Japán

szigetország Kelet-Ázsiában
Ez aközzétett változat,ellenőrizve:2024. szeptember 18.

Japán(japánul:Nhật Bản,átírással:NipponvagyNihon,hivatalosan: Nước Nhật, átírással:Nippon-kokuvagyNihon-koku,vagyisJapán Állam) szigetországKelet-Ázsiában.Nyugaton aJapán-tenger,északon azOhotszki-tenger,keleten aCsendes-óceánés délen a Kelet-kínai-tenger mossa partjait. A 6852 szigetéből[6]az öt legnagyobbHonsú,Hokkaidó,Kjúsú,SikokuésOkinava,melyek az ország területének 97%-át adják.[7]Az ország47 prefektúráraoszlik, a legészakibb Hokkaidó, a legdélibb pedig Okinava. Népessége 2015-ben 127 millió fő volt. Fővárosa és legnagyobb városaTokió,melynek lakossága 14 millió. Az agglomerációt is beleszámítva a világ legnépesebbvárostömörülésénekszámít, összesen 38 millió lakossal.[8][9]A fővároson kívül még tizenegy milliós nagyváros található Japánban. A népesség 98,5%-ajapánnemzetiségű, a lakosság túlnyomó része városokban él.

Japán
Nippon-koku, Nihon-koku
Nước Nhật
Japán zászlaja
Japán zászlaja
Japán címere
Japán címere
Nemzeti himnusz:Kimi ga jo
(Őfelsége, a császár uralkodása)

FővárosaTokió
é. sz. 35° 41′,k. h. 139° 46′35.683333°N 139.766667°EKoordináták:é. sz. 35° 41′,k. h. 139° 46′35.683333°N 139.766667°E
Legnagyobb városTokió
Államformamonarchia
Vezetők
CsászárNaruhito
KoronahercegFumihito
MiniszterelnökKisida Fumio
AKépviselőházelnökeHoszoda Hirojuki
ATanácsosok HázánakelnökeOcudzsi Hidehisza
Hivatalos nyelvnincs,[1]de facto:japán
Beszélt nyelvekjapán,koreai,kínai,angol

Tagság
Népesség
Népszámlálás szerint125 440 000 fő(2022)[2]
Rangsorban11.
Becsült125 300 000 fő(2021[3])
Rangsorban11.
Népsűrűség336 fő/km²
Rangsorban36.
Főbb etnikumokjapán(98,5%)
koreai(0,5%)
kínai(0,4%)
egyéb (0,6%)
Vallásoksintó(83,9%)
buddhizmus(71,4%)
kereszténység(2%)
egyéb (7,8%)
GDP2023 (forrás:IMF[4])
Összes4231 milliárdamerikai dollár(4.)
PPP:5420 milliárdnemzetközi dollár
Egy főre jutó38 343amerikai dollár(23.)
PPP:42 761nemzetközi dollár
HDI(2015)0,903[5](17.) –magas
Írástudatlanság1%
Földrajzi adatok
Terület377 972 km²
Rangsorban61.
Víz0,8%
Időzónajapán zónaidő (UTC+9)
Egyéb adatok
PénznemJapán jen(JPY)
Nemzetközi gépkocsijelJ
Hívószám81
Segélyhívó telefonszám
  • 119
  • 110
  • 118
Internet TLD.jp
Villamos hálózat
  • 100 volt
  • 100 volt
Elektromos csatlakozó
  • NEMA 1-15
  • NEMA 5-15
Közlekedés irányabal oldali
AWikimédia CommonstartalmazJapántémájú médiaállományokat.

Régészeti kutatások szerint afelső paleolitikumbana szigeteket már lakták. A 12. századtól 1868-igsógunokuralták az országot, a császár nevében. A 17. századbanelzárkózott a külvilágtól,mely 1854-ig, akanagavai egyezményaláírásáig tartott. 1868-ban létrejött aJapán Birodalom,mely agresszív terjeszkedésbe kezdett a régióban, melynek végül amásodik világháborúbanelszenvedett vereségük vetett véget. 1947 ótaalkotmányos monarchia,uralkodója, atennómára a világ egyetlencsászára.

A nagy múltra visszatekintő Japán ma a negyedik legnagyobb gazdasági hatalom azAmerikai Egyesült Államok,KínaésNémetországután, a Föld leggazdagabb országainak egyike, számos nemzetközi szervezet, többek között azENSZ,aG7,aG8,aG20,azOECDtagja ésnagyhatalomnakszámít.[10][11][12]

Elismertek és népszerűek ajapán művészetek,afilmművészet,ajapán zene,amangaés azanimeműfajai, ajapán ételek,valamint videójátékok. Japán jelentősen hozzájárult a modern technológiához és tudományhoz is, számos ismert márka származik a szigetországból, mint például aSony,aNintendo,aHonda,aMitsubishi,aToyota,aNissan,aFujitsu,Mazda,aToshibavagy aNikon.

térkép szerkesztése
Japán az űrből, 2003 májusában
Japán makákókfürdőznekNaganomeleg vizű forrásaiban

A Japánhoz tartozó 6852szigetÁzsiacsendes-óceánipartvidéke mentén fekszik. A legnagyobbszigetekészakról dél felé haladvaHokkaidó,Honsú(a fő sziget),SikokuésKjúsú.Kjúsúszigetétől délre fekszenek aRjúkjú-szigetek(más néven Nanszei-szigetek); e csoport tagjaOkinavais. A szigetek közös nevejapán szigetvilág.

Az ország kb. 75%-a erdős, hegyes terület, amely a meredek lejtők, aföldrengések,a szélsőségesidőjárás,a gyengetalajés az esőzések által okozottföldcsuszamlásokmiatt alkalmatlanmezőgazdasági,ipariés lakossági használatra. Ezért a lakható területeken, főleg a partvidéken anépsűrűségaz egekig szökött. Japán aharmincadik legsűrűbben lakott országa világon.

Afelkelő nap országaaCirkumpacifikus-hegységrendszerszeizmikusan aktív területén, négytektonikus lemezhatárvidékén fekszik. Emiatt gyakoriak aföldrengésekés a vulkánkitörések. Aföldrengésekgyakran okoznak gyilkoscunamikat(1995-ben aNagy Hansin földrengéstöbb mint 6400 embert ölt meg).

Az ország szigetvilág jellegéből következik, hogy igazán hosszú folyók nincsenek. De mivel az éghajlat sokfelé esős, patakban, kisebb folyóban nincs hiány, ilyenek mindenfelé vannak.

AzéghajlatJapánban nagyrésztmérsékelt,ám északról délre erősen változik. Az országot hat nagyéghajlatiövezetre lehet osztani:

A főesős évszakmájuselején kezdődikOkinava szigetein.Az ezért felelősmérsékelt égövi ciklonaz év során észak felé halad, ésHokkaidóntűnik el végleg, általábanjúliusvégén.Honsúnagy részén az esős évszakjúniusközepén kezdődik el és körülbelül hat hétig tart. Nyár végén ésőszelején a tájfunok gyakran hoznak nagy mennyiségű csapadékot.

