Ugrás a tartalomhoz

Anjou-kor

Checked
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
AMagyar KirályságésLengyelország perszonáluniója,valamint a magyarvazallusállamok területeNagy Lajosuralkodása idején

Amagyar történelembenAnjou-koralatt azt az1308 és 1395 közötti időszakotértjük, amikor aCapeting–Anjou-házmagyar királyi ágából származóKároly Róbert,Nagy LajosésMária királynő,valamint a durazzói ágból valóKis Károlyuralkodtak aMagyar Királyságban.Az Anjou-kort megelőzte azinterregnumkor(1301–1308), majd a Mária királynő férje,Luxemburgi Zsigmondután elnevezettZsigmond-kor(1395–1437) követte.

A nápolyi király,II. KárolyésMagyarországi Mária királynéfia,Martell Károly calabriai hercegmár az utolsóÁrpád-házikirály,III. Andráséletében fellépett vele szemben trónkövetelőként. Az ő 1295-ös váratlan halálát követően fia,Károly Róbertlépett fel uralkodóháza igényével a magyar trón birtoklására. Miután a kezdetiinterregnumotkövetően legyőzteCseh VenceltésBajor Ottótis, háromszori koronázását követően ténylegesen is sikerült elfogadtatnia magát aMagyar Királyságuralkodójaként. Fia,Nagy Lajos királyuralkodása idején az országperszonálunióbalépett aközépkori Lengyelországgal.Fiúörökös hiányában Lajos országait szétosztotta leányai között,Hedvigörökölte Lengyelországot,Máriapedig Magyarországot. Mária királynő helyett édesanyja, a bosnyákKotromanić Erzsébet királynéésGarai Miklós nádorkormányozta az országot. A nőuralom ellen fellépő déli nemesség behívta az országbaIII. Károly nápolyi királyt,akit Erzsébet királynéForgách Balázspohárnokmesterrel megmérgeztetett. A déli urak lázadását személyesen lecsillapítani akaró Máriát és Erzsébetet végül elfogták, majd az anyakirálynőt leánya szeme láttára megfojtották. MáriaLuxemburgi Zsigmondfeleségeként fokozatosan szorult ki a politikából, majd balesetét követően hunyt elszületendő gyermekével1395-ben. Az ő halálával zárult a magyar Anjou-kor.

Előzmények

[szerkesztés]
Bővebben: azInterregnumkorcikkben
Károly Róbert hercegMagyar Királyságbaérkezése aKépes krónikaillusztrációjában
Az1312-es rozgonyi csataábrázolása

AzÁrpád-ház1301-es férfiágon való kihalását követően az ország jogilag egységes maradt, ám aténylegeshatalom atartományurakkezében összpontosult. A kiskirályokként számon tartott főurak szerezték meg azországos tisztségeket(nádor,országbíró,vajda,bánok), valamint sajátjukként kezdték kezelni a méltóságaik révén birtokolt királyi várakat. A király halálát követően úgy gondolták, az ő joguk lesz az új uralkodó megválasztása is. Velencei András királyÁrpád-házból való származását már élete és uralkodása alatt is vitatták, így már 1301-es halálát megelőzően igényelték az Árpád-házzal leányágon rokon dinasztiák különböző tagjai a magyar trónt: aPřemysl-házbólvalóVencel cseh királyi herceg,aWittelsbach-háziOttó bajor herceg,és aCapeting–Anjou-házbólszármazóMartell Károly calabriai herceg,majd az ő 1295-ös váratlan halálát követően fia,Károly Róbert herceg.

