Ugrás a tartalomhoz

Ázsia

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ázsia
Népességi adatok
Népességkb. 4,65–4,7 milliárd[1][2]
Népsűrűség150[3]fő/km²
Földrajzi adatok
Terület44 579 000 km²
Országok48 (bővebben itt)
Függő területek4

Ázsiaa legnagyobb és legnépesebbkontinens.Területe 44,5 millió km². Ez aFöldteljes területének 8,7%-át teszi ki, a szárazföldeknek pedig a 29,8%-át. Az emberi népesség mintegy 60%-a itt él.

Ázsia átnyúlik a déli féltekére is, kiterjedése észak–déli irányban 11 000 km; kelet–nyugati irányban 9000 km.Európávalegyütt alkotjaEurázsiát,amelynek Ázsia a négyötöd részét teszi ki.

Ázsia műholdas képe

Elhelyezkedése

[szerkesztés]

Északon aJeges-tenger,keleten aCsendes-óceánés melléktengerei, délkeletenAusztrália és Óceánia,délen azIndiai-óceán,délnyugaton aVörös-tenger,aSzuezi-csatornaés aFöldközi-tenger,nyugaton aFekete-tenger,aKaukázusi-hegység,aKaszpi-tenger,azUrál folyó,és azUrál hegységAmerikától pedig aBering-szoroshatárolja.

A hatalmas kontinensnek két vitatott hovatartozású területe is van. Az egyikEurópa,amelytől „mesterséges” határ (a viszonylag jelentéktelen Urál hegység és Urál folyó) választja el, és ezért sokan a két földrésztEurázsianéven egyetlenkontinensnektartják. A másik terület azArab-félsziget,amely szerkezetét, éghajlatát, növény- és állatvilágát tekintve inkábbAfrikáhoztartozik.

Ázsia partvidéke nagyon tagolt. Déli részét nagy félszigetek alkotják:Kis-Ázsia,az Arab-félsziget, aHindusztáni-félszigetésIndokína.Hátsó-Indiakeskeny nyúlványa aMaláj-félsziget.Ázsia keleti partvidékén terül elKamcsatkaés aKoreai-félsziget.A legjelentősebb ázsiaiszigetekés szigetcsoportok a következők (északnyugatról, az óramutató járása szerint):Novaja Zemlja,Szevernaja Zemlja,Új-szibériai-szigetek,Vrangel-sziget,Szahalin,aKuril-szigetek,aSzunda-szigetek.

Történelme

[szerkesztés]

A kontinens népei rendkívül kevertek,mongolid(kínai, koreai, japán, vietnámi, burmai, maláj stb.),europid(indiai, iráni, kaukázusi, orosz stb.), valamintausztralidtípusú emberek élnek itt. A különféle ázsiai népekkultúrájaés gazdasági-technikai fejlettsége a történelem során mindig igen különböző volt.

Eurázsianagy kiterjedése miatt a különböző részein élő nemzetek sokáig nem sokat tudtak egymásról. Az Ázsia távoli részei közötti felfedezőutak már azi. e. 6. századbanelkezdődtekI. Dareioszperzsa király parancsára, amikor is a perzsák azIndustorkolatát derítették fel. Azeurópaiakaz ókorban csakDélnyugat-Ázsiaegyes részeit ismerték (agörögésrómaihódítások révén).

Ázsia a nagy földrajzi felfedezések korában

[szerkesztés]

Az európaiak Ázsia keleti és belső területeivel csak a13. századtólismerkedtek meg.Marco Polovelencei utazó kereskedő1271-ben szárazföldi úton elindultKínába.Kis-Ázsián,aKaukázusdéli részén, aKaszpi-tengerdéli partvidékén áthaladvaKözép-Ázsiábaérkezett. Innen aztán aPamírés aTien-sanhegységek lábainál húzódó keskeny völgyeken át eljutott a mai Kína területére, és elérte annak keleti partvidékét. Jelentős szerepe volt abban, hogy az európaiak kapcsolatba kerültek azzal a fejlettcivilizációval,amely például akönyvnyomtatástés aselymetfeltalálta.

A további utazók Ázsiát a tenger felől közelítették meg. A kora újkortól a portugálok, spanyolok és oroszok sorra indították expedícióikat a partvidékek és a belső területek megismerésére.Vasco da Gamaportugál hajós1499-ben eljutottIndiába;előbb azonban körülhajózta Afrikát. Néhány évtizeddel később Ázsia partjaihoz délkelet felől egy további portugál expedíció érkezett. Vezetője,Ferdinand Magellan(Fernão de Magalhães) azonban nem sokkal később életét vesztette a bennszülöttekkel vívott harcban aFülöp-szigeteken.Északon aJeges-tengerés aCsendes-óceánközöttiBering-szorosfelfedezésében – leküzdve a nehéz feltételeket – az orosz expedíciók szereztek érdemeket. A technikailag legfejlettebb (kínai és japán) civilizációk azonban a19. századmásodik feléig csaknem teljesen zárt területek maradtak az idegenek számára.

