Kunszentmiklós

magyarországi város Bács-Kiskun vármegyében
Ez aközzétett változat,ellenőrizve:2024. szeptember 13.

KunszentmiklósvárosBács-Kiskun vármegyében,aKunszentmiklósi járásközpontja.

Kunszentmiklós
Református templom
Református templom
Kunszentmiklós címere
Kunszentmiklós címere
Kunszentmiklós zászlaja
Kunszentmiklós zászlaja
Közigazgatás
OrszágMagyarország
RégióDél-Alföld
VármegyeBács-Kiskun
JárásKunszentmiklósi
Jogállásváros
PolgármesterLesi Árpád (Fidesz-KDNP)[1]
Irányítószám6090
Körzethívószám76
Testvértelepülései
Lista
Népesség
Teljes népesség8110 fő(2024. jan. 1.)[2]
Népsűrűség48,28 fő/km²
Földrajzi adatok
Terület172,11 km²
IdőzónaCET,UTC+1
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 47° 01′ 35″,k. h. 19° 07′ 22″47.026389°N 19.122778°EKoordináták:é. sz. 47° 01′ 35″,k. h. 19° 07′ 22″47.026389°N 19.122778°E
Kunszentmiklós (Bács-Kiskun vármegye)
Kunszentmiklós
Kunszentmiklós
Pozíció Bács-Kiskun vármegye térképén
Kunszentmiklós weboldala
AWikimédia CommonstartalmazKunszentmiklóstémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

ACsepeli-síkés aKiskunsági-homokháthatárán, utóbbi északnyugati részén fekszik,Budapesttőlmintegy 60 kilométerre délre. Különálló településrészeKunbábony,mely a központjától mintegy 7,5 kilométerre keletre helyezkedik el.

A szomszédos települések: észak felőlApajésBugyi,északkelet felőlKunpeszér,délkelet felőlKunadacs,dél felőlSzabadszállás,délnyugat felőlDunavecseésSzalkszentmárton,nyugat felőlTass,északnyugat felől pedigDömsöd.

Központjától északi, keleti és déli irányban fekvő külterületeinek jelentős hányada tartozik aKiskunsági Nemzeti ParkFelső-kiskunsági-pusztanevű tájegységéhez.

Megközelítése

szerkesztés

A város a főutaktól kissé távolabb esik, központját csak három fontosabb mellékút érinti: észak-déli irányban aKiskunlacháza-Szabadszállás-Izsákközti5203-as,kelet-nyugati irányban azÖrkény-Tassközti5205-ös úthalad rajta keresztül, és ott van a KiskunságotLajosmizsétőlkiindulva átszelő5211-es útnyugati végpontja is.

Az ország távolabbi részei felől a legkönnyebben az51-es főútrólközelíthető meg, tassi letéréssel, az5-ös főútrólÖrkénynélletérve, vagy az52-es főútrólSzabadszállásonkeresztül.

Külterületeit délen, egy aránylag rövid szakaszon érinti az5213-as útis.

A települést a hazai vasútvonalak közül ma csak aMÁV150-es számúBudapest–Kelebia-vasútvonalaérinti, melynek két megállási pontja van itt. A városközpontnak Tass községgel lényegében közös állomása,Kunszentmiklós-Tass vasútállomása vonal elővárosi vonatainak végállomása, régebben jelentős forgalmi csomópont, elágazó állomás volt; fizikailag a város nyugati határszéle mellett helyezkedik el, közúti elérését az 5205-ös útból délnek kiágazó 52 311-es számú mellékút biztosítja.Bösztör vasútállomása város központjától jó tíz kilométerre délre található, közúton az 5203-as útból kiágazó 52 314-es számú mellékúton érhető el.

Kunszentmiklós-Tass állomás volt a MÁV 151-es számúKunszentmiklós-Tass–Dunapataj-vasútvonalánakészaki végállomása is, de azon a vonalon már 2007 óta szünetel a személyforgalom.

Története

szerkesztés

Az egykori Duna-ágak löszhordalékos partjairól gyakran kerültek elő leletek a kőkorból, a bronzkorból, de találtak ittkeltaésszarmatatárgyi emlékeket is. A70-es éveknagyrégészetiszenzációját jelentette egyavarfejedelmi sír feltárása a kunbábonyi homokbányában. Ahonfoglaló magyarokis szállást találtak a városhatárban.

Középkor

szerkesztés

A Szentmiklós településnévÁrpád-koritemplomos helyet jelölt. Sűrű faluhálózatot találtak és pusztítottak el a tatár hadak azAlföldön,így járhatott Szentmiklós és környéke is. A 13-14. században a több hullámban betelepülőkunoknéptelen területként szállták meg a vidéket, ahol ma Kunszentmiklós,Kiskunlacháza,SzabadszállásésFülöpszállásfekszik. A városTatárszállásnéven a kunKara-székheztartozóan bukkant föl először egyZsigmond-kori oklevélben. A korabeli iratok tanúsága szerint a kunok állandó megtelepedése, hosszabb folyamat eredményeként, csak a 14–15. század fordulójára fejeződött be.

Korai újkor

szerkesztés

Amohácsi csatavesztéstkövetően a város hosszú időretörökhódoltsági terület lett. A település a török és a királyi adóösszeírásokban egyaránt szerepelSzent Miklós,Tatár-Szent-Miklósnévváltozatokkal. A budai szandzsák1549-es adólajtstroma lakosait is fölsorolja. A 16. század második felében a lakosság nagyobb része áttér a református hitre. 1595-ben a török fölégette a települést. A lakosok egy része a környéken bujdoshatott, mert a 17. század elejénTatárszentmiklóstaz öt megmaradt kiskunsági település között említik. A 17. századi föléledést egy1606-os oklevél igazolja: Bolyó János főbíró kutat bérelt a falu számára a bábonyi határban. Ezt a bérleti szerződést később többször megújították. 1631-ben a „Tatár (Kun) Szent Miklóshoz tartozó összes kunok” elveszett kiváltságlevelük helyett kérnek és kapnak újatII. Ferdinándkirálytól. A század második felétől ismert a város első pecsétje is, amelyen ekevasat ábrázol fölszántott földdel együtt, a felirata pedig: „Kun Szent Miklós Falu pecsétje Anno 1682”.

Buda1686-os visszafoglalása és a 150 éven át tartó török uralom végén a jászok és a kunok joggal remélhették, hogy végre visszakapják kiváltságaikat. AHabsburgkirályok azonban saját birtokként tekintettek aJászkunságteljes egészére,1702-ben el is zálogosítják a német lovagrendnek.

Érthető, hogy aRákóczi-szabadságharckitörésekor az eladott jászok és kunok afejedelemoldalára álltak. A sorozatos tiltakozás, a birodalmat fenyegető háborús veszély arra késztette Mária Teréziát, hogy hozzájáruljon az úgynevezettredemptióhoz,amikor1745-ben a Jászkunság 580 000 forintért megválthatta magát, és visszaszerezte akollektív nemességet.AredemptióbólKunszentmiklós 40 000 forint összeggel vállalt részt. Ez a korszakos esemény a18. századramezőgazdasági fellendülést, jelentős gazdasági, anyagi erősödést hozott. Ekkoriban fejlesztették tovább a korábban már működő iskolát latin iskolává.

1794-ben Kunszentmiklós mezővárosi rangot nyert, amely tovább erősítette a település vezető pozícióját a Felső-Kiskunságban. Ekkorra máralgimnáziumis működik a városban, a gimnáziumi könyvtár első kötetei is ebből az időből valóak. A városi címmel járó négyszeri vásártartás is hozzájárult a település feltűnő fejlődéséhez. A településszerkezet gyökeres átalakulása is ezekre az évtizedekre esik. Érlelődött a hagyományos szálláskertes települési forma szétfeszítése, nagyszabású közösségi építkezések, templom, városháza, vendégfogadó, gimnázium,bak-érinagyhíd, új piacterek kialakítása, utcák nyitása, valamint több magánépítkezés folyt. A lakosság száma is rohamosan nőtt, a várossá nyilvánításkor megközelítette a 3000 főt, aszabadságharcidején az 5000 főt. Jelentős gazdasági szerkezetváltás is végbement, a rideg állattartást kezdték kiszorítani a félszilaj és az istállós tenyésztési módok. Az állattartás mellett a földművelés is egyre jelentősebb lett. A várossá válás után nőtt a kereskedők és iparosok száma, megalakultak az első céhek.

Leírás a településről a 18. század végén:

"Szabad magyar Mezőváros a’ Kis Kúnságban, az előtt Tatár Sz. Miklósnak neveztetett, lakosai kevés katolikusok, többnyire reformátusok, fekszik Laczházán alól 3 mértföldnyire. Régi földvára az Ozmanok által 1595ben, azután pedig Makszimilián Tsászár által elrontattatott. Bakér Duna ere határjánál foly, Postája, és Ispotállya is vagyon; határbéli földgye 3 nyomásbéli, ’s leginkább búzát, és zabot terem; árvizek’ idején náddal, gyékénnyel, ’s kákával bővelkedik; vagyonnyaikat Pesten 7, vagy Dömsöd alatt a’ Dunán egy mértföldnyire árúllyák, ’s másutt is."
(Vályi András:Magyar országnak leírása,17961799)

19. század

szerkesztés

Itt járt gimnáziumbaÁcs Károlyköltő,1848-as gerillavezér ésVirágh Gedeon,aki huszárszázadát hozta haza 1848-ban Csehországból és a nemzeti hadsereg őrnagya lett. Jeles alakja volt a városnakBankós Károly,Petőfi Sándorleghívebb barátja, vendéglátója 1845-ben, aztán lelkes kortese, majd vigasztalója és támasza az 1848-as választási kudarc idején. A szabadságharc csatáiban ő is ott harcolt számos kunszentmiklósi nemzetőrrel együtt. A szabadságküzdelem leverése és a kiegyezés között a városban középületet csak adminisztratív és igazgatási-rendészeti céllal építhettek (bíróság, adóhivatal, fináncház, csendőrlaktanya). Akiegyezéstkövetően Kunszentmiklós járási székhely lett és státusát egészen1956-ig megőrizte. A település 1871-ben az új községi törvény alapjánrendezett tanácsú várossáalakult, de 1876 után az önálló Jászkunság megszűnésével e címét feladja. A század utolsó harmadában a lélekszám lassan emelkedett, a századfordulóra meghaladta a 8000 főt, úgy, hogy tetőzött a tanyai lakosság száma is 3000 fővel. Ebben az időben váltak le a korábbi külső birtokok, mintKerekegyháza,Orgovány- ésSzank-puszták, amivel megindult önálló faluvá fejlődésük. Több szakaszban megtörténik a közös földek felosztása, az állattartás továbbra is erős ágazat marad. Az állattartásnál az egyre kezesebb fajták honosodtak meg, a szarvasmarhatartást a juhtartás kezdi felváltani. Az 1880-as évek elején megépült az első gőzmalom, a mezőgazdasági feldolgozó ipar egyéb ágai is megjelentek. Postája és gyógyszertára már a 19. század elejétől volt Kunszentmiklósnak. Az 1860-as években kórház nyílt,1872-től az első óvoda is fogadta a kicsiket. Nyomdákat alapítottak, az 1880-as évektől saját újsága van a városnak:Kunszentmiklós és Vidéke.Bors Károly1893-ban kiadta az első várostörténetet. 1882-ben megépült és megindult a forgalom a települést érintőBudapest-Szabadka-Zimonyvasútvonalon,1902-ben megindult a közlekedés aKunszentmiklós-Tass–Dunapataj-vasútvonalonis.

20. század

szerkesztés

A két világháború között a lakosság számában változás nem történt. A nagyközség megőrizte járási székhely pozícióját, bizonyos beruházásokat is meg tudott valósítani. A főutcákat kiskockakővel burkolták, bővítették a gimnáziumot, valamint sporttelep és sportuszoda létesült,1928-ban villanytelep épült. A gazdaságot hátrányosan érintő esemény az 1920-as évek végére lezáruló, átgondolatlan csatornázás volt. Az ár- és belvízveszély csökkentésére épült, de a távlati követelményekkel nem számoló, eltúlzott csatornahálózat egy csapásra felborította az évszázadokon át stabilnak bizonyult hidrológiai egyensúlyt. Néhány év alatt gyakorlatilag kiszáradt a határ, a talajvízszint lesüllyedt. Gyors, másodlagos szikesedés tette alig művelhetővé a földeket, miközben csapadékos időben ez a rendszer befulladt. Tartós esőzés vagy hirtelen olvadás után „nem a víz van a csatornában, hanem a csatorna a vízben”, ahogyan a helyiek ezt bölcsen és keserűen megállapították. Az országos agrárválság és ez a helyi csapás lett az okozója a földművelő lakosság elszegényedésének és az eddigi homogén gazdálkodó közösség erősödő rétegződésének. Nőtt a nincstelenek száma, akik a 30-as évek közepétől a már háborús célokra átállított csepeli és dél-pesti üzemekbe kezdtek bejárni.