Károly Róbert kora (1308–42)

[szerkesztés]
Főcikk:I. Károly magyar király
Gentile da Montefiore bíborosérkezik az országba, hogy a pápa követeként tárgyaljon a tartományurakkal
Záh Feliciánmerénylete a királyi család ellen,Orlai Petrich Soma(1860)

Anjou Károly RóbertNápolyi Királyságbanszékelő családja apápahűbéresekén a szentszék, valamint az itáliai bankárok és a magyar főpapság támogatását bírta. András király halálakor egy kisebb csapattal gyorsanEsztergombavonult, ahol a választottesztergomi érsek,Bicskei Gergelyegy alkalmi koronával meg is koronázta 1301 tavaszán. A tartományurak arra hivatkozva, hogy nem aSzent Koronávaltörtént a szertartás, nem ismerték el a nélkülük meghozott döntést. A pápa egy követet küldöttGentile da Montefiore bíborosszemélyében az országba, akiCsák MátéésKőszegi Henriktartományurakkal is tárgyalt Károly támogatásáról. 1308-ban apesti domonkos kolostorbantartott gyűlés végül az ország királyának ismerte el. Ezt követően még két alkalommal, 1309. június 15-énBudán,valamint utolsóként, immár érvényesen,Székesfehérvárott1310. augusztus 27-én koronázták meg. Első udvarát még azinterregnumalattTemesváronrendezte be, ügyelve arra, hogy udvartartásának főbb méltóságait,Drugeth Fülöpkivételével, az őt támogató magyar főurak közül válassza ki, ilyen volt aCsák nembeli Ugrin,Nekcsei DemeterésSzécsényi Tamásis.

Miután Csák Máté a harmadik koronázáson nem jelent meg, helyette a király és familiárisainak birtokait fosztogatta, Károly minden magas rangú pozíciójából felmentette őt, a pápai követ, Gentile bíboros pedig kiközösítette. Miután hatalma ellen a kezdetben őt támogatóAba nembeli Amadé nádorés családja is fellázadt, aKassán1311 szeptemberében kitört tömegverekedés áldozatául esett Amadé nádor fiai hűbéruruknak fogadták Csák Mátét, és egyesítették vele csapataikat. Őket Károly 1312. június 15-én győzte le arozgonyi csatasorán. Az eseményt követően Csák Máté hatalma is meggyengült, ám annak teljesen csak 1321-es halála vetett véget, melyet követően Károly az ország északi részét is ellenőrzése alá tudta vonna, áthelyezve a királyi székhelytVisegrádra.Már itt, avisegrádi királyi palotábankerült sor 1330. április 17-én aZáh Feliciánáltal sikertelenül véghezvitt, a királyi család ellen megkísérelt merényletre. Megtorlása jeleként Károly aZáh nemzetségenállt bosszút, tagjait harmadíziglen megölték, a távolabbiakat jószágvesztésre ítélték.

Az1330-as évektőlKároly Róbert arra törekedett, hogy kibékítse a korábban szemben álló lengyel és cseh uralkodókat. Ennek hatására tartották az1335-ös visegrádi királytalálkozót,ezzel szövetség és kereskedelmi együttműködés lépve fel a három ország között. Emellett a lengyel és a magyar fél 1339-ben örökösödési szerződést is kötött: amennyibenIII. Kázmér lengyel királyfiúutód nélkül hal meg, Károly egyik fiára száll a trón. Az egyezmény következményeként jött létre 1370-ben aperszonálunióa két királyság között Károly fiának, a későbbiNagy Lajosnakvezetésével.

Károly Róbert összesen négyszer házasodott. Első hitveseHalicsi Márialett, akitől nem születtek gyermekei. Második felesége a lengyelPiast-dinasztiábólszármazóBeuteni Máriavolt, akitől feltételezhetően több leánya is született, köztük talánKatalin hercegnő,Świdnicakésőbbi hercegnéje. Harmadik házastársaJános cseh királyleánya,Luxemburgi Beatrixlett, aki azonban 1319-ben első gyermekükkel együtt elhunyt a szülés során. Ezt követően Károly szintén a Piastok egy tagját,I. Ulászló lengyel királyleányát,Łokietek Erzsébetetvette feleségül 1320. július 6-ánBudán.Házasságukból számos utód született, köztük a későbbiI. Lajos magyar király,továbbáAndrás calabriai hercegésIstván, Szlavónia hercegeis. Ezen felül Károlynak egy illegitim, házasságon kívüli gyermeke is ismert egy Csepel-szigeti ágyasától, a későbbiKálmán győri püspök.

Károly végül 1342. július 16-án hunyt elVisegrádon.Aszékesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilikábantemették el.