Ázsia felfedezői

[szerkesztés]

Az első jelentősebb „felfedezőutat” az ókorbanNagy Sándorhadjáratai jelentették, amely során egészen az Indus torkolatáig jutott i. e. 4. században. A kereskedők révén India drágaköveivel, fűszereivel, Kína selymeivel ismerkedhettek meg a Római Birodalom népei. A középkorban egyre több hajós kereskedő jelent meg India, Malájföld, Kína partvonalainál. Az Európát Ázsiával összekötő szárazföldi kereskedelmi úton, aselyemútonnemcsak kereskedők, hanem hittérítők, papok és követek is megfordultak. Hitelt érdemlően először a velenceiMarco Poloírta le a távoli ázsiai területek, birodalmak sajátosságait az 1200-as években. 1498-ban a portugál hajósVasco da GamaAfrika megkerülésével jutott el Indiába. 1519-ben aFerdinand Magellanvezetésével hajóflotta indult a Csendes-óceán és az Atlanti-óceán közti átjáró megkeresésére a spanyol király támogatását elnyerve, az átjárót meg is találták, viszont a körbehajózás folytatását választók közül csak egyetlen hajó tért vissza 19 fővel 1522-ben (Magellán a Fülöp-szigeteken halt meg). A 17. században a hollandok eljutottak a délkelet-ázsiai szigetvilágba. A 18. században a Csendes-óceánt kutató angolJames Cookfelfedezései voltak a legeredményesebbek. A svédSven Hedina 19. század végén átkelt az óceánokon, majd Szibérián keresztül kínai és tibeti területeket járt be.

Magyar felfedezők

[szerkesztés]

Ázsia megismeréséhez magyar kutatók is hozzájárultak. A legjelentősebbek:Kőrösi Csoma Sándor1819-ben kezdődő útjai során gyalog és karavánnal bejárt különböző ázsiai utakat. Egy tibeti kolostorban elkészítette egy 40 000 szóból álló tibeti-angol szótárat és nyelvtant.Baktay Ervinmaga is végighaladt Kőrösi útján, ezzel hitelesítve munkáját. Ő India őskultúrájával, és történelmével foglalkozott.Id. Lóczy Lajosgeológus, geográfusSzéchenyi Bélaexpedíciójának tagjaként a Himalája földtani szerkezetét vizsgálta.Stein Aurélbrit támogatással vezetett expedíciókat Ázsiába. További kutatók:Vámbéry Ármin,Cholnoky Jenő,Prinz Gyula,Germanus Gyula,Xantus János.

A felfedezések után a 19. századtól Ázsia legértékesebb területeit főként európai gyarmatosítók foglalták el. A gyarmati uralom megszűnése hosszú harc eredményeként, a 20. század végére tehető.

Földrajza

[szerkesztés]

Ázsia szorosan kapcsolódik Európához. A két földrészt együttesen Eurázsiának nevezzük.

Ázsia régiói

[szerkesztés]
Ázsia régiói azENSZfelosztása szerint:
AMount Everesta Földünk legmagasabb pontja.

Ázsia részei az ENSZ meghatározása alapján:

Határai

[szerkesztés]

Határai:

Szigetei, félszigetei

[szerkesztés]

Főbb szigetcsoportjai:

Nagyobb félszigetei:

Felszíne

[szerkesztés]

Ázsia tájai rendkívül változatosak. AFöldközi-tengerhullámaitól aCsendes-óceánhatalmas víztömegéig fiatal, magas, gyakran jégmezőkkel borított hegységek övezik a földrészt: Kaukázus,Zagrosz,Hindukus, Pamír,Himalája(Mount Everest,8848 méter, a világ legmagasabb csúcsa), és az indonéz szigetekben folytatódó, még emelkedőben lévő burmai lánchegységek. Ázsia északi területénalföldekésfennsíkokszabdalják a szibériai pajzs prekambriumi sziklarétegeit. Ázsia mai felszíne alapvetően a negyedkorigleccserektevékenysége folytán alakult ki.

Kialakulása

[szerkesztés]

Ázsia legősibb darabjai északon azAngara(Szibériai)-, keleten aKínai-,délkeleten aKambodzsai-masszívum,amelyek azEurázsiai-lemezrészei; míg délen azindiaiDekkán-masszívumés délnyugaton azArab-tábla(Arábiai-lemez), az ősiGondvána-föld maradványai. Amasszívumokmár az őskorban letarolódtak.