Amásodik világháborúutáni új élet már 1944 őszén megindult. Szerveződött a rendfenntartás, különböző pártok, bizottságok alakultak, és megkezdődött a földosztás előkészítése, amelynek során 600-nál több nincstelen zsellér kapott földet. Az első időkben itt is inkább a termelőágazatok fejlesztésére törekedtek. Lakossági célú beruházásokra nem került sor. Megalakult agépállomás,létrejött a háziipari szövetkezet, működni kezdtek a mai gabonaipari, tejipari és sütőipari vállalatok elődei. A lakosság foglalkoztatásából egyre nagyobb részt vállalt adunapenteleiépítkezés, emellett a Pestre járók száma is nőtt. 1956-ban Kunszentmiklós elveszítette járási székhely címét, először aDunavecsei járáshozkerült, majd annak megszűntével aKecskeméti járáshozcsatolták.

1957-től kommunális ellátó beruházások indultak, megépült a tasskertesi bekötőút, elkészült több kilométer járda és villanyhálózat, működni kezdett a törpe vízmű. Közben új alapokon megindult a szakmunkásképzés és megépült az új gyógyszertár.

1960 és 1970 között két alapvető gazdasági változás hatott leginkább Kunszentmiklóson. Előbb az évtized elején a mezőgazdaság szerkezeti átszervezésével 6 termelőszövetkezet alakult, majd az 1970-es évek elejére egyesülésük után 3 maradt. Ugyancsak az 1970-es évek elején elérte az 1500 főt az eljáró dolgozók száma.

A 19. század végén már a jelenleg is használt címert, pecsétet használta a nagyközség. Ez kerekített háromszögű, vágott pajzs, amelynek egyes mezejében két keresztbe tett fekete szablya, alatta két fekete, csövével haránt-, illetve balharánt irányban lefelé helyezett, egymást keresztező pisztoly lebeg. A második vörös mezőben négy ezüst cölöp látható. A pajzs felső szélének közepe felett ezüst, pántos sisak, fekete zsinóron függő fekete nyakékkel. Sisakdísz: jobb kezével szöges, ezüstbuzogányt tartó pántos sisakos páncélos vitéz. Ezüst-kék sisaktakarók kígyóznak körülötte.

Közélete

szerkesztés

Polgármesterei

szerkesztés

Népesség

szerkesztés
A népesség alakulása 1870 és 2024 között
Lakosok száma
5963
6929
7309
9053
8385
8381
8248
8166
8146
8110
1870188018902001201320142018202220232024
Adatok:Wikidata

2001-ben a város lakosságának 97%-amagyar,3%-acigánynemzetiségűnek vallotta magát.[11]

A 2011-es népszámlálás során a lakosok 88,3%-a magyarnak, 4,7% cigánynak, 0,5% németnek mondta magát (11,6% nem nyilatkozott; a kettős identitások miatt a végösszeg nagyobb lehet 100%-nál). A vallási megoszlás a következő volt: római katolikus 29,7%, református 30,6%, evangélikus 0,5%, görögkatolikus 0,2%, felekezeten kívüli 13,4% (22,7% nem nyilatkozott).[12]

2022-ben a lakosság 88,4%-a vallotta magát magyarnak, 4,2% cigánynak, 0,3% németnek, 0,2% románnak, 0,1-0,1% ukránnak, horvátnak és szerbnek, 1,7% egyéb, nem hazai nemzetiségűnek (11,5% nem nyilatkozott; a kettős identitások miatt a végösszeg nagyobb lehet 100%-nál). Vallásuk szerint 26,9% volt református, 19,7 római katolikus, 0,4% evangélikus, 0,3% görög katolikus, 3% egyéb keresztény, 1% egyéb katolikus, 12,2% felekezeten kívüli (36,2% nem válaszolt).[13]

