AkunhalomaKárpát-medencealfölditerületein található mesterségesen létrehozott jellegzetes földhalmok elnevezése, amelyek igen régről, többségükben aKárpát-medenceihonfoglaláselőttitérből és időkből származnak.[1]A kunhalom „olyan 5-10 m magas, 20-50 m átmérőjű kúp, vagy félgömb alakú képződmény, amely legtöbbször víz mellett, de vízmentes helyen terült el, s nagy százalékban temetkezőhely,sírdomb,őr- vagy határhalom volt.” (Györffy Istvánnéprajzkutató)[2]

A Szálka-halom aHortobágyi Nemzeti Parkban
Oleg kijevi fejedelemhalomsírja
a Sztaraja Ladoga mellett

A szó eredete

szerkesztés

Nemcsak a régészeti szakirodalom, hanem a népnyelv is megkülönbözteti a természetes és mesterséges kiemelkedéseket. ANagykunságbanés aJászságbana tájból kiemelkedő képződményeket halomnak nevezik, aKiskunságbanhegynek, és elsősorban szőlőhegyet értenek alatta. (Hegynek a Nagykunságban a hegyes végű dűlőt nevezik.)

A kunhalom elnevezést a szakirodalombanHorvát Istvánhasználta először a19. századelején, mivel ezeket a képződményeket a letelepedőkunokművének tulajdonította. Ezzel szembenIpolyi Arnoldhunhalmokat említ.Jerney Jánosőskutató szerint a kunhalom elnevezés a nép számára eredetileg ismeretlen volt, és az irodalomból terjedt el.

Keletkezésük

szerkesztés

A hajdanvolt mintegy 40 000 alföldi kunhalom keletkezése különböző korokra vezethető vissza. A legkorábbi leletek szerint atellek(lakódombok) egy része már azújkőkorszakbanis lakott volt. Arézkorbana halmok kihaltak, de abronzkorbanújra benépesedtek. Ebben az időben jelentek meg a temetkezés céljára szolgáló halmok. A későbbiekben a már meglévő halmokat az itt letelepedettlovasnomádnépek (szkíták,szarmaták) tovább használták. A szerepük idővel megváltozott, és már nem lakóhelyként, temetkezési helyeként, hanem őrhelyként és határjelzésként használták őket.

A kunhalmok Magyarországon a legnagyobb számban aHortobágyon,aNagykunságban,Csongrád-Csanád vármegyetiszántúliterületein, aJászságban,Békés vármegyeészaki részein és aHajdúhátonfordulnak elő, de ma még megtalálhatóakHajdú-Bihar,Jász-Nagykun-Szolnok,Békés,Borsod-Abaúj-Zemplén,Bács-Kiskun,Szabolcs-Szatmár-Bereg,PestésFejér vármegyébenis.RomániábanelsősorbanAradésTemes megyében,Szerbiábanpedig aBánátbanésBácskábantűnnek fel.

Hasonló eredetű földhalmok ugyanakkorKözép-Európaészakabbi területein, Lengyelországban és Németországban, sőtNyugat-Európában,példáulHollandiábanis előfordulnak. Érdekes, hogy helyenként „hun halmoknak” nevezik őket. A kunhalmokhoz hasonló mesterséges dombok ezenkívül nagy számban találhatók az egészeurázsiai sztyeppevidéken,a szkíták éshunokhajdani területén. Ezek az úgynevezettkurgánok.UkrajnábanésOroszországdéli részén igen sok található belőlük.

A kunhalmokat csoportosítják méretük vagy alakjuk szerint is, de a leggyakoribb az elsődleges funkció szerinti besorolás.

KurgánLengyelországban,Suwałkiközelében
  • Tell (lakódomb):olyan domb, amelyen valaha lakóhelyek voltak. A telleken különböző, általában az újkőkortól a rézkoron át a bronzkorig tartó időszak kultúrrétegei rakódtak egymásra. Alakjuk általában szabálytalan, nagy kiterjedésűek, magasságuk elérheti a 6-8 métert. Létrejöttük lassú, több ezer éves folyamat eredménye. Magyarországon a bronzkori településhalmok vannak többségben.
  • Halomsír(kurgán):elődeink a rézkortól egészen az Árpád-korig használták a halmokat temetkezési helyként, temetőként. Kisebb átmérőjűek, mint a lakódombok, kúp alakúak, magasságuk különböző, elérheti a 10 métert is.
  • Őrhalom:az alföldi sík vidékeken a tellek közé gyakran emeltek alacsony halmokat figyelő célzattal. Ezek a halmok láncolatot alkottak, és valószínűleg éjjel tűzjelzéssel lehetett üzenni, nappal füstjellel. Alacsony méretük miatt könnyen beszánthatóak, így jelentős részüket korán mezőgazdasági művelés alá vonták.
  • Határhalom:a (vár)megyék, települések határait jelölték meg a segítségükkel a középkorban és az újkorban, s így a legfiatalabbak a halmok között. A hármashalmok három település közös határán álltak. Egykorú feljegyzések szerint, hogy a határos települések nevét, valamint az építés idejét egész életére megjegyezze – és így tanúsítani tudja –, egy fiatal fiút alaposan elfenekeltek a frissen emelt halom tetején.

A kunhalmok értékei

szerkesztés

Az alföldi táj egyhangúságát megtörő kunhalmok tájképi értékeik mellettrégészetiértékeikkel, valamint állat- és növényviláguk egyediségével tűnnek ki környezetükből. Magyarországon a kunhalmok természetvédelmi oltalom alatt állnak.[3]

A halmok növény- és állatvilága

szerkesztés

Alegutóbbi jégkorszaksorán keletkezettlöszta szelek és a folyók szállították azAlföldre,ahol vastag rétegben lerakódott, és fekete,humuszoscsernozjomtalajjáalakult. A halmok építésénél a legfelső talajréteget használták fel, így a halomtest ebből a löszös talajból épült fel. Az alföldi löszterületek feltörésével az eredetilöszvegetációnagy része eltűnt, de a halmokat sokáig megkímélte a földművelő, és csak a nagyüzemi gazdálkodás elterjedésével vonták művelés alá a területeiket.

Ennek ellenére még néhány kunhalmon megmaradt a közel eredeti növényzet, amelynek vezető növényei ataréjos búzafűés aheverő seprűfű.Értékesek acickafarksziki csenkeszvagy azürmössziki csenkesztársulások. Sok kunhalmon megtalálható akunkorgó árvalányhajés apusztai csenkesz,de többek között olyan ritkaságokkal is találkozhatunk, mint amagyar szegfű,magyar zsályaés aSadler-imola;gyakori aközönséges kakukkfű.

A halmok állatvilága is sajátos. A száraz, meleg mikroklímán sok faj találja meg életfeltételeit, ígysáskákközül megtalálható azolasz,azimádkozóés asisakos sáskaés sok más rovar, például amezeiés afekete tücsök,a különbözőkabócákéscincérek.Apuhatestűekettöbbek között atányércsigaés azebracsigaképviseli, akétéltűekés ahüllőkközül említésre méltó abarna varangyésbarna ásóbéka,illetve afürge gyík.A kunhalmokon élőürgékéshörcsögökvonzzák a ragadozó madarakat. Az énekesmadarak közül szívesen fészkel a halmok környékén amezei pacsirta,afürjés afogoly.A védettmolnárgörényis a halmok lakója.

Régészet a kunhalmokon

szerkesztés

Régészeti szempontból a lakódombok és a sírhalmok keltenek érdeklődést. A telleken az újkőkortól anépvándorláskoráig találhatóak leletek. A halommá emelkedett telephelyek kultúrrétegeiben az ott élt emberek házainak omladékát, edénytörmelékeket, tűzhelyek maradványait, állati csontokat, kagylóhéjakat találtak a kutatók.

A sírhalmos temetkezés alkalmával a halottat a talajszinten szabályos gödörbe temették el, amelyet tölgyfagerendával fedtek, esetleg egy sírkamrát emeltek farönkökből. A halottat általában zsugorított helyzetben helyezték a gödörbe, s különböző használati tárgyakat tettek mellé: kést, kardot, lándzsát, lószerszámot, edényeket. A bronzkori sírokban rendszeresen tettek a halott feje mellé vörös színűokkerrögöt,amelyhezvallásiképzetek társultak, hiszen a vörös az élet színe volt. Erre a gödörre emelték a halmot, amelynek földanyagát a környékről szállították oda. Ezek a halmok gyakran azÁrpád-korbanis temetkezési helyként szolgáltak.

Egy országos felmérés alapján, amelyben 1649 halmot vizsgáltak meg, kiderült, hogy a halmok mindössze 4%-a régészetileg feltárt, 94%-a nem volt feltárva. A maradék 2%-ról a kutatóknak nincs adata.[4]

Jelentősebb lelőhelyek

szerkesztés
AVésztő-MágorTörténelmi Emlékhely madártávlatból
  • Tószeg,Lapos-halom (Kucorgó):eredetileg 350×100 m alapterületű halom, amelyen1876-banRómer Flóriskezdett ásatást. Kiderült, hogy a halom a magyarországi bronzkori lelőhelyek között is az egyik legjelentősebb. A több évig tartó ásatások folyamán nemzetközileg is értékes leletek kerültek napvilágra. A halom ma töredéke eredeti méretének, a beépítés és aTiszaárvizei hatására már csak egy csonk.
  • Túrkeve,Tere-halom:Györffy Lajos,a túrkevei múzeum egykori igazgatója itt sejtette a nagy hun király,Attilafapalotájának helyét. Az1985-ben elkezdett ásatások 11 bronzkori település rétegeit tárták fel, a mindennapi élet használati tárgyait hozták a felszínre.
  • Vésztő,Mágorpusztai Régészeti Feltáróhely:a régészeti munka eredményekéntőskoritelepülések maradványai kerültek napvilágra, melyek bizonyítják hogy a Mágor-halom területe már az újkőkorban, a rézkorban és a bronzkorban is lakott volt. Néhány méterrel arrébb Árpád-kori templom és monostorrom maradványait ásták ki.
  • Püspökladány,Nyakvágószék-halom (Kincsesdomb):kényszerű feltárásakor (felüljáró építéséhez hordták el) hosszú métereken át a kurgánon belül földfalú, alacsony, kazamataszerű járatok rendjét találták. A hídépítés elpusztította ezt a világraszóló leletet.
  • Túrkeve,Bokrosi-halom:1941-ben, csatornázás közben került elő az a híreshonfoglaláskori „ecsegiezüsttarsolylemez”,amit ma aNemzeti Múzeumbanőriznek.

Pusztulásuk okai és törvényi védelmük

szerkesztés

A halmok károsodásának, pusztulásának okai

szerkesztés
A Nagykerti-halom Kisújszállás határában, a4-es főútszélesítésekor kettévágták
AtörökszentmiklósiPozderka-halomból a fásítás miatt csak ennyi látható a46-os főútról
A Pozderka-halom látványa a fák közül

A19. századelső felében azAlföldmégEurópaegyik legnagyobb vízjárta területe volt. Afolyószabályozásokés alecsapolásokkövetkeztében megnőtt amezőgazdaságiterületek aránya, de ezzel együtt felgyorsult a kunhalmok pusztulása is, s ennek elsődleges oka a mezőgazdasági tevékenység volt. Az alacsonyabb halmokat felszántották, s ezáltal tönkrementek a löszgyepek, ritka növények tűntek el. A magasabb halmokat, amelyeknek meredek oldala nem volt alkalmas a szántásra, befásították, legtöbbször a tájidegen, de gyorsan terjedőakácfával,amely hatására a talajban feldúsult anitrogén,s megjelentek a löszgyepektől idegen gyomok, amelyek az eredeti növényzetet kiszorították. A löszgyepek túllegeltetés, túlkaszálás hatására, vagy monokultúrás nagyüzemi környezetben a kiszórt vegyszerektől is károsodhatnak. Nagyon sok halomnak ma már csak a hűlt helyét találjuk, mert anyagát elhordták útépítéshez, vagy éppen homokbányát nyitottak rajta. Más halmokra ráépítettek, s ezáltal elveszítették eredeti jellegüket, tájképi értéküket.

