Egyidőzónaa földfelszínnek az a területe, amelynek időmérő eszközei azonos időt mutatnak (ezt az időt „zónaidő” -nek is nevezik, szemben a „helyi idő”-vel, amit az adott hely földrajzi hosszúsága határoz meg). Elméletileg az egyes időzónákat hosszúsági körök határolják, a valóságban azonban technikai politikai okokból az országhatárokhoz igazítják őket. Régen az emberek aNapdeleléséhez viszonyított helyi időt használták, amely településről településre eltért. Az órák állandó állítása azonban egyre nagyobb gondot jelentett a közlekedés gyorsabbá- és az órák pontosabbá válásával.

Mindegyik időzónát akoordinált világidőhöz(UTC) viszonyítják. A referenciahely a nulla meridián (0. hosszúsági kör), azaz aLondonközelében található Greenwichi délkör, ezért a koordinált világidőt korábbangreenwichi középidőnek(GMT) nevezték. Az időzónákra vonatkozó megállapodást aNemzetközi Meridián Konferenciánhozták meg.

A zónaidők a UTC-től általában egész órában térnek el, ritkábban az egészhez képest fél óra, két esetben pedig negyed óra eltérés van. A másodperc számértéke mindenütt azonos. Nagy kelet–nyugati kiterjedésű országokban (példáulKína) előfordul, hogy egyetlen zónaidőt használnak; előfordulnak más különlegességek is.

Története

szerkesztés

Az időzónák bevezetésének szükségessége az észak-amerikai vasutaknál vetődött fel a forgalom növekedésével, mivel zavart okozott, hogy a kiinduló város és a célállomás eltérő időszámítást alkalmazott, hiszen abban az időben az egyes városok a sajáthelyi idejüketalkalmazták, ami azt jelentette, hogy a különbség nem mindig egész óra volt, hanem csillagászatilag meghatározott percet is jelentett. Ez az utasok és főleg az áruszállítók számára kezelhetetlenné vált.

Charles Dowd, egywisconsinipedagógus javasolta az időzónák bevezetését a fenti okokból1872-ben, de politikai döntési helyzetre csak1883-ban került sor, amikorWilliam Allenszenátoraz amerikai kongresszusnakbenyújtotta az időzónák bevezetésére vonatkozó javaslatát.

Nagy-Britanniaa maga számára már1840-ben bevezette az egységes zónaidőre vonatkozó rendszert.

Sandford Fleming, egy skót–kanadai származású mérnök és feltaláló1876-ban javasolta az időzónák bevezetését az egész Földre kiterjedően. Ez gyakorlatilag az a rendszer volt, amely ma is használatban van.

Az egyes nemzetek között késhegyre menő viták voltak a kezdő, nulla meridián kiválasztásában. Ez a vita az1884-esMeridián Konferenciáncsúcsosodott ki, ahol elfogadták az időzónák nemzetközi rendszerét, melynek kiindulópontjaGreenwichlett. Ennek főleg kereskedelmi okai voltak, mivel a hajózási térképek is ezt használták, amelyek eredete a17. századignyúlt vissza. A brit csillagászok és órakészítők abban az időszakban küzdöttek azzal a problémával, hogy a hajókföldrajzi hosszúságátmeg lehessen határozni a tengereken.[1]

Időzónák elnevezései

szerkesztés
AFöldtérképe az időzónákkal
IdőzónákEurópában
Elcsúszás a földrajzi időzónától Európában
(–1,0,+1,+2,+3 óra)
Télen...
... és nyáron

Amagyarországiidőzónatéli időszámításkorközép-európai idő(CET,UTC+1),nyáronközép-európai nyári idő(CEST,UTC+2).

Az UTC időt bizonyos körökben aZbetűvel jelölik, mivel a hozzá tartozó tengerészeti zóna jeleZ(körülbelül1950óta), és ez a nullás időzóna (vagyiszéró)1920óta. Mivel a NATO által használt fonetikus ábécében, és a rádióamatőröknél is aZ-tZulu-nak mondják, ezért az UTC időt is így nevezik. Ez alapján az UTC+1Alpha time,az UTC+2Bravo timeés így tovább.