Nagy Lajos kora (1342–82)

[szerkesztés]
Főcikk:I. Lajos magyar király
I. Johanna királynő,aNápolyi Királyságuralkodója,Lajos királynagy ellenfele

Lajos tizenhat éves korában, apja politikájának köszönhetően erős gazdasággal örökölte meg a trónt. Már 1343-ban rászakadt a nápolyi örökség gondjai. Az apja által megkötött szerződések értelmében a nápolyi tróntJohannaés Lajos király öccse,András hercegörökölte volna. Ennek ellenére Johanna apja,Róbert nápolyi királyvégrendeletében leányára hagyta aNápolyi Királyságot,András hercegeta királynő férjetitulus illette csak meg.

Mária királynő uralkodása (1382–85, 1386–95)

[szerkesztés]
Főcikk:Mária magyar királynő

Kis Károly ötvenöt napja (1385–86)

[szerkesztés]
Főcikk:II. Károly magyar király

Az Anjou-kor gazdasága

[szerkesztés]

1323-ban Károly Róbert bevezette az ezüst dénárt, mely értékálló pénznek bizonyult, majd 1325-ben, firenzei mintára, firenzei mesterekkel elkezdte azaranyforintveretését. Az Árpád-házi királyoktól eltérően Károly Róbert nem élt az évi pénzrontással, helyette 1336-ban bevezette akapuadót,valamint a kereskedelmet érintő huszad- illetve harmincadvámot.

A Magyar Királyság igen gazdag volt nemesfémekben, ezüst- és aranybányászata meghatározó volt a korabeli Európában, így Károly Róbert megpróbálta érdekeltté tenni a földesurakat a bányászatban, 1327-től azurburaegy harmadát a király azon földesúrnak adta akinek a földjén a bánya üzemelt. Ekkor vették művelés alá a körmöci aranybányákat, amelyek az 1370-es évekig a politikai aktivitás pénzügyi fedezetét biztosították.

1335-ben Károly Róbert tető alá hozta aVisegrádi királytalálkozót,aholIII. Kázmérlengyel királlyal ésLuxemburgi Jánoscseh királlyal megállapodott egyBécsettelkerülő biztonságos kereskedelmi útvonalról.

A 14. században a várak és váruradalmak mintegy fele (150 körül) királyi tulajdonban volt, amit Erdélyben a vajda, Szlavóniában a bán az ország többi területén pedig a király által megbízott változó tisztségviselők irányítottak. A 15. század végére a király kezén csupán a várak és uradalmak töredéke maradt (1498-ban 26).[1]

Anjou-kori külpolitika

[szerkesztés]

Folytatódott az Árpád-házi uralkodók hagyományos balkáni politizálása: Macsó, Bosznia, Dalmácia irá­nyába terjeszkedtek a magyar királyok. A lengyel trón 1370-es megszerzé­sével elkezdődött a magyar és egy szomszédos nyugati keresztény ország trónja egyesítésének rendszere. Sikertelen kísérlet történt a magyar és a nápolyi trón egyesítésére. A két román fejedelemséggel szemben az Anjouk kudarcot vallottak: Havasalföld és Moldva részben a velük való harcokban ekkor vált önálló országgá.

Uralkodók

[szerkesztés]
Lásd még:Magyarország uralkodóinak listája
Uralkodó Portré Uralkodása Uralkodási évei Koronázása Megjegyzés
I. Károly
horvátul:Karlo I.
(1288–1342)
1308.november 17.

1342.július 16.
33 év,
6 hónap,
30 nap

1310.augusztus 27.
Koronázóbazilika
V. István magyar királydédunokája,
Martell Károly, Calabria hercegeés
Habsburg Klemencia hercegnőfia.
I. Lajos
horvátul:Ludovik I.
(1326–1382)
1342.július 16.

1382.szeptember 10.
40 év,
3 hónap,
24 nap

1342.július 21.
Koronázóbazilika
I. Károly magyar királyés
Łokietek Erzsébet királynéfia.
Mária
horvátul:Marija
(1371–1395)
1382.szeptember 10.

