Az élő szervezetek biokémiai reakciók során történő tápanyaglebontásátkatabolizmusnak,vagy más szóvaldisszimilációnak, lebontásnaknevezik. Ez a szervezetek energiafelszabadító folyamata, melynek során a bonyolultszerves vegyületekből(példáulpoliszacharidokból,lipidekből,fehérjékből,nukleinsavakból) egyszerűbb felépítésű szerves vagy szervetlen vegyületek (példáulmonoszacharidok,zsírsavak,nukleotidok,aminosavakstb.) keletkeznek. Az ezekből a kisebb molekulákból, ún. monomerekből álló nagyobb molekulákatpolimerekneknevezzük.

A sejtek a monomereket vagy újra felhasználják polimerekszintéziséhez,vagy tovább bontják még egyszerűbb végtermékekre, ezzel további energiát szabadítva fel. A sejtekanyagcserevégtermékei közé tartoznak például atejsav,azecetsav,aszén-dioxid,azammóniaés akarbamid(urea). Ezen termékek többnyireoxidatívfolyamatok során keletkeznek, amely során a felszabaduló kémiai energia egy részeformájában „elvész”, míg a többi része az ATP (adenozin-trifoszfát) szintézisére fordítódik. Ez amolekulaszolgál (többek között) a szervezet energiaszállítójaként: azanabolikusszintézisek során az ATP lebomlik, közben energia szabadul fel, mely a felépítő folyamatok (anabolizmus) végbemeneteléhez szükségesek. A katabolizmus tehát asejtekfenntartásához és növekedéséhez szükséges energiát biztosítja. A katabolikus folyamatok közé tartozik például acitromsavciklus,azsírokzsírsavakkátörténő lebontása azsírszövetbenés a májban, valamint azizmokés amájfehérjéinek lebontása (a keletkező aminosavakat a szervezet a glükoneogenezisben hasznosítja).

A katabolizmus az emberi szervezetben is erős kontroll alatt van. Az eddig ismert, katabolizmusra ható molekulák jórészthormonok,illetve maguk az anyagcserében részt vevő köztes termékek (intermedierek). Azendokrinológusoka hormonokat hagyományosan anabolikus és katabolikus hormonokra osztják fel, aszerint, hogy melyik folyamatot serkentik, de több típusú hormonfelosztást ismerünk. A 20. század eleje óta ismerjük az ún. „klasszikus” katabolikus hormonokat. Ezek aglukagon,ahidrokortizonés azadrenalin(máskatekolaminokkalegyütt). Az elmúlt évtizedekben azonban számos új, részben a katabolizmusra ható hormont is felfedeztek: ilyenek például acitokinek,azorexin(hipokretin) és amelatonin.[forrás?]

Fordítás

szerkesztés
  • Ez a szócikk részben vagy egészben acatabolismcímű angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
  • Berend Mihály - Gömöry András - Kiss János - Müllner Erzsébet - Tóth Géza:Biológia III.- Műszaki Kiadó, Budapest 2006
  • Berend Mihály - Szerényi Gábor - Gömöry András:Biológia IV.- Műszaki Kiadó, Budapest 2006
  • Kovács János:Sejttan- Eötvös Kiadó, 1999
  • Ádám Veronika-Orvosi biokémia- Medicina Könyvkiadó Zrt. Budapest, 2006