Törmelékeikből gyűrődtek fel az ókori lánchegységek, amelyek pusztulása keletkezésükkel egyidőben megindult. Tönkjeik aharmadkorbanösszetöredeztek, ésröghegységgéalakultak. Akarbonkorbangyűrődött fel a kontinens határát képezőUrál-hegységés azAltaidákvonulata. A harmadkorban két újabb hatalmas hegységrendszer: azEurázsiai-hegységrendszerés aPacifikus-hegységrendszeralakult ki. Előbbinél a gyűrődés játszotta a főszerepet egyenetlenvulkanizmussalkísérve, utóbbi létrejötténél avetődésvolt a jellemző, erős vulkáni működéssel. A pacifikus övezetben napjainkban is gyakori a vulkáni kitörés és a földrengés.

Ázsia legfiatalabb – negyedkori – képződményei az alföldek, amelyek azt követően jöttek létre, hogy a hatalmas hegyláncok kiemelkedtek. Ekkor megnövekedett a folyók eróziós tevékenysége, és feltöltötték a sekélyebb öblöket, vízzel borított belső medencéket (példáulMezopotámia,Kínai-alföld,azIndusalföldje,Hindusztáni-alföld). Ezek a feltöltések az egyes lemezeket (masszívumokat) szinte hozzáragasztották a kontinens központi tömbjeihez. Ilyen – tengeri és folyami feltöltéssel kialakult – hatalmas síkság aNyugat-szibériai-alföldis, amely még azoligocénbanisbelső tengervolt. A kontinens mai alakját a negyedkorban érte el, de még jelenleg is változik, hiszen a lepusztulás-feltöltődés napjainkban is zajlik (például aGangesz-delta).

Vízrajza

[szerkesztés]
ALénafolyó

Ázsia vízrajzi hálózatát nagy mértékben befolyásolja az éghajlat és a domborzat, mondhatni ezeknek a függvénye. Szibéria vizét észak felé olyan nagy folyók, mint azOb,aJenyiszejés aLénavezetik le, melyek télen a nagy hideg miatt befagynak, ezzel hatalmas árvizeket okozva a tavaszi olvadáskor. Nyugat-Ázsia és Közép-Ázsia vidékein a lefolyástalan területek a jellemzőek. A vizekben bővelkedő hegységekben a leereszkedő kevés folyó – aTigrisés azEufráteszkivételével – vagy a sivatagok homokjában tűnnek el, vagy beltengerekbe ömlenek. Ázsia monszun vidékein a bőséges esők duzzasztják a folyókat, melyek nyáron jelentősen megáradnak. Fontosabb ilyen folyók:Gangesz,Mekong,Jangceés aHuangho.

Éghajlat

[szerkesztés]
MonszunfelhőkKalkuttaközelében

Ázsia éghajlata a terület nagysága és a változatos természeti viszonyai miatt igen változó. Ázsia északi részén poláris éghajlat uralkodik, ennek sajátossága az, hogy főként a zord telek következtében nagyok a hőmérsékleti különbségek és kevés a csapadék. Legészakabban a tundra, a tundranövényzet a jellemző, azaz sovány, mohás-zuzmós sztyepp. Délebbre a tajga övezet húzódik, illetve ahol túl kevés a csapadék a fákhoz ott füves puszták találhatók. Dél-Ázsia és Kelet-Ázsia vidékeinmonszun-éghajlat van. A tél száraz és hűvös, a nyár meleg és esős, mert a déli passzátszél behatol az északi félgömbre. Ez a nedvességet hozó szél a nyári monszun. Az eső – különösen a magaslatokon – rendkívül bőséges. Dél felé fokozatosan az egyenlítői éghajlat válik uralkodóvá. A vidéket olyan erdő borítja, ahol mérsékelt égövi és trópusi növényzet keveredik. Nyugat-Ázsia és Közép-Ázsia éghajlata a tengerszint feletti magasság (Arab-félsziget), illetve a tengertől távoli fekvés és a domborzati elrendezés (Tibet, Góbi sivatag) miatt száraz, helyenként hideg, máshol meleg, a csapadék kevés és rendszertelen, s a növénytakaró sem összefüggő. Csak Nyugat-Ázsia partszegélyén van igen enyhe mediterrán éghajlat.

Talajtípusok

[szerkesztés]
SztyeppvidékKínában
Egy ázsiaitrópusisziget
AGóbi sivatag

Ázsia egyik jellegzetessége, hogy a területén sokféle tájtípus fordul elő. Ezt nemcsak a nagy kiterjedése teszi lehetővé, hanem a domborzatának a nagyon eltérő tengerszint feletti magassága is.

Flóra és fauna

[szerkesztés]

A fő vegetációs övezetek vagy ökoövezetek (többnyire északról délre):

Tundra

Ázsia legészakibb részén terül el a fátlantundra.A tundra talaja az év nagy részében befagy. A rövid nyár folyamán némileg felolvad. Ekkor a tundra kizöldül, kivirágzanak a tarka virágai. Legjellegzetesebb növénye amohaés azuzmó.A fák közül többnyire csak elkorcsosodott nyírfák és fűzfák találhatók. Az állatvilág képviselői például arénszarvas,asarki nyulakésrókák,amelyek a legszélsőségesebb életfeltételeket is elviselik.

Mérsékelt égövi erdők, tajga

Észak-Ázsia legnagyobb részét tűlevelű erdő, atajgaborítja. Széles övezete a Nyugat-szibériai-alföldtől a Csendes-óceán partjáig húzódik. A fenyőfák lehullott tűlevele olyan anyagokat tartalmaz, amelyek befolyásolják a tajga talajának a tulajdonságait. Ezt a talajt podzolnak nevezzük. A mi erdeinktől eltérően a tajga csak nehezen járható.

ATávol-Keletenés aKaszpi-tengertérségében főleglombhullató erdőkvannak.

Nyáron a helybéli emberek életét kellemetlenné teszi a rengetegrovar,főleg aszúnyogok,mert az alacsonyan fekvő helyek mocsarasak. A tajga azonban a vadászok birodalma. A rénszarvasokon,medvéken,farkasokonés rókákon kívül előfordulnak ott a becsesszibériai tigrisekis.

Sztyeppek

Közép-Ázsiában asztyeppekkeskeny sávja átmenetet képez a sivatagok és félsivatagok tájai felé. Kelet-Ázsiában aSárga-folyó(Huang-ho) menti nagy kiterjedésű löszhátakon sztyeppek vannak. Alösztalajoka szél tevékenysége révén keletkeztek.

A pusztákon természetesen élő állatfajok közé tartoznak a vadlovak, a farkasok.

Sivatagok, félsivatagok

Sivatagok és félsivatagok húzódnak Közép-Kínától és Mongóliától kezdve egész Közép-Ázsián át az Arab-félszigetig. A sivatagok talajai terméketlenek, gyakran sok sót tartalmaznak. A szegényes növényzet lehetővé teszi akecskékés atevéktenyésztését; a magasabb fekvésű területeken, ahol valamivel több a nedvesség,juhokattenyésztenek.

Hegyvidékiéssivatagi éghajlat,nagy nappali hőmérséklet ingadozásokkal és sok napsütéssel. A közép-ázsiai hegyek legfontosabb ragadozója ahópárduc.

Szubtrópusok

Kis-Ázsiát, aKaukázusontúl és Kelet-Ázsia nagyobb részét a szubtrópusi tájak közé soroljuk. Ezeken a tájakon példáulteacserjét,gyapototéscitrusokattermesztenek.

Trópusi szavannák

A szavannák Ázsiában főleg aHindusztáni-félszigeten(Elő-India) terülnek el, de Délkelet-Ázsiában is. Azindiai szubkontinensenél a ma már gyér létszámúbengáli tigris.

Trópusimonszunterületek, mint például aMekong-delta vidékén: a rizstermesztés dominál, a baromfi és a sertés pedig haszonállatként, valamint a halászat.

Állatvilága nem olyan gazdag, mint azafrikaiszavannáké. Termékeny fekete- és szürketalajait azonban az ember sokkal jobban kihasználjamezőgazdaságicélokra.

Trópusi erdők, esőerdők

Trópusi erdők, esőerdők és monszunerdők főleg Dél- és Délkelet-Ázsia szigetein, aMaláj-félszigetenés azIndokínai-félszigeten(Hátsó-India) nőnek. Az ember a partvidék vörös és vörössárga talajait mezőgazdaságilag hasznosítja. Az erdőirtások után gyakran az olyan monokultúrák termesztése jellemző, mint azolajpálma-ültetvények.

A parttól távolabbi belső területeken az erdők megőrizték az eredeti állapotukat és összetételüket (teak), valamint állatvilágukat (majmok –makákók,gibbonfélék,orangutánok). Az indonéz szigetvilágnak néhányszigeténAusztráliára jellemző állatok is élnek, ilyen az erszényesek közé tartozómedvekuszkuszaCelebesz-szigeten.

