.DOI:10.1080/714028138.ISSN1052-0295.PMID11475314.
  11. abKözel volt egy halálos betegség elleni vakcina, de a gyártó inkább a pénz felé fordult(Telex.hu, 2023. október 9.)
  12. Onyebujoh, Phillip and Rook, Graham A. W.World Health Organization Disease Watch: Focus: Tuberculosis.December 2004. Elérés: 2008. június 27.
  13. Rao K, Kauser F, Srinivas S, Zanetti S, Sechi L, Ahmed N, Hasnain S (2005). „Analysis of genomic downsizing on the basis of region-of-difference polymorphism profiling of Mycobacterium tuberculosis patient isolates reveals geographic partitioning”.J Clin Microbiol43(12), 5978–82. o.DOI:10.1128/JCM.43.12.5978-5982.2005.PMID16333085.
  14. Iademarco MF, Castro KG (2003). „Epidemiology of tuberculosis”.Seminars in respiratory infections18(4), 225–40. o.DOI:10.1017/S0950268801005532.PMID14679472.
  15. (2006) „Emergence of Mycobacterium tuberculosis with extensive resistance to second-line drugs—worldwide, 2000–2004”.MMWR Morb Mortal Wkly Rep55(11), 301–5. o.PMID16557213.
  16. http://www3.interscience.wiley /cgi-bin/abstract/117859722/[halott link]J. Kappelman et al.:First Homo erectus from Turkey and implications for migrations into temperate Eurasia,American Journal of Physical Anthropology, early view, published Online: 7 Dec 2007
  17. abAlbert Calmette és Camille Guerin(angol nyelven)
  18. Dr. Lépes Péter: Morbus hungaricus - a felejtés. Népszabadság, 2014. április 16.
  19. Vadász Imre:A tuberkulózis kemoterápiája - van-e szerepe a háziorvosnak?(magyar nyelven). Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet, Budapest, 1996. [2011. október 7-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2012. október 27.)
  20. Pneumothoraxegy orvosi, fiziológiai eljárás, amely (tiszta) levegőt tölt a beteg tüdő és a mellhártya közé, az emiatt bekövetkező tüdőösszeesés hegedést előmozdító hatása reményében

Kapcsolódó szócikkek

szerkesztés

További információk

szerkesztés
  • Kovács Gábor:A tuberkulózisról – másképpen;Medicina, Bp., 2022