Kamcsatka

félsziget a Csendes-óceánban
Ez aközzétett változat,ellenőrizve:2023. július 24.

Kamcsatka(oroszulполуостров Камчатка)Oroszországtávol-keleti részén fekvő, közel 1250 kilométer hosszúfélszigetaCsendes-óceánban.Területe lényegében megegyezik OroszországKamcsatkai határterületnevű alkotórészével. A félsziget aPacifikus-hegységrendszertagja, komoly vulkáni működés figyelhető meg itt.

Kamcsatka vulkánjai
Világörökség
Az Avacsa-vulkán
Az Avacsa-vulkán
Adatok
OrszágOroszország
TípusTermészeti helyszín
KritériumokVII, VIII, IX, X
Felvétel éve1996
Elhelyezkedése
Kamcsatka (Oroszország)
Kamcsatka
Kamcsatka
Pozíció Oroszország térképén
é. sz. 57°,k. h. 160°57.000000°N 160.000000°EKoordináták:é. sz. 57°,k. h. 160°57.000000°N 160.000000°E
AWikimédia CommonstartalmazKamcsatkatémájú médiaállományokat.

Természetföldrajza

szerkesztés
Domborzati térképe
Kamcsatka félszigete

Kamcsatka 270 000 km²-es területével az egyik legnagyobb kelet-ázsiai félsziget, amely a Csendes-óceán két melléktengerét, aBering-tengertés azOhotszki-tengertválasztja el. A félsziget dél felé való természetes meghosszabbítása aKuril-szigetek,illetve ajapán szigetvilág.Legnagyobb városa,Petropavlovszk-Kamcsatszkija világ legnagyobb természetes kikötőjében, azAvacsa-öbölbenfekszik.

A Pacifikus-hegységrendszer részeként mintegy kétmillió éve alakult ki, amint aCsendes-óceáni kőzetlemezazEurázsiai kőzetlemezalábukott, ezáltal erősvulkánitevékenységet létrehozva a környéken. A tektonikus mozgás korunkban is észlelhető, így a Csendes-óceán környékét ölelő úgy nevezett „Tűzgyűrű”részeként Kamcsatkát aktív vulkáni tevékenység ésföldrengésekjellemzik.

Leghosszabb folyói

szerkesztés
  • Kamcsatka– 758 km[1]
  • Penzsina– 713 km
  • Talovka (a Kujul-lal együtt) – 458 km
  • Vivenka – 395 km
  • Enicsavajam – 311 km
  • Oklan – 304 km
  • Tyigil – 300 km

Természeti értékei

szerkesztés

Kamcsatka több különleges természeti képződménynek ad otthont. 160vulkántalálható a területén, melyek közül 29 aktív. Avilágörökségrészévé ezek közül 19-et soroltak be. A legmagasabb aKljucsevszkaja Szopka(4750 méter), míg a legaktívabb a Kronockaja Szopka vulkán. A három leglátogatottabb a Petropavlovszk-Kamcsatszkijhoz közelebb fekvő Korjakszkaja Szopka, Avacsinszkaja Szopka és Kozelszkij-vulkánok. A félsziget közepén fekszik aGejzírek völgye,amely azeurázsiaikontinens egyetlen ilyen képződménye.

A félsziget több ritka élőlénynek is otthont ad. Akamcsatkai barna medve,ahavasi kecske,acoboly,apézsmapocok,arozsomák,aszirti sasés avadászsólyomfajok nagy egyedszámmal rendelkeznek itt. Továbbá a legnagyobb sasféle, azóriásrétisasis itt költ. A félsziget partjainál nagy számúkékbálnapopuláció is él. A szintén Kamcsatkán található Kurilszki-tavat a legnagyobbeurázsiailazacívóhelyként tartják számon. A természeti értékekben a legtöbbet aParancsnok-szigetekőriztek meg, amely rezervátumként működik.

Története

szerkesztés
AGejzírekvölgye

Régészeti leletek szerint mintegy 15 ezer éve lakott a félsziget. Az ekkor élt vadászó-gyűjtögető életmódot folytató emberek föld alatti vájatokban vészelték át a zord telet.

A mai mongoloid őslakosok (aleutok,csukcsok,eszkimók,kamcsadálokéskorjákok) elődjei mintegy 10 ezer éve jelentek meg Kamcsatkán, és immár a vadászás mellett háziállat (kutya,) tartással is foglalkoztak.

A kamcsadálok a félsziget nyugati felére költöztek, ahol letelepedett életet folytattak. A korjákok és a többi eszkimó népcsoport az északi területeken nomád állattartással foglalkoztak, valamintbarna medveés tengeri emlősök vadászatából éltek.