A hegységekben megfigyelhető, hogy a növényzet és az állatvilág magassági övezetekbe rendeződött. A nagy népsűrűségű területeken az emberek általában kedvezőtlenül alakították át a tájat.

Élővilág

[szerkesztés]
Egybengáli tigris
Óriáspandaegy kínai pandáknak létrehozott központban

Természetvédelem

[szerkesztés]

Az erdei természeti tájak védelme (főleg az esőerdők és monszunerdők meg a mérsékelt éghajlati öv erdeinek, sztyeppjeinek a védelme) a veszélyeztetett állatfajok, például apanda,a szibériai tigris, aPrzsevalszkij-lómegmentését is jelenti.

Azt, hogy az emberi tevékenység kedvezőtlenül hat a természetre, bizonyítja például Közép-Ázsiában azAral-tófokozatos kiszáradása. A Himalájában nehézségeket okoz az alpinisták túlzott érdeklődésea 8000 méteres hegycsúcsokleküzdése iránt, valamint az ottani növekvő számú lakosság erdőt irtó tevékenysége.

Demográfia

[szerkesztés]

Népesség

[szerkesztés]

Ázsia a legnépesebb kontinens. Itt él a Föld lakosságának több mint 60%-a.

2020-ban mintegy 4,7 milliárd fő él itt.[2]

Népsűrűségitérkép

Népességének változása milliárd főben:

Népsűrűség

[szerkesztés]

Ázsia a legsűrűbben lakott világrész. Lakosságának az elhelyezkedése nagyon egyenlőtlen. Túlnyomórészt a kelet-kínai,indiai,japán,koreai,bangladesi,vietnámi,jávai,fülöp-szigetekiterületek sűrűn lakottak. A lakosság jelentős száma a dél- és kelet-ázsiai nagy folyamok és a tengerpart közelében él. Ezzel szemben gyéren lakott a kontinens belső része, a belső- és nyugat-ázsiai sivatagok és a hegyvidéki területek.

AKínai-alföldegyes részein 1 km²-re több mint 1000 lakos jut. (Ez kb. tízszerese a magyarországinépsűrűségnek.)

Számos ázsiai országban különféle problémákat okoz a lakosság számának a gyors növekedése. Ezeknek az országoknak a kormányai ezt különféleképpen, főleg gazdasági intézkedésekkel igyekeznek megoldani. Például sokoldalú előnyökben részesítik azokat a családokat, amelyek kis létszámúak, művelődési programokat szerveznek stb.

Rasszok, nemzetek

[szerkesztés]

Ázsia lakosságát két nagy rasszhoz (emberfajta) soroljuk. Délnyugat-, Dél- és Észak-Ázsiában azeuropid rasszképviselői vannak túlsúlyban, Ázsia többi részén pedig amongoloid rassz.

A legnépesebb nemzetek: akínai,ahindi,abengáli,azindonézés ajapánnemzet.

Hongkongvárosa

Agglomerációk

[szerkesztés]

Ázsiában gyorsan növekszik a városi lakosság részaránya; 2017-ben a teljes lakosság mintegy fele városlakó.[4]Az emberek főleg a nagyvárosokba költözködnek.JapánbanésIzraelbenjelentős a városi lakosság túlsúlya. Sok ázsiai nagyváros, mint példáulTokió,Sanghaj,Peking,Kalkutta,Mumbai,Delhi,Karacsi,Jakarta,Bangkok,Manila,avilág legnagyobb várostömörüléseiközé sorolható.

Vallás

[szerkesztés]

Ázsia régi civilizációk őshazája, ezért számos világvallás innen származik. Némelyik, például akereszténységés ajudaizmus,elterjedt Európában és fokozatosan további világrészekben is. Abuddhizmus,ahinduizmus,asintoizmusés ataoizmusÁzsia egyes részein a legjelentősebb vallások.

A világrész déli részén főleg aziszlámterjedt el. Délnyugat-Ázsia csaknem valamennyi országának a lakója ennek a hitnek a híve. Jelentős ez a vallás Dél-Ázsiában (Pakisztán,Banglades) és Délkelet-Ázsiában is (Malajzia,Indonézia). Sok muzulmán él Indiában is.

Kultúra

[szerkesztés]

Térségei és országai

[szerkesztés]
Ázsia régiói azENSZstatisztikai hivatala alapján
Észak-Ázsia
Közép-Ázsia
Nyugat-Ázsia (Közel-Kelet)
Dél-Ázsia
Kelet-Ázsia (Távol-Kelet)
Délkelet-Ázsia

A természeti környezet jellege és a gazdasági viszonyok alapján az ázsiai világrészt négy nagy térségre osztjuk. Ezek:

  • 1) a délnyugati,
  • 2) a déli és a délkeleti,
  • 3) a keleti és középső,
  • 4) az északi.

