Graptoliták

fosszilis állat osztály
Ez aközzétett változat,ellenőrizve:2024. szeptember 16.

Agraptoliták(Graptolithina)kolóniaképző állatok, amelyeknek fosszíliái főképp akéső kambriumtólakora karbonigterjedőföldtörténetikorokbólismertek. Egy lehetséges korai graptolita, aChaunograptus,azonban már aközépső kambriumidején is élt.

Graptoliták
Evolúciós időszak: 510–0Ma
késő-középső kambriumjelenkor
A Tetragraptus fruticosus graptolita Ausztráliából, az ordovícium időszakból
ATetragraptus fruticosusgraptolita
Ausztráliából,azordovíciumidőszakból
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok(Animalia)
Törzs: Félgerinchúrosok(Hemichordata)
Bateson,1885
Osztály: Graptolithina
Rendek
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

AWikifajoktartalmazGraptolitáktémájú rendszertani információt.

Commons
Commons

AWikimédia CommonstartalmazGraptolitáktémájú kategóriát.

A név az „írott” jelentésűgöröggraptoszés a „kőzet” jelentésűlithoszszavak összetétele. Az elnevezés oka, hogy sok graptolita fosszília a sziklákra írotthieroglifákraemlékeztet.Carl von Linnémég úgy tartotta, hogy „fosszíliákra emlékeztető képek inkább, mint valódi fosszíliák”, a későbbi kutatások azonban azt tárták fel, hogy aHydrozoaosztállyalrokonságban álló élőlények maradványai.

Taxonómiájuk

szerkesztés

A név aGraptolithusnemnevéből származik. E szót először Linné alkalmazta1735-ben, de ő még olyan nem szerves ásványosodásokra és kérgesedésekre, amelyek fosszíliákra emlékeztettek.

1768-ban, a Systema Naturae 12. kötetében feltüntette aG. sagittariustés aG. scalarist,az előbbit mint lehetséges növényi fosszíliát, az utóbbit, mint lehetséges graptolitát. Már korábban, az1751-ben írottSkånska Resacímű művében szerepelt egy „fosszília, vagy furcsa graptolita”, amelyet ma aClimacograptusnevű graptolita nemhez tartozónak gondolnak. A későbbi kutatók már egyértelműen élőlények egy bizonyos csoportjára használták a nevet. Magát aGraptolithusnevet azonban1954-től nem használják, Linné eredeti, nem szerves anyagra utaló definíciója miatt.

Az1970-es évekóta, miután az elektronmikroszkópok alkalmazása jelentős fejlődésen ment keresztül, a graptolitákat általában a ma is élő tengeriPterobranchiaosztályhoz kötik, amely afélgerinchúrosok(Hemichordata)törzséheztartozik. Gyakran hasonlítják őket a félgerinchúrosok ma élőCephalodiscusésRhabdopleuracsoportjaihoz.

ARhabdopleuridaaz egyetlen ismert ma élő graptolita rend, ezen belül az egyetlen ismert nem aRhabdopleura.[1][2]

Mint zónafosszília

szerkesztés

Mivel a graptolita fosszíliák gyakoriak, az egész világon előfordulnak és nagyon sok változatuk fejlődött ki létezésük során, kitűnőkorjelzők,amelyek alkalmasak apaleozoikumikőzetrétegek kormeghatározására. a brit geológusok például az ordovíciumi ésszilurikőzetek korát az általuk tartalmazott graptoliták alapján kevesebb mint egymillió éves pontossággal meg tudják állapítani. Fosszíliáikból a tengervíz mélységére és hőmérsékletére is következtetéseket lehet levonni.

Graptolita morfológia azEncyclopædia Britannicaillusztrációján
  1. Sato, A (2008). „The origins of graptolites and other pterobranchs: a journey from 'Polyzoa'”.Lethaia41(4), 303–316. o.DOI:10.1111/j.1502-3931.2008.00123.x.
  2. Mitchell, Charles E. (2012). „Phylogenetic analysis reveals that Rhabdopleura is an extant graptolite”.Lethaia46,34–56. o.DOI:10.1111/j.1502-3931.2012.00319.x.ISSN0024-1164.

További információk

szerkesztés

Angol nyelven: