Kontinens
Akontinens,avagyföldrész,világrész,aFöldszárazföldjeinek nagy egysége. A kontinensek közös tulajdonsága az, hogy valamelykontinentális kéregrészei. Az egyes földrészek elkülönítése azonban inkább hagyományon alapul, mintsem valamilyen szigorú feltételen. A kifejezést kétféle értelemben használják:
- Szűkebb értelemben a Földbolygónagyobb összefüggő szárazföldi területeinek megkülönböztető neve – a kisebbeketszigetneknevezzük.
- Tágabb értelemben a nagy összefüggő szárazföldek és a környező szigetek együttesét értjük alatta.
Az, hogy mely területeket tekintünk önálló kontinensnek, nagyban függ attól, hogy milyen szempontok szerint határozzuk meg őket. Ezek alapvetőentermészettudományi(természetföldrajzi, lemeztektonikai) jellegűek, detársadalomtudományi(kulturális, politikai) szempontok figyelembevételével merőben eltérő osztályozások is léteznek. Az egyik gyakori felosztás a következő hét kontinenst tartja számon (a nagyobbtól a kisebb felé haladva):Ázsia,Afrika,Észak-Amerika,Dél-Amerika,Antarktika,EurópaésAusztrália.
Természetföldrajzi és geológiai értelmezések
szerkesztésTermészetföldrajz
szerkesztésA kontinens hagyományos természetföldrajzi meghatározás szerint nagy kiterjedésű, összefüggő szárazföld.[1]Ez az értelmezés azonban több problémát is felvet:
- Nem egyértelmű, hogy mi számít nagy kiterjedésű szárazföldnek. Így többé-kevésbé szubjektív módon tekintjük a 2 166 086 km² területűGrönlandota legnagyobbszigetnek,a 7 617 930 km² területűAusztráliátpedig a legkisebb kontinensnek.
- Több olyan, egymástól földrajzilag elkülönülő földterület létezik, amelyeket a teljes területüknél aránytalanul kisebb földszorosok kötnek össze. Ha a kontinenst összefüggő szárazföldként határozzuk meg, akkorÉszak-ésDél-Amerika(melyeket aPanama-földszorosköt össze), valamintAfrikaésEurázsia– amelyeket aSzuezi-földhídköt össze – is egy kontinens,Amerikaill.Afroeurázsia.
- Aföldtörténetsorán atengerekszintje jelentősen változhat, ezért kontinentális területek kerülhetnek víz alá, és válhatnak szárazfölddé. Ennek figyelembevételével egyesek az összefüggő szárazföld helyett az összefüggőkontinentális kérgettekintik kontinensnek. Ez alapjánAmerikaésEurázsiais egy kontinens. A két földterületet ma elválasztóBering-szorosa múltban többször is vált szárazulattá, majd újratengerré.
A meghatározás gyenge pontjait figyelmen kívül hagyva azonban a következő, többé-kevésbé elterjedt természetföldrajzi felosztást kapjuk:Afrika,Eurázsia,Ausztrália,Észak-Amerika,Dél-Amerika,Antarktika.
Így viszont a szigetvilággal valamint a közép-amerikai földhíddal nagy területek kimaradnak a kontinensfogalomból. A természetföldrajzi kontinensfogalom nem elégséges társadalomföldrajzi csoportosításra, mert nem vezet teljes rendszerhez, ezért egy hibrid természeti-társadalmi rendszert kell erre a célra használni, hogyNagy-BritanniaEurópában,KubaésHaitiAmerikában,MadagaszkárAfrikában,SzumátraÁzsiában lehessen.Közép-AmerikaésÓceániapedig egyáltalán létezhessen, mint kategória.
Geológia
szerkesztésA kontinens fogalma ageológiaértelmezésében a különböző kontinensek elkülönítése nem játszik akkora szerepet, mint a természetföldrajz esetében. Sokkal fontosabb a kontinens és az óceán elkülönülése. Alitoszféralemezekre tagolódik, melyekkontinentálisésóceánielemekből tevődnek össze. Ezen lemezek általában mindkét kéregtípust magukon hordozzák, de van példa arra is, hogy csakóceánikéregből áll (Csendes-óceáni-lemez,Nazca-lemez). A kétféle kéreg közötti legszembetűnőbb különbség a vastagságukban és az őket felépítőkőzetektípusában mutatkozik.
