Ugrás a tartalomhoz

A balgaság dicsérete

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A balgaság dicsérete
SzerzőRotterdami Erasmus
Nyelvlatin
Műfajszatíra
ElőzőHandbook of a Christian Knight
Kiadás
Kiadás dátuma1511
AWikimédia CommonstartalmazA balgaság dicséretetémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A balgaság dicséretea nevesreneszánszhumanista,Rotterdami Erasmusfő műve.

A mű születése[szerkesztés]

A balgaság dicsérete egyszatirikusfilozófiai mű, amelyet Erasmus1509-ben írtlatin nyelven.1511-ben jelent meg nyomtatásban először. A művet angliai tartózkodása alatt írta a szerzője, amikorMorus Tamásnálvendégeskedett (a két férfi jó barátságban volt egymással). Erasmus a mű írásakor figyelembe vetteFaustino PerisaoliDe Triumpho Stultitiaecímű művét is.

A mű tartalma[szerkesztés]

A mű valójában a bölcsesség dicsérete, álarcban. Végig a Balgaság beszél benne, minden bekezdés egy-egy önálló téma. Erasmus megragadja az alkalmat, hogy mindent bíráljon, amivel a saját korában nem ért egyet. Akirálybolondjához hasonlítja magát, mert csak ő lehet őszinte az udvarban, ő mondhat igazat. Szerinte balgának kell lenni ahhoz, hogy bölcs legyen az ember. Formailag dicsér, valójában kárhoztat mindent, ami megmagyarázhatatlan atársadalommindennapi életében. Beláttatja, hogy mindenkinek fontos, hogy tetszelegjen magának: "Mi más az emberi élet, mint egy nagy színdarab, melyben mindenki önmagától elütő álarcot borít magára?" A műben valamennyi társadalmi réteget érinti, a királyoktól apapokig.Bírálja atudósokat:"ezek duplán balgák: mert balga embereknek születtek, és mégis a halhatatlan istenek élete után nyúlkálnak, és ugyanakkor lázadó gigászok módjára harcolnak a természet ellen a tudomány ostromgépeivel". Iróniáját az általa is látogatott egyetemekre zúdítja, ahol a diákoksovinizmusbanversengenek egymással, mindegyik a sajátnemzetére,a sajátvárosáraesküszik. "Azangoloka szép külsőt, azeneiízlést és a bőséges vendéglátást vindikálják maguknak, (...) askótokazzal hízelegnek, hogy előkelőek, s rokonságban állnak a királlyal, meg hogy kiválóan értenek adialektikaelménckedéseihez. (...) Apárizsiaka teológia dicsőségét egyedül maguknak követelik, (...) a zsidók még most is kitartóan várják Messiásukat (...) agermánokóriás termetükkel és mágikus tudományukkal tetszelegnek ". Észrevételei apapokatés aszerzeteseketsem kíméli, mert azok híveik hiszékenységével visszaélve kitalált csodákról mesélnek nekik. Karikírozza atemplomiprédikációkat,ahol mindenki ásít, szunyókál. Bírálja ateológusokat,akik kényük-kedvük szerint alakítják aSzentírást.

Hatása[szerkesztés]

A művet hamarosan lefordítottákfranciaés anémet nyelvre,majd követte ezeket azangol nyelvűkiadás is. A mű befolyásolta aretorikatanítását a későbbi16. században.Hatott aművészekre,köztükrajzolásraihlette azifjú Hans Holbeint.[1]Magyar nyelvűfordításai majd csak a20. századelejétől jelentek meg Szabó András,[2]Lányi Margit,[3]1958-tólKardos Tiborfordításában is, ezúttal Ifj. Hans Holbein illusztrációjával.[4]

Magyarul[szerkesztés]

  • A balgaság dícsérete;ford., bev., jegyz. Szabó András; Athenaeum, Budapest, 1914(Modern könyvtár)
  • A balgaság dícsérete;ford. Lányi Margit; Szociáldemokrata Párt, Budapest, 1942
  • A balgaság dícsérete;ford., jegyz., bev. Kardos Tibor; Magyar Helikon, Budapest, 1958
  • A balgaság dícsérete;ford., jegyz. Bodor András, bev. Constantin I. Botez; Tudományos Kiadó, Bukarest, 1960
  • Mórias enkómion. A Balgaság dícsérete. Rotterdami Erasmus előadása a Balgaság képében;ford. Kardos Tibor; Magyar Iparművészeti Főiskola, Budapest, 1977

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Wolf, 2004, p. 11
  2. A balgaság dícsérete / Erasmus;... ford., bev. és jegyzetekkel ell. Szabó András. Budapest: Athenaeum, [1911–1920 közt] 143 p. (MOKKA katalógus nyomán.)
  3. A balgaság dicsérete / Rotterdami Erasmus; ford. Lányi Margit. Budapest: Szeder F, 1942. 128 p. (MOKKA katalógus nyomán.)
  4. Rotterdami Erasmus beszéde: A balgaság dicsérete / Rotterdami Erasmus; ford., magyarázta, az előbeszédet s az utószót megírtaKardos Tibor;ill. ifj. Holbein János. Budapest: Helikon, 1958. 190, 1 p. (MOKKA katalógus nyomán.)

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben aThe Praise of Follycímű angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]

Commons:Category:Stultitiae laus
AWikimédia CommonstartalmazA balgaság dicséretetémájú médiaállományokat.