Élővilág, természetvédelem

szerkesztés

Japán erdői kilencökorégiótalkotnak, amelyek tükrözik a szigetek éghajlatát és domborzatát. Délről észak felé utazvaRjúkjú-ésBonin-szigeteknedves trópusi és szubtrópusi erdeiveltalálkozunk először. A fő szigetek mérsékelt éghajlatú területeinmérsékelt égövi lombhullató és vegyes erdőketláthatunk, a hideg északi régióban pedig fenyveseket.

Az ötvenes és hatvanas évek gyors iparosítása közben elhanyagolták a környezet védelmét. Azóta viszont nagy erőfeszítéseket tesznek az élhető környezet fenntartásáért. Sikereket is értek el. Jelenleg legfontosabbnak a következőket tartják: a városi légszennyezés csökkentése, a szennyvíz-kezelés, a vizek túlságos feldúsulása tápanyagokkal („algásodás” ), a vegyszerek kezelése.

Japán élenjáró ország az új, környezetbarát technológiák fejlesztésében. Ezeknek mára a gazdasági jelentősége is nagy, exportálható árut jelentenek.

Nemzeti parkok

szerkesztés


Hokkaido

Tohoku

Kantō

Chūbu

Kansai

Chūgoku & Shikoku

Kyūshū

Okinawa

Természeti világörökségei

szerkesztés

AzUNESCOa természetivilágörökségeklistájára vette:

Történelem

szerkesztés

A régészeti kutatások alapján az első emberek azőskőkorszakbantelepedtek le ajapán szigetvilágban,i. e. 30 000 körül. Az i. e. 14 évezredben elterjedt a félig-letelepedett, vadászó-gyűjtögető életmód, az emberek (feltehetőlegainuk) elkezdtek földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkozni. Az ebből az időszakból fennmaradt díszes mintázatú agyagedények afazekasságlegősibb darabjai közé tartoznak az egész világon.

AJajoi-korban,az i. e. 3. század körül jelent meg Japánban először arizstermesztésés a fazekasság új formája, valamint a kohászat, amelyetkínaiéskoreaibevándorlók hoztak magukkal. Ebben a korban kezdődött a mezőgazdaság rohamos fejlődése is.[13][14]

Az első írásos említés ajapánokróla kínai Han könyvében szerepel. Koreai feljegyzések alapján a3. századbana japán szigetvilág legerősebb királysága aJamataikokuvolt.

Egy 5. századi vasból készült páncél bronz díszítéssel

A6. századbana koreaiPekcse királyságköveteket küldött Japánba abuddhizmusterjesztésére. A kezdeti ellenállás dacára a buddhizmus a vezető réteg vallása lett és azAszuka-korrarendkívül elterjedt.[15]

Dzsinmu császár, a legenda szerint Japán alapítója és első császár

ANara-kora8. századbanelhozta az első egységes kormányzás megszilárdulását. Központja az akkori császári székhely,Heidzsókjó(a maiNara) volt. Japán fokozatosan átvette a kínai adminisztrációs rendszert. Jó kapcsolatokat ápolt a koreaiSilla királysággalés a kínaiTang-dinasztiával.Ekkortájt jelentek meg az irodalom első írott alkotásai, például olyan krónikák, mint aKodzsikiés aNihonsoki.Ezek a könyvek legendákkal magyarázzák Japán születését. A leírtak alapján az országotDzsinmu,az első császár,Amateraszusintó napistennő leszármazottja alapítottai. e. 660február 11-én.[16]

784-től tíz éven keresztül,Kanmucsászársága idején az uralkodó székhelyeNagaokakjóbanvolt. Ezután a fővárost ismét átköltöztették, ezúttalHeiankjóba(a maiKiotó), ami a császárok székhelye maradt több mint ezer évig. A városról kapta nevét aHeian-kor.Bár a császár uralkodhatott, az igazi hatalom aFudzsivara családkezében volt. A császári udvar ennek ellenére fénykorát élte, kialakult a sajátos japánirodalom,költészetésművészet.Ebben a korban írta megMuraszaki SikibuaGendzsi szerelmeit,amely feltehetőleg a világ legrégebbi regénye. Ekkor született a maiJapán himnusza,aKimi ga joszövege is.[16]

Japánfeudáliskorszakát egy új uralkodó harcos osztály, aszamurájréteg kialakulása jellemezte.Minamoto no Joritomót1185-bensógunnánevezték ki, miután legyőzte a szintén szamurájokból állóTaira családot.SzékhelyétKamakurábahelyezte.Joritomohalála után aHódzsó családtagjai lettek a sógunokrégensei.AKamakura-korbankezdett terjedni a szamurájok körében a Kínából behozottzenbuddhizmus. A13. századbanJapánt kétszer ismongolok támadták meg,de pusztító viharok miatt nem jártak sikerrel. Ezeket a viharokat a japánok isteni segítségnek hitték éskamikazének(„isteni szél”) nevezték el.1333-banGo-Daigo császárKemmu restaurációjavéget vetett a Kamakura-sógunátusnak, de a császár terve, hogy visszaállítsa az uralkodó régi hatalmát, nem valósult meg. Három évvel későbbAsikaga Takaudzsimegfosztotta a tróntól Go-Daigót. A rákövetkezőAsikaga-sógunátusnem tudta irányítani az ország több tucatnyi feudális hadurát, adaimjókat.1467-ben kitört apolgárháborúés kezdetét vette ahadakozó fejedelemségek kora,a Szengoku-korszak.[17]

A16. századbanPortugáliábóljezsuitamisszionáriusokés kereskedők érkeztek Japánba. A japánoknanbanoknak(„déli barbár”) nevezték őket. Megindult a kereskedelem Japán és a nyugat között.

Oda Nobunagaa 16. század második felében számos daimjó területét hódította megEurópábólbeszerzett fegyverekkel, de mielőtt egyesíthette volna az egész országot,1582-ben merénylet áldozata lett. Nobunagát hű támogatója,Tojotomi Hidejosikövette, aki1590-ben végül egyesítette Japánt. Hidejosi kétszer is megszállta Koreát, de számos koreaiaktól ésMing-dinasztiabelikínaiaktól elszenvedett vereség majd Hidejosi halála miatt1598-ban a japánok elhagyták Koreát.[18]

Tokugava Iejaszu,az első Tokugava sógun

Hidejosi halála utánTokugava Iejaszulett az ország tényleges ura, aki ettől kezdveEdóbólirányította Japánt. Az1600-asszekigaharai csatábanlegyőzte az ellenséges családokat. Három évvel későbbsógunnánevezte ki magát és ezzel kezdetét vette aTokugava-sógunátuskora. Jelentős befolyása volt a császár és udvara, a hadurak, valamint a vallási vezetők felett is, de a keresztény daimjók és területeik felett fokozatosan meggyengült az uralma. Elkezdték korlátozni a kereskedelmet, misszionáriusokat és más keresztényeket végeztek ki, megkezdődött akatolikusoküldözése, végül1639-től a külföldiekkel való kereskedést szinte teljesen betiltották. Japán ezzel több mint két évszázadra elszigetelte magát a külvilágtól.