Azoroszoka17. századbanfedezték fel a területet. Az1600-as évekbenIvan Kamcsatij, Szemjon Gyezsnyov és Ivan Rubec felfedezők látták meg először a leírásuk alapján „tüzes földet”, ahol nagy számban lehetett vadat és halat találni.

1697-ben Vlagyimir Atlaszov, az északabbianadiriterületek telepese egy 135 fős,kozákokbólés jukagírokból álló csapatot küldött a félsziget feltárására.1704és1706között két erődítményt (Nyizsnye- és Verhnye-Kamcsatszkij) építettek a Kamcsatka folyó völgyében, amelyek később a szőrmevadászok fontos cserekereskedelmi állomásaivá váltak. Távol uraiktól a kozákok elhatalmasodtak az őslakos kamcsadálok felett. EzértJakutszkbólutasították Atlaszovot a rend helyreállítására, aki csapatával ágyúkkal felszerelve a kozákok ellen vonult, ám1711-ben az ottani harcokban megölték.

A helyi kozákok ekkor érték el a terület autonómiáját, mely alapján Jakutszknak minimális beleszólása lehetett a terület ügyeibe, a hatalmat a mintegy 500 fős kozák lakosság gyakorolta. Ők sűrűn összetűzésbe kerültek a helyi lakossággal, amely fellázadt elnyomásuk ellen. A legsúlyosabb lázadás1731-ben történt, amikor Nyizsnye-Kamcsatszkij telepet a helyiek letámadták és védőit lemészárolták. A helyi lakosság nagy számban fogyatkozott, lélekszámuk az eredeti mintegy 20 ezer főről az1750-es évekre8000 főre csökkent.

1740-ben adánfelfedező,Vitus Beringa félsziget déli részén megalapítottaPetropavlovszk-Kamcsatszkijt,és egyben a világ számára is ismertté tette a félsziget tudományos értékeit. Az elkövetkező évtizedekben azoroszhatalom ösztönözte az orosz lakosság ideköltözését, így a19. századelejére már mintegy 2500 orosz lakott Kamcsatkán, miközben az őslakosság száma mindössze 3000 főre esett vissza.

1854-ben akrími háborúkeretében harcolófranciaésbritcsapatok támadták meg Petropavloszkot, teljesen elpusztítva azt. Később a tengeri kikötő tovább vesztett jelentőségéből, amikor az autonómiát megszüntetve Kamcsatkát a Tengermelléki régióba sorolták, illetve amikor a hadikikötőt áthelyezték Uszty-Amurba. Így az oroszok hatalmának csökkentével az őslakosok száma 5000 főre növekedett. Alaszka1867-es eladásával tranzitkikötői szerepe erősödött meg, az orosz-amerikai kereskedelem egyik színtere lett.

Petropavlovszk-Kamcsatszkij

1905-ben azorosz–japán háborúsoránJapánelfoglalta Petropavlovszkot és egészen1922-ig megtartotta a félsziget déli részét, amikor aVörös Hadseregelfoglalta és aSzovjetunióhozcsatolta a területet.

Amásodik világháborúbankevés hadicselekmény történt itt, bár innen indult aKuril-szigetekfelszabadítására irányult hadjárat. Ahidegháborúbanazonban katonai területté nyilvánították, ideköltöztették a szovjet tengerész flottát, és a szovjet hadsereg rakétakísérleteit végezték itt. Ennek soránnehézfémekkelés nukleáris sugárzással szennyeződött a terület. Oroszok számára1989-ig, külföldieknek1990-ig zárt terület volt.

2006áprilisában egyföldrengéssorozatrázta meg, amely soránRichter-skálaszerint 7,2-es földmozgást mértek. Az anyagi kár jelentős, ám erősségben elmaradt egy1737-es 9,2-es és egy1952-es 9,0-s erősségű rengéstől.

Népessége

szerkesztés

Kamcsatka egyike Oroszország legritkábban lakott vidékeinek, népsűrűsége nem éri el az 1 fő/km²-t. Az összlakosság közel 40%-a élPetropavlovszk-Kamcsatszkijban,nagyrészt oroszok.

Mintegy tízezer főnyi őslakos él jelenleg elsősorban a félsziget Petropavlovszktól távol eső részein. Többségük az északon élőkorjákvagyevennemzetiséghez tartozik. Kis számúkamcsadálésaleut,illetvecsukcsnemzetiségű csoportok is élnek a félszigeten. Leginkább barna medve vadászatából, halászatból és prémkereskedelemből élnek.

  1. Kamcsatszkij kraj(Hozzáférés: 2015-11-01)

További információk

szerkesztés
AWikimédia CommonstartalmazKamcsatkatémájú médiaállományokat.