A kontinentális kéreg jóval vastagabb az óceáni kéregnél: az előbbi átlagosan 40 km vastag, de akratonoknál100 km is lehet; ezzel szemben az utóbbi maximális vastagsága 6 km, azóceánközépi hátságoknálazonban gyakorlatilag nulla. A kontinentális kéreg főkéntgránitbólésgranodioritbóláll. A kontinentális kérgen belül megkülönböztetik[2]
- astabilizálódott kéregrészt, amely a kéreg legnagyobb területű része.
- amobilis torlódásos övet, azaz a fiatalgyűrthegységekterületét, mint azAlpok,KárpátokésKárpát-medence,Balkán-félsziget,Anatólia,Kaukázus,Irán,Afganisztán,Himalája,Tibet,Burma,Maláj-félsziget,Indonézia,Pápua Új-Guinea,Kamcsatka,Kordillerák,Andok.
- aselfet,amely a kontinentális kéreg tengerrel elöntött része, mint aBalti-tenger,Ír-tenger,Északi-tenger,az Ausztrália és Pápua Új-Guinea közötti tenger, az Indonézia és Malajzia körüli és közötti tenger, aBering-szoros.
Az óceáni kéreg anyagagabbróésbazalt.
A geológiai kontinensfogalom is felvet problémákat. A kéreglemezek és a látszólagos kontinensek néhol nem esnek egybe.
- A zömmel óceáni kéreglemezből, valamint – aYucatán-félszigettőldélre – a közép-amerikai földhídból, aJamaica,Hispaniola,Puerto Rico,Kis-Antillákszigetsorból, és a kettőtKolumbiaésVenezuelaészaki partján összekötő sávból álló karibi kéreglemez legutóbb említett parti sávja látszólag Dél-Amerika része.
- A karibi térségben levőKubavalójában az észak-amerikai lemezen van.
- AHolt-tengerárkától nyugatra eső „ázsiai” területek valójában az afrikai kéreglemezen vannak.
- Az ohotszi hosszúsági körtől keletre eső „ázsiai” területek – ígyKamcsatkais – valójában az észak-amerikai kontinentális kéreglemezen vannak.
- Kis-Ázsiaés a európaiPeloponnészoszvalójában nem a kontinentális, hanem az önálló hellén-török lemezen vannakCiprussal,Krétávalés azÉgei-tengerszigeteinek nagyobb részével együtt.
A geológiai kontinensfogalom hasonlóképpen elégtelen társadalmi-politikai célokra, mint a természetföldrajzi. A megoldás itt is egy hibrid fogalom.
Őskontinensek
szerkesztésAFöldszilárd kérgének kialakulása után nem sokkal a kéreg felszakadozott, és beindult alemeztektonika.Akambriumelőtti őskontinensekről gyér információk állnak rendelkezésre. Néhány ismert őskratonalapján legalább egy szuperkontinens,Rodinialétezett, emellett azonban ismeretlen kontinensek is létezhettek, valamint talán San Francisco-, Kongó- és Kalahári-pajzsok is elkülönültek tőle.[3]800 000 000 évvel ezelőtt Rodinia feldarabolódott.[4]
Mintegy 550 000 000 évvel ezelőttre négy nagyobb kőzetlemez alakult ki. Az északi féltekén aPannotiarészekre hullásávalLaurencia,FennoszarmáciaésAngara,a délin pedigGondwanahelyezkedett el. Talán már ekkor önállóvá vált aSzibériai-pajzsésBalticais. Azordovíciumfolyamán Gondwanáról leváltBaltica,az északi kontinensek viszont közeledtek egymáshoz.
AszilurbanGondwana egységes maradt, miközben az északi kisebb kontinensek lassan összeálltakEuramerikakontinenssé. Adevonrahárom kontinens jött létre: Gondwana, Euramerika és Szibéria. Akarbonsorán mindhárom kontinens közeledett egymáshoz, így összeállt aPangea.
220 000 000 évvel ezelőtt, atriászidőszakban csak egy szárazföld volt, a Pangea. 150 000 000 évvel ezelőtt, ajuraidőszakban 2 kontinens voltLaurázsia(Eurázsia, Észak-Amerika) és Gondwana (Afrika, Dél-Amerika, Ausztrália, Antarktika).
