APisai Köztársaság(olaszul: Repubblica de Pisa) Itália középső részén a kései 10. és 11. században létrejött városállam volt. Egy gazdasági és kereskedelmi központtá nőtte ki magát, kereskedői uralták amediterránésolaszkereskedelmet addig, mígGenovatúl nem szárnyalta. Pisa egy hatalmas tengeri nemzetté nőtte ki magát. A csúcspontját a 11. században érte el, ekkor szerezte a hagyományos hírnevét, egyike lett a négy fő OlaszTengeri Köztársaságnak.

Pisai Köztársaság
10. század1406
Pisai Köztársaság címere
Pisai Köztársaság címere
Pisai Köztársaság zászlaja
Pisai Köztársaság zászlaja
FővárosaPisa
Államvalláskatolicizmus
AWikimédia CommonstartalmazPisai Köztársaságtémájú médiaállományokat.

Út a hatalomhoz

szerkesztés

Akora középkoralatt a város egy nagyon fontos kereskedelmi és tengerészeti központtá nőtt és egy jelentős kereskedelmi és hadi flottát tartott irányítása alatt. 1005-benReggio di Calabriaelfoglalásával bővítette befolyását a dél-itáliai térségben. Pisa folytonos konfliktusban állt aszaracénokkala Földközi-tenger irányítása miatt, akik szintén Itália földjén éltek. Genovával szövetségben1016-ban elfoglaltákSzardíniáta szaracénoktól, akiknekMujāhid al-‘Āmirī (Mogehid)volt a vezetőjük. Ezzel a győzelemmel Pisa átvehette aTirrén-tengerfeletti irányítást. Amikor kiszorították a genovaiakat Szardíniából, a két tengeri köztársaság között egy új konfliktus és rivalizálás született. 1030 és 1035 között Pisa sikeresen folytatta a hadjáratait, sikeresen legyőzött több rivális várost, mint például aSzicíliai EmirátustésKarthágótÉszak-Afrikában. Azzal, hogyJacopo Ciuriniadmirális 1051-52-ben elfoglalta Korzikát, a genovaiakkal való viszony még jobban elfajult. 1063-ban a pisaiak próbáltak közeledni normann származásúI. Roger szicíliai grófhoz,aki egy hadjáratot indított Szicília elfoglalására. Ez azonban csak három évtizeddel később sikerült neki. Pisa azt szerette volna elérni ezzel a közeledéssel, hogy I. Rogerrel közösen támadást indítanak majdPalermoellen. Roger azonban egyéb kifizetendő kötelezettségei miatt vesztett a hatalmából. Támogatás hiányában pedig a Palermo ellen indított hadjárat sikertelen lett.

A Genova elleni első csatát Pisa 1060-ban sikeresen megnyerte, így be tudta biztosítani a helyét a mediterrán térségben.VII. Gergely pápa1077-ben elismerte az új „tengeri törvényeket és szokásokat”, melyeket a pisaiak alkottak ésIV. Henrik német-római császármegadta nekik a jogot, hogy saját konzulokat nevezzenek ki maguknak. Ez világosan megmutatta a jelenlegi helyzetet, mivel abban az időbenToszkánamárkiját, aki Pisa névleges feudális hűbérese volt, elűzték helyéről. Pisa kifosztotta aZiridekMahdiavárosát 1088-ban. Négy évvel később genovai és pisai hajók segítettekVI. Alfonz kasztíliai királynakEl CiderőitValenciábólkiűzni.II. Orbán pápa1092-ben Pisának adományozta a Korzika és Szardínia feletti uralmat és egyúttal a Pisai egyházmegyét nagyvárosi érsekséggé tette.

Pisa és a keresztes hadjáratok

szerkesztés
Dagobert érsek hajója,Szent György kereszteszászlóval

A pisai flotta 120 hajója vett részt azelső keresztes hadjáratbanés részt vettekJeruzsálem 1099-es ostrománál.ASzentföldfelé tartó úton a pisai hajók nem hagyták ki a lehetőséget, és több bizánci szigetet kifosztottak. A hajóhadatDagobert érsekvezette, aki később aJeruzsálemi latin pátriárkájatisztséget is betöltötte.

Pisa és a többi tengeri köztársaság kihasználta a hadjáratot, hogy a keleti part mentiszíriai,libanoniéspalesztinrégiókban kereskedelmi állomásokat és telepeket hozzanak létre. De a pisaiak hozták létre a legtöbb telepet. EzekAntiókhiában,Akkóban,Jaffában,Tripoliszban,TüroszbanésLatakiában.A Jeruzsálemben ésCaesarea-ban létrehozott területi egységeknek, továbbá a kisebb telepeknek (a kevésbé autonóm)Kairóban,Alexandriábanés természetesenKonstantinápolyban,I. Alexiosz bizánci császárspeciális kikötési és kereskedelmi jogokat biztosított. Mindezen városoknak adtak a pisaiak kiváltságokat és adózás alóli mentességet, cserébe pedig támadás esetén a védelemben kellett segíteniük. A 12. század első negyedében Konstantinápolyban, a pisaiak által birtokolt keleti részen a lakosság száma 1000 fővel nőtt. Voltak olyan évek, amikor Pisa volt a legjelentősebb katonai és kereskedelmi szövetségeseBizánci Birodalomnak,meghaladva aVelencei Köztársaságotis.

A Földközi-tenger nyugati részén bárVII. Gergely pápaaBaleár-szigetekfeletti uralmat Pisának adta 1085-ben[1]és a pisai kereskedők voltak az1113-tól 1115-ig tartó Baleár-szigeteki expedíciókkezdeményezői, ez sikertelen volt az ott lévő MuszlimTaifamiatt.

Hanyatlás

szerkesztés

Pisa, mint nemzetközi nagyhatalom örökre lehanyatlott aMeloriai tengeri csatábanGenova ellen 1284-ben. Ebben a csatában a legtöbb pisai gálya elpusztult, rengeteg tengerész fogságba esett. 1290-ben újra összecsapott a két hajóhadPorto Pisanokikötőjénél, de itt már megpecsételődött a független Pisai Köztársaság sorsa. AzAragón Korona Országai1323–1326 között kiűzték a pisaiakat Szardínia területéről.

A fennmaradt résztGabriele Maria Viscontieladta 1399 után aFirenzei Köztársaságnak.Ez ellen még volt egy véres és haszontalan felkelés, de 1406-ban az önálló városállam megszűnt létezni.

Lásd még

szerkesztés
  1. Charles Julian Bishko (1975),"The Spanish and Portuguese Reconquest, 1095–1492",A History of the Crusades, Vol. 3: The Fourteenth and Fifteenth Centuries,ed.

Hivatkozások

szerkesztés
  • Norwich, John Julius.The Normans in the South 1016-1130.Longmans:London,1967.

Külső linkek

szerkesztés