A már említett felmérés szerint a kunhalmok megoszlásavegetációtípusszerint a következő:[4]

Vegetációtípus Aránya
Ősgyep 7%
Bolygatott, gyomos gyep 23%
Fa, cserje 3%
Erdő 7%
Szántó 47%
Kert 1%
Kultúr jellegű 3%
Ismeretlen 9%

A kunhalmok védelme Magyarországon

szerkesztés

A kunhalmok törvényi védettségét már a 19. század végétől sürgették a szakemberek, amióta bebizonyosodott ezen halmok mesterséges eredete. Ezt részlegesen az1963.évi 9. számú törvény biztosította, de csak kevés halomnak adott védettséget, és ezek közül is a legtöbbnek csak ideiglenesen. Kissé javult a helyzet aHortobágyi Nemzeti Parkmegalakításakor és atájvédelmi körzetekkialakításakor, hiszen a területükön álló halmok területi védettséget kaptak. Más halmoknak (régészeti lelőhelyeknek) amúzeumokbiztosíthattak védettséget.

Az 1990-es években néhány város aközigazgatási területéntalálható kunhalmoknak helyi védettséget adott, de ezek a határozatok feleslegessé váltak, miután az 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről már nevesítve isex lege védettségbenrészesíti a kunhalmokat. Ekkor megindult a kunhalmokkataszterének,nyilvántartásának elkészítése. A kutatók elkezdték a még fellelhető halmokbotanikai,zoológiai,talajtanifelmérését ésrégészetifeltárását. Ezek alapján megkezdődhet egyes halmok botanikairekonstrukciója.

Kiemelten védett halmok

szerkesztés
A kengyeli Szélmalom-domb.é. sz. 47° 03′ 42″,k. h. 20° 19′ 06″47.061639°N 20.318322°E
…és ugyanaz madártávlatból
A Sáp-halom Szentes és Szegvár határánál, az egykori Sáp falu helyénél áll. A tetején tszf. 97 méteres magasságú földmérési alappont található.
  • Ahortobágyiszikesekhalmai – megőrizték az eredeti alföldi löszvegetációt.
  • AKígyósi-pusztahalmai – több gödörsíros(Jamnaja kultúra)és szarmatakori temetkezés mellett két rézkori településrészlet került feltárásra.
  • APitvarosi-pusztahalmai – értékes löszgyepek borítják.
  • ATócó-völgyi halomrendszer (Basahalom)
  • Békésszentandrás:Gödény-halom– a legnagyobb magyarországi kunhalom.
  • Dombegyház:Pávaszem-kurgáncsoport– a pávaszem rendszerű kurgáncsoport legnagyobbika a nyolc és fél méteres Kriptáj-domb, a csoport középső tagja a hun uralkodó itt feltételezett koporsójának legendájáról ismert Attila-halom.
  • Jászberény:Szent Imre-halom

é. sz. 47° 29′ 09″,k. h. 19° 56′ 54″47.485711°N 19.948403°E,

  • Karcag:Kis Gergely-halom– löszgyeppel borított halom.
  • Karcag-Berekfürdő:Pincés-halom– a Nagykunság legépebben megmaradt halma, növényzetében ritka fajok találhatóak.
  • Kengyel-Bagimajor:Bagi-halom(Szélmalom-domb) – már 1980-ban megyei védettséget kapott, a tetején állószélmalomjelentős ipartörténeti műemlék.

é. sz. 47° 04′ 27″,k. h. 20° 19′ 51″47.074208°N 20.330828°E

  • Kunhegyes:Gergely-halom– határhalom, amely három település,Kunmadaras,KunhegyesésKarcaghatárán áll. Megbontották, de oldalát értékes löszgyep fedi.
  • Onga:Kettős-halom– itt található az Alföld egyik legfajgazdagabb löszpusztagyepe.
  • Öcsöd-Mezőhékközötti úton egy erősen beszántott és egy viszonylag ép kunhalom található.