Az élet legtöbb területét korlátozták. Ennek ellenére a belföldi kereskedelem virágzott, megnőtt a mezőgazdasági termelés, fejlődtek a városok. Szentélyeket, templomokat, kastélyokat és erődöket építettek. Fellendült a kulturális élet is, terjedt az irodalom, a filozófia, akabukiszínjátszás és azukijo-efametszetek készítése. A18. századtóla fejlődésnek azonban gátat vetettek a magas adók, az évenkénti természeti katasztrófák és az éhínségek, emellett a kormányzat pénzügyi helyzete is romlott.

Szamurájok aBosin-háborúban

Az elszigeteltségnek1854-ben szakadt vége, amikorMatthew C. Perrysorhajókapitány vezetésével amerikai hadihajók érkeztek Japánba. A megköttetettkanagavai egyezményértelmében az ország megnyitotta kapuit a világ előtt. Több hasonló, Japán számára kedvezőtlen szerződés a nyugati hatalmakkal gazdasági és politikai válságot eredményezett.1867-benTokugava Josinobusógun a császár javára lemondott hatalmáról, ám ezt nem mindenki fogadta el. Kitört apolgárháború,amely végül végérvényesen megbuktatta a sógunátust.Meidzsi császárreformjaivalegy központosított államot hozott létre és visszaállította az uralkodói ház hatalmát és tekintélyét. Japán átvette a nyugat politikai, igazságszolgáltatási és katonai rendszerét. Az elmaradott, feudális országból rövid idő alatt iparosodott nagyhatalom lett. Hogy fedezze szükségleteit, háborúkat indított a szomszédos területek megszerzésére. Azelső kínai–japán háborúés azorosz–japán háborúgyőzelmei után Japánhoz csatoltákTajvant,Koreát ésSzahalindéli részét.[16]

Hirosimaaz atomtámadás után

A20. századelején a rövidTaisó-kortbeárnyékolta Japán terjeszkedése és militarizációja. Az ország azelső világháborúbana győztesantanthatalmakoldalán állt, így a háború után tovább növelhette befolyását és területét. Japán folytatta terjeszkedő politikáját, amelynek részeként1931-ben elfoglaltaMandzsúriát.A nemzetközi közösség nemtetszését fejezte ki a megszállás miatt, ezért Japán két évvel később kilépett aNépszövetségből.1936-ban ahitlerináci Németországés Japán aláírta azantikomintern paktumot,öt évvel később pedig csatlakozott atengelyhatalmakhoz.

Még1937-ben JapánelfoglaltaKína újabb részét, ami miatt azEgyesült Államokolajembargót léptetett érvénybe a birodalommal szemben.[19]1941.december 7-éna japánokmegtámadtáka Pearl Harbori amerikai haditengerészeti támaszpontot, valamint hadat üzentek az Egyesült Államoknak ésNagy-Britanniának.Ez az esemény volt az oka, hogy az Egyesült Államok belépett amásodik világháborúba.Miután1945-benHirosimátésNagaszakitamerikai atombomba pusztította el, ezenfelül aSzovjetunióis megtámadta Japánt,augusztus 15-énaz ország kapitulált.

A háború Japánban és a csendes-óceáni régió többi országában emberéletek millióit követelte. Az ipar és az infrastruktúra romokban hevert. A szövetségesek több millió japánt telepítettek vissza a fő szigetekre. Atokiói perbenítéletet mondtak a japán hadvezetés nagy része felett, bár az emberkísérleteket végzőbiológiai kutatóegységés a császári család tagjai a vádak alól mentességet kaptak.

1947-ben Japán új,pacifistaalkotmányt fogadott el. Aszövetséges megszálláshivatalosan aSan Franciscó-i egyezményéletbelépéséig,1952-ig tartott. Négy év múlva az ország beléphetett azEgyesült Nemzetek Szervezetébe.Több évtizeden keresztül Japán hihetetlen gazdasági növekedést tudott produkálni, aminek köszönhetően a világ második legnagyobb gazdasági hatalmává vált. Az1990-es évekrea fejlődés megtorpant, a gazdaságsúlyos válságbazuhant, a javulás első jelei pedig csak a21. századelején mutatkoztak.[20]

Államszervezet és közigazgatás

szerkesztés

Alkotmány, államforma

szerkesztés
Akihito császár és Micsiko császárné
Ajapán országgyűlésülésterme

Japán államformájaalkotmányos monarchia.A jelenlegialkotmányaszövetséges megszállásidején, 1947-ben lépett érvénybe, felváltva a korábbi abszolút monarchiát egy liberális demokráciával. Elfogadása óta egyetlen alkotmánymódosítást sem fogadtak el, bár több kormány tett már erre irányuló próbálkozásokat. Felépítését tekintve áll preambulumból (ünnepélyes bevezető), amely anépszuverenitáselvét fekteti le, valamint tizenegy fejezetbe sorolt 103 cikkelyből.

Az alkotmány II. fejezetének 9. cikkelye az úgynevezettbékeparagrafus,amely megtiltja, hogy az állam háborút viseljen:[21]

Egy igazságosságon és renden alapuló nemzetközi békére komolyan törekedvén a japán nép mindörökre lemond a háborúról, mint a nemzet szuverén jogáról, és az erő használatáról és az azzal való fenyegetésről, mint eszközökről a nemzetközi viták intézésében. Annak érdekében, hogy e célt megvalósítsa, soha nem fog fenntartani földi, tengeri vagy légi erőket, sem más háborús potenciált. Az államnak nincs joga hadviselésre.

Az alkotmány értelmében a mindenkoriuralkodóa „nemzet és nép egységének jelképe”.Az alaptörvény róla szóló fejezete alapján hatalma a nép akaratából származik. Jogköre rendkívül behatárolt, az állam ügyeit érintő kérdésekben csak a kormány jóváhagyásával cselekedhet. Legfőbb feladata, hogy államfőként diplomáciai téren képviselje Japánt. A jelenlegi császárNaruhito.Lánya,Aikohercegnő. Mivel Japánban a törvények kizárják a nőági öröklést, Aiko a jelenlegi törvények értelmében nem fog trónra lépni apja után. Születése vitákat váltott ki a trónöröklési törvény esetleges megváltoztatásával kapcsolatban, mivel évtizedek óta nem született fiúgyermek a családban, és esélyesnek tűnt, hogy a dinasztia csak leányágon folytatódhat; az ezzel kapcsolatos vitáknak véget vetett, hogy a trónörökös öccsének,Akisinohercegnek 2006-ban fia született.