1385.december. 31.
3 év,
3 hónap,
21 nap

1382.szeptember 17.
Koronázóbazilika
I. Lajos magyar királyés
Kotromanić Erzsébet királynéleánya.
II. Károly
horvátul:Karlo II.
(1345–1386)
1382.szeptember 10.

1383.február 24.
1 hónap,
24 nap

1385.december 31.
Koronázóbazilika
Lajos, Durazzo hercegeés
Sanseverinói Margit fia.
Mária
horvátul:Marija
(1371–1395)
1383.február 24.

1395.május 17.
9 év,
2 hónap,
23 nap
Második regnálása
alatt nem koronázták
meg mégegyszer
1387-től társuralkodója férje,
Luxemburgi Zsigmond.

Uralkodók házastársai

Országos főtisztségviselők

[szerkesztés]

Nádor

Országbíró

Esztergomi érsek

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]
  • "A romániai magyar nemzeti kisebbség történelme és hagyományai" című VI. és VII. osztályos tankönyv – Stúdium Könyvkiadó,Kolozsvár
  • Dümmerth Dezső: Az Anjou-ház nyomában, Corvina Kiadó, 1982
  • Anjou-kori oklevéltár. Documenta res Hungaricas tempore regum Andegavensium illustrantia. Bp.-Szeged, 1990–. A sorozat köteteiben mindazon levéltári források helyet kapnak, amelyek 1301. január 1. és 1387. március 30. között keletkeztek, s az Anjou-kori Magyarország területére vonatkoznak. A kötetek minden egyes okmányt közölnek – jobbára regeszta formájában -, függetlenül attól, hogy már megjelent nyomtatásban vagy sem. A regeszták nyelve magyar, bizonyos szakkifejezések és a keltezésre vonatkozó rész az irat eredeti nyelvén szerepelnek. A regeszták az oklevél minden egyes személy- és helynevét tartalmazzák, amennyiben azoknak magyarországi vonatkozásuk van. A kötetek mindegyikét mutató zárja.

További információk

[szerkesztés]
  • Magyar diplomacziai emlékek az Anjou-korból, 1-3.;szerk. Wenzel Gusztáv; MTA, Bp., 1874–1876 (Magyar történelmi emlékek. 4. oszt.; Diplomacziai emlékek)
  • Anjoukori okmánytár, 1-7.;szerk. Nagy Imre; MTA, Bp., 1878 (Magyar történelmi emlékek 1. oszt. Okmánytárak)
  • Süttő Szilárd:Anjou-Magyarország alkonya. Magyarország politikai története Nagy Lajostól Zsigmondig, az 1384–1387. évi belviszályok okmánytárával, 1-2.;Belvedere Meridionale, Szeged, 2003 (Belvedere-monográfiák)
  • Szakács Béla Zsolt:A Magyar Anjou legendárium képi rendszerei;Balassi, Bp., 2006
  • Kárpáti Zoltán Endre:Nagy Lajos király nápolyi hadjáratai;Aquincum, Bp., 2009
  • Borosy András:Hadakozók, keresztesek, hadi érdemek a középkori Magyarországon. Válogatott tanulmányok;Argumentum, Bp., 2010 (A Hadtörténeti Intézet és Múzeum könyvtára)
  • Bertényi Iván–Szende László:Anjou-királyaink és Zsigmond kora;Officina, Bp., 2011
  • Az Anjou-kor hatalmi elitje;szerk. Csukovits Enikő; MTT–BTK Történettudományi Intézet, Bp., 2020 (Magyar történelmi emlékek. Értekezések)
  • Csukovits Enikő:Az Anjouk Magyarországon;MTA BTK Történettudományi Intézet, Bp., 2012–2019 (Magyar történelmi emlékek. Értekezések)
    • 1.I. Károly és uralkodása, 1301–1342;2012
    • 2.I. (Nagy) Lajos és Mária uralma, 1342–1395;2019
  • Varietas delectat. A pápai-magyar kapcsolatok sokszínűsége a 11-14. században;szerk. Kiss Gergely; PTE BTK TTI Középkori és Koraújkori Történeti Tanszék, Pécs, 2019 (DeLegatOnline könyvek)