Társadalomföldrajzi értelmezések
szerkesztésA világ szárazföldjei nem csak természetes szempontok alapján oszthatók fel, hanem azemberitársadalmakkülönbségeinek figyelembevételével is. Ezek a felosztások azonban sosem függetlenek a természetföldrajzi tényezőktől, hiszen a különböző területek különböző társadalmai nagyrészt a különböző természeti adottságoknak és az egymástól való viszonylagos elszigeteltségnek köszönhetők.[5]
Jared Diamonda kontinens fogalmát annak alapján használja, hogy mely területeken és mikor alakult ki önállóan élelmiszer-termelés (növénytermesztésésállattenyésztés) és hogy a korai élelmiszer-termelő központok milyen kapcsolatban álltak egymással, milyen módon terjedtek el a különböző haszonnövények és háziállatok.Háborúk, járványok, technikákcímű művében az alábbi területeket értelmezi kontinensnek:[5]
- EurázsiaésÉszak-Afrika– Ezen a területen önállóan atermékeny félholdoni. e. 8500 körül,Kínaterületén i. e. 7500 körül alakult ki az élelmiszer-termelés, a későbbiekben pedig a kelet-nyugati tengelyének köszönhetően könnyen elterjedt az egész földrészen.
- Szubszaharai Afrika– Nem bizonyított, hogy ezen a területen valaha is önállóan kialakult volna az élelmiszer-termelés, de elképzelhető, hogy ez i. e. 5000-re aSzáhel-övezetbenés i. e. 3000-re a trópusiNyugat-Afrikábanegymástól függetlenül is kialakult. A területet északról határolóSzaharaés a trópusi éghajlat mindenesetre megnehezítette az eurázsiai haszonnövények és háziállatok elterjedését.
- AusztráliaésÓceánia– FeltehetőenÚj-Guineáni. e. 7000 körül önállóan kialakult a növénytermesztés (az állattenyésztés nem), de erre nincs egyértelmű bizonyíték. Mindenesetre az élelemtermelés nagyon kis területre korlátozódott, ahonnan nem tudott elterjedni. Laza összeköttetésben álltDélkelet-Ázsiával,ahonnan egyes új-guineai és óceániai népek átvehettek más haszonnövényeket és az állattenyésztés alapjait.
- Amerika– I. e. 3500 körülKözép-Amerikában,nagyjából ugyanekkor azAndokésAmazóniatérségében, i. e. 2500 körül pedigÉszak-Amerikakeleti felén alakult ki önállóan az élelmiszer-termelés. A földrész észak–déli tengelye és a különböző földrajzi akadályok jelentősen megnehezítették az élelmiszer-termelés technikáinak elterjedését, a más kontinensektől való elszigeteltség pedig más technikák átvételét.
Ez a rendszer valójában majdnem megegyezik a természetföldrajzi rendszernek azzal a változatával, amelyik az egybefüggő területeket egy kontinensnek tekinti, ahhoz képest mindössze Afroeurázsiát osztja két részre a Szaharával.
Hagyományos felosztások
szerkesztésA ma elterjedt kontinens-meghatározások alapvetően hagyományon alapulnak, melyekben keverednek különböző korok világszemléletei és ismeretei, valamint a társadalmi és természeti szempontok, és ebből lényeges ellentmondások származhatnak.
A természetföldrajzilag teljesen megalapozatlan kontinenseket is természetföldrajzi határokkal definiálják, pl. Észak- ésKözép-Amerikahatárának aRio Grandefolyót tekintik – miközben az észak-amerikai lemez és a karibi lemez határa aYucatán-félsziget.
Ezek a határok társadalmi, kulturális, politikai egységeket vághatnak ketté, mint pl. a természetföldrajzilag egységet alkotó Európa és Ázsia határa aKaukázusnálés az Uralnál. Emellett a Kaukázus történetesen az eurázsiai-lemez és az iráni-lemez határa.[6]Európa és Ázsia határánakHérodotosztólaz újkorig aTanaisz,azaz aDonszámított.[7]
Amerikaesetén még bonyolultabb a helyzet. Társadalomföldrajzi szempontból két részre osztható. Az angolszász-francia északi részre (USA,Kanada), valamint spanyol–portugál–francia nyelvűLatin-Amerikára.Lemeztektonikailag szárazföldjei három lemezen találhatók.Észak-Amerikaaz észak-amerikai lemezen délen aYucatán-félszigetet,valamintKubátis beleértve,Közép-Amerikaa karibi lemezen,Dél-Amerikapedig a dél-amerikai lemezen, de északi partvidéke szintén a karibi lemezen.[8]A természetföldrajzi Latin-Amerika a dél-amerikai és karibi lemez egészét, valamint az észak-amerikai lemez déli részét (Mexikó,Guatemala,Belizefoglalja el. Természetföldrajzi alapon Közép-Amerika északi határa alatt Latin-Amerika északi határát értik, de még társadalompolitikai szempontból sem általános ez. AzÉszak- és Közép-amerikai, Karibi Labdarúgó-szövetségek Konföderációjabelső tagolódásával például követi a természetföldrajzi, azaz lemeztektonikai határokat és Mexikót Észak-Amerikába sorolja.