Valódi politikai hatalommal aminiszterelnök,azaz a kormányfő, és azOrszággyűlésválasztott tagjai rendelkeznek.

Törvényhozás, végrehajtás, igazságszolgáltatás

szerkesztés

Az alkotmányban foglaltak alapján az államhatalom legfőbb szerve aTokióbanülésező kétkamarásOrszággyűlés.Két házból, név szerintKépviselőházból(alsóház) ésTanácsosok Házából(felsőház) áll. Mindkét ház tagjait a nép választja: az alsóház 480 tagját négyévente, illetve a parlament feloszlatásakor, a felsőház 242 képviselőjét pedig hatévente. Az Országgyűlés törvényhozó és ellenőrző jogkörökkel rendelkezik. Nemzetközi szerződéseket ratifikálhat, dönthet a törvények elfogadása mellett, valamint a kormány által benyújtott nemzeti költségvetésről. Alkotmánymódosítást is javasolhat, amelyről elfogadása esetén a népnek kell döntenie. Japánban általános választójog van érvényben, ami azt jelenti, hogy minden huszadik életévét betöltött japán állampolgár szavazhat. A 2012-es parlamenti választások után a törvényhozásban képviselt legnagyobb párt a jobbközépLiberális Demokrata Párt,amelyet az ellenzéki balközépJapán Demokrata Pártkövet.

Végrehajtó hatalommal a mindenkorikormányrendelkezik. Tagjai a miniszterek, élén a kormányfővel, azaz aminiszterelnökkel.A miniszterelnök személyét az Országgyűlés házai választják ki soraik közül, de a császár bízza meg kormányalakítással. A miniszterelnök nevezi ki kormánya tagjait, többségüknek az alkotmány értelmében parlamenti képviselőnek kell lennie. Az egész kormány az Országgyűlésnek tartozik felelősséggel. Ha bizalmatlansági indítványt fogad el, a kormány minden tagjának le kell mondania. A miniszterelnök a kormány nevében törvényjavaslatokat tesz, nemzeti és nemzetközi ügyekben tesz jelentéseket, emellett ellenőrző és felügyelő hatalommal rendelkezik a közigazgatási szervek felett.

Politikai pártok

szerkesztés

Japánban többpártrendszer van. A legnagyobb parlamenti párt jelenleg aLiberális Demokrata Párt(LDP), amely megalapítása után több mint fél évszázadig kormányon tudott maradni (leszámítva egy tizenegy hónapos rövid megszakítást), de a2007-es felsőháziés a2009-es alsóházi választásokonelvesztette többségét az Országgyűlésben, 2012-ben azonban ismét kormányra került. A fő ellenzéki erő aDemokrata Párt(DPJ). A DPJ választói bal- és jobboldali érzelműek egyaránt, viszont a párt magát baloldalinak vallja.

További jelentős politikai erőt képvisel és a parlamentben is jelen van az újonnan alakult, radikálisJapán Megújulás Párt,aKómeitó,ésaz Ön Pártja.

Külkapcsolatok

szerkesztés
Aszó Tarójapán miniszterelnök ésBarack Obamaamerikai elnök az Ovális Irodában. Aszó volt az első külföldi vezető, aki aFehér Házbalátogatott Obama hivatalba lépése után

Japán szoros gazdasági és politikai kapcsolatokat ápol kulcsfontosságú szövetségesével, azEgyesült Államokkal.[22]Az együttműködés alapja az1960-ban megkötöttamerikai–japán biztonsági egyezmény.Az ország1954óta részt vesz azEgyesült Nemzetek Szervezeténekmunkájában és csaknem két évtizeden keresztül nem állandó tagként azBiztonsági Tanácsbanis helyet kapott. Tagja a G4-nek (állandó tagságot igényel a Biztonsági Tanácsban[23]), aG8-nak és azAPEC-nek is, így aktívan részt vesz a nemzetközi gazdasági és politikai életben. Japán a világ második legnagyobb fejlesztési segélyt nyújtó állama évi 8,86 milliárdamerikai dollárral(2004-es adat). Békefenntartó, nem harcoló csapatokat állomásoztatottIrakbanis, de később kivonta azokat.

Számos területi igénye van: aKuril-szigetekdéli részeOroszországtól,a Liancourt-sziklákDél-Koreától,a Szenszaku-szigetek és az Okinotorosima körüli különleges gazdasági szektorKínától(valamintTajvantól). A Kuril-szigetek miatt Japán valójában még ma is háborúban áll az oroszokkal, mivel békeszerződést a két ország a második világháború óta nem kötött.[24]

Japán gyakran vitázikÉszak-Koreávalis az elrabolt japán állampolgárok és az atomfegyverek ügyében.

Magyarországmár 1869-ben, még azOsztrák–Magyar Monarchiarészeként vette fel a diplomáciai kapcsolatot Japánnal. A második világháború után 1959-ben létesült újra diplomáciai viszony a két ország között, 1960-banTokióbanmagyar ésBudapestenjapán követség létesült. A magyarországi rendszerváltozás után amagyar-japán kapcsolatokrohamos fejlődésnek indultak.[25]

Közigazgatási beosztás

szerkesztés

Japán47 prefektúráraosztható: egymetropoliszra( đều,to),Tokió;egykerületre( nói,),Hokkaidó;két városi prefektúrára, ( phủ,fu),KiotóésOszaka;valamint további 43 más prefektúrára ( huyện,ken).Mindegyiknek választottkormányzója,törvényhozói testületeés közigazgatási hivatali szervezete van. Aprefektúráknyolcrégióbatömörülnek, bár a legnagyobb közigazgatási egységnek mégis aprefektúrákattekintik.[forrás?]A főváros,Tokió,további 23 kerületre oszlik, amelyek ugyanolyan jogokkal rendelkeznek, mint avárosok.

Japán prefektúrái
A prefektúrákrégiókba(Hokkaidó,Tóhoku,Kantó,Csúbu,Kanszai,Csúgoku,Sikoku,Kjúsú,Okinava) tömörülnek

Védelmi rendszer

szerkesztés

Japán közeli gazdasági és hadügyi kapcsolatokat ápol kulcsfontosságú szövetségesével, azAmerikai Egyesült Államokkal,melyeknek hatására létrejött az amerikai–japán biztonsági szövetség, Japán külpolitikájának egyik mérföldköve. Az ország1956-óta azEgyesült Nemzetek Szervezetének,és aBiztonsági Tanácsnem állandó tagja.G4-es államként célja aBiztonsági Tanácsállandó tagságának elérése. Mint aG8,azAPECés azASEANtagja, Japán aktívan részt vesz a világpolitikai eseményekben.