Nevezetességei

szerkesztés
A műemlék városháza
A Nyakvágó csárda
  • Városháza,1825-ben épült klasszicista stílusban[14]
  • Református templom,Rabl Károlytervei alapján1788-1792között épült késő barokk stílusban, a templom tornyát a XIX. században ifjúHild Józsefépíttette át
  • Római katolikus templom,elődjét1787-ben építették, a mai, kívül neoromán, belül neogótikus formáját1906-ban nyerte el
  • Baksay Sándor Református Gimnázium (neoklasszicista)
  • Nyakvágó Csárda, az egykoriPest-Péterváradközötti postaút egyik állomása volt, nevét az1801-ben szerelemféltésből elvágott nyakú csaplárné bűnesetéről kapta
  • Virág Kúria,1820körülVirágh Pálfőbíró építtette klasszicista stílusban, ma helytörténeti gyűjtemény működik falai között
  • Kunbábonyi Képzési Központ[15]
  • Diószegi Balázs Emlékház
  • Baksay Sándor Emlékszoba
  • Kunszentmiklósi Strandfürdő,a nyáron működő, három medencés, gyógyvizes fürdő vize elsősorban ízületi- és izomfájdalmakra és nőgyógyászati panaszokra alkalmazható

Híres emberek

szerkesztés

Testvérvárosai

szerkesztés

Szolgáltatások

szerkesztés
  • Szentmiklósi fogadó
  • Kristály Kávéház
  • Korona kávéház
  • Abbázia pizzéria
  • Puszta fogadó
  • Tornácos tanya
  • Petőfi ház - magánszálláshely
  • Kisbojtár vendéglő, panzió
  • Dombi tanya
  • Árpád lovastanya
  • Tourinform iroda
  • Zarándokszállás

Kapcsolódó szócikkek

szerkesztés
  1. abKunszentmiklós települési választás eredményei(magyar nyelven) (html). Nemzeti Választási Iroda, 2024. június 9. (Hozzáférés: 2024. szeptember 13.)
  2. Magyarország helységnévtára(magyar és angol nyelven).Központi Statisztikai Hivatal,2024. szeptember 23. (Hozzáférés: 2024. szeptember 23.)
  3. Kunszentmiklós települési választás eredményei(magyar nyelven) (txt). Nemzeti Választási Iroda, 1990 (Hozzáférés: 2020. február 21.)
  4. Kunszentmiklós települési választás eredményei(magyar nyelven) (html). Országos Választási Iroda, 1994. december 11. (Hozzáférés: 2020. január 6.)
  5. Kunszentmiklós települési választás eredményei(magyar nyelven) (html). Országos Választási Iroda, 1998. október 18. (Hozzáférés: 2020. május 16.)
  6. Kunszentmiklós települési választás eredményei(magyar nyelven) (html). Országos Választási Iroda, 2002. október 20. (Hozzáférés: 2020. május 16.)
  7. Kunszentmiklós települési választás eredményei(magyar nyelven) (html). Országos Választási Iroda, 2006. október 1. (Hozzáférés: 2020. május 16.)
  8. Kunszentmiklós települési választás eredményei(magyar nyelven) (html). Országos Választási Iroda, 2010. október 3. (Hozzáférés: 2011. november 27.)
  9. Kunszentmiklós települési választás eredményei(magyar nyelven) (html). Nemzeti Választási Iroda, 2014. október 12. (Hozzáférés: 2015. szeptember 13.)
  10. Kunszentmiklós települési választás eredményei(magyar nyelven) (html). Nemzeti Választási Iroda, 2019. október 13. (Hozzáférés: 2024. május 26.)
  11. A 2001-es népszámlálás nemzetiségi adatsora
  12. KunszentmiklósHelységnévtár
  13. KunszentmiklósHelységnévtár
  14. Az épület a muemlekem.hu-n.(Hozzáférés: 2014. június 16.)
  15. Kunbábonyi Képzési KözpontArchiválva2017. július 20-idátummal aWayback Machine-ben, cka.hu
  16. https:// arcanum /hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-magyar-eletrajzi-lexikon-7428D/b-74700/benke-istvan-74AFA/

További információk

szerkesztés