Udon
Azudon(うどん vagy 饂 đồnszobatésztánál, fehér és rágós, ám vastagsága és keménysége régióról régióra változik Japánban. Az udont leggyakrabban levesekben használják, melyeknek van hideg és meleg verziója is. Fogyasztásaevőpálcikávaltörténik.
) búzalisztből készült vastag tészta, a japán konyha egyik alapköve. Ez a fajta tészta vastagabb az ugyancsak japánUdon | |
Nemzet, ország | Japán |
Alapanyagok | búzaliszt, víz, só |
AWikimédia CommonstartalmazUdontémájú médiaállományokat. |
Eredete
szerkesztésTöbb történet is ismert az udon eredetéről. Az egyik történet szerint, i. e. 1241-ben egybuddhistaszerzetes,Enni,meghonosította Japánban a malomipart. Ennek köszönhetően a különböző gabonafajtákból készült lisztet felhasználták többek között tésztakészítésre, mint például az udon vagy a szoba. Ezek után a malomipar rohamosan terjedni kezdett Japánban. AzEdo-korbana vastag, búzalisztből készült tésztát egységesen elkezdték udonnak nevezni.
Egy másik történet szerint, ami aNara-korratehető, egy japán nagykövet Kínába utazott, ahol 14 tésztakonfekcióval ismertették meg őt. Az egyik a szakubei ( tác bánh ) volt, mely a Sin Szendzsi Kjó ( tân soạn tự kính ) nevezetű szótárban, melyet aHeian-korbanpublikáltak, muginavaként ( mưu nghĩa 縄) volt feltüntetve. A muginavából megannyi japán tésztát eredeztetnek, ám mégis a Sin Szendzsi Kjóban a muginavát búzából és rizslisztből készítették.
Egy harmadik történet úgy tartja, hogy az udon eredeti nevekontonvolt, melyet búzalisztből készítettek, és édes tölteléket tettek bele.
Elkészítés
szerkesztésHozzávalók
szerkesztés- búzaliszt
- só
- langyos víz
Gyakran alkalmaznak extra összetevőket, valamint különböző húslevekbe teszik a tésztát, hogy más ízhatást érjenek el vele.
Elkészítése
szerkesztésA hozzávalókat egy tálban összegyúrják, amíg egy gombócot nem tudnak belőle formálni. Ezután a tésztagombócot egy nejlonzacskóba rakják, és benne hagyják egészen addig, amíg a tészta meg nem emelkedik. Miután a tészta megemelkedett, kiveszik a zacskóból, majd tökéletes kört vagy négyzetet formálnak belőle. Erre a japán szakácsoknak egy speciális eszköz áll a rendelkezésükre. Majd a tésztából vastag csíkokat vágnak. Végül pedig a tésztacsíkokat megfőzik.
A fűszerezés már a leves fajtájától függ.
Fogások
szerkesztésHideg tálalás
szerkesztésA hidegen tálalt udon ételek népszerűek a meleg, nyári hónapokban. A tésztát ekkorszójaszósszalízesítettdasiba(halerőleves) mártogatják. Gyakori feltétként szolgál például a frissen reszelt gyömbér,nori,zöldhagyma,vaszabi,szezámmag stb.
- Zaru udon:Lehűtött udon tészta, melyhez feltétként aprítottnoriszolgál. Hűtött mártogatószósszal tálalják, mely általában dasi, mirin (rizsbor) és szoju (sötét szójaszósz) keveréke. Vaszabival vagy reszelt gyömbérrel fogyasztják.
- Bukkake udon:Hideg udon tészta sűrű dasi levesben tálalva.
- Hadaka udon:Hideg udon tészta, minden feltét nélkül, magában tálalva.
- Kidzsóju udon:Hideg levesben tálalják, mely pasztörizálatlan szójaszószból és szudacsi (japán citrusféle) léből és néha reszelt daikonból (jégcsapretek) áll.
Meleg tálalás
szerkesztés- Jaki udon:Az udont hirtelen sütik, szója alapú szószban.
- Kake udon:Forró udon, húslevesben tálalva. Feltétként vékonyra szelt zöldhagyma, és/vagy egy szelet kamaboko (félhold alakú halpogácsa) szolgál.
- Kicune udon:Az udonhoz feltétként aburaage (szójababból készült japán étel) szolgál.
- Tempura udon:Az udonhoz feltétkénttempura(főként garnélarák) szolgál.
-
Jaki udon
-
Kake udon
-
Kicune udon
-
Tempura udon
Regionális változatok
szerkesztésAz udon formája, vastagsága eltérő lehetJapánkülönböző régióiban.
- Inaniva udon ( đạo đình うどん): keskeny tésztaAkita prefektúrából.
- Mimi udon ( nhĩ うどん, szó szerint "fül udon" ): a fülhöz hasonló udon tészta az egykori Kuzu városából származik.
- Himokava (ひもかわ): nagyon lapos és vékony tészta, Kirijú városából, aGunma prefektúrábólszármazik.
- Hótó(ritkábban bác thác, általában ほうとう): lapos és vékony tészta, általában zöldségekkel együtt főzik meg, főként japán kabocsával(japán tök).Jamanasi prefektúrábólszármazik.
- Kisimen ( kỳ tử diện, vagy gyakrabban きし diện ): lapos tésztaNagojából.
- Isze udon ( y thế うどん): puha tészta, általában édes szójaszósszal eszik. A tészta Iszéből,Mie prefektúrábólszármazik.
- AKanszai régióbana puha és közepesen vastag fajta a népszerű.
- Szanuki udon ( tán kỳ うどん): vastag és meglehetősen merev fajta, aKagava prefektúrábólszármazik.
- Hakata udon ( bác nhiều うどん): vastag és puha,Fukokavárosából,Fukoka prefektúrából.
- Dango-dzsiru ( đoàn tử nước ): vastag és lapos tészta, névlegesen egy "gombóc leves",Óita prefektúrából.
-
Himokava
-
Mimi udon
-
Hótó
-
Kisimen
-
Isze udon
Fordítás
szerkesztésEz a szócikk részben vagy egészben azudoncímű angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
További információk
szerkesztés- http://web-japan.org/kidsweb/cook/soba/soba01.html
- http:// japan-guide /r/e105.html
- http://japanesefood.about /od/udon/a/aboutudon.htmArchiválva2014. április 29-idátummal aWayback Machine-ben
- Udon recepteka Nosalty oldalán
- Dandan udonból(Bűvös szakács)