Nemzetek Szövetsége
ANemzetek Szövetsége(más néven:Népszövetség) azENSZelődje. Létrehozását apárizsi békekonferenciaírta elő1919-ben, amelyben elsősorbanWoodrow Wilsonamerikai elnök javaslatára alkotta meg aNemzetek Szövetsége (Népszövetség) Egyezségokmányát,amelyet aztán beiktattak valamennyi békeszerződésbe. Az alapító okmány szerint a„Magas Szerződő Felek avégből, hogy a békét és biztonságot előmozdítsák…kötelezettséget vállalnak a háború elkerülésére,…nyílt becsületes nemzetközi összeköttetést tartanak fenn,…anemzetközi jogszabályait ezentúl a kormányok kölcsönös magatartásának valóságos zsinórmértékéül határozottan elismerik,…mindennemű szerződéses kötelezettségnek lelkiismeretes tiszteletben tartását biztosítják…”
Nemzetek Szövetsége | |
Alapítva | 1919 |
Megszűnt | |
Jogutód | Egyesült Nemzetek Szervezete |
Székhely |
|
Vezető |
|
AWikimédia CommonstartalmazNemzetek Szövetségetémájú médiaállományokat. |
Története
szerkesztésA szövetséges hatalmak apárizsi békekonferencián1919.január 25-énkezdeményezték a Népszövetség létrehozását. Aversailles-i békeszerződéselső fejezetében rögzítették megalakítását. A Népszövetség1919.június 28-ánszületett meg, 44 alapító állam képviselőinek aláírásával. Magyarország 1922. augusztus 22-én kérte felvételét, 1923-ban már 53 ország volt tagja a szervezetnek. A Népszövetség székházaGenfbenvolt, két legfőbb szerve a Közgyűlés és a Tanács.
A Tanácsnak először négy (Nagy-Britannia,Franciaország,OlaszországésJapán), később öt állandó tagja volt (Németország1926szeptemberében lett a Tanács tagja). A Tanács általában évente háromszor-négyszer ülésezett. Mindenről, a nagy átfogó kérdésektől kezdve egészen az apró helyi konfliktusokig tárgyalhatott, bevonva az érintett országokat is. A Tanács csak egyhangú döntéseket hozhatott.
Formailag a második világháború alatt is létezett a Népszövetség, megszűnését azENSZmegalakulásakor 1945-ben jelentették be. A Népszövetség szervezete1946.április 20-igműködött.
Szervezete, működése
szerkesztésA Közgyűlésben az egy-egy szavazattal rendelkező tagállamok képviselői vettek részt. Új tagok felvétele a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozott, a döntéshez kétharmados többségre volt szükség.
A Közgyűlés minden év szeptemberében ülésezett. A megvitatott kérdésekben a Közgyűlés csak egyhangúlag foglalhatott állást. A nem állandó tagok időszakonként váltották egymást.
A napi ügyeket a főtitkár irányítása alatt álló állandó Titkárság intézte.
A központi szervek munkáját autonóm szervezetek egészítették ki: a hágai székhelyűÁllandó Nemzetközi Bíróság(ítélethozatal vitás ügyekben) és aNemzetközi Munkaügyi Hivatal(a munkafeltételek nemzetközi normáinak kidolgozása, ellenőrzése).
Politikai sikerei
szerkesztés- FinnországésSvédországközötti határviták egyeztetése (1921),
- agörögésjugoszlávcsapatok bevonulásának megakadályozása az újonnan megalapítottAlbániába(1920-1923),
- befolyás gyakorlásaGörögországra,hogy csapatait hívja visszaBulgáriából(1925),
- azIrakésTörökországközött találhatóMoszulhatárvitáinak egyeztetése (1926),
- egy kis békecsapat kiküldése aKolumbiaésPeruközötti határvidékre.
Politikai kudarcai
szerkesztés- AHarmadik Birodalom(1926-tól volt tag) ésJapán1933-ban kilépett a Népszövetségből.
- Olaszország1937-ben kilépett a Népszövetségből.
- Magyarország1939-ben kilépett a Népszövetségből.
- ASzovjetuniókizárása a Népszövetségből1939-benFinnország megtámadásamiatt: december 3-ánVäinö Tannerfinn külügyminiszter előterjesztést tett a Népszövetségben, majd december 14-én, az alapokmány 16. pontja értelmében a szövetség agresszornak minősítette a Szovjetuniót, és kizárta tagjai közül.[1]
Székházai
szerkesztésA Népszövetség Tanácsa 1920-tól 1933-ig a genfiWilson-palotábanműködött. Az épület korábban Hôtel National néven szállodaként funkcionált, a Népszövetség 1920-ban megvásárolta és átépítette. A Wilson-palota aGenfi-tójobb partján, a Wilson rakparton áll.1997óta azENSZEmberi Jogok Főbiztosi Hivatalának (OHCHR) székhelye.
1933-ban a Népszövetség Tanácsa átköltözött újNemzetek Palotájába,más néven Népszövetségi Palotába, amelyet az 1929–33 között építtetett a genfi Ariana-parkban. A Népszövetség 1946-os megszűnése után az épületet az ENSZ vette át. Jelenleg itt van az ENSZ genfi irodájának székhelye, a világszervezet második legfontosabb központja, a New York-i központi iroda mellett.
Jegyzetek
szerkesztés- ↑LásdRavasz István: Három háború 27 év alatt. Finnország függetlenségi harca 1917–1944.In: Haditechnika 2000/2, 17–21.