Érdekességek

szerkesztés
  1. Elméletileg 24 időzónát határoztak meg; UTC-11-től UTC+12-ig. Ezzel szemben 40 időzóna létezik, UTC-12-től UTC+14-ig, némely időzóna félórás, vagy negyedórás eltéréssel.
  2. Mivel a legkorábbi és a legkésőbbi időzóna között 26 óra eltérés van, ezért egy meghatározott naptári nap 50 óráig tart, ami azt is jelenti, hogy az egész Földön egy adott pillanatban három különböző (egyébként egymást követő) naptári nap is előfordulhat. Ez 1995 óta van így, a Kiribati időzónaváltás óta.[2]
  3. Egy időzónának a 360 hosszúsági fok 24-ed része, azaz 15° kellene lennie. Az UTC időzóna 7° 30’ W –tól 7° 30’ E –ig tart, az időzóna közepe pontosan a 0. hosszúsági kör. Az UTC+12 időzóna csak 7° 30’ széles, 172° 30’ E –tól 180° E –ig, és az UTC-12 időzóna is csak 7° 30’ széles, 180° W –tól 172° 30’ W –ig tart. Ezek elméleti határok, a valóságban országhatárok-, vagy közigazgatási határokhoz igazítják. Az elméleti határokat csak a nemzetközi vizeken és légtérben tartják be.
  4. Az UTC+12 és UTC-12 időzóna között, a 180° hosszúsági foknál húzódna földrajzilag az elméletinemzetközi dátumválasztó vonal.Ez a vonal is igazodik az országhatárokhoz, így északról dél felé haladva előbb keletre hajlik el,Oroszországotkikerülve, majd nyugatra hajlik, azAlaszkáhoztartozóAleut-szigeteketkerülve ki. Az Egyenlítő környékén mélyen behajlik keletre,Kiribatitígy nem szeli át. MiutánTongátés aChatham-szigeteketis keletre elkerüli, újból a 180. hosszúsági fokon halad tovább déli irányba.
  5. Kelet–nyugat irányba szélesen elterülő országok általában több időzónát használnak. Ilyen ország azAmerikai Egyesült Államok,Ausztrália,Brazília,Francia Polinézia,Grönland,Indonézia,Kanada,Kazahsztán,Kiribati,Kongói Demokratikus Köztársaság,Mexikó,Mikronéziai Szövetségi Államok,MongóliaésOroszország.Ezen országokkal ellentétbenKína,amely nagy kelet–nyugati kiterjedtsége miatt akár 5 időzónát is használhatna, mégis egyet használ, az UTC+8-at, amelyik az ország keleti részének felel meg, mivel az ország lakosságának nagy része itt él. Így Kína nyugati felén délután 3 órakor delel a Nap.Indiais használhatna két időzónát, de csak egyet használ, az UTC+5:30-at.
  6. A legnagyobb időeltolódás két ország határán Kína (UTC+8) ésAfganisztán(UTC+4:30) között van, 3,5 óra.
  7. A több időzónát használó országok az időzónahatárokat általában az őket alkotó államok határaihoz igazítják, de ez alól is van kivétel.
  8. Az Amerikai Egyesült Államokban több olyan állam létezik, ahol az időzónahatárok az államon belül, a megyék (county) határaihoz igazodnak, sőt néhol még egy megyén belül is két időzónát használnak.
  9. Alaszkában, a kanadai határ mellett fekvő Hyder, talán a legkeletibb alaszkai kisváros, mivel minden más alaszkai várostól sokkal távolabb esik, mint a határ túloldalán lévő Stewart kanadai kisvárostól, amelyikkel gazdaságilag annyira összefonódott, hogy Alaszkában egyedüliként – nem hivatalosan ugyan, de gyakorlatilag – nemcsak aBrit Columbiábanhasznált UTC-8-at (PST, Pacific Standard Time) használja télen és UTC-7-et (PDT, Pacific Daylight Time) nyáron, hanem azamerikai dollárhelyett is akanadai dollárthasználják.
  10. Némely országhoz tartozó szigetek más időzónát használnak, mint az ország, amelyhez tartoznak. Ezen szigetek közül legtöbbnél ez nyilvánvaló, mivel nagyon távol esnek, de a brazíliai Pernambuco államhoz tartozóFernando de Noronha-szigetcsoport,a Chiléhez tartozóHúsvét-sziget,a Dél-Afrikai Köztársasághoz tartozóPrince Edward-szigetek,az Ecuadorhoz tartozóGalápagos-szigetek,a Portugáliához tartozóAzori-szigetek,a Spanyolországhoz tartozóKanári-szigetekés azÚj-ZélandhoztartozóChatham-szigetekis más időzónát használnak, mint az ország, ahova tartoznak. Az ausztráliaiÚj-Dél-WalesheztartozóLord Howe-szigetcsoportcsak nyári időszámítás idején használ Új-Dél-Walestől eltérő időt.
  11. Nyári időszámítástnem mindenhol használnak, és az áttérés meg visszatérés nem mindenhol egyszerre történik. Némely, több időzónát használó országon belül is előfordul, hogy nem minden állama használ nyári időszámítást. Évente változik az is, hogy melyik országban használnak vagy nem, van ahol bevezetik, van ahol megszüntetik, van ahol csak kísérleti jelleggel használják. Legtöbb országban jól meghatározott szabály szerint van az átállás időpontja, de ezek a szabályok is időről időre változnak.
  12. A nyári időszámítás, ahol használják, általában +1 óra a téli időszámításhoz képest. Kivétel ez alól aLord Howesziget, ahol a nyári időszámítás csak 0,5 órával több a télinél.