Japán hadseregét a japán alkotmány 9. paragrafusa szabályozza.

Népesség

szerkesztés
Japán népsűrűsége 2015-ben

Japán népessége 2022-ben 125 millió fő.[26]Avárható élettartamJapánban az egyik legmagasabb, a férfiaknál 78,8, a nőknél 85,62 év.[27]A japán társadalom azonban rohamosan öregszik, ami amásodik világháborútkövető magas születési arány fokozatos csökkenésének tudható be. 2004-ben a japánok 19,5% volt 65 évnél idősebb.[28]Japánban 1971-ben 339 fő volt 100 évesnél idősebb. 2017-ben már 67 824 fő érte meg a százéves kort. Csak 2014-ben mintegy 29 000 fő érte el a századik életévét.[29]

A demográfiai változások számos szociális problémát okoznak. A népesség kiöregedése a munkaerő csökkenéséhez és a szociális kiadások növekedéséhez vezet. Egyre kevesebb japán fiatal akar házasodni és gyereket vállalni. 2050-re Japán népessége 100 millió főre, 2100-ra pedig 64 millióra is visszaeshet.[28]Különböző szervezetek akormányegyüttműködésével buzgón próbálnak megoldást találni.[30]Legtöbben a bevándorlást és a gyermekvállalásra ösztönzést tartják a lehetséges legjobb módszernek.[31]

Japánban 2017-ben mintegy 946 000 fő született, míg 2018-ban már csak 921 000 fő. 2016 óta minden évben 1 millió fő alatt alakul az adott évben születettek száma. 2018-ban a becslések alapján 1,37 millió fő hunyt el, amely adatot a születések számával összevetve 448 000 fős természetes népességfogyásról lehet beszélni. A japán kormány célja, hogy 2025-re 1,8-ra emelkedjen az országban a termékenységi ráta.[32]

A népesség változása

szerkesztés

Népessége az elmúlt évtizedekben stagnálást, illetve kezdetben enyhe növekedést, majd csökkenést mutatott. 2022-ben a népessége mintegy 125 millió fő.

A népesség alakulása 1990 és 2023 között
Lakosok száma
123 611 167
125 570 246
127 767 994
128 057 352
127 094 745
126 434 565
126 309 690
125 961 625
125 440 000
124 631 000
1990199520052010201520182019202020222023
Adatok:Wikidata

Etnikai, nyelvi megoszlás

szerkesztés

A japán társadalom nyelvészetileg és kulturálisan homogén, a kisebbségek a külföldi munkásokra korlátozódnak. Akoreiak,[33]akínaiak,afilippínók,abrazilok[34]és aperuiakcsoportja a legnagyobb a Japánban élő kisebbségek közül.[35]Az ország 2003-ban 136 000 nyugati bevándorlónak adott otthont. A legnépesebb bennszülött népcsoport ajamato[forrás?],ezt követik azainuk[36]és arjúkjúiak,valamint olyan társadalmi kisebbségek, mint aburakumin.[37]

A japánok többsége nem hisz egyetlen egységes vallásban. Sok ember – elsősorban a fiatal korosztály – szembehelyezkedik a vallásokkal, ennek oka, hogy a tudomány nagy fokú fejlődése miatt sokan a tudománytól várják a választ minden kérdésre. Amásodik világháborúalatt a japánoksintóistákvoltak és elutasítottak minden más vallást. Manapság nem meglepő, ha egy japán, miután leteszi iskolai vizsgáit, elmegy egy sintó szentélybe imádkozni. Ugyanaz az ember egykereszténytemplomban köthet házasságot ésbuddhistatemetésben részesülhet.

Legnépesebb települések

szerkesztés
Oszakaa harmadik legnagyobb város Japánban
A tokiói Sibuja egyik kereszteződése jó példa Japán zsúfolt utcáira
Helység Lélekszám[38]
(elővárosok nélkül)
(2015)
1 Tokió 9 272 740
2 Jokohama 3 724 844
3 Oszaka 2 691 185
4 Nagoja 2 295 638
5 Szapporo 1 952 356
6 Kóbe 1 537 272
7 Fukuoka 1 538 681
8 Kavaszaki 1 475 213
9 Kiotó 1 475 183
10 Szaitama 1 263 979

AMeidzsi-korszakbankezdődött meg a japán gazdaság fejlődése. A kor uralkodóiamerikaiés brit mintára szabad,kapitalistapiacgazdaságotakartak létrehozni. Japánok utaztak külföldre tanulás céljából, Japánba pedig nyugati oktatók érkeztek, hogy tanítsanak. A mai vállalatok nagy részét ekkor alapították meg. Japán azótaÁzsialegfejlettebb országa lett.

2018. július 17-én az országszabadkereskedelmi megállapodást(JEFTA) írt alá azEurópai Unióval.[39]

Japán gazdasági mutatói (2010-2018):[40][41]

Év GDP
(milliárdUS$PPP)
GDPper fő
US$PPP)
GDP
növekedés
(reál)
Infláció
Munkanélküliség
Államadósság
(GDP %-ban)
2010 4,485.9 35,157 4.2 % −0.7 % 5.1 % 207.8 %
2011 4,573.2 35,775 −0.1 % −0.3 % 4.6 % 222.1 %
2012 4,727.1 37,060 1.5 % −0.1 % 4.3 % 229.0 %
2013 4,909.9 38,478 2.0 % 0.3 % 4.0 % 232.5 %
2014 5,021.5 39,381 0.4 % 2.8 % 3.6 % 236.1 %
2015 5,137.3 40,392 1.2 % 0.8 % 3.4 % 231.3 %
2016 5,225.1 41,297 0.6 % −0.1 % 3.1 % 236.3 %
2017 5,427.1 42,818 1.9 % 0.5 % 2.9 % 235.0 %
2018 5,594.5 44,227 0.8 % 1.0 % 2.4 % 237.1 %

Általános adatok

szerkesztés

Akormányés aziparközeli együttműködése, az erősmunkaerkölcs,atechnológiafejlettsége és az aránylag alacsony védelmi kiadások segítettek Japánnak avilág második legnagyobbgazdaságává válni a világon.[42]AzEgyesült Államokután 4,5 ezermilliárdamerikai dollárGDP-vel és harmadik legnagyobbnak azEgyesült ÁllamokésKínaután avásárlóerő paritásfeltételei szerint[43]

Abanki szektor,abiztosításirendszer, azingatlanok,aközlekedésés atelekommunikációmind vezetőipariágazatok. Japán hatalmas ipari kapacitással rendelkezik és néhány a világ legfejlettebbautóipari,elektronikaiésgépészetivállalat is az országból származik.

