Ugrás a tartalomhoz

Afar-medence

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Az Afar-medenceműholdfényképeaVörös-tengerés azArab-félszigetegy részével.

AzAfar-medence,más névenAfar-földvagyDanakil-földnyugaton azEtióp-magasfölddel,északkeleten aVörös-tengerrel,keleten azÁdeni-öböllelhatáros, háromszög alakúmedenceegyüttes,amelynek többségeEtiópiához,északi peremeEritreához,keleti részeDzsibutihoztartozik. Nyugati és déli határa (az északi szélesség 10° körül húzódóSzomáliai-törés) egyaránttektonikus,mivel ez aKelet-afrikai árok(nyugati ágának) északi vége, ún. óceáni partvidéki rendszere. Nevét az itt élődanakilokrólkapta, akikafaroknak nevezik magukat.

Domborzata és vízrajza

[szerkesztés]

Hullámos felszínén sós mocsarakkal kitöltött medencéket és közöttük olyan elszórtvulkánikúpokat találunk, mint például azErta Ale.Legmagasabb pontja (1200 m) azAfrera-csúcs,legalacsonyabb része aDanakil-mélyföld(−116 m). Aföldtörténetiközelmúltban még tengerfenék volt, amit egyértelműen mutatnak a helyenként a felszínen található korallmészkövek. A terület jelentős részét futóhomok borítja. A mélyedésekben található tavakat a környező magasföldeken beszivárgó talajvíz táplálja; vizük az állandó bepárlódás eredményeként sós. Hasonló okokból és hasonképpen sós a kis, zömmel időszakos patakok vize is. Más források azutóvulkáni működéstermékei; ezek ugyancsak nagy sótartalmú, de jellemzőenkénhidrogénesvizek.

Élővilága

[szerkesztés]

A növényzet sivatagi-félsivatagi jellegű; a zömmel sós talajon a csak a kimondottan szárazságtűrő fajok élnek meg. A hegyek felől beömlő folyók mentén trópusi galériaerdők zöldellnek; a sztyeppek jellemző fája azernyőakácia(Acacia). Állatvilága azAethiopsfaunabirodalom afrikai faunaterületének K-afrikai tartományába tartozik. Gerinces faunájának jellemző képviselői:

Éghajlata

[szerkesztés]

Forró és száraz. A Föld egyik legforróbb vidéke. A terület peremén, a tengerparton fekvőDzsibutiévi középhőmérséklete 29,4 °C; a júliusi középhőmérséklet meghaladja a 35 °C-ot. A tenger közelsége folytán nagy (70–75%) a relatív páratartalom, de eső alig esik (< 100 mm/év). A párás hőséget az európaiak rosszul viselik.

Gazdasági élete

[szerkesztés]

A kopár föld csak néminomád pásztorkodásraalkalmas. A nomádok főlegjuhotéskecskét,kisebb részbentevétésszarvasmarháttartanak.

Történelem

[szerkesztés]

A danakilok (afarok) a terület őslakói. A középkorban azOszmán BirodalomésEtiópiahatárvidéke volt, majd a 17. századtól önálló szultanátusok alakultak itt; ezek közül a Tadzsurai szultanátus vált a legjelentősebbé. A franciák 1862-ben megalapítottákObokvárosát, és 1884-benOboknéven gyarmatukká nyilvánították a terület keleti felét (a mai Dzsibutit). A területet átszelő határvonalat 1906-ban brit-olasz-etióp tárgyalásokon rögzítették.

Nevezetességei

[szerkesztés]

Az Afar-medencét az itt talált ősiemberszabású-maradványok tették híressé. Innen került előLucy(3,4 millió éves), a leghíresebbAustralopithecusafarensis-lelet, majd a Selamnak elnevezett kislány (3,3 millió éves) majdnem teljes csontváza. Itt találták meg a közeli Herto falurólhertói emberneknevezett, 160 ezeréves maradványokat is; átmeneti jellege dacára jelenleg a hertói embert tekintik aHomo sapienslegrégibb képviselőjének.

További információk

[szerkesztés]