  13. A nyári időszámítás az északi féltekén (országoktól függően) márciustól októberig tarthat, míg a déli féltekén nagyjából – ugyanilyen logikával – szeptembertől áprilisig (azEurópai Unióterületén ez egységes). Sok elektronikai eszköz (pl.rádióvezérelt kvarcórák) automatikusan áll át a megegyezéses időpontban (az Európai Unióban ez UTC szerint 01:00).
  14. Az Amerikai Egyesült Államok két állama, Hawaii és Arizona nem használ nyári időszámítást. Itt is van kivétel, mert Arizona területén élő navaho nemzet tagjai államukkal ellentétben mégis használnak nyári időszámítást, mivel a nemzetük többi tagjai Új-Mexikóban és Utah államban szóródtak szét, és ott használnak nyári időszámítást. Kivétel a kivételben a hopi nemzet, akik a Navaho Nemzet területén egyenklávébanélnek, de ők Arizona többi területéhez hasonlóan nem használnak nyári időszámítást.
  15. Nyugat-Ausztráliábanmár négy alkalommal rendeztek népszavazást a nyári időszámítás bevezetéséről. Utoljára 2009-ben, 3 éves próbaidő után tartottak róla népszavazást, amin – ahogy az előző három alkalommal is – elbukott a bevezetés ötlete.[3]
  16. Dél-Ausztráliaés Nyugat-Ausztrália határán fekvő Border Village, és innen az Eyre Highway mentén lévő nyugat-ausztráliai városok, mint Caiguna, Eucla, Madura és Mundrabilla külön időzónában vannak, ami eltér mind Dél-Ausztrália, mind Nyugat-Ausztrália időzónájától. Itt télen az UTC+8:45-öt, (ACWST, Australian Central Western Standard Time), nyáron az UTC+9:45-öt (ACWDT, Australian Central Western Daylight Time) használták. Nyugat-Ausztráliához hasonlóan csak 3 éves próbaidőre vezették be a nyári időszámítást, 2009-ben szavaztak róla, azóta nem alkalmazzák.[4]
  17. Ausztráliakét állama, az Északi terület ésQueenslandnem használ nyári időszámítást, a többi igen.
  18. A nyugat-ausztráliai Giles település, amely az Északi terület határához közel van, nem a saját államának időzónáját használja. Télen, az Északi területen és Dél-Ausztráliában egyaránt használt UTC+9:30-at, (ACST, Australian Central Standard Time), de nyáron, a szintén nem túl messze levő Dél-Ausztráliához hasonlóan az UTC+10:30-at (ACDT, Australian Central Daylight Time), használja.
  19. Az új-dél-walesi Broken Hill település sem a saját állama időzónáját használja, hanem Dél-Ausztrália közelsége miatt, Dél-Ausztráliához hasonlóan télen az UTC+9:30-at (ACST, Australian Central Standard Time), nyáron az UTC+10:30-at (ACDT, Australian Central Daylight Time), használja.
  20. Argentínában2007-ben újra bevezették a nyári időszámítást, de csak december 29-én. Március 16-ig tartott az egyórás előreállítás. Az ország közepén elhelyezkedő San Luis tartományban azonban nem állították át az órákat. 2008. október 19-én Argentína két időzónára oszlott. A jobbára inkább keletre eső tartományok (Formosa, Misiones, Chaco, Tucumán, Santiago del Estero, Santa Fe, Corrientes, Cordoba, Entre Rios és Buenos Aires), az északnyugati Jujuy, valamintBuenos Airesszövetségi főváros előreállították óráikat, a jobbára nyugatabbra esők (Salta, Catamarca, La Rioja, San Juan, San Luis, Mendoza, La Pampa, Neuquen, Rio Negro, Chubut, Santa Cruz, Tierra del Fuego, Antartida Argentina e Islas del Atlantico Sur) viszont nem. Argentínában a zónaidőnek UTC-4 és UTC-5 közé kellene esnie a hosszúsági körök szerint, mégis a UTC-3 és UTC-2 között van.
  21. Szamoakormányának döntése értelmében2011.december 29-énáttértek az új-zélandi időzóna (NZST) használatára. Ennek következtében átkerültek adátumválasztó vonalnyugati oldalára. Így 2011. december 29-e után a következő napdecember 31-evolt. Ez természetesen megváltoztatta a hetek napjainak rendjét is,csütörtökutánszombatkövetkezett, apéntekkimaradt.
  22. A legtöbb időzónaOroszországterületén van, összesen 11.[5]

Változások

szerkesztés

Mongóliaújból elkezdi alkalmazni anyári időszámítást,az európai dátumokhoz hasonlóan.[8]

  1. Berkshire Encyclopedia of World History,2nd Edition, 2010 by Berkshire Publishing Group LLC,ISBN 978-1-933782-65-2
  2. Gedanken zu Datumsgrenze, Null-Meridian und Zeitzonen
  3. The Daylight Saving Trial in Western Australia has now ended, and any extension of Daylight Saving was rejected by referendum..[2008. március 9-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2008. március 30.)
  4. timeanddate:
  5. 1001 Unbelievable Facts, p 174
  6. Archivált másolat.[2019. július 7-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2019. július 7.)
  7. Cancun Region Gets Longer Evenings
  8. Mongolia Re-Introduces Daylight Saving Time
  9. North Korea changes its time zone to match South

További információk

szerkesztés

Kapcsolódó szócikkek

szerkesztés