A gazdaság figyelemreméltó jellegzetességei a gyártó cégek, valamint beszállítóik és disztribútoraik szoros együttműködésekeirecunevű csoportokban; illetve a városi munkás réteg egy részének járó életre szóló alkalmazás lehetősége. Ezen jegyek legtöbbje manapság eltűnőben van.

Gazdasági ágazatok

szerkesztés

Mezőgazdaság

szerkesztés
Rizsföldek az Inavasiró-tó közelében (Fukusima prefektúra)

Amásodik világháborúelőtt a lakosság többségét foglalkoztató mezőgazdaságban ma mindössze ajapánok1-2%-a dolgozik. Az ország területének alig több mint egy tizede művelhető, ezért a teraszos földművelés vált jelentőssé. A rendelkezésre álló termőterület arányában Japán büszkélkedhet a legmagasabb terméshozammal, a japán termelők pedig a lakosság csaknem felét képesek ellátni hazai termékekkel a kevesebb mint 56 000km²megművelt földről.

Japán mezőgazdasága nagymértékben támogatott és védett. Az állam inkább a kis gazdaságokat támogatja azészak-amerikaihozhasonló nagy farmokkal szemben. A gépesítés nagy fokú.

Az ország élen jár az egy hektárra jutóműtrágya-felhasználásban és az egy főre jutó tejhozamban.

Az egyik legfontosabb mezőgazdasági termék arizs,ennek ellenére fokozatosan visszaesik a termelése és növekszik az importja. Gabonafélékből, takarmánynövényekből, cukorból, déligyümölcsökből, egyes halfélékből, marha- és birkahúsból importra szorul. Az ország nagy mennyiségűszójátis importál, főként azEgyesült Államokból.Japán hatalmas piacot jelent azEurópai Uniómezőgazdasági exportőreinek is. A Tóhoku és Hokkaidó régiókban számottevő azalma,Sikoku és Kjúsú szigeteken pedig akörteésnarancstermesztése. Az utóbbi növényeket Japánba elsőként ahollandkereskedők hozták be a 18. században,Nagaszakikikötőjén keresztül. Japánhoz tartozik az egyik legnagyobb halászterület, amely a világ halászati összfogásának 15%-át teszi ki.

Japán ásványkincsekben szegény ország. Ezért a Föld legtöbb nyersanyag- és energiahordozó-importőre. Nyersvas-, acél- és alumínium-feldolgozásával a világ élvonalában áll. Feldolgozóiparának vezető ágazata a sokoldalú gépgyártás, ezen belül is világelső az autó- és hajógyártása. Szuperexpressz-vonatai is világhírűek. A mikroelektronika, a műszeripar, a biotechnológia, az elektronikai ipar területén csúcstechnológiát alkalmaznak. Japán a Föld legtöbb iparirobot-gyártó országa. Az ipar, a gazdaság legfontosabb ágazata nagyban függ az importált nyersanyagtól és üzemanyagtól. Arobotikakulcsfontosságú gazdasági tényező, Japánban van a világ 740 ezer robotjából 410 ezer.[mikor?][forrás?]AzAsahi Sörgyárak Zrt.japán egyik legjelentősebb sörgyártó társasága.

Külkereskedelem

szerkesztés

Főbb külkereskedelmi árucikkek:[44]

  • Import: kőolaj, folyékony földgáz, ruházat, félvezetők, szén, élelmiszer, fa
  • Export: gépjárművek és autóalkatrészek, vas- és acéltermékek, gépek, integrált áramkörök és elektronikai cikkek, energetikai berendezések, műanyagok, optikai és vegyipari termékek

Legfőbb kereskedelmi partnerek 2017-ben:[44]

  • Import:Kína24,5%,USA11%, Ausztrália 5,8%, Dél-Korea 4,2%, Szaúd-Arábia 4,1%
  • Export:USA19,4%,Kína19%, Dél-Korea 7,6%, Hongkong 5,1%, Thaiföld 4,2%

Az országra jellemző egyéb ágazatok

szerkesztés

Közlekedés

szerkesztés
Egy700-as sorozatú SinkanszenaTókaidó vonalon

A vasúti közlekedésben több tucat vállalat versenyez egymással. A legnagyobbak a 7Japan Railways(JR) társaság, aKintetsu Corporation,aSeibu Railwayés aKeio Corporation.A vasúti vállalatok gyakran foglalkoznak ingatlanokkal is, a legtöbb fontosabb vasútállomásuk mellett bevásárlóközpontokat is üzemeltetnek. A nagyvárosok között húzódik aSinkanszennagysebességű vasúthálózat.A japán vonatok a pontosságukról ismertek.[45]

Japán hatalmas összegeket költ közúthálózatának fenntartására, korszerűsítésére és bővítésére.[46]Az 1,2 milliókmközúton bonyolódik le a belföldi forgalom nagy része. Japánban bal oldali közlekedés van. A legtöbb nagyvárost fizetős autópályák és gyorsforgalmi utak kötik össze, amelyeket azútdíjakatbeszedő vállalatok tartanak fenn. Bár a közúti közlekedés fontos szerepet játszik az országban, az átlagos japán polgár utazásainak kevesebb mint a felénél száll autóba.[47]

Japánban 173 repülőtér található. A légi közlekedés nagy népszerűségnek örvend. A legnagyobb repülőtér, amely belföldi és nemzetközi járatokat is fogad, aTokió-Haneda repülőtér,Ázsia egyik legforgalmasabb repülőtere.[48]

Egyéb nagyobb nemzetközi légikikötők:

A legnagyobb kikötővárosokJokohama,NagojaésKóbe.

Telekommunikáció

szerkesztés
Hívójel prefix JA-JS, 7J-7N, 8J-8N
ITUzóna 45
CQzóna 25
Kinkakudzsi,Kiotó
Himedzsi várkastély
SintószentélyNikkóban
Japándobosok
színjáték
Kétmaikoés egygésaszórakoztató művészek előadás közben
Esküvői pár hagyományos öltözetben

Oktatási rendszer

szerkesztés

Az általános, közép- és főiskolák rendszerét Meidzsi császár reformjai vezették be1872-ben.[49]A kötelező iskolalátogatás 9 évig terjed (6 és 15 éves kor között): a diákoknak kötelező elvégezniük az általános és alsó középiskolákat. Csaknem minden tanuló folytatja tanulmányait a hároméves felső középiskolában, az oktatásügyi minisztérium felmérései alapján pedig a középiskolát elvégzők több mint háromnegyedeegyetemrevagyfőiskolárajelentkezik. A japán oktatásügyi rendszer rendkívül versenyképes.

