Kötöny kun fejedelem

(12. sz.–1241) kun fejedelem
Ez aközzétett változat,ellenőrizve:2023. június 30.

Kötöny kun fejedelem(korabeli óorosz forrásokbanKotjan Szutojevics; Котян Сутоевич) akuntörzsek szövetségének vezetője volt az 1220-as-1230-as években.1241-benMagyarországramenekült atatárjáráselől, ahol megölték.

Kötöny kun fejedelem

Született12. század
Kunország
Elhunyt1241
Buda[1]
ÉdesapjaSuthoi, Khan of the Cumans
Gyermekei
AWikimédia CommonstartalmazKötöny kun fejedelemtémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

1221-ben egy korábban ahvárizmisahot üldöző mongol seregSzubotájésDzsebevezetésével a maiAzerbajdzsánésGrúziaterületét fosztogatta, majd aderbentiszoroson át aKaukázusészaki előterébe tört be. A területet lakóalánokéscserkeszekszövetségre léptek ellenük a tőlük északra a sztyeppét uralókunoktörzsszövetségével, amelynek élén ekkorKötönyállt. A mongolok a közös életmódra hivatkozva és a zsákmányból részesedést ígérve leválasztották a kunokat a kaukázusiak szövetségéről, de ígéretüket nem tartották be, az egész zsákmányt elragadták. Kötöny ekkor az orosz fejedelmekkel kötött szövetséget, de az egyesült orosz-kun seregek megsemmisítő vereséget szenvedtek1223májusában aKalka menti csatában.A mongolok azonban nem használták ki teljesen győzelmüket. AKrímbenlévőSzudakkereskedőváros raktárait még kifosztották, de utána kelet felé fordultak. Lerohanták avolgai bolgárokat,majd egyesültek a lassan hazafelé tartóDzsingisz káncsapataival aSzir-darjafolyótól északra. ÍgyKunországnakaDnyepertőlnyugatra eső része egyelőre érintetlen maradt.

Kötöny kun fejedelem az egyesült kun-orosz seregekkel másodszor is csatát vesztve a tatárok ellen,Etelközből40.000 fegyveresével bebocsátást kért Magyarország területére, és kész volt felvenni akereszténységetis. A kunok aRadnai-hágónálvárták IV. Béla király döntését, ami 1239-ben,húsvétmásnapján történt meg.IV. Bélamagyar király követeket,dominikánusokatküldött eléje, s a határon ő maga fogadta Kötönyt és kunjait, majd megkereszteltette, megvendégelte őket.

A kun betelepedés azonban sok panaszt okozott az országban, mire IV. Béla királyPéterváradnálgyűlést tartott a kői monostorban a magyar és kun főemberekkel és elrendelte a kunok több megyében való szétoszlását. A szegényebb kunok pedigszervienseknekálltak be a magyar urak bandériumaiba. 1239-ben meg is kezdődött a kunok szétosztása az országban.

Miután 1240. december 6-ánKijevis a tatárok kezére került s IV. Béla királyhoz menekült ahalicslodomériDaniló is, a király 1241 elején elrendelte a hadra készülést a nemeseknek, szervienseknek és várőröknek. A nemesség között közben az a feltételezés terjedt, hogy a kunok orosz kémek, akik az orosz kaput, aVereckei-szorostaz oroszok kezére akarják játszani. Ezután a gyanúsított Kuthent családjával és főembereivel együttÓbudánőrizet alá vették.

Közben VereckénélBatu kán120 ezer harcosával és 40 ezer fejszésével áttörte a kaput. Erre a megvadult tömeg az őrizet alá vett Kötönyt és embereit lemészárolta. Kötöny halála után a kunok dúlva, fosztogatva elhagyták az országot. [2]

  1. Magyar életrajzi lexikon(magyar nyelven).Akadémiai Kiadó,1967. (Hozzáférés: 2024. szeptember 12.)
  2. Vásáry: Az Arany Horda40. o.
  • Vásáry: Az Arany Horda:Vásáry István.Az Arany Horda.Kossuth Könyvkiadó (1986).ISBN 963 09 2792 6
  • Erdélyi László:Magyar történelem(Magyar középkor)