Az északi térségben Oroszország ázsiai része terül el. Tekintettel arra, hogy Oroszország gazdasági súlypontja Európában van, az ázsiai részét is az Oroszországi Föderáció földrajzi jellemzésébe soroljuk Európa keretében.

Délnyugat-Ázsia

[szerkesztés]

Két óceán, az Atlanti- és az Indiai-óceán perem- és beltengerei mossák a legtöbb délnyugat-ázsiai ország partjait.

Idesoroljuk a térség két legfejlettebb országát:TörökországotésIzraelt,továbbá azArab-félszigetetés aPerzsa-öbölországait (Szíria,Libanon,Jordánia,Szaúd-Arábia,Irán,Irakstb.), valamintCiprust.Külön csoportba tagoljuk a Kaukázuson túli országokat,Grúziát,ÖrményországotésAzerbajdzsánt.

Dél- és Délkelet-Ázsia

[szerkesztés]

Dél- és Délkelet-Ázsia az összes ázsiai térség közül a legnépesebb. Ez a legtermékenyebb térség, bár a felszíne túlnyomórészt hegyvidéki jellegű, és a partvidéki alföldeken kívül ott csak aHindusztáni-alföldterül el. A lakosság gyakran a hegyoldalakon teraszokat alakít ki, hogy ezeken mezőgazdasági terményeket termeszthessen.

A kiterjedése és a lakosság száma alapján Dél-Ázsia legnagyobb államaIndia,a délkelet-ázsiai térségéIndonézia.

Kelet-Ázsia és Belső-Ázsia

[szerkesztés]

Kína,Japán,aKoreai Köztársaságés aKoreai Népi Demokratikus KöztársaságKelet-Ázsiábanterül el.Belső-Ázsiábanfekszik Kína egy része,Mongólia(melyet gyakran Kelet-Ázsiához is sorolnak), valamintAfganisztánés az egykoriSzovjetunióköztársaságai közülKazahsztán,Üzbegisztán,Kirgizisztán,TürkmenisztánésTádzsikisztán.Az utóbbiakat összefoglaló névenKözép-Ázsiánakis nevezik. A Belső-Ázsia kifejezést ugyanakkor gyakran csak Mongóliára és Kína nyugati felére használják.

A térség eltérő természeti feltételei befolyásolják a lakosság elhelyezkedését. A hegyvidéki jellegű, illetve sztyeppés Közép-Ázsiában a száraz éghajlat, valamint a nyár és a tél közötti nagy hőmérsékleti különbségek nem kínálnak kedvező életfeltételeket az emberek nagyobb csoportjai számára. A Csendes-óceán peremtengerei közelében elterülő térségek sűrűn lakott területek, sőt a Kínai-alföld egyes részein már a túlnépesedés figyelhető meg (Kína, Japán).

Ázsia országai

[szerkesztés]
Ázsia országai azemberi fejlettségi indexalapján
(2015 – a sötétzöld a legmagasabb, piros a legalacsonyabb)

Független államok

[szerkesztés]

Függő területek

[szerkesztés]

Nem elismert, de facto államok

[szerkesztés]

Bizonytalan státuszú területek

[szerkesztés]

Ázsián kívüli állam ázsiai területe

[szerkesztés]

Az országok régiónként

[szerkesztés]
Ország Főváros Terület (km²) Népesség (2016)[19]
Észak-Ázsia
Oroszország*(az európai rész nélkül) Moszkva 13.122.850(csak az ázsiai rész) kb. 38 millió(csak az ázsiai rész)
Kelet-Ázsia
Kína Peking 9.572.419 1.380.000.000
Tajvan Tajpej

