Klorid
Ez a szócikknem tünteti fel a független forrásokat,amelyeket felhasználtak a készítése során.Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segítsmegbízható forrásokattalálni az állításokhoz! Lásd még:A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Ez a szócikk vagy szakaszlektorálásra,tartalmi javításokra szorul. |
Aszervetlen kémiábanakloridokkloridiont (Cl−) tartalmazóvegyületek.Aszerves kémiábanrégiesenkloridoknaknevezzük a mínusz 1-esoxidációs számúklóratomottartalmazóvegyületeket.
Kloridok
szerkesztésNéhány jelentős klorid:
- ammónium-klorid (NH4Cl)
- arany(III)-klorid (AuCl3)
- bárium-klorid (BaCl2)
- ezüst-klorid (AgCl)
- hidrogén-klorid (HCl)
- kalcium-klorid (CaCl2)
- kálium-klorid (KCl)
- kloroform (CHCl3)
- magnézium-klorid (MgCl2)
- nátrium-klorid (NaCl)
- nitrogén-triklorid (NCl3)
- ón-klorid (SnCl2)
- réz-klorid (CuCl)
- réz-diklorid (CuCl2)
- szén-tetraklorid (CCl4)
Ammónium-klorid (NH4Cl)
szerkesztésAzammónium-kloridmás néven ammóniasó, szalmiák, szalmiáksó vagy E510 az ammóniák egy sója, mely tiszta állapotában erősen vízoldékony kristályokat alkot. Vizes oldata közepesen savas kémhatású.
Arany-triklorid (AuCl3)
szerkesztésAzarany-kloridvörös kristályos anyag, nagyon higroszkópos, valamint erősen mérgező.
Bárium-diklorid (BaCl2)
szerkesztésAbárium-kloridfehér, higroszkópos por, erősen mérgező. A bárium-klorid nem gyúlékony szilárd vegyület.
Ezüst-klorid (AgCl)
szerkesztésAzezüst-kloridfehér kristályos anyag, vízben alig oldódik. Az AgCl fényre és hőre érzékeny, ami auto-reakciót[pontosabban?]indukál, melynek során az anyag szürkésbordó elszíneződést kap, mely a fémezüst jelenlétre utal. A természetben a klórargirit ásványban fordul elő.
Hidrogén-klorid (HCl)
szerkesztésAhidrogén-kloridszíntelen, szúrós szagú, íztelen, levegőnél nagyobb sűrűségű, mérgező gáz. Vízben jól oldódik, vizes oldata asósav.A hidrogén-klorid hidrogénből és klórból képződik magas hőmérsékleten vagy fény hatására.
Kalcium-diklorid (CaCl2)
szerkesztésAkalcium-klorida kalciumnak a klórral alkotott ionos vegyülete. Vízben nagyon jól oldódik. Szobahőmérsékleten szilárd sót alkot.
Kálium-klorid (KCl)
szerkesztésAkálium-kloridfém-halogenid, melyet a kálium és a klór alkot. Tiszta állapotban szagtalan, fehér színű, vagy színtelen kristályokat alkot.
Kloroform (CHCl3)
szerkesztésAkloroformszíntelen, kellemes szagú, érdekes ízű folyadék. Vízben rosszul, szerves oldószerekben viszont jól oldódik.
Magnézium-diklorid (MgCl2)
szerkesztésAmagnézium-klorida magnézium-klórral alkotott sója. Szobahőmérsékleten színtelen vagy fehér szilárd kristályokat alkot.
Nátrium-klorid (NaCl)
szerkesztésAnátrium-kloridaz egyik legismertebb só, a konyhasó legfontosabb összetevője. Színtelen, szagtalan, kristályos ionrácsos vegyület.
Nitrogén-triklorid (NCl3)
szerkesztésAnitrogén-trikloridsárga színű, nagy sűrűségű robbanékony folyadék. Meglehetősen reaktív vegyület.
Ón-diklorid (SnCl2)
szerkesztésAzón(II)-kloridfehér, kristályos anyag, az ón klórral alkotott egyik sója. Szobahőmérsékleten fehér, kristályos vegyület.
Réz-klorid (CuCl)
szerkesztésAréz-kloridvízben oldhatatlan fehér kristályos por. Szoba hőmérsékleten szilárd halmazállapotú és irritáló.
Réz-diklorid (CuCl2)
szerkesztésAréz-dikloridsárgásbarna por, vízben és alkoholban jól oldódik. Réz-oxid vagy réz-karbonát sósavban való oldásával kapható; oldatából zöld színű dihidrát kristályosodik ki. Ebből sósaváramban való hevítéssel sárga vízmentes anyag készíthető.
Szén-tetraklorid (CCl4)
szerkesztésAszén-tetrakloridszobahőmérsékleten színtelen jellegzetes édeskés illatú folyadék. Erősen mérgező és a környezetre is káros hatással van.