Tarpai-Nagyhegy
Koordináták:é. sz. 48° 07′ 46″,k. h. 22° 33′ 00″48.129310°N 22.550020°E
ATarpai-NagyhegyaBeregi-síkságegyik kiemelkedő geológiai érdekességű helye.
Leírása
szerkesztésA romvulkántengerszint feletti magassága154 m. A belső-kárpátivulkániövezet részének tekinthető, mely egytörésvonalmentén helyezkedik el. Az itteni vulkáni működés fő szakasza úgy 16,4-5,5 millió évvel ezelőttre tehető, melynek anyaga az utóvulkáni működések során keletkezett, ásványi ritkaságnak tartottosumilitnevűszilikátásvány.Egyetlenmagyarországilelőhelye itt található.
A hegyen kőfejtő és atarpaiakszőlőhegyetalálható, mely létét a hegyet borító 2-3 méter vastagságúlöszrétegnekés a napsütésnek köszönheti.
Az itt található kőbánya1860-tól1986-ig működött. Az innen kitermelt követ útalapokhoz, építkezésekhez, aTiszamederrendezéseihez használták fel.
A hegytetőről széttekintve csodás panoráma; a Beregi-síkság és tiszta időben aKárpátokvonulata, aBeregszászi-hegyekis elénk tárulnak.
Növényvilága
szerkesztésA mára már felhagyott bányarészeket virágok sokasága,kökényésvadrózsabokrok,a hegy oldalát pedigszőlőültetvények,gyümölcsösökés apróbb présházak tarkítják. A hegyet borító lösztakarón évszázadok óta folyikszőlőtermesztés,az így megtermelt szőlőből a helyi gazdák készítenek mustot ésbort.
Állatvilága
szerkesztésAz egykori kőbánya sziklaoldalaiban költ avörös vércse,a löszfalban színpompásgyurgyalagokfészkelnek.
Állatvilágából említést érdemel még aberegi futrinka,a táj bennszülött rovarfaja. A területen előfordulnak azöld gyíkegyedei is.
Források
szerkesztés- Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága
- Natura 2000
- Tarpa község honlapja