Az egyik elterjedt hagyományos felosztásEurópát,Ázsiát,Afrikát,AmerikátésAusztráliátkülönbözteti meg, utóbbibaÓceániátis beleértve, illetve hatodikkéntAntarktikát,amelyet azonban gyakran nem vesznek számításba, mivel nem él rajta állandó emberipopuláció.
Történeti áttekintés
szerkesztésEurópa, Ázsia és Afrika (Líbia) megkülönböztetése abból az időből származik, amikor aFöldközi-tengermedencéje volt azókoriNyugat-Eurázsiai civilizációk tengelye. Ebben a térségben a három földrészt tengerek és tengerszorosok választják el egymástól, így az Eurázsia belső területeit nem ismerő földközi-tengeri népek számára nem volt alaptalan ez a felosztás. E három földrészt együttesen nevezikÓvilágnakis, megkülönböztetve azÚjvilágtól(Amerika, de esetenként ide sorolják Ausztráliát is), amely az európaiak számára aközépkorvégéig ismeretlen volt.
Amerikát felfedezése után egyetlen kontinensnek tartották, mivel nem állt rendelkezésre elegendő térképészeti információ, amely alapján felismerhették volna Észak- és Dél-Amerika földrajzi elkülönülését. A köznyelvben ma már inkább két kontinensként értelmezik. Esetenként önálló kontinensnek tekintik a természetföldrajzilag Észak-Amerikához tartozó Közép-Amerikát is, melyet többféleképpen is meghatároznak. Közép- és Dél-Amerikát együttesenLatin-Amerikánaknevezik.
A kontinensek elkülönítésének regionális különbségei
szerkesztésA hét kontinenst felsoroló modell (Ázsia, Afrika, Észak-Amerika, Dél-Amerika, Antarktika, Európa, Ausztrália) leginkább az angolszász országokban,Kínábanés Európa egy részén elterjedt. A voltSzovjetunióállamaiban ésJapánbangyakori, hogy Eurázsiát egynek tekintik. A latin-amerikai országokban és néhány európai országban Amerika egy kontinensként való kezelése is népszerű felfogás.
A kifejezés szűkebb használata
szerkesztésAkontinenskifejezés gyakran csak egy földrész összefüggő szárazföldi területeit jelenti a vele szomszédos szigetek nélkül. Ígyaz európai kontinenskifejezés gyakori jelentése „Európa szigetek nélküli területe”. Például abudapestiMillenniumi Földalatti Vasút(M1-es metró) volta kontinenselső földalatti vasútja. (Mivel egészEurópa első, földalattija Londonbanépült, amely aBrit-szigetentalálható.)
Jegyzetek
szerkesztés- ↑Lewis, Martin W., Kären E. Wigen.The Myth of Continents: a Critique of Metageography.Berkeley: University of California Press,21.o..ISBN 0-520-20742-4,ISBN 0-520-20743-2(1997)
- ↑Földrajzi világatlasz163. o.
- ↑A késő-prekambrium térképe
- ↑A kontinensvándorlás szakaszai
- ↑abDiamond, Jared.Háborúk, járványok, technikák.Typotex (2010).ISBN 978 963 279 078 7
- ↑Földrajzi világatlasz163. o.
- ↑Vásáry István:Belső-Ázsia fogalma.(Hozzáférés: 2011. október 4.)
- ↑Földrajzi világatlasz163. o.
Források
szerkesztés- ↑ Földrajzi világatlasz:Földrajzi világatlasz.Cartographia Kft..ISBN 963-352-570-5CM (2004)