35.980 23.500.000
Japán Tokió 377.835 126.900.000
Mongólia Ulánbátor 1.565.500 3.000.000
Észak-Korea Phenjan 122.762 25.000.000
Dél-Korea Szöul 99.392 50.700.000
Dél-Ázsia
Afganisztán Kabul 647.500 32.200.000
Banglades Dakka 144.000 160.400.000
Bhután Thimphu 47.000 800.000
India Új-Delhi 3.287.590 1.314.100.000
Maldív-szigetek Malé 298 300.000
Nepál Kathmandu 147.181 28.000.000
Pakisztán Iszlámábád 803.940 199.000.000
Srí Lanka Szrí Dzsajavardhanapura Kótté 65.610 20.900.000
Délkelet-Ázsia
Brunei Bandar Seri Begawan 5.770 400.000
Indonézia Jakarta 1.912.988 255.700.000
Kambodzsa Phnom Penh 181.040 15.400.000
Laosz Vientián 236.800 6.900.000
Malajzia Kuala Lumpur 329.750 30.800.000
Mianmar Nepjida 676.600 52.100.000
Fülöp-szigetek Manila 300.000 103.000.000
Szingapúr Szingapúr 682 5.500.000
Thaiföld Bangkok 513.115 65.100.000
Kelet-Timor Dili 15.007 1.200.000
Vietnám Hanoi 331.690 91.700.000
Délnyugat-Ázsia
Egyiptom(csak aSínai-fsz.) Kairó 60.000 (csak a Sinai-fsz.) ≈1.300.000 (csak a Sinai-fsz.)
Örményország Jereván 29.800 3.000.000
Azerbajdzsán Baku 86.600 9.700.000
Bahrein Manama 711 1.400.000
Grúzia Tbiliszi 69.700 3.800.000
Irak Bagdad 437.072 37.100.000
Irán Teherán 1.648.195 78.500.000
Izrael Jeruzsálem 22.380 8.400.000
Jemen Sanaa 527.970 26.700.000
Jordánia Amman 89.342 8.100.000
Katar Doha 11.437 2.400.000
Kuvait Kuvaitváros 17.820 3.800.000
Libanon Bejrút 10.452 6.200.000
Omán Maszkat 309.500 4.200.000
Palesztina** Rámalláh 6.220 4.500.000
Szaúd-Arábia Rijád 2.240.000 31.600.000
Szíria Damaszkusz 185.180 17.100.000
Törökország(az európaiTrákianélkül) Ankara 779.452 67.000.000
Egyesült Arab Emírségek Abu-Dzabi 83.600 9.600.000
Ciprus* Nicosia 9.251 775.927
Közép-Ázsia
Kazahsztán(az európai rész nélkül) Nur-Szultan 2.717.300 17.500.000
Kirgizisztán Biskek 198.500 6.000.000
Tádzsikisztán Dusanbe 143.100 8.500.000
Türkmenisztán Aşgabat 488.100 5.400.000
Üzbegisztán Taskent 447.400 31.300.000

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Population of Asia (2020) - Worldometer(angol nyelven).www.worldometers.info.(Hozzáférés: 2020. december 11.)
  2. abPopulation(angol nyelven).www.un.org,2015. december 14. (Hozzáférés: 2020. december 11.)
  3. Population of Asia (2020) - Worldometer(angol nyelven).www.worldometers.info.(Hozzáférés: 2020. december 11.)
  4. http://www.worldometers.info/world-population/asia-population/
  5. abcTerületének egy része Európában van.
  6. Történelmi és kulturális szempontok alapján Európához is szokták sorolni, de földrajzilag teljes területe ázsiai.
  7. Afrikai országnak számít, területének 6%-a van Ázsiában.)
  8. Az Új-Guinea szigetén található része Óceániához tartozik.
  9. Területének 13%-a, az Urál folyótól nyugatra és északra fekvő rész Európában van.
  10. Az Urál hegységtől nyugatra fekvő területei Európához tartoznak.
  11. Területének 3%-a, a Boszporusztól és a Márvány-tengertől nyugatra Európában van.
  12. Brit szuverén támaszpontok Ciprus szigetén.
  13. abAusztrália külső területe.
  14. Nemzetközi jogilag Ciprus része, csak Törökország ismeri el önálló államnak.
  15. Azerbajdzsán területén.
  16. Nemzetközi jogilag Kína része, 24 ország önálló államnak ismeri el.
  17. Csak aSrí Lankánélő tamilok ismerik el független államként
  18. Az országok több mint fele elismeri, jelenleg Izrael szuverenitása alá tartozó félautonóm államkezdemény.
  19. DSW-Datenreport 2016.Stiftung Weltbevölkerung. (Hozzáférés: 2017. október 29.)Archiválva2017. január 10-idátummal aWayback Machine-benArchivált másolat.[2017. január 10-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2020. december 11.)

Ajánlott irodalom

[szerkesztés]

Általános munkák

[szerkesztés]
  • Detre Józsefné (szerk.): A Kultúra Világa. A Világ Népei – Ázsia [Budapest, 1965.]
  • Kiszely István: A Föld népei 2. – Ázsia népei [Budapest, 1984.]
  • Stefány Judit et al.: Ázsiai kultúrák [Alternatív Közgazdasági Gimnázium Alapítvány, 1994.]
  • Winfried Scharlau: Ázsia, Ausztrália [ADAC, Dunakönyv Kiadó, Budapest, 1993.]
  • Boros János: A Kaukázus – a népek hegye [Budapest, 1980.]
  • Oláh László: Kelet [Pátria, Budapest, 1990.]
  • Patkó Imre: Tibet [Budapest, 1957.]
  • Baktay Ervin: India Bölcsessége [Budapest, 1943.]
  • Mayer, Adrian: India [Biográf, Budapest, 1996.]
  • Waterstone, Richard: India [Magyar Könyvklub – Helikon, Budapest, 1996.]
  • Wojtilla Gyula: A Mesés India [Gondolat, Budapest, 1988.]