Kulturális intézmények

szerkesztés

Kulturális világörökség

szerkesztés

AzUNESCOa kulturálisvilágörökséglistájára felvette a következő helyszíneket:

Japán a világ egyik vezető nemzete atudomány,atechnológia,agépészetés azorvostudományterén. Az országban nagyjából 700 ezer kutató él. Japán a világ államai közül költségvetéséből a harmadik legtöbbet költitudományokés atechnológiafejlesztésére.[50]

Az ország a legtöbb technikai fejlesztést azelektronika,agépészet,azipari robotok,azoptika,avegyi anyagok,afélvezetőkés afémekterén végezte el. Japán arobotikavezető országa egyben, amely a világ 740 ezer ipari robotjának több mint a felét, 410 ezret használja. Ez az ország gyártott le olyan világhírű prototípusokat, mint aQRIO,azASIMO,I-Cybieés azAibo.Japán az otthona hat olyanautógyártótársaságnak, amely a világ tizenöt legnagyobbja közé tartozik, és hét olyanfélvezetőgyártócégnek, amely aFöldhúsz legnagyobbja közé tartozik.

Japánnak jelentős tervei vannak azűrkutatásban,mint például egyholdbázislétesítése2030körül. AJapán Űrügynökség,a JAXA, a bolygók és a világűr kutatásán, repülőgépek, rakéták és műholdak kifejlesztésén dolgozik. A vállalat már kifejlesztette aJapanese Experiment Module-t, a JEM-et, amelyet aNemzetközi Űrállomás,az ISS részének szánnak, és amelynek első repülése2008-ban volt.

Művészetek

szerkesztés

Hagyományok, néprajz

szerkesztés

Gasztronómia

szerkesztés

Történet

szerkesztés

A japán gasztronómiára két dolog volt nagy hatással: a rizs és abuddhizmuselterjedése.

A rizstermesztést a kínaiaktól vették át i. e. 300 körül. A XIX. század végéig azonban csak a gazdagok kiváltsága volt a rizsfogyasztás, a szegényebb rétegnek főleg az árpa éshajdinajelentette a mindennapi étkezést, illetve a halféleségek. Ez annak a következménye, hogy kevés a művelésre alkalmas termőföld. Az adót viszont rizsben kellett megfizetni.

A VIII. századig szokás volt a hús- és tejfogyasztás, ekkor kezdett el terjedni a buddhizmus, melynek hatására kezdetben korlátozták, majd egy időben be is tiltották ezek fogyasztását. A XI–XII. században honosodott meg a szója és atofu,szintén kínai hatásra. Az életminőség ekkoriban javulásnak indult, kezdett kialakulni a japán konyha, és megalapozták a ma is ismert jellegzetes hagyományait. A következő nagy változás időszaka a portugál és holland hajósok megjelenése volt a XVI–XVII. században. Sok új zöldséggel, fűszerrel gazdagodott az alapanyagok sora, melyeket mindig a saját ízlésükre formálva honosítottak meg.

A második világháború utáni gyors gazdagodást követően már mindenki számára elérhető lett a konyhaművészet élvezete. Innentől számítható a marha-, sertés- és baromfifogyasztás új korszaka. A tejfogyasztás azonban azóta sem jött divatba, habár az idősek körében gyakori csontritkulás elkerülése érdekében, igyekeznek most már a fiatalabbakat buzdítani a minél több tejtermék fogyasztására.

Folyamatos a külföldi ételek befogadása és beolvasztása, például kedvelt az olasz pizza (tipikus japán változata: hallal és norival), de kapható hagyományos hamburger is a japános rákburger vagyterijakiburger mellett.

Étkezési szokások

szerkesztés

Az étkezési szokásokra is nagyban abuddhizmusnyomta rá a bélyegét. Fő szempont az egység és a harmónia megteremtése, mint bármely más japán művészeti ágban. Fontos szerepet kap a megjelenés, ugyanis az étkezés számukra a látvánnyal kezdődik. A feltálalt ételnek meg kell felelnie a napszaknak, évszaknak, sőt néha még a hét napjaitól is függ, hogy mi kerül a tálkákba, és milyen szín- és formakompozícióban. Nem mindegy az sem, hogy az adott étel milyen anyagú, színű és formájú tálkában kerül az asztalra. Természetesen egy átlagember átlagos napján annyira nem ügyel ezekre a formaságokra olyan élesen, de tény, hogy a japán mentalitásnak megfelelően jobban odafigyelnek az apróságokra.

A legfontosabb evőeszköz az evőpálca, szintén a kínaiaktól átvett találmány. Manapság, főleg a nyugati ételekhez gyakran használnak kanalat, kést, villát. Legjellegzetesebb alapanyagaik a hal, rák, algák, és gyakorlatilag majdnem minden, amit a tengerből ki lehet fogni és ehető. Valamint sokféle zöldség, csak párat említve: szójacsíra, kínai kel, spenót, jégcsapretek, padlizsán,bojtorjángyökérstb.

A rizsen kívül a tésztafogyasztás is jellemző. Ennek három fő típusa van:udon,ami búzalisztből készül,rámen,egy vékony, spagettiszerű tészta ésszoba,ami hajdinalisztből vagy más gabonából készül.

Szinte mindennap ünnepelnek valamilyen eseményt Japánban. Sok fesztivál, melyet a helyiekmacurinak neveznek, sintó vagy buddhista eredetű, míg a hófesztiválokat és a tűzijátékokat inkább a helybeliek és a turisták számára szervezik. A sintó eredetű macurik során a japánok a kamikkal (istenekkel, szellemekkel) kommunikálnak, bőséges termésért, jó üzletért, valamint boldog és virágzó közösségért fohászkodnak.

Szumóbirkózók

Japán eredetű akarate,akendó,acselgáncsazaikidóés aszumó.A szumóbirkózást Japán nemzeti sportjának tekintik.

Labdarúgás

szerkesztés

A japánoknak nagy szerepük van aFormula-1-ben. A pályák között aSuzuka Circuitis szerepel, mely aJapán Nagydíj-nak ad otthont, de régebben aFuji Speedway-en is rendeztek futamokat. Csapataik között szerepelt aToyota,aSuper Aguri,és aHondais, utóbbi 2023-ban is jelen van a Forma-1-ben, mivel aRed Bull Racing-nek, illetve aScuderia AlphaTauri-nak adnak motort, ám ezt a motortRed Bullmotorként használják. Jelentősebb pilótáik közül megemlíthetjükKamui Kobayashit,illetveYuki Tsunodat,aki jelenleg is tagja a mezőnynek, és aScuderia AlphaTauriszíneiben láthatjuk.