é. sz. 46° 56′ 59″,k. h. 20° 23′ 14″46.949856°N 20.387092°E,é. sz. 46° 57′ 39″,k. h. 20° 24′ 24″46.960919°N 20.406611°E

  • Tószeg:Kucorgó-halom– értékes bronzkori lelőhely.

é. sz. 47° 06′ 01″,k. h. 20° 08′ 22″47.100378°N 20.139386°E

  • Túrkeve:Tere-halom– különleges régészeti értékkel bíró tellhalom.
  • Vésztő-Mágor:Kettős-halom– őskori települések maradványait és Árpád-kori templom és monostorrom maradványait tárták fel.

Egyéb halmok

szerkesztés
  • Inotadélkeleti határában található két (helyreállított), késő római kori halom:

é. sz. 47° 11′ 45″,k. h. 18° 11′ 06″47.195878°N 18.185097°E,

é. sz. 47° 11′ 43″,k. h. 18° 11′ 08″47.195397°N 18.185622°E

é. sz. 47° 03′ 09″,k. h. 17° 53′ 12″47.052564°N 17.886769°E

é. sz. 47° 12′ 03″,k. h. 19° 57′ 08″47.200786°N 19.952356°E

Mindszenti kunhalmok

szerkesztés

Szentesi kunhalmok

szerkesztés

Szapárfalu kunhalom

szerkesztés

Kapcsolódó cikkek

szerkesztés
  1. Sír a halom alatt.MMO A Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület Online Magazinja. 2013-09-03.
  2. Kunhalmok. Szerk.: Tóth Albert. Alföldkutatásért Alapítvány. Kisújszállás, 1999.
  3. 1996. ÉVI LIII. törvény a természet védelméről;Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium
  4. abAdatok[halott link]
  • Tóth Albert: Az Alföld piramisai, Alföldkutatásért Alapítvány. Kisújszállás, 2002
  • A kunhalmokról – más szemmel. Szerk.: Tóth Albert. Kisújszállás-Debrecen, 2004

További információk

szerkesztés
  • Kiss Csaba: A kunhalmok védelme és megmentésük lehetőségei
  • Kurgán-hipotézis(az angol Wikipédia szócikke)
  • Kunhalmok bemutatkozása
  • Tariczky Endre: A tiszavidéki hun földpyramis-halmok ismertetése. Eger, 1906
  • Nagy György:Kunhalmok;Kollégiumi Faluszeminárium, Debrecen, 1936
  • Kunhalmok. "Ti vagytok a mi katedrálisaink";szerk. Tóth Albert, tan. Csányi Marietta et al.; Alföldkutatásért Alapítvány, Kisújszállás, 1999
  • Balázs Réka–Kustár Rozália:Halmok az évszázadok sodrában. Halmok, hegyek, várak a Duna-Tisza közén;Kiskunsági Nemzeti Park Alapítvány, Kecskemét, 2012
  • Barczi Attila:Kunhalmok eltemetett talajainak vizsgálata;SZIE, Gödöllő, 2016
  • Bede Ádám:Kurgánok a Körös-Maros vidékén... Kunhalmok tájrégészeti és tájökológiai vizsgálata a Tiszántúl középső részén;Magyar Természettudományi Társulat, Bp., 2016
  • Rákóczi Attila:Kunhalmok és emberek az évezredek sodrában. A közös agrárpolitika tájvédelmi előírásainak hatásai a Békés megyei kunhalmok állapotára;Magyar Természettudományi Társulat, Bp., 2016
  • Deák Balázs:Természet és történelem. A kurgánok szerepe a sztyeppi vegetáció megőrzésében;ÖMKI, Bp., 2018
  • Legújabb eredmények a kunhalmok védelmében. A "Kunhalmok védelmében" című konferencia 25 év távlatából;szerk. Rákóczi Attila; Lökösháza Turizmusáért Vidékfejlesztő és Hagyományőrző Alapítvány, Lökösháza, 2020