Kultúra

[szerkesztés]
  • Alleg, Henri: Vörös Csillag és Zöld Félhold [Budapest, 1988.]
  • Bacski György (szerk.): Szovjetunió [Panoráma útikönyvek, Budapest, 1979.]
  • Balázs, Etienne: Gazdaság és társadalom a régi Kínában [Budapest, 1976.]
  • Balogh András: Társadalom és politika a gyarmati Indiában [Budapest, 1977.]
  • Béládi László – Miszlivecz Ferenc (szerk.): Történelmi átmenetek, átmeneti társadalmak [Fejlődéstörténeti Tanulmányok II., Budapest, ELTE JTK1983.]
  • Bitterli, Urs: „Vadak” és „Civilizáltak” [Budapest, 1882.]
  • Bodrogi Tibor – Boglár Lajos (szerk.): Törzsi művészet II. kötet: Amerika, Ázsia [Budapest, 1981.]
  • Boulnois, Luce: A Selyemút [Budapest, 1972.]
  • Brentjes, Burchard: Kánok, szultánok, emírek [Budapest, 1985.]
  • Ecsedy Ildikó: Hétköznapok és ünnepek a régi Kínában [Budapest, 1990.]
  • Ecsedy Ildikó: Nomádok és kereskedők Kína határán [Budapest, 1972.]
  • Erdélyi István: Ázsiai lovas nomádok [Budapest, 1982.]
  • Fitzgerald, Patrick: Az ősi Kína [Budapest, 1978.]
  • Gáthy Vera: Államigazgatás a gyarmati és független Indiában [Budapest, 1985.]
  • Gáthy Vera: Kasztok és falvak a változó Indiában [Fejlődéstörténeti Tanulmányok. Regionális., Budapest, ELTE JTK1985.]
  • Halász György: Afganisztán gyújtópontban [Budapest, 1980.]
  • Kidder, Edward: Az ősi Japán [Budapest, 1987.]
  • Maspero, Henri:Az ókori Kína [Budapest, 1978.]
  • Maszanori, Jamadzsi: Japán, történelem és hagyományok [Budapest, 1976.]
  • Pilbeam, Mayis: Nagy civilizációk [Budapest, 1990.]
  • Terebess Gábor: Ezerízű Kína [Budapest, 1986.]
  • Tőkei Ferenc:Őstársadalmak és ázsiai termelési mód [Budapest, 1982.]

Útleírások

[szerkesztés]
  • Baktay Ervin: Kőrösi Csoma Sándor [Budapest, 1962.]
  • Bakonyi Péter: Kalandok Keleten [Interart, Budapest, 1990.]
  • Bodrogi Tibor (szerk.): Messzi népek magyar kutatói [Budapest, 1978.]
  • Brunton, Paul: India titkai [Sorger, Budapest, 1991.]
  • David-Neel, Alexander: Mágusok között Tibetben [Sorger, Budapest, 1991.]
  • Györffy György (közr.): Julianus, Plano Carpini és Rubruk útijelentései [Budapest, 1965.]
  • Hedin, Sven: A rejtelmes India felé I-II. [Budapest, én.]
  • Hedin, Sven: Első utam Ázsiába [Budapest, én.]
  • Jankó János: Zichy Jenő gróf kaukázusi és középázsiai utazásai [Budapest, 1897.]
  • Landor, Henry S.: Utazás a rejtelmes Tibetbe [Tolnai, Budapest, 1930.]
  • Ligeti Lajos: Sárga Istenek, Sárga Emberek [Kentaur, Budapest, 1988.]
  • Molisch, Hans: A felkelő nap országában [Budapest, 1930.]
  • Takács Zoltán: Buddha Útján…1-2. [Akadémia, Budapest, 1938.]
  • Vajda Imre (ford.): Marco Polo utazásai [Budapest, 1963.]

További információk

[szerkesztés]
Commons:Category:Asia
AWikimédia CommonstartalmazÁzsiatémájú médiaállományokat.
Wikinews
Wikinews
Wikihírekegyik portáljához itt egy link:

Kapcsolódó témák

[szerkesztés]