  1. Pháp luật と quốc ngữ ・ Nhật Bản ngữ(japán nyelven).Japán Tanácsosok HázaTörvényhozói Hivatala, 2006. (Hozzáférés: 2018. április 25.)
  2. e-Stat.(Hozzáférés: 2022. február 22.)
  3. Monthly Report.Japán Statisztikai Hivatal. (Hozzáférés: 2021. szeptember 7.)
  4. World Economic Outlook Database, October 2023 Edition. (Japan).International Monetary Fund,2023. október 10. (Hozzáférés: 2023. október 17.)
  5. Human Development Report 2016: Human Development for Everyone(angol nyelven) (PDF).United Nations Development Programme,2017. (Hozzáférés: 2018. április 24.)
  6. Lásd aFacts and Figures of Japan 2006 kiadványArchiválva2009. augusztus 6-idátummal aWayback Machine-ben01: LandfejezeténekArchiválva2009. július 31-idátummal aWayback Machine-ben 1. (17. számú) oldalát.
  7. Rời đảo とは( đảo の cơ sở tri thức ) (what is a remote island?)(japán nyelven).MLIT (Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism).Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism, 2015. augusztus 22. [2007. július 13-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2019. augusztus 9.)
  8. United Nations:The World's Cities in 2016.United Nations,2017. március 12.
  9. Đông Kinh đều の dân cư ( đẩy kế ).Tokyo Metropolitan Government Bureau of Statistics Department. [2018. október 2-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2018. október 22.)
  10. The Seven Great Powers.American-Interest, 2015. január 4. (Hozzáférés: 2015. július 1.)
  11. "Great+power" Balance of Power.United States of America: State University of New York Press, 2005, 59, 282. o. (2005).ISBN 978-0-7914-6401-4Accordingly, the great powers after the Cold War are Britain, China, France, Germany, Japan, Russia, and the United Statesp. 59
  12. Great Power Peace and American Primacy: The Origins and Future of a New International Order.US: Palgrave Macmillan (2014. január 22.).ISBN 978-1-137-29948-2
  13. Japan -- Britannica Online Encyclopedia.Encyclopedia Britannica, 2009. (Hozzáférés: 2009. december 22.)
  14. Japanese Roots.Discover Magazine, 1998. június 1. (Hozzáférés: 2009. december 22.)
  15. William Gerald Beasley.The Japanese Experience: A Short History of Japan.University of California Press (1999. szeptember 17.).ISBN 978-0-520-22560-2
  16. abcConrad Totman.Japán története,ford. Antóni Csaba, Osiris Kiadó (2006).ISBN 963-389-840-4
  17. George Sansom.A History of Japan to 1334.Stanford University Press (1958).ISBN 978-0-8047-0523-3
  18. Stephen Turnbull.The Samurai Invasion of Korea 1592-98.Osprey Publishing (2008).ISBN 978-1-84603-254-7
  19. Roland H. Worth, Jr..No Choice but War: The United States Embargo Against Japan and the Eruption of War in the Pacific.McFarland & Company (1995).ISBN 978-0-7864-0141-3
  20. Japan scraps zero interest rates.BBC News, 2006. június 14. (Hozzáférés: 2010. január 5.)
  21. Simonyi, Gyula (2005. 4). „{{{title}}}”.BOCS hírlevél.
  22. Michael Green:Japan Is Back: Why Tokyo's New Assertiveness Is Good for Washington(angol nyelven). Real Clear Politics, 2007. március 19. (Hozzáférés: 2008. június 11.)
  23. Alan Boyd:India, Japan Still Shooting for Security Council(angol nyelven). Asia Times, 2004. február 16. (Hozzáférés: 2008. június 11.)
  24. The World Factbook:Russia(angol nyelven). CIA, 2008. május 15. [2015. október 16-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2008. június 11.)
  25. Magyar-japán kapcsolatok.Magyarországi Japán Nagykövetség. [2009. március 26-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. március 16.)
  26. https://japantoday /category/national/japan-population-declines-at-fastest-pace-yet-to-124.8-mil.-gov%27t?
  27. CIAː Japán.[2018. december 25-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. szeptember 12.)
  28. abChapter 2 Population.Ministry of Internal Affaris and Communications of Japan, 2008 (Hozzáférés: 2009. szeptember 12.)
  29. 68 000 százévesnél idősebb ember él Japánban és ez baj.24.hu. (Hozzáférés: 2017. szeptember 16.)
  30. Demographic Trends and Their Implications for Japan's Future.Ministry of Foreign Affairs of Japan, 1997. március 7. (Hozzáférés: 2009. szeptember 13.)
  31. Howard W. French:Insular Japan Needs, but Resists, Immigration.The New York Times, 2003. július 24. (Hozzáférés: 2009. szeptember 13.)
  32. Japánban tragikusan kevés gyerek születik.Index.hu.(Hozzáférés: 2018. december 21.)
  33. Onisi Norimicu:Japan-born Koreans live in limbo.The New York Times, 2005. április 2. (Hozzáférés: 2009. szeptember 12.)
  34. Onisi Norimicu:An Enclave of Brazilians Is Testing Insular Japan.The New York Times, 2008. november 1. (Hozzáférés: 2009. szeptember 12.)
  35. Abraham Lama:'Home' is where the heartbreak is for Japanese-Peruvians.Asia Times, 1999. október 16. [2010. január 6-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. szeptember 12.)
  36. Philippa Fogarty:Recognition at last for Japan's Ainu.BBC News, 2008. június 6. (Hozzáférés: 2009. szeptember 12.)
  37. JAPAN: The Invisible Race.TIME, 1973. január 8. [2012. december 16-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. szeptember 12.)
  38. Japan: Prefectures and Major Cities - Population Statistics in Maps and Charts(angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. november 21.)
  39. Fanal gegen Trump: EU und Japan besiegeln ihr bislang größtes Handelsabkommen.Spiegel Online, 2018. július 17. (Hozzáférés: 2018. július 19.)
  40. Report for Selected Countries and Subjects(amerikai angol nyelven).imf.org.(Hozzáférés: 2018. szeptember 10.)
  41. Report for Selected Countries and Subjects.imf.org.(Hozzáférés: 2019. április 12.)
  42. World Economic Outlook Database,Nemzetközi Valutaalap.Kiadva2007.március 14-én.
  43. NationMaster; Economic Statistics,NationMaster.Kiadva2007.március 26-án.
  44. abCIA World Factbook.[2018. december 25-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. szeptember 12.)
  45. Corporate Culture as Strong Diving Force for Punctuality- Another "Just in Time".Hitachi-Rail. [2008. május 13-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. augusztus 14.)
  46. Andrew Pollack:Japan's Road to Deep Deficit Is Paved With Public Works.The New York Times, 1997. március 1. (Hozzáférés: 2009. augusztus 14.)
  47. Chapter 9: Transport.Belügyi és Hírközlési Minisztérium, Japán. [2011. április 27-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2009. augusztus 14.)
  48. 2019 Annual repülőtér Traffic Report.Amerikai Egyesült Államok: Port Authority of New York and New Jersey. (2020)[halott link]
  49. Lucien Ellington:Beyond the Rhetoric: Essential Questions About Japanese Education(angol nyelven nyelven). Foreign Policy Research Institute, 2003. december 1. [2007. április 5-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2008. június 4.)
  50. BusinessWeek,Joe McDonald (2006.december 4